Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

ajutor marire semnal WIFI

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
CristiHo

CristiHo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 02.12.2017
Am un router Mikrotik RB951G-2HnD insa nu imi bate foarte bine wifi intr-o zona din apartament situata undeva la aprox 20m distanta. Ce imi recomandati sa adaug? Ca si utilitate, am nevoie de streaming HBOGO in acea zona.

Mai am o a 2-a situatie, la parintii mei care au un router wifi de la RDS montat la un colt de casa si nu "bate" bine wifi-ul in interior. Au tras si un cablu care ajunge undeva in zona centrala a casei si as putea sa adaug echipamentul ca sa nu mai aiba aceasta problema. Suprafata casei este de aprox 100mp la parter.

Multumesc anticipat pentru sfaturi!

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
In ambele cazuri este necesara tragerea unui cablu si adaugarea unui Acces Point.

Nu exista chestii atat de magice pt ce vrei tu.

#3
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Doze de bere(cel mai ieftin).

Edited by Wzzz, 13 January 2018 - 19:25.


#4
CristiHo

CristiHo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 02.12.2017
La parintii mei am deja cablu tras. O sa adaug un access point atunci acolo. Imi recomandati ceva anume? Suprafata nu este foarte mare. Am zis eu 100mp dar cred ca este mai putin, cam 60-70mp.

#5
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,315
  • Înscris: 21.04.2005
https://mikrotik.com/product/RBwAP2nD
https://mikrotik.com/product/RBcAP2nD
https://mikrotik.com.../RBcAPL-2nD-307
Oricare din ele o sa mearga foarte bine pentru suprafata aia .

#6
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
Eu am luat un range extender de la Orange (de BF).
Are ambele frecvente, 2.4 si 5 GHz.

#7
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

View PostWzzz, on 13 ianuarie 2018 - 19:21, said:

Doze de bere(cel mai ieftin).
Cum?

#8
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 25.08.2009

View Postcorina_geo, on 13 ianuarie 2018 - 21:28, said:

Cum?
Pe post de parabolica.

#9
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
In detrimentul zonelor aflate in spatele convexitatii dozei de bere.

#10
CristiHo

CristiHo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 02.12.2017

View Postndor, on 13 ianuarie 2018 - 19:58, said:


Imi place varianta Lite. Daca am inteles corect, routerul de la RDS daca este PoE atunci doar conectez la capatul cablului din casa acest AP, altfel trebuie sa pun mai intai injectorul in router si apoi cablul.

#11
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,315
  • Înscris: 21.04.2005

View PostWzzz, on 13 ianuarie 2018 - 19:21, said:

Doze de bere(cel mai ieftin).
Chestie total inutila in cazul de fata . Routerul are antene interne , asa ca ar trebui sa fie o doza de 5 L ca sa intre routerul in ea. Deja nu mai e doza ...e butoi !!

View PostCristiHo, on 14 ianuarie 2018 - 09:37, said:


Imi place varianta Lite. Daca am inteles corect, routerul de la RDS daca este PoE atunci doar conectez la capatul cablului din casa acest AP, altfel trebuie sa pun mai intai injectorul in router si apoi cablul.
Nu stiu ce-i cu routerul de la RDS , ce model e si ce face . Am inteles ca ai un RB951G-2HnD .  Asta are la portul 5  PoE out la tensiunea alimentatorului . Deci ai nevoie de un simplu UTP ca sa faci legatura intre ele .
Daca e alt router fara PoE atunci ai nevoie in plus de un alimentator cu PoE . De fapt este inculs in pachetul produsului .

#12
CristiHo

CristiHo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 02.12.2017
Sunt 2 situatii pe care trebuie sa le rezolv:

1) acasa la mine unde am router Mikrotik RB951G-2HnD de care aminteai insa nu mai am alt cablu in alta parte a casei si tb sa ma gandesc cum sa fac.

2) la parintii mei care au un router wireless adus de RDS undeva la un colt al casei si de acolo au tras un cablu in casa in partea cealalta. Routerul asta de la RDS nu reuseste sa bata WiFi in casa.
Aici merge foarte simplu acest AP intrucat doar il infig la capatul cablului din casa (daca stie routerul PoE injection).

Apropo de problema de la 2) dupa ce instalez AP-ul, o sa fie o singura retea unificata data de routerul RDS si AP sau vor fi 2 retele WiFi si te conectezi in functie de care are semnal mai bun?

#13
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Uite cu antene externe(homemade):
https://forum.mikrot...=68982&start=50

#14
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,315
  • Înscris: 21.04.2005

View PostCristiHo, on 14 ianuarie 2018 - 10:25, said:

Apropo de problema de la 2) dupa ce instalez AP-ul, o sa fie o singura retea unificata data de routerul RDS si AP sau vor fi 2 retele WiFi si te conectezi in functie de care are semnal mai bun?
Va fi o singura retea cu doua AP-uri . Pui acelasi SSID la ambele , dar canale diferite  pentru a nu se interfera .
Daca vei folosi AP-ul de la Mikrotik pentru a putea face roaming intre AP-uri , setezi in interfata wireless , semnalul minim pentru care este acceptat sa se autentifice clientul .
In felul asta , cand va detecta semnal mai slab decat cel prestabilit , AP-ul ii va da afara , iar clientul va cauta sa se autentifice la alt AP cu semnal mai bun .
Pentru a stabili nivelul de semnal optim , trebuie sa faci niste teste la fata locului pana gasesti valoarea buna .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate