Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Ce blat de bucatarie recomandati?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,477
  • Înscris: 31.07.2011
Buna!
In cateva zile imi vine bucataria si am preferat sa aleg blatul separat. As dori ceva recomandari din partea dvs, atat a materialului cat si a foliei care se aplica peste. O cerinta principala ar fi ca un colt si o latura sa continue tesituta din fata (deci un L) cu profil rotund, pot desena daca e nevoie.
Orice sfat e binevenit, ar fi interesant de stiut si cat m-ar putea costa.

#2
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
Da', daca nu e cu suparare, unde a plecat bucataria? In vacanta?

Folie peste blat? Nu am auzit de asa ceva. Dar cu siguranta poti sa incerci granit sau asemanatoare, daca costul nu este o problema. Daca este, atunci orice blat de bucatarie care nu bate la ochi este ok. Pentru colt, asta se intreaba la magazin daca exista o modalitate de a face tesire pentru colt.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
1. Blatul nu are folie aplicabila.
Este rumegus, clei si la suprafata un material melaminat.

2. Ce vrei tu, in forma de L, se face pe comanda, din compozit => cost foarte mare.

#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
blat din lemn masiv.

#5
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,477
  • Înscris: 31.07.2011
Ce vreau eu ar cam fi din MDF, rotunjit frumos in fata si pe colt. E complicat? Acest blat din MDF are aplicata o "folie" deasupra nu? Pe care si-o alege clientul.
Nu doresc compozit, nici nu e buget si e si f greu.

#6
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,143
  • Înscris: 15.05.2008
mai era greu daca era buget
e f important blatul sa nu-l pazesti atata
mai usor se ascute,schimba un cutit decat blatul

#7
shefa

shefa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 07.02.2010

 cammelia08, on 13 ianuarie 2018 - 21:44, said:

Ce vreau eu ar cam fi din MDF, rotunjit frumos in fata si pe colt. E complicat? Acest blat din MDF are aplicata o "folie" deasupra nu? Pe care si-o alege clientul.
Nu doresc compozit, nici nu e buget si e si f greu.

MDF cu folie aplicata deasupra este CEA MAI PROASTA alegere pentru blat de lucru. Cand sunt atatea solutii de unde ti-a venit aceasta idee? Cum ai facut bucataria? Nu te-ai sfatuit cu nimeni?
Mai bine fa-l din PAL este la fel de  proasta  solutia dar nu asa de scumpa Posted Image Posted Image Posted Image .

Nu stau sa iti explic de ce una din solutii e mai proasta decat alta, daca vrei rotunjit la colturi solutia este un blat compozit care costa mai mult decat bucataria. De ce te deranjeasa ca e greu?  Doar nu il tii in brate, si doar nu se darama podeaua.

Daca nu, solutia decenta ca pret pe care le vezi in 95 la suta din bucatarii dar imbinate la 90 de grade - blaturi de lucru, de exemplu

https://www.egger.co...ucru/c/WORKTOPS

sau blaturi de lemn.

Edited by shefa, 14 January 2018 - 12:24.


#8
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,477
  • Înscris: 31.07.2011
E colt exterior nu interior..intelegi? Si vreau sa aflu de ce MDF nu e ok..sau care e ok. Compozit nu imi permite bugetul.
Vreau o recomandare pt blat bucatarie calitate cu cerintele mele (rotunjit colt exterior).

De ce spui ca e proasta idee?

Edited by cammelia08, 14 January 2018 - 13:52.


#9
shefa

shefa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 07.02.2010

 cammelia08, on 14 ianuarie 2018 - 13:51, said:

E colt exterior nu interior..intelegi? Si vreau sa aflu de ce MDF nu e ok..sau care e ok. Compozit nu imi permite bugetul.
Vreau o recomandare pt blat bucatarie calitate cu cerintele mele (rotunjit colt exterior).

De ce spui ca e proasta idee?
...pentru ca folia care se aplica peste MDF se poate dezlipi, pentru ca blatul din bucatarie este o suprafata de uzura mare, as zice ca este cea mai mare uzura din casa, pentru ca producatorul de blaturi infoliate recomanda sa nu se faca decupari in folie.  As putea zice ca e ca si cum mi-as dori o rochie din servetele ca am vazut la televizor si am gasit servetele cu modelul care imi place mie. Pot sa imi fac? Pot!

Este diferenta de la cer la pamant intre blaturile  de birou, care se fac din MDF infoliat si blatul de bucatarie.

Mai bine pune o schita...spui ca ai un L si un colt rotunjit,  eu inteleg ca ai bucataria pe doua laturi,  dar nu asa cum sunt aproape toate bucatariile, pe interiorul unghiului drept ci a ta este pe exteriorul unghiului,  si acolo unde e unghiul drept la imbinarea celor doua laturi vrei rotunjit (racordat) si mai vrei o terminatie frezata. Daca e asa, repet- numai compozit  sau m-as mira sa gasesti pe cineva sa iti faca pe masiv.

Hai ca eu am raspuns, repet intrebarea, de ce nu te-ai consultat cu cei care fac corpurile, sau de ce nu ti-a covnenit recomandarea lor?

Edited by shefa, 14 January 2018 - 15:26.


#10
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,477
  • Înscris: 31.07.2011
Am atasat schita..despre asta este vorba, nimic deosebit.
Din ce se poate realiza ca sa iasa cat mai durabil si rezistent (exclud compozit, marmura etc).
Multumesc.

Attached Files



#11
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,477
  • Înscris: 31.07.2011
Nici o parere?

#12
shefa

shefa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 07.02.2010

 cammelia08, on 20 ianuarie 2018 - 18:55, said:

Nici o parere?

Lemn masiv
sau
blat de lucru melaminat (ca in pozele atasate)

Attached Files


Edited by shefa, 21 January 2018 - 22:02.


#13
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,477
  • Înscris: 31.07.2011
Mersi!
Am o mica nelamurire.. pentru ce sunt profilele acestea (dedicate bucatariilor)? Aveti idee? In poza a doua e doar pus la indoiala..

Attached Files


Edited by cammelia08, 24 January 2018 - 20:20.


#14
shefa

shefa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 07.02.2010

 cammelia08, on 24 ianuarie 2018 - 20:19, said:

Mersi!
Am o mica nelamurire.. pentru ce sunt profilele acestea (dedicate bucatariilor)? Aveti idee? In poza a doua e doar pus la indoiala..
In prima poza ai scos profilul si l-ai asezat pe mobilier?
Nu prea inteleg exprimarea " e doar pus la indoiala".

Cred ca ar putea fi
https://webshop.mam-...ta-lemn-2500mm/

In poza a doua e un corp inferior si ai pus tu profilul unde ai crezut? Dar nu are fund acel corp inferior??? Si lezena se duce pana jos??? N-ar mai avea sens sa protejezi soclul ...

Sau este un corp care va fi asezat pe blat si in cazul asta arata ca naiba daca ii pui preotectie de-aia, in plus nu mai ai aceeasi baza de asezare pe blat, ca are si protectia aia vreo 2 mm grosime...

Ghici ghicitoarea mea!

Edited by shefa, 25 January 2018 - 11:32.


#15
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,477
  • Înscris: 31.07.2011
Profilul in sine nu stiu unde vine efectiv..la asta m-am referit cu indoiala. Vazand pe site-ul respectiv ca scrie protectie pardoseala..cred ca se monteaza sub plinta de jos..care acopera sa nu se vada picioarele corpurilor. E cam urat si asa dar alta intrebuintare nu ii vad. Multumesc pt idee.

#16
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,477
  • Înscris: 31.07.2011
@shefa
Poate ma puteti ajuta cu o sugestie.
Se da acest mobilier de bucatarie..corpurile de sus se monteaza pe o sina..prinsa pe perete. Intrebarea este : cum va fi prinsa daca aceste agatatori sunt ceva mai la interior?

Attached Files



#17
shefa

shefa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 07.02.2010

 cammelia08, on 25 ianuarie 2018 - 20:42, said:

@shefa
Poate ma puteti ajuta cu o sugestie.
Se da acest mobilier de bucatarie..corpurile de sus se monteaza pe o sina..prinsa pe perete. Intrebarea este : cum va fi prinsa daca aceste agatatori sunt ceva mai la interior?
Pai ai sina si ai corpul. Banuiesc ca producatorul a mai folosit sistemul asta asa ca trebuie sa mearga. Fa un test, monteaza sina intr-un loc care ulterior va fi acoperit de mobilier si agata corpul. Vezi ca surubul ala permite sa faci reglaje, dar mi se pare cam aiurea ca trebuie sa faci reglajele inainte de a fixa corpul si nu dupa ce e fixat.

#18
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,477
  • Înscris: 31.07.2011
Da.. intr-adevar se pot regla de la interior aceste suruburi. Multumesc tare mult shefa, ne-am cam batut capul aseara cu ele Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate