Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Driver imprimanta/risograph

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
mihai_costea

mihai_costea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 31.12.2013
Buna ziua.
Mi-am cumparat un Risograph Riso MZ770 si nu reusesc nici cum sa-l conectez la laptop. Mai bine spus nu-i gasesc driver-ul pentru windows 10.
La firma am un HP 250 G6 cu windows 10 instalat.
Risograph-ul are doar conectare usb (usb tip B - usb). Nu o pot conecta la retea.
Bag cablul in laptop, este detectata in device manager dar nu reusesc sa gasesc un driver compatibil cu windows 10 pentru a o putea face sa printeze de pe laptop.
Masina virtuala nu prea este o solutie avand in vedere ca laptop-ul nu este foarte performant, dar ma folosesc de el pana imi vine sistemul desktop.
Reinstall-ul de windows, adica mutarea pe windows 7 fiind singura solutie pe care am gasit-o, dar aceasta este ultima varianta.

Dar pana atunci apelez la dumneavoastra pentru putin ajutor. Poate stiti o modalitate de a gasi acel driver si a-l putea instala si pe windows 10.
Multumesc frumos.

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Incearca pe saitul producatorului
https://www.riso.co.uk/drivers.html

#3
mihai_costea

mihai_costea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 31.12.2013

View PostNaijax, on 13 ianuarie 2018 - 16:22, said:

Incearca pe saitul producatorului
https://www.riso.co.uk/drivers.html
Va dati seama ca primul lucru facut asta a fost. Nu au driver compatibil pentru windows 10.

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Uite aici 2 fisiere pentru Windows 10 limited edition
Poate merge;
http://download.riso...h&submit=Search

#5
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Incearca "fortat" cu driverul de 7 pe 10, ar trebui sa mearga.
Daca nu merge alte variante de Downgrade, un linux sau 7 trial in VirtualBox nu ai.

#6
mihai_costea

mihai_costea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 31.12.2013

View PostNaijax, on 13 ianuarie 2018 - 17:13, said:

Uite aici 2 fisiere pentru Windows 10 limited edition
Poate merge;
http://download.riso...h&submit=Search
Am incercat toata acea lista. E singurul care se instaleaza. Totusi, dupa restart (fiindca cere restart) nu apare nicaieri riso-ul. Ca si cand intra in pamant.

#7
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Daca instalezi driverul via device manager (update din fisierul inf) mai dispare?

#8
mihai_costea

mihai_costea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 31.12.2013

View Postxeleron, on 13 ianuarie 2018 - 19:25, said:

Daca instalezi driverul via device manager (update din fisierul inf) mai dispare?
Asta n-am incercat. Sa-l instalez din device manager iar cand ma pune sa aleg calea driver-ului sa selectez "autorun.inf" din fisierul tocmai descarcat?

#9
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu autorun,ala e pentru altceva.Cum arata structura driverului?Baga un print screen.

#10
mihai_costea

mihai_costea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 31.12.2013

View Postxeleron, on 13 ianuarie 2018 - 20:22, said:

Nu autorun,ala e pentru altceva.Cum arata structura driverului?Baga un print screen.
Imprimanta e in firma, nu am acces acum la acel laptop. Ar insemna sa fac 20km pana la firma.
Ceva de genul asta arata in device manager, daca nu ma insel. Doar ca e numele imprimantei.
Cand ma pune sa aleg sursa din pc a driver-ului spre ce fisier sa ma indrept? Daca dau update online, bineinteles nu-l gaseste.
Attached File  xdevice-manager-other-devices-withotu-drivers.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+ws+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.QSn8s0N1Pj.png   27.94K   4 downloads

#11
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Click dreapta,update driver,optiunea de jos,browse, si ar trebui sa mai ai niste fisiere inf pe langa autorun.Daca nu ai, putem extrage driverul din fisierul exe sau din cab.

#12
mihai_costea

mihai_costea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 31.12.2013

View Postxeleron, on 13 ianuarie 2018 - 20:36, said:

Click dreapta,update driver,optiunea de jos,browse, si ar trebui sa mai ai niste fisiere inf pe langa autorun.Daca nu ai, putem extrage driverul din fisierul exe sau din cab.
Calea cred ca este aceasta:
Attached File  appp.png   55.36K   3 downloads
Nu gasesc foldere sau sectiuni decat pentru windows 7 si 8.1. Ati putea descarca de mai sus, de pe site-ul producatorului arhiva pentru windows 10 x64 sa-mi confirmati ca nu gresesc? Poate imi scapa mie ceva. De pe executabil, chiar daca se instaleaza, dupa restart driver-ul nu apare, imprimanta nu apare la printers and scanners, iar in device manager tot ca in poza ce v-am dat-o apare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate