Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Despre decodorul HD.

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
lifepower

lifepower

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 13.07.2011
Salut, am doua televizoare in casa, unul este din ala vechi cu tub (trebuie sa-l schimb mai tarziu), iar altul am achizitionat unul mai de moda noua.

Am dat comanda pentru un decodor HD de la RCS, nu stiu cand vine dar astept, se fac deja 2 saptamani , aproape 3.

Ideea este ca eu vreau sa bag decodorul HD la tv-ul nou si sa schimb abonamentul Analogic pe cel Digital.

Daca eu schimb abonamentul de la Analogic la Digital, acel tv vechi cu tub va mai receptiona programele tv ca pana acum prin aceeasi sursa?
(aceeasi mufa ca pana acum).

Sau trebuie si pentru el alt decodor ca sa le receptioneze? (Va dati seama ca ala cu tub e destul de vechi).

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Raman si cele analogice.

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Nu-ti taie de pe sarma semnalul analgic!
Insa daca TV-ul e modern nu stie de DVB-C sau CI+? Si pui decodoul la ala vechi daca are totusi o mufa SCART ori RCA.

#4
lifepower

lifepower

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 13.07.2011

 dorin_2k, on 13 ianuarie 2018 - 14:26, said:

Raman si cele analogice.

TV-ul mai nou este : THOMSON 19HR3022,

Iar cel cu tub este : hyundai hrh tf2110


La thomson vad ca are un fel de lacas pentru un fel de cartela, pe net scrie ca ar avea un fel de Tuner TNT DVB-T.

Deci asta inseamna ca as putea folosi cartela Digi Smart?

[ https://i.imgur.com/sBVUqeb.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://i.imgur.com/5unj1so.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,172
  • Înscris: 27.06.2007

 lifepower, on 13 ianuarie 2018 - 14:38, said:

TV-ul mai nou este : THOMSON 19HR3022,
La thomson vad ca are un fel de lacas pentru un fel de cartela, pe net scrie ca ar avea un fel de Tuner TNT DVB-T.
Deci asta inseamna ca as putea folosi cartela Digi Smart?
nu
trebuia sa scrie DVB-C (cablu), al tau este DVB-T (terestru)
ps. poti folosi iesirea HDMI din decodor in televizor

Edited by STARTREK1, 13 January 2018 - 15:02.


#6
Rubin1977

Rubin1977

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 15.07.2017
Citește aici: http://www.1080p.ro/...na-hd-ready-tv/ despre HD Ready.
Așa zice aici: http://www.lcd-compa...ON-19HR3022.htm despre THOMSON 19HR3022: HD ready

Edited by Rubin1977, 13 January 2018 - 15:08.


#7
lifepower

lifepower

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 13.07.2011
Ok, mersi, atunci decodorul  HD ar fi singura optiune.

#8
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007

 lifepower, on 13 ianuarie 2018 - 14:14, said:

Am dat comanda pentru un decodor HD de la RCS, nu stiu cand vine dar astept, se fac deja 2 saptamani , aproape 3.
si nu ai avut curiozitatea sa vezi ce se intimpla daca bagi antena de analogic in tv si-i dai sa caute "la blind" ce gaseste in spectrul digital?

este a nu stiu cita oara cind se discuta aspectul asta.
POSTULAT!!
DACA TELEVIZORUL ESTE DOTAT CU TUNNER DVB-C/C2 va receptiona fara probleme TOT ce este la liber in grila de programe a respectivului furnizor de cablu.
cardul ci+ nu este un decodor, ci doar o cheie care deblocheaza receptia (de fapt activeaza decriptarea) programelor cu plata in plus fata de grila standard.

#9
bc74abs

bc74abs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 08.01.2011

 lifepower, on 13 ianuarie 2018 - 14:14, said:

Salut, am doua televizoare in casa, unul este din ala vechi cu tub (trebuie sa-l schimb mai tarziu), iar altul am achizitionat unul mai de moda noua.

Am dat comanda pentru un decodor HD de la RCS, nu stiu cand vine dar astept, se fac deja 2 saptamani , aproape 3.

Ideea este ca eu vreau sa bag decodorul HD la tv-ul nou si sa schimb abonamentul Analogic pe cel Digital.

Daca eu schimb abonamentul de la Analogic ...
Am si eu o nedumerire: in afara de diferenta de pret, ce este in plus la "abonamentul digital" fata de cel analogic?
Eu am in casa 3 tv-uri toate cu tunere dvb-c/t si cu abonamentul analogic receptionez 148 canale digitale, 65 analogice plus 10 posturi radio.
Decodorul hd sau cam-ul ci e daca vrei acces la canalele criptate.

Initiator, la tine merge cam ci, dar verifica daca tv e compatibil. Asa scapi de o telecomanda in plus.

Edited by bc74abs, 13 January 2018 - 20:45.


#10
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007
daca receptionezi digitalul pe cablu analogic (de fapt toata lumea beneficiaza de facilitatea asta, dar putini o cunosc) de ce ai trece "doar pe digital" ? practic, din punct de vedere al infrastructurii nu se va schimba nimic.. doar "alt abonament". daca nu te deranjeaza ca nu prinzi "codatele" las-o asa.

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001

 r_murphy, on 14 ianuarie 2018 - 11:50, said:

daca receptionezi digitalul pe cablu analogic (de fapt toata lumea beneficiaza de facilitatea asta, dar putini o cunosc)
Toata lumea cunoaste asta.
Insa daca ai abonament analogic, nu poti lua CI+ sau STB. Ii

E vreo 4 lei diferenta intre ele.

Edited by dorin_2k, 14 January 2018 - 18:47.


#12
Nutu2003

Nutu2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 04.11.2003
Cat mai dureaza pana ti se onoreaza o cerere pt echipament de tip Digi Smart (pt CI+)?
Am o cerere de anul trecut, si e in acelasi stadiiu?

#13
AdyJulian

AdyJulian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 16.07.2014

 Nutu2003, on 29 ianuarie 2018 - 15:28, said:

Cat mai dureaza pana ti se onoreaza o cerere pt echipament de tip Digi Smart (pt CI+)?
Am o cerere de anul trecut, si e in acelasi stadiiu?
Eu credeam ca 2 saptamani, de cand astept eu, ete mult. Nu vor sa ia bani pe extraoptiuni se pare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate