Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Cum functioneaza salvarea datelor pe benzi Quarter Inch Cartridge si Digital Audio Tape? ( QIC si DAT )

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
g0dafk

g0dafk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 10.11.2016
Imi poate explica cineva cum are loc salvarea datelor pe benzile QIC si DAT? Si care ar fi avantajele si dezavantajele celor 2? O sa dau Examen luni si nu gasesc principiul de functionare a celor 2. :s
P.S: Nu imi trebuie link-uri de pe google cu istoria lor si cum au evoluat ele in timp ( eu numai asta am gasit ).. si bla bla, imi trebuie principiul de functionare, daca se poate explicat cat mai "schematic".

Edited by g0dafk, 13 January 2018 - 14:14.


#2
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
QIC are un cap de citire fix care (ca la un casetofon clasic), care sta pe banda si citeste un numar de "track-uri" liniare pe care sunt stocati biti.

Attached File  QIC-11 Data Block Format Diagram.png   63.83K   21 downloads

DAT are un cap de citire rotativ, (ca la videocasetofoane) si banda se infasoara pe cap la 90-180 de grade (depinde de model) iar bitii sunt scrisi in diagonala pe track-uri de o lungime fixa.

Attached File  Magnetic_Tape2.gif   20.42K   21 downloads

P.S.: Tot cu google am aflat si eu dar cautand cuvinte cheie mai specifice.

Edited by ro_explorer, 13 January 2018 - 15:50.


#3
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postg0dafk, on 13 ianuarie 2018 - 14:11, said:

Imi poate explica cineva cum are loc salvarea datelor pe benzile QIC si DAT? Si care ar fi avantajele si dezavantajele celor 2? O sa dau Examen luni si nu gasesc principiul de functionare a celor 2. :s
P.S: Nu imi trebuie link-uri de pe google cu istoria lor si cum au evoluat ele in timp ( eu numai asta am gasit ).. si bla bla, imi trebuie principiul de functionare, daca se poate explicat cat mai "schematic".
Avantaje: volum mic, foarte bune pentru arhive pe termen lung și sisteme de backup diferențial.
Dezavantaje: cele obișnuite pentru benzi: acces secvențial, viteză mică de acces la un anumit fișier, cred că destul de scumpe comparat cu HDD de capacitate similară.

Edited by DaculScoril0, 13 January 2018 - 20:46.


#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
DAT am avut si eu, dar audio, nu ca si stocare pe calculator. S-a defectat, erau niste modele cu o mecanica pacatoasa.
Cele mai bune erau cele cu 4DD motors, daca gasesc, asa ceva imi iau! Mai ales varianta cu 4Head (face monitor: tape / source), similar ca la deck-urile obisnuite cu 3 capete.
Calitatea audio este de exceptie, de Studio!
Apropo, mp3 este cel mai slab format audio ("muzica inghesuita").

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate