Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Basna maghiaro-secuiască despre „cei 1000 de ani în Transilvania”

* * * - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
743 replies to this topic

#739
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,068
  • Înscris: 12.12.2006

 criztu, on 16 februarie 2018 - 14:58, said:

pt mine e Dacia uber alles Posted Image
Io nu spun că obiceiurile astea nu le-au avut dacii, spun că unele dintre ele sunt de fapt mult mai vechi (cum e capra, dansurile cu măști, chiar și colindul) răspândite la culturile preistorice din Europa.

P.S. OK, recunosc că-s mai arici când se fac ironii :D

#740
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 ionelmironescu, on 16 februarie 2018 - 15:17, said:

Ce vreţi voi să dovediţi cu căluşarii, că dacii au influenţat Evropa?

Calusul imi pare mie ca are aspecte de ritual militar.
Benzile alea in X peste torso, si franjurii de pe fusta, par reminiscente ale unei uniforme militare.
Ordonarea pe randuri, cu un capitan, cu un steag purtat, cu betele in mana, par organizare a unei trupe.
Modul cum sar si cum joaca picioarele, par gesturi de incalecare, descalecare, si tot asa.

Insasi postura de sarit a calusarilor, o aseman cu postura lui Mithras. Observam cei 4 cai, care apar si in efigia de am pus-o mai devreme, si steagul
      

Edited by criztu, 16 February 2018 - 15:59.


#741
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,068
  • Înscris: 12.12.2006

 ionelmironescu, on 16 februarie 2018 - 15:17, said:

Ce e Moroşene, te-a lovit dacismu?
Eu încerc să fiu moderat pe cât se poate.

Mi se pare că și aici grupurile merg la extreme, unii le exagerează influența - alții o minimalizează sau chiar contestă cu totul.
Adevărul e undeva între, chiar dacă nu neapărat la mijloc :)

 criztu, on 16 februarie 2018 - 15:57, said:

Benzile alea in X peste torso, si franjurii de pe fusta, par reminiscente ale unei uniforme militare.
Ordonarea pe randuri, cu un capitan, cu un steag purtat, cu betele in mana, par organizare a unei trupe.
De acord !
Însă ritualul în sine se făcea pentru vindecare sau ceva de genul.
Plus că are aspecte acrobatice.

Eu cred că are ceva istorie în spate !

P.S. Ba mai cred că și că și dasurile de genul Bărbuncul vin tot din Călușari.

#742
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 Morosanul, on 16 februarie 2018 - 16:17, said:

De acord !
Însă ritualul în sine se făcea pentru vindecare sau ceva de genul.
Plus că are aspecte acrobatice.

Eu cred că are ceva istorie în spate !

P.S. Ba mai cred că și că și dasurile de genul Bărbuncul vin tot din Călușari.
Eu cred ca parerea ca "ritualul calusarilor e pt vindecare" e parerea la niste fratzici care si-au dat ei cu parerea in niste carti care le-a scris ei, ca sa devina membri Academiei, ca sa ne explice ei noo cum sta treaba, ca ei stie mai bine ca noi, si noi nu trebuie sa gandim cu capu dintre urechile noastre, ci mai bine sa ii credem pe dansii, ca ei sunt maturi, adulti, ei stiu, se pricep. noi sa muncim, mai bine.

Viata e mult mai complexa, insa, si are multe aspecte. Vorbim de diverse ritualuri care se contamineaza, variaza, se despart, se recombina, in seculi.
Deci putem shpecula un dans care are si valoare militara - gen dansurile sclavilor negri de prin Brazilia, care deghizeaza tehnici de lupta in dansuri nevinovate.
Putem shpecula un dans care are si valoare psihologica - un grup de baieti dansand ca un intreg, functioneaza ca o uniforma militara, identifica baiatul ca membru al unei fratii.
Putem shpecula si o valoare religioasa - Rosu-Alb (martisorul) e clar ceva religios legat de planeta Marte (care intr-o anumita era, semnala inceputul anului)

si da, "Nebunul" ca shaman, trimite la culturi care s-au contopit in poporul Oltean care il avem astazi, din care ulterior s-au despris Transilvanenii, Morosenii, Moldovenii, inferiori noua oltenilor.

Edited by criztu, 16 February 2018 - 16:56.


#743
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

 Morosanul, on 16 februarie 2018 - 15:24, said:

Io nu spun că obiceiurile astea nu le-au avut dacii, spun că unele dintre ele sunt de fapt mult mai vechi (cum e capra, dansurile cu măști, chiar și colindul) răspândite la culturile preistorice din Europa.

P.S. OK, recunosc că-s mai arici când se fac ironii Posted Image
Aşa mai merge, dar nu că ar fi de la daci. Am crezut că te-ai infectat cu virusul dacist.

 criztu, on 16 februarie 2018 - 15:57, said:

Calusul imi pare mie ca are aspecte de ritual militar.
Benzile alea in X peste torso, si franjurii de pe fusta, par reminiscente ale unei uniforme militare.
Ordonarea pe randuri, cu un capitan, cu un steag purtat, cu betele in mana, par organizare a unei trupe.
Modul cum sar si cum joaca picioarele, par gesturi de incalecare, descalecare, si tot asa.

Insasi postura de sarit a calusarilor, o aseman cu postura lui Mithras. Observam cei 4 cai, care apar si in efigia de am pus-o mai devreme, si steagul
E cam subţire ce zici tu şi nu are legătură cu dacii cum sugeraţi voi mai in urmă.

 Morosanul, on 16 februarie 2018 - 16:17, said:

Eu încerc să fiu moderat pe cât se poate.

Mi se pare că și aici grupurile merg la extreme, unii le exagerează influența - alții o minimalizează sau chiar contestă cu totul.
Adevărul e undeva între, chiar dacă nu neapărat la mijloc Posted Image
Şi care e adevărul? că nu am văzut să fi scris tu ceva clar.  Au pierdut dacii limba şor şi au luat latina? Aici e da sau ba. Pe jumate nu poate fi.

criztule, cînd vei avea o părere definitivă să ne spui. Văd că vorbeşti mult fără să spui ceva.

#744
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,285
  • Înscris: 05.08.2015

 Morosanul, on 16 februarie 2018 - 15:12, said:

Eu de ăstra ziceam.

Nu creca dansul fomeilor alora are vreo legatura cu calusul

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate