Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

convertor audio optic

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Valyca74

Valyca74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 18.09.2011
cu stima va salut si respect!va rog sa ma ajutati intr-o problema mai delicata,am achizitionat un televizor samsung seria 6 4k uhd, cu sistem de operare tizen cu diagonala de 101  si as vrea sa-l conectez prin Digital Audio Out (Optical) cu boxe calculator shock wave sc- 2103 F ,am cumparat acest  convertor optic la semnal analogic, toslink/coaxial la 2xRCA,KONIG ca sa functioneze pe aceste boxe dar problema este ca nu pot controla din telecomanda volumul mai tare mai incet,specific ca am telecomanda smart samsung .va rog sa-mi recomandati sau sa ma sfatuiti in aceasta problema! am atasate pozele televizorului ,convertorului, si a boxelor!


Attached Files



#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,919
  • Înscris: 01.01.2010
Poate spun o prostie, dar ai incercat si din TV si din sistem?

#3
Valyca74

Valyca74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 18.09.2011
ce sa incerc?

#4
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Cand folosesc iesirea audio optica din TV nici la mine nu influenteaza volumul din telecomanda. Dar vad asta ca pe un lucru pozitiv: asa pot reduce la 0 volumul din difuzoarele TV-ului si pot asculta pe sistemul extern.

#5
Valyca74

Valyca74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 18.09.2011
si cum dati mai tare sau mai incet volumul la sistemul extern?

#6
danny2269

danny2269

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 07.01.2018

View PostValyca74, on 13 ianuarie 2018 - 13:17, said:

si cum dati mai tare sau mai incet volumul la sistemul extern?

pai am un sistem home teather Samsung ,mai exact un soundbar cu subwoofer care are telecomanda proprie , pe optical nu vei reusi niciodata sa setezi volumul din tv , nici pe HDMI , soundbarul meu are si HDMI, ti am zis aste pentru ca o sa ti se para ciudat ,dar HDMI transmite si semnal audio , s-ar putea doar pe iesirea jack sa poti selecta volumul din tv , asta daca are una , al meu un smart tv LG are

Edited by danny2269, 13 January 2018 - 13:29.


#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Sistemul audio nu are buton de volum? Daca nu are, nu poti controla volumul. Doar sa pui ceva intre convertor si boxe (mixer, preamplificator)

#8
Valyca74

Valyca74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 18.09.2011
Sistemul meu intradevar are butoane de volum ,bass ,inalte dar era faza ca vroiam sa dau mai tare si mai incet din telecomanda nu din butoane ,că doar no-i merge cu subwooferul in pat ca acolo are potentometrele,să dau volum tare sau incet

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Pe iesirea optica nu exista control la volum.

#10
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
Cea mai mare prostie e sa conectezi un sistem audio la iesirea pentru casti si sa dai mai tare din amplificatorul audio integrat al TV-ul ca sa dai mai tare si sistemul audio. Bine ca pe iesirile audio digitale nu poti face asa ceva. Orice sistem audio are nevoie de sunet curat.

Altfel, poti folosi aceeasi telecomanda pentru a controla doua device-uri daca acestea sunt compatibile CEC (Consumer Electronics Control).

#11
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
La sistemul ala de pc nu are absolut nicio importanta ca se scoate semnal de pe iesirea de casti. Achizitionarea acelui DAC a fost o investitie inutila. Pentru acel sistem ma refer.
Si daca tot e achizitionat DAC-ul ,se poate face un upgrade la un sistem de boxe mai bunisor Microlab sau Edifier 2.0 .Cu telecomanda ,ca sa poti regla volumul sum vrei.

#12
Valyca74

Valyca74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 18.09.2011
cu stima ce modele mi-ati recomanda?

#13
valy_vasy

valy_vasy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.03.2011
Salut,

Am si eu o intrebare si cred ca aici e topicul care ma poate ajuta, am un sistem logitech X350 pentru calculator cae se conecteaza cu  3 RCA uri ( fata, spate, Subwofer) si veau sa l conectez la TV prin optic, am cumparat o chinezarie de pe Ebay cu 6 canale dar e un kkt de nimic asa ca ma m hotarat sa cumpar o statie folosita si prin intermediul ei sa am parte si de control volum prin telecomanda, acum intrebarea mea : ce statie sa mi cumpart 6-8 ohmi este compatibila cu boxele mele de 4 ohmi ca oricum eu am amplificarea activa in subwofer s au imi trebuie neaparat o statie de 4 ohmi? care se gaseste mai greu.
Binenteles ca as dori sa am parte de sunet 5.1 deci sa mi functioneze si Dolby.

Multumesc,

Edited by valy_vasy, 12 September 2018 - 12:24.


#14
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
De asa ceva ai nevoie.
http://accesoriitv.r...-si-dts-14.html

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate