Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Politie - 1800 locuri la concurs ianuarie 2018

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
mircea111960

mircea111960

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 06.12.2009
Salut

Au fost anuntate pentru concurs 1800 de posturi de agenti si ofiteri la Politia Romana.

Ar fi util de stiut daca se ia in calcul vechimea in munca pentru aceste concursuri, probabil este un subiect de interes pentru cei care vor sa se inscrie la concurs.

De exemplu, chiar daca la posturile pentru ofiteri se cere minim 2 ani, eu am mult mai mult. In anii trecuti am inteles ca daca luai concursul, cand erai incadrat se lua in considerare vechimea totala si ti se dadea un grad mai mare, ceea ce inseamna si o crestere la salariu. Asta este important pentru nu as vrea sa pierd timp ca sa particip la un concurs si apoi sa ma trezesc ca sunt debutant, cand eu am ani buni de vechime in conditii destul de solicitante.

Daca stie cineva informatia asta, dau o bere virtuala! Fiind week-end nu raspunde nimeni la telefon la resursele lor umane, iar termenul de inscriere l-au fixat strategic pe 18.01.2017, sa mai reduca concurenta poate Posted Image

Anuntul care ma intereseaza cu 5 posturi de ofiteri de proiecte spune la un moment dat ceva de grade si vechime, cu grade profesionale maxime, dar n-am inteles nimic din limba lor de lemn. Anuntul este aici, daca e vreun priceput pe forum:

https://www.politiar...fia-recomandate

Edited by mircea111960, 13 January 2018 - 12:48.


#2
mariachi'

mariachi'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 02.07.2007
Tu crezi ca are rost sa te consumi? Adica tu crezi, sincer, ca posturile alea sunt scoase la concurs pe bune? :)

#3
mircea111960

mircea111960

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 06.12.2009
1800 de posturi aranjate? ar fi totusi o performanta notabila, acum cand toata lumea e cu ochii pe ei

#4
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Dupa scandalul cu politistul pedofil, niciun om care se respecta nu o sa vrea sa munceasca pentru politie.

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 mircea111960, on 13 ianuarie 2018 - 12:45, said:

Anuntul care ma intereseaza cu 5 posturi de ofiteri de proiecte spune la un moment dat ceva de grade si vechime, cu grade profesionale maxime, dar n-am inteles nimic din limba lor de lemn. Anuntul este aici, daca e vreun priceput pe forum:

https://www.politiar...fia-recomandate

Se ia in calcul strict vechimea in specialitatea necesara functiei. Deci, daca acolo scrie "economist" vor urmari foarte scrupulos ca pe cartea de munca sau pe adeverintele de la angajatori sa scrie clar tot "economist" sau "responsabil financiar" sau ceva de genul.  Intrucat in economia romaneasca foarte multi, au fost incadrati arbitrar pe coduri COR (pentru unele ocupatii neexistand coduri, sau angajatorii nestiind exact ce cod sa treaca) e o conditie dificil de indeplinit. Am vazut om pe functie de "manager de proiect" incadrat pe un cod COR ca "responsabil de proces". In unele cazuri e vorba de bani si de chitrosenia angajatorului in alte cazuri e vorba de prostie si rea vointa... pentru ca cei de la Politie, neavand mai mult de 4 clase nu vor asimila un "responsabil de proces" pe cartea de munca sau pe adeverinta cu un economist care s-a ocupat de proiecte 5 ani de zile avand, practic, toate atributiile de economist cu norma intreaga....

De aceea e discutabil, mai ales tinand cont ca avem de-a face cu o institutie maxim birocratica in care frica de supracontrol e maxima si se practica calea prudentei extreme.

 Aldulescu, on 13 ianuarie 2018 - 13:11, said:

Dupa scandalul cu politistul pedofil, niciun om care se respecta nu o sa vrea sa munceasca pentru politie.

Nu e chiar asa... nu vad ca romanii sa aiba accese de voma din motive morale (romanul e un popor de moralisti numai cand e vorba de alti, in rest e un popor de slugi).
Mai degraba va prima mediul de munca, respectiv daca se poate munci civilizat in Politie si nu tot inghesuit intre fisete de fier, la un colt de masa, pe un calculator din 2005.  Multi au plecat din Politie, pe langa motivele financiare si din aceste motive.

Edited by rosix, 13 January 2018 - 13:20.


#6
gabrolio

gabrolio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,247
  • Înscris: 01.07.2007
Ce este interesant e ca marea majoritate blameaza statul si institutiile lui, dar cand apar posturi se "imbulzesc" sa prinda si ei un loc caldut. Si ne mai miram de ce tot iese ciuma rosie la alegeri... se tot mareste numarul bugetarilor, iar acestia si familiile lor oare pe cine voteaza in alegeri!?

Edited by gabrolio, 13 January 2018 - 13:29.


#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 mircea111960, on 13 ianuarie 2018 - 12:45, said:

Asta este important pentru nu as vrea sa pierd timp ca sa particip la un concurs si apoi sa ma trezesc ca sunt debutant, cand eu am ani buni de vechime in conditii destul de solicitante.


Vezi ca, in textul anuntului sunt clar descrise specializarile. Astia nu fac rabat, ce scrie acolo trebuie sa scrie si pe diploma de licenta. Apoi, trebuie sa tii cont de faptul ca procesul de recrutare la Politie este unul din cele mai cacacioase la care poti participa. Nu numai ca ti se cer o carutza de docs si justificari, dar se fac si verificari la tot neamul, tre sa scrii o auto-biografie de mana, sub forma de compunere, tre sa indici persoane care pot da relatii, tre sa ai (preferabil) armata facuta, etc, etc.  Totul pentru 2000 lei pe luna, ca mai mult nu cred ca dau aia pentru un debutant..

 gabrolio, on 13 ianuarie 2018 - 13:28, said:

Ce este interesant e ca marea majoritate blameaza statul si institutiile lui, dar cand apar posturi se "imbulzesc" sa prinda si ei un loc caldut. Si ne mai miram de ce tot iese ciuma rosie la alegeri... se tot mareste numarul bugetarilor, iar acestia si familiile lor oare pe cine voteaza in alegeri!?

Pai.. in primarii, au ajuns salariile la functionari cu studii superioare cat salariile la manageri sau sefi de departament la multinationale. Si atunci, mai merita sa mai fii sclav intr-o corporatie capitalista sau in vreun call-center? Ceea ce nu stiu eu la Politie e cum e mediul de lucru. Daca e tot de kkt, cum a fost ani buni, nu stiu daca merita efortul...

Edited by rosix, 13 January 2018 - 13:32.


#8
mircea111960

mircea111960

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 06.12.2009
rosix, multumesc mult pentru raspuns! foarte la obiect! in cazul meu am avut constant cam aceeasi functie in cartea de munca si apoi in contracte, doar o singura data un angajator m-a pus gresit pe marketing, dar a fost doar 1 an


 Aldulescu, on 13 ianuarie 2018 - 13:11, said:

Dupa scandalul cu politistul pedofil, niciun om care se respecta nu o sa vrea sa munceasca pentru politie.

ai dreptate, imaginea lor e la pamant acum, dar pe de o parte inseamna mai putina concurenta pentru ca unii gandesc ca tine, iar pe de alta parte eu ma duc pe un domeniu specializat care nu are nicio treaba cu investigatiile. locul de munca va fi o structura de suport, la o firma de constructii dai vina pe contabil pentru ce face un muncitor necalificat pe santier?

 rosix, on 13 ianuarie 2018 - 13:31, said:

Totul pentru 2000 lei pe luna, ca mai mult nu cred ca dau aia pentru un debutant..


e mai mare salariul ca m-am interesat, un ofiter incadrat acum 2 ani pe acelasi domaniu la o institutie din mai are un salariu cu tot cu sporuri peste 4500 lei. la unitatea de proiecte se da un spor special pentru fonduri europene de 50%

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 mircea111960, on 13 ianuarie 2018 - 13:35, said:

rosix, multumesc mult pentru raspuns! foarte la obiect! in cazul meu am avut constant cam aceeasi functie in cartea de munca si apoi in contracte, doar o singura data un angajator m-a pus gresit pe marketing, dar a fost doar 1 an

Daca ai specializarea ceruta acolo si vechime in specialitate pe care o poti dovedi cu hartii... baga-te, de ce nu? Vezi ca numai saptamana viitoare se mai pot depune dosare.
Vezi ca iti trebuie un cetfiicat de competenta lingvistica de kkt pe care, daca nu il ai deja, e destul de greu sa-l obtii pana vineri.

Edited by rosix, 13 January 2018 - 13:52.


#10
mircea111960

mircea111960

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 06.12.2009
da, chiar am sa ma inscriu. trebuie sa fac rost si de atestatul de limba straina, am inteles ca se ia usor. dar la mine problema e ca nu mai sunt asa de tanar si engleza pe care am folosit-o pe unde am fost nu este chiar din carti Posted Image sper sa trec testarea de nivel mediu pentru atestat la universitatea din bucuresti, ca am inteles ca acolo ti se da atestatul imediat dupa ce sustii examinarea

later edit, pun si linkul de la centrul de examinare, poate mai cauta cineva ca disperatul informatii. eu am avut noroc ca am un cadru didactic in familie care mi-a spus unde sa ma duc sa il iau repede:
http://www.unibuc.ro...ba_straina_.php

Edited by mircea111960, 13 January 2018 - 13:55.


#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 mircea111960, on 13 ianuarie 2018 - 13:51, said:

da, chiar am sa ma inscriu. trebuie sa fac rost si de atestatul de limba straina, am inteles ca se ia usor. dar la mine problema e ca nu mai sunt asa de tanar si engleza pe care am folosit-o pe unde am fost nu este chiar din carti Posted Image sper sa trec testarea de nivel mediu pentru atestat la universitatea din bucuresti, ca am inteles ca acolo ti se da atestatul imediat dupa ce sustii examinarea

later edit, pun si linkul de la centrul de examinare, poate mai cauta cineva ca disperatul informatii. eu am avut noroc ca am un cadru didactic in familie care mi-a spus unde sa ma duc sa il iau repede:
http://www.unibuc.ro...ba_straina_.php

Baga-te. Sa ne tii la curent cu mersul... macar sa ne facem o idee pentru altadata.

#12
anarchy78_ro

anarchy78_ro

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 20.02.2016
Offff...peste 2 ani o sa avem pe strazi cu 1800 de analfabeti mai mult...

#13
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 anarchy78_ro, on 13 ianuarie 2018 - 14:33, said:

Offff...peste 2 ani o sa avem pe strazi cu 1800 de analfabeti mai mult...

Va fi dictatura atunci, asa ca n-o sa-ti mai faci nicio problema...

#14
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,513
  • Înscris: 06.01.2012

 Aldulescu, on 13 ianuarie 2018 - 13:11, said:

Dupa scandalul cu politistul pedofil, niciun om care se respecta nu o sa vrea sa munceasca pentru politie.
Prostii, un politist nu reprezinta o intreaga institutie de mii de oameni.

Edited by jeffy86able, 13 January 2018 - 15:01.


#15
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 jeffy86able, on 13 ianuarie 2018 - 15:01, said:

Prostii, un politist nu reprezinta o intreaga institutie de mii de oameni.

Plus ca in Romania se moare de foame... o sa fie calcare in picioare la aceste posturi, cu pedofil sau fara...

#16
Fiat_lux

Fiat_lux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 06.01.2018

 Aldulescu, on 13 ianuarie 2018 - 13:11, said:

Dupa scandalul cu politistul pedofil, niciun om care se respecta nu o sa vrea sa munceasca pentru politie.

Pedofilii au prioritate.

#17
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Dupa ziua de ieri, sunt 1822 de locuri libere.

#18
Fiat_lux

Fiat_lux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 06.01.2018

 jeffy86able, on 13 ianuarie 2018 - 15:01, said:

Prostii, un politist nu reprezinta o intreaga institutie de mii de oameni.

Ii reprezinta pe toti, cata vreme colegii l-au acoperit ani de zile e clar ca asta-i reprezinta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate