Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Placa video Acer defecta?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
crystyan55

crystyan55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 09.03.2014
Salut.Am un aspire 5738g cu placa video g105m nvidia.Problema pe care o am este ca azi cand l-am aprins toate bune si frumoase pana la ecranul de login windows care se vede zici ca e spart display ul(dungi..valuri de culori curcubeu).In safe mode e totul ok la fel daca dezactivez driverul sau dau unistal .Totul e bine pana activez sau instalez driverul.Poate fi placa video dusa??este onboard.Se mai poate face ceva?Daca merg cu el cu placa dezactivata ??Multumesc

#2
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
da placa video e ....
dar parca nu mi se leaga mie  placa aia sigur  e onboard ?

#3
crystyan55

crystyan55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 09.03.2014
Da.E lipit pe placa de baza cipul.Dar de ce nu face tot timpul si numai cand day drumul la driver?O placa video defecta nu se rezuma la black or blue screen?

#4
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu face tot timpul pentru ca driverul de la Microsoft face emulare software (nu foloseste placa video decat minimal).

#5
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Ia vezi in bios face la fel?

#6
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010

View Postcrystyan55, on 12 ianuarie 2018 - 23:00, said:

Da.E lipit pe placa de baza cipul.Dar de ce nu face tot timpul si numai cand day drumul la driver?O placa video defecta nu se rezuma la black or blue screen?
nu...
rezolvarea este BINEINTELS .... rebail , reflow

#7
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Aia nu e rezolvare,e o peticire temporara.

#8
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016
Reball nu e temporara.

#9
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Reballing de calitate implica alt cip, care cip nu il gasesti pe orice gard.Pentru un c2d nu merita sa il repari.

#10
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017

View Postxeleron, on 12 ianuarie 2018 - 23:15, said:

Nu face tot timpul pentru ca driverul de la Microsoft face emulare software (nu foloseste placa video decat minimal).
Pai asta nu insemana ca face "emulare software" asta inseamna ca foloseste doar capacitatile de baza (comune) generice ale unui procersor grafic, fara a folosi tehnologiile dedicate fabricate de
producator.
https://support.micr...r-on-windows-10

#11
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu,face emulare software,driverul video din Windows (basic display etc) foloseste WARP
https://msdn.microso...g615082(v=vs.85).aspx
Este un renderer pur software ce initializeaza aproximativ 8mb de VRAM si interfata implicita a placii video.Daca era cum spui tu inseamna ca ar fi fost destul de rapide,fiindca excluzand tehnologii specifice ale producatorilor placile video pot fi foarte rapide, Microsoft metine un set foarte strict de abilitati pe care trebuie sa le aiba un GPU pentru a fi certificata sa foloseasca o anumita versiune de Directx,altfel spus ar fi posibil sa folosesc toate abilitatile directx11 in hardware exceptand cele non-standard (FreeSync/Gsync, DSR,Hairworks etc etc).

#12
crystyan55

crystyan55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 09.03.2014
In primul rand va multumesc pentru informatii.Doar ce ma gandisem sa-l desfac in week sa-l mai curat ca avea ceva timp de la ultima curatare si pac...se pare ca nu mai necesita curatare 😂.Zzhunt nici in bios nu face figuri.Dar dupa cum spune xeleron nu cred ca merita investitia.Eventual daca gasesc unu cu display defect daca nu il las fara driver(ptr navigat,mail si muzica e de ajuns).

#13
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017

View Postxeleron, on 13 ianuarie 2018 - 04:53, said:

Nu,face emulare software,driverul video din Windows (basic display etc) foloseste WARP
https://msdn.microso...g615082(v=vs.85).aspx
Este un renderer pur software ce initializeaza aproximativ 8mb de VRAM si interfata implicita a placii video
Nu se gaseste pagina pe care ai dat-o

Quote

.Daca era cum spui tu inseamna ca ar fi fost destul de rapide,fiindca excluzand tehnologii specifice ale producatorilor placile video pot fi foarte rapide, Microsoft metine un set foarte strict de abilitati pe care trebuie sa le aiba un GPU pentru a fi certificata sa foloseasca o anumita versiune de Directx,altfel spus ar fi posibil sa folosesc toate abilitatile directx11 in hardware exceptand cele non-standard (FreeSync/Gsync, DSR,Hairworks etc etc).
Mai sa stii ca mai demult cand imii instalasem placa video, uitasem sa-i instalez driverul producatorului si mergeam pe driverul generic de windows 10. Ideea e ca nu mi-am dat seama
si ma puteam juca Solitare si jocuri de flash in Browser fara probleme.Mi-am dat seama ca nu-mi instalasem driverul video al producatorului de abia cand am intrat intr-un joc "heavy duty"

Apoi orice driver video indiferent de cine il produce, trebuie sa folseasca placa video efectiv, altfel nu ai avea imagine pe monitor si serverul grafic al OS-ului ti-ar iesi cu eroare hardware.
Ca acel driver nu are acces la API-urile propietare ce contine algortimi necesari sa foloseasca toate tehnologiile  de pe placa este alta poveste, insa orice driver video trebuie sa acceseze resursele generice ale placii video (registele comune).

Edited by navistar_eagle, 13 January 2018 - 13:18.


#14
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Update,ca sa fie linkul valabil:https://msdn.microso...2(v=vs.85).aspx
De unde am luat informatia cu privire la emularea software https://msdn.microso...1(v=vs.85).aspx
Jos de tot,e Microsoft Basic Display Adapter WARP.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate