Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Alegere boiler electric.

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010
Boilerul Ariston Velis Evo are doi cilindrii emailati cu titan si rezistena e emailata cu inox (deci practic sunt suflate doar acoperite)
de 45litri - incalzirea dureaza - 45min la pentru un cilindru si 1ora jumatate pentru al amandoi cilindrii - beneficiind de 80litri apa pentru dush la 45C
de 65litri - incalzirea dureaza - 1ora si 10min pentru un cilindru si 2ore si 20min al amandoi cilindrii  - beneficiind de 125litri apa pentru dush la 45C
de 80litri - incalzirea dureaza - 1h si 30min pentru un cilindru si 3ore al amandoi cilindrii - beneficiind de 156litri apa pentru dush la 45C

Boilerele Velios Evo de 45/65/80/100litri consuma toate la fel 1284KW deci cam 770lei deci cel mai bun e cel de 100litri doar ca la acesta incalzirea apei va dura mai mult

daca il tii la tara si te duci al o saptamana sau doua cel mai bine il scoti din priza cand pleci decat sa-l tii tot anul in priza si sa te coste energia 770lei
deasta am spus ca cel mai bine e daca il golesti, si nu ar trebui sa rugineasca mult timp daca e emailat cu titan si rezistenta emailata cu inox

iar o cada de baie de fonta nu stiu cata are capacitate 200 sau 300 litrii aproape ca o umplii cu un boiler de 80 sau 100litrii

Edited by July02, 31 October 2018 - 23:28.


#38
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
July02, ce treaba ai tu cu boilerele ?
Tu stai la bloc. Punct. Asa ca o sa-ti montezi o centrala de 24kW cu preparare ACM instant. Punct. Nu-ti mai bate capul cu boilerele, ca oricum nu-ti vei monta asa ceva. Punct :D

#39
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010
vreau sa duc un boiler si la tara sa am si acolo , ca au inceput sa bage canalizare si acolo

Edited by July02, 31 October 2018 - 23:35.


#40
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Aha, deci asta cu boilerul, este o alta poveste.

Da la tara este locuita permanent casa ? Ca nu inteleg de ce te tot stresezi atit cu golitul boilerului.

Edited by florin71_skoda, 31 October 2018 - 23:37.


#41
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 02.05.2008
Emailul ala este fix pix, o foita subtire, coaja de ceapa este cu mult mai groasa. Vei vedea pe propria piele cat stai sa se incalzeasca, cat sa se goloeasca si in cat timp o sa rugineasca. Iei unul de max 50l daca tot e pentru cazuri ocazionale si nu trebuie sa il lasi la 45 de grade cand pleci, poti sa il lasi si la 20 de grade pierderile vor fi mai mici plus ca totul se duce in casa

#42
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 July02, on 31 octombrie 2018 - 22:15, said:

Rezervorul nu e din inox ?
Boilerele de inox costa de la 2000 RON in sus.

 July02, on 31 octombrie 2018 - 22:15, said:

e mai rezistent la coroziune Emailul cu Titan ca Inoxul ?
Nu, dar e mai ieftin.

#43
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Daca stai temporar si nu foarte multe zile pe an, la tara, poate merita un instant pe curent...

#44
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 July02, on 31 octombrie 2018 - 22:15, said:

... e mai rezistent la coroziune Emailul cu Titan ca Inoxul ?
Nimic nu e mai rezistent la coroziune decat inoxul.
Combinatul de apa grea de la Tr. Severin o avut instalatia de hidrogen sulfurat (extrem de coroziv) pe inox.

 July02, on 31 octombrie 2018 - 23:32, said:

vreau sa duc un boiler si la tara sa am si acolo , ca au inceput sa bage canalizare si acolo
Am avut ocazia sa faca baie cu apa calda produsa de:

- boiler electric
- instant electric
- centrala cu ACM instant
- centrala cu boiler cu acumulare
- instant pe gaz
- panouri solare

Pentru o casa de vacanta, solutia ideala mi se pare un instant pe gaz, alimentat cu butelie.
Cu ani in urma, intr-o vacanta pe litoral cu apartament inchiriat care avea un instant pe butelie, intr-o saptamana n-am reusit sa consumam o butelie intreaga 4 adulti si 3 copii cu dus de doua ori pe zi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate