Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Prostia nu va fi iertată nici în veacul de acum, nici în cel ce va să vină!

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
42 replies to this topic

#19
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,266
  • Înscris: 06.07.2007

 Dorel666, on 12 ianuarie 2018 - 14:37, said:



Pe vremea apostolilor, unii făceau din evlavie o sursă de câștig. Și te asigur eu că, prin prostie, nimeni  n-a câștigat nimic până acum, doar a pierdut. Așa că te ĂŽnșeli: omul evlavios este oricum, dar ĂŽn nici un caz prost!

1 Timotei 6:5 zadarnicile ciocniri de vorbe ale oamenilor stricaţi la minte, lipsiţi de adevăr şi care cred că evlavia este un izvor de câştig. Fereşte-te de astfel de oameni.



Prostia este un păcat universal, care a existat dintotdeauna și va exista veșnic. Și nu am zis că păcatul ĂŽmpotriva Duhului Sfânt este doar păcatul prostiei, ci că păcatul prostiei este unul ĂŽmpotriva Duhului Sfânt.

Și dacă păcatul prostiei nu are nici o legătură cu Hristos, de ce este trecut ĂŽn Scriptură?

Proverbele 8:5 Învăţaţi-vă minte, proştilor, şi ĂŽnţelepţiţi-vă, nebunilor!

Proverbele 1:22 ‾Până când veţi iubi prostia, proştilor? Până când le va plăcea batjocoritorilor batjocura şi vor urĂŽ nebunii ştiinţa?

Proverbele 1:32 Căci ĂŽmpotrivirea proştilor ĂŽi ucide şi liniştea nebunilor ĂŽi pierde,

Și de-aia ĂŽi ucide prostia, pe proști, fiindcă prostia nu-i păcat?!



Și domnia ta omul căruia să-i pese de mișto-uri.
Inca nu te-au excomunicat din biserica ortodoxa pentru erezie? Nu exista in morala ortodoxa pacatul prostiei. Vrei sa-ti desenez?  Ai probleme de intelegere?  


#20
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 dan1980_25, on 12 ianuarie 2018 - 14:48, said:

Inca nu te-au excomunicat din biserica ortodoxa pentru erezie? Nu exista in morala ortodoxa pacatul prostiei. Vrei sa-ti desenez?  Ai probleme de intelegere?  

Vrei să mă închin domniei tale, crezându-te pe cuvânt? Până atunci, repet:

Ioan 18:23 Isus i-a răspuns: „Dacă am vorbit rău, arată ce am spus rău, dar, dacă am vorbit bine, de ce mă baţi?”

Adică, dacă am spus o erezie, explică-mi în ce constă aceasta!

Apropo, poți să-mi dai un singur exemplu de prost fericit?

Edited by Dorel666, 12 January 2018 - 14:52.


#21
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Dorel666, on 12 ianuarie 2018 - 14:45, said:

Te înșeli: prostia nu se iartă, doar se vindecă.
ok.
tocmai ti-ai demontrat tie insuti prostia topicului pe care l-ai deschis, asociind boala prostiei cu pacatul hulei impotriva Duhului. :D

#22
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 15.07.2005
Dorele nu inteleg ce dubii ai? Daca tu crezi ...cum mai poti avea dubii?

#23
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 Dude_2nd, on 12 ianuarie 2018 - 14:52, said:

ok.
tocmai ti-ai demontrat tie insuti prostia topicului pe care l-ai deschis, asociind boala prostiei cu pacatul hulei impotriva Duhului. Posted Image

Fii mai explicit, te rog.

 excentryc, on 12 ianuarie 2018 - 14:53, said:

Dorele nu inteleg ce dubii ai? Daca tu crezi ...cum mai poti avea dubii?

Credința și dubiile nu au același obiect, dar merg foarte bine împreună. Ba chiar este obligatoriu să meargă împreună. Pentru că nu sunt mântuit prin forțele mele, ci prin harul lui Dumnezeu. Și dubiile apar pentru că mă știu păcătos dar, în ciuda păcatului meu evident, Dumnezeu mă iubește și mă mântuiește. Deci, dacă ar fi după mine, aș cădea oricum dar, fiind după Dumnezeu, stau în picioare, deși ar trebui să cad. De aceea există dubii și de aceea sunt obligatorii. Numai nebunii ce se cred singuri înțelepți, buni și pricepuți nu au dubii. Și atunci... cad!

#24
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,266
  • Înscris: 06.07.2007

 Dorel666, on 12 ianuarie 2018 - 14:50, said:



Vrei să mă ĂŽnchin domniei tale, crezându-te pe cuvânt? Până atunci, repet:

Ioan 18:23 Isus i-a răspuns: ‾Dacă am vorbit rău, arată ce am spus rău, dar, dacă am vorbit bine, de ce mă baţi?”

Adică, dacă am spus o erezie, explică-mi ĂŽn ce constă aceasta!

Apropo, poți să-mi dai un singur exemplu de prost fericit?
Sigur. Gigi becali.
In rest nu trebuie sa ma crezi pe cuvant
Nici nu ma intereseaza in ce fel aberezi pe teme teologice.
Si Luther a murit crezand ca avea dreptate.
Asa ca din partea mea poti sa crezi ce vrei tu. Orice as spune, tot nu am cum sa te lamuresc.
Am inteles ca pentru unii oameni e greu sa vada mai departe de propriul nas.


#25
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 15.07.2005

 Dorel666, on 12 ianuarie 2018 - 14:57, said:

...Și dubiile apar pentru că mă știu păcătos ...

Cum vine asta?

#26
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,266
  • Înscris: 06.07.2007

 Dorel666, on 12 ianuarie 2018 - 14:57, said:



Ăźn ciuda păcatului meu evident, Dumnezeu mă iubește ș
Te iubeste pe dracu.
Orice pacat e facut din prostie. De aici dupa ciudata ta logica, orice pacat e impotriva duhului. Asa ca daca esti pacatos, poti sa spui pa pa mantuirii.
Apropo, ai consultat vreun exorcist? Ca pari a avea drac.

Edited by dan1980_25, 12 January 2018 - 15:14.


#27
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

 excentryc, on 12 ianuarie 2018 - 14:26, said:

Dorele , am vazut ca ai deschis o gramada de topicuri pe tema religioasa...
Care este scopul tau?
Pe cine vrei sa convingi? Pe noi sau pe tine insuti?
Cu ce te ajuta pe tine ceea ce faci?
Nu-l ajuta, dar mai mult nu poate...

#28
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

 Dorel666, on 12 ianuarie 2018 - 14:01, said:

Adevărat, versetul Scripturii sună altfel:

Matei 12:31 De aceea vă spun: Orice păcat şi orice hulă vor fi iertate oamenilor, dar hula împotriva Duhului Sfânt nu le va fi iertată.

Sunt destui oameni care nu stiu multe dar au bun-simt.
Io zic ca hula impotriva Duhului se manifesta mai ales prin negarea bunului-simt elementar.
Sa zici ca blasfemia e adevarata credinta, teroarea e lupta pentru libertate, furtul e cinste, coruptia e lupta pentru justitie, perversia normalitate, tirania lege, nebunia bun-simt... chestii de-astea.

#29
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012

 Dorel666, on 12 ianuarie 2018 - 14:27, said:


Caut Adevărul.
Adevarul inseamna minciuna si minciuna, adevar, asadar tu ce cauti?
Nu te cunosc, dar din postarile tale am dedus ca esti cum sa zic.....depasit.....de... las pe altii sa se pronunte.

#30
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

 cataspo, on 12 ianuarie 2018 - 14:29, said:


Înseamnă ca ai greșit chioșcul.

Superba metafora pt aceasta zona din internet.

#31
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 dan1980_25, on 12 ianuarie 2018 - 15:07, said:

Sigur. Gigi becali.
In rest nu trebuie sa ma crezi pe cuvant
Nici nu ma intereseaza in ce fel aberezi pe teme teologice.
Si Luther a murit crezand ca avea dreptate.
Asa ca din partea mea poti sa crezi ce vrei tu. Orice as spune, tot nu am cum sa te lamuresc.
Am inteles ca pentru unii oameni e greu sa vada mai departe de propriul nas.

Gigi Becali nu este nici prost, nici fericit!

 dan1980_25, on 12 ianuarie 2018 - 15:11, said:


Orice pacat e facut din prostie.


De unde ai scos ”legea” aceasta? Mai ai și altele? Că, din Scriptură, sigur nu este!

 grrrrr, on 12 ianuarie 2018 - 15:29, said:

Sunt destui oameni care nu stiu multe dar au bun-simt.
Io zic ca hula impotriva Duhului se manifesta mai ales prin negarea bunului-simt elementar.
Sa zici ca blasfemia e adevarata credinta, teroarea e lupta pentru libertate, furtul e cinste, coruptia e lupta pentru justitie, perversia normalitate, tirania lege, nebunia bun-simt... chestii de-astea.

Dacă nu știu multe, dar au bun simț, sunt înțelepți și în nici un caz proști! Doar am arătat în postarea inițială că poți fi și profesor universitar la Harvard și să fii prost. Adică prostia nu ține de cantitatea de cunoștințe!

#32
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007
@initiator: daca nu esti in stare sa discuti niste idei cu cap si coada, topicul va fi inchis. Pana acum e un ghiveci total...

#33
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
dorele, in opinia mea, dintre toti credinciosii care sunt aici, tu esti cel mai incet la minte, interpretezi biblia cel mai prost...continui sa cred ca esti satanist

citezi din biblie sa o acoperi de rusine

multi de aici vor ca Dumnezeu sa fie dupa inima lor..nu ei dupa inima lui Dumnezeu..dar nu sunt satanisti, tu esti, in opinia mea

Edited by legit10, 13 January 2018 - 12:59.


#34
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
nu exista om prost, totul se poate invata daca vrei..ce facem cu retardatii ? se duc in iad ? nu, sa fii copil trebuie sa fie tinta.......fiecare om stie sa fac ceva mai bine decat altii....nu toti trebuie sa fie invatatori, avem nevoie de gunoieri, frizeri, soferi, etc

#35
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 legit10, on 13 ianuarie 2018 - 14:27, said:

nu exista om prost, totul se poate invata daca vrei..ce facem cu retardatii ? se duc in iad ? nu, sa fii copil trebuie sa fie tinta.......fiecare om stie sa fac ceva mai bine decat altii....nu toti trebuie sa fie invatatori, avem nevoie de gunoieri, frizeri, soferi, etc

Nu confunda ”prostul” din Biblie cu ”prostul” din DEX. Au caracteristici diferite. Adică, cel din DEX poate fi și retardatul, dar în Biblie prostul este cel care refuză să devină înțelept și se încăpățânează să facă și să gândească doar cum îi place lui. În Biblie prostul este cel inflexibil în gândire, nervos și lipsit de pricepere, pentru că este scris:

Iov 5:2 Nebunul piere ucis de mânia lui, prostul moare ucis de aprinderea lui.

Proverbele 1:32 Căci împotrivirea proştilor îi ucide şi liniştea nebunilor îi pierde,

Proverbele 9:6 Lăsaţi prostia, şi veţi trăi şi umblaţi pe calea priceperii!”

Proverbele 12:1 Cine iubeşte certarea iubeşte ştiinţa; dar cine urăşte mustrarea este prost.

Proverbele 14:29 Cine este încet la mânie are multă pricepere, dar cine se aprinde iute face multe prostii.

Proverbele 18:13 Cine răspunde fără să fi ascultat face o prostie şi îşi trage ruşinea.

Proverbele 19:25 Loveşte pe batjocoritor, şi prostul se va face înţelept; mustră pe omul priceput, şi va înţelege ştiinţa.

Proverbele 22:3 Omul chibzuit vede nenorocirea şi se ascunde, dar cei proşti merg înainte şi sunt pedepsiţi.

Iată, deci, mai sus, toate caracteristicile ”prostului” din Biblie.

Edited by Dorel666, 14 January 2018 - 00:28.


#36
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
am citit vechiul testament doar cat sa inteleg legea, restul nu ma intereseaza....eu ma bazez pe Isus, noul testament

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate