Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Romania a semnat contractul de achizitionare pentru piranha v

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
160 replies to this topic

#145
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postcipri1981, on 23 ianuarie 2018 - 15:22, said:

Uite ca sa fiu optimist: ce te faci daca Rusia se destrama si noi trebuie sa fim puternici ca sa ne putem atrage  mai multe avantaje economice din zona aia geografica?
Eu nu pot fi la fel de optimist ca tine .Posted Image
1.Pentru ca sansele ca sa se destrame rusia sunt practic egale cu 0 .
2.Pentru ca , si daca s-ar destrama rusia , sansele ca noi sa ne putem "trage" avantaje economice din zona aia sunt mai mici decat cele de la pct 1 .

Edited by motanul13, 23 January 2018 - 15:36.


#146
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View Postmotanul13, on 23 ianuarie 2018 - 15:18, said:


Mi se rupe , fac 55 anul asta !Posted Image
Sa se gandeasca aia mai tineri .


Fac , bineinteles , caterinca .
Eu fac 50 nenea dar daca vine ceva sintem toti haliti.✌✌✌

#147
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postlil debul, on 23 ianuarie 2018 - 15:31, said:

Eu fac 50 nenea dar daca vine ceva sintem toti haliti.✌✌✌
Nope , ca suntem batrani si atosi .Posted Image
Trebuie sa ne fiarba mult ca altfel isi rup dintii in noi .

#148
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,759
  • Înscris: 08.11.2009

View Postmotanul13, on 23 ianuarie 2018 - 15:26, said:

Eu nu pot fi la fel de optimist ca tine .Posted Image
1.Pentru ca sansele ca sa se destrame rusia sunt practic egale cu 0 .
2.Pentru ca , si daca s-ar destrama rusia , sansele ca noi sa ne putem "trage" avantaje economice din zona aia sunt mai mici decat cele de la pct 1 .

1. 98 % de acord cu tine. Imi pastrez si eu 2 la suta de rezerva ca am auzit ca incep sa ia diin banii de pensii.
2. In cazul asta ipotetic (in care ies cei doi la suta) de ce nu ar putea Romania sa profite? Pai uite ca Banca Transilvania tocmai ce a cumparat nu stiu ce banca din Moldova, Transgaz participa la nu stiu ce licitatie ca sa cumpere compania de transport de gaze naturale din Moldova. Tot Transgaz vrea sa participe la o licitatie in Grecia ca sa cumpere, impreuna cu o companie din Spania, nu stiu cate procente din compania de transport de gaze din Grecia. De ce, daca ar cadea Rusia si Ucraina ar trebui sa se integreze in sistemul Vestic  nu am putea sa facem aceste lucruri si pe la ei? Asa cum au facut si altii pe la noi.  Asa cum noi ne-am pricopsit cu un Enel, CEZ ( cu mentiunea ca astia sunt distribuitori nu transportatori - e o diferenta mare), cu un OMV, etc.

#149
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postcipri1981, on 23 ianuarie 2018 - 15:49, said:


1. 98 % de acord cu tine. Imi pastrez si eu 2 la suta de rezerva ca am auzit ca incep sa ia diin banii de pensii.
2. In cazul asta ipotetic (in care ies cei doi la suta) de ce nu ar putea Romania sa profite? Pai uite ca Banca Transilvania tocmai ce a cumparat nu stiu ce banca din Moldova, Transgaz participa la nu stiu ce licitatie ca sa cumpere compania de transport de gaze naturale din Moldova. Tot Transgaz vrea sa participe la o licitatie in Grecia ca sa cumpere, impreuna cu o companie din Spania, nu stiu cate procente din compania de transport de gaze din Grecia. De ce, daca ar cadea Rusia si Ucraina ar trebui sa se integreze in sistemul Vestic  nu am putea sa facem aceste lucruri si pe la ei? Asa cum au facut si altii pe la noi.  Asa cum noi ne-am pricopsit cu un Enel, CEZ ( cu mentiunea ca astia sunt distribuitori nu transportatori - e o diferenta mare), cu un OMV, etc.
Trezeste-te , o sa cazi din pat !Posted Image

#150
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,759
  • Înscris: 08.11.2009

View Postmotanul13, on 23 ianuarie 2018 - 15:55, said:

Trezeste-te , o sa cazi din pat !Posted Image

Posted Image

Stiu, noi ne punem piedici de aici din interior. Ne balacarim pe aici cu Viorici, cu Dragnici, cu.....

#151
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postcipri1981, on 23 ianuarie 2018 - 15:22, said:


...ce te faci daca Rusia se destrama [...]?
Adica nu s-o destramat la '917 si se destrama acu' ?

#152
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

View Postbila1000, on 19 ianuarie 2018 - 17:03, said:

Parca la Discovery am vazut cum reconditionau americanii tancurile, nu este o noutate, au un intreg proces bine pus la punct, chiar si de inoire fara achimbarea in intregine.

Treaba ii cam pe semi. Ideea ii ca americanii nu fabrica sasiuri noi de tancuri, le au deja. Da' ce pun pe sasiurile alea cam iasa din tipla.

#153
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View Postcipri1981, on 23 ianuarie 2018 - 16:00, said:



Posted Image

Stiu, noi ne punem piedici de aici din interior. Ne balacarim pe aici cu Viorici, cu Dragnici, cu.....
In cazul in care cade Rusia (doamne, am inebunit de tot) sint altii gen' China care au si banii si puterea sa cumpere companii/resurse/teritorii rusesti pe 2 lei sau pe oricit ar costa.
Tu gindesti inaltator, mobilizator dar lipsit de realism, din pacate Romania nu are cum sa fie un jucator pe piata (phula arme, phula bani, phula politici coerente). Doare ? Si pe mine ma doare dar asta e.

Edited by lil debul, 23 January 2018 - 19:26.


#154
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,251
  • Înscris: 05.08.2015

View PostHunor_66, on 23 ianuarie 2018 - 18:21, said:

Adica nu s-o destramat la '917 si se destrama acu' ?

Zic sa nu se destrame. Da' macar un razboi civil ca intre '17 si '23, unde n-o da Dumnezo Bunutul!

#155
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Intr-adevar, ar aduce un climat de stabilitate in zona...
Parcul ala de submarine nucleare de partea cui, oare ??

#156
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Nici kim nu indrazneste sa arunce cu nucleare daramite rusii. Proprii lor oameni i-ar pune la punct.

#157
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View Postkarax, on 23 ianuarie 2018 - 19:41, said:

Nici kim nu indrazneste sa arunce cu nucleare daramite rusii. Proprii lor oameni i-ar pune la punct.
Razboi Civil iti spune ceva ?
Adica un razboi purtat de toti ciudatii.

#158
lupu2

lupu2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,908
  • Înscris: 01.11.2007

View Postmotanul13, on 23 ianuarie 2018 - 15:26, said:

Eu nu pot fi la fel de optimist ca tine .Posted Image
1.Pentru ca sansele ca sa se destrame rusia sunt practic egale cu 0 .
2.Pentru ca , si daca s-ar destrama rusia , sansele ca noi sa ne putem "trage" avantaje economice din zona aia sunt mai mici decat cele de la pct 1 .

Toate imperiile dispar la un moment dat,a sta e legea istoriei. Cum o sa ridice copita si o sa dea coltu si Putin, spre paradisu sovietic de pe lumea ailalta, cum o sa inceapa luptele interne la ei acolo, cu grupuri si grupulete de oligarhi si Kgbisti sfasiindu-se pentru ciolan.

In plus in maxim cateva decenii tehnologiile vor avansa suficient incat rachetele balistice vor deveni depasite si nu vor mai reprezenta o amenintare atat de mare contra statelor ce vor detine astfel de tehnologii (SUA in primul rand, NATO), iar Rusia e tot mai depasita aici.

Cand va veni momentul o vor rupe chiar ei, pentru cascaval, iahturi de lux si avioane private pe insule din Pacific si posibilitatea de a se vantura in vest si oriunde in lume. Unele provincii vor merge incet incet la China, altele vor deveni state client ale SUA, UE or Japoniei si vor explora impreuna resursele de acolo.

Pentru noi e de ajuns sa ne reunim si sa luam o ciosvarta colo, din viitoarele contracte UE-Rusia, plus faptul ca un inamic istoric e terminat, asta e o bila alba in sine. Cam toate imperiile cu care ne-am ciocnit de-a lungul istoriei mai exista acum doar in cartile de istorie, e randul imperiului rus acum. Probabil va mai exista o Rusie, dar una mult mai mica si mai limitata la teritoriile ei de inceput, unde sunt si grosul rusilor dealtfel.

#159
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,251
  • Înscris: 05.08.2015

View PostHunor_66, on 23 ianuarie 2018 - 19:34, said:

Intr-adevar, ar aduce un climat de stabilitate in zona...
Parcul ala de submarine nucleare de partea cui, oare ??

Langa Kursk, zic, sub banchiza.

View Postlupu2, on 23 ianuarie 2018 - 19:43, said:

Cam toate imperiile cu care ne-am ciocnit de-a lungul istoriei mai exista acum doar in cartile de istorie, e randul imperiului rus acum.

Zi, ba, lupule ca noi le-am distrus.

P-orma te duci la nani.

#160
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postlupu2, on 23 ianuarie 2018 - 19:43, said:

Toate imperiile dispar la un moment dat,a sta e legea istoriei. Cum o sa ridice copita si o sa dea coltu si Putin, spre paradisu sovietic de pe lumea ailalta, cum o sa inceapa luptele interne la ei acolo, cu grupuri si grupulete de oligarhi si Kgbisti sfasiindu-se pentru ciolan.
Deja e pregatit viitorul Tzar al Rusiei, post-Putin. Isi face studiile si invata politica, psihologia maselor si filozofie.

Quote

Cam toate imperiile cu care ne-am ciocnit de-a lungul istoriei mai exista acum doar in cartile de istorie, ...
Si in lumea reala, daca ridici capul si privesti un pic in jur.
E-adevarat, nu cu denumirile vechi. S-o schimbat eticheta, materialul uman ii tot ala.

View PostMount_Yerrmom, on 23 ianuarie 2018 - 19:46, said:


Langa Kursk, zic, sub banchiza.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JyoZ5xu8ZZQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Hunor_66, 24 January 2018 - 11:35.


#161
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,759
  • Înscris: 08.11.2009

View Postlil debul, on 23 ianuarie 2018 - 19:25, said:


In cazul in care cade Rusia (doamne, am inebunit de tot) sint altii gen' China care au si banii si puterea sa cumpere companii/resurse/teritorii rusesti pe 2 lei sau pe oricit ar costa.
Tu gindesti inaltator, mobilizator dar lipsit de realism, din pacate Romania nu are cum sa fie un jucator pe piata (phula arme, phula bani, phula politici coerente). Doare ? Si pe mine ma doare dar asta e.

România poate juca rolul ei iar rolul ei va fi mai mare sau mai mic in functie de cat de pregătită este.
România a avut roluri si in primul si in al doilea razboi mondial.Din păcate,pentru ca nu a fost pregătită, a pierdut sute de mii de soldați.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate