Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Impozit pe teren

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
I-a venit mamei impozitul pe teren, o suma destul de mare, de 800 de lei pentru 2 loturi. In alti ani platea 5 lei impozitul. De ce s-a schimbat acum?
Are si termen 15 zile de plata, in caz contrar va fi executata silit. O sa platim, dar as vrea sa stiu, de ce a venit acum o suma asa de mare comparativ cu alti ani.

#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Da mai multe detalii , suprafata , destinatie , zona .
Nu exista cu termen la plata impozitului decat daca sunt restante !!

Edited by Baxon, 12 January 2018 - 12:17.


#3
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 Baxon, on 12 ianuarie 2018 - 12:16, said:

Da mai multe detalii , suprafata , destinatie , zona .

O suprafata de 3000 de mp, cu 400 mp construibili (200 pe fiecare lot- am fost nevoie sa incadreze alte terenuri in registrul argicol, teren extravilan pentru a beneficia de acesti mp construibili)... Oras: Pitesti

Incadrarea este padure, cu 400 de mp construibili, intravilan

 Baxon, on 12 ianuarie 2018 - 12:16, said:

Da mai multe detalii , suprafata , destinatie , zona .
Nu exista cu termen la plata impozitului decat daca sunt restante !!

eu stiam ca impozitul vine o data la 1-2 ani

#4
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,564
  • Înscris: 08.03.2017
Trebuie cerut de la Primarie tabelul de calcul.
Exista restante, nu s-a platit la timp.

Edited by ldpe, 12 January 2018 - 12:35.


#5
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,204
  • Înscris: 23.08.2014
Daca a venit cu executare silita, inseamna ca sint restante.Fie nu ati platit anii trecuti, fie au gresit ei calculul si acum au recalculat5 lei cat zici tu, nu poate fi corect, e mult prea putin...

#6
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 ldpe, on 12 ianuarie 2018 - 12:30, said:

Trebuie cerut de la Primarie tabelul de calcul.
Exista restante, nu s-a platit la timp.

da, acum am vorbit cu mama aparent avem o restanta , dar cum am mai spus, in alti ani plateam 5 lei impozitul, asta inseamna ca o eventuala penalizare, nu ar trebui sa ajunga la suma de 800 de lei.  terenul este in alt oras, din cauza asta nu am platit..

Ma gandesc ca au schimbat incadrarea terenului??

 fqx, on 12 ianuarie 2018 - 12:37, said:

Daca a venit cu executare silita, inseamna ca sint restante.Fie nu ati platit anii trecuti, fie au gresit ei calculul si acum au recalculat5 lei cat zici tu, nu poate fi corect, e mult prea putin...

Pentru teren cu incadrarea la padure, impozitul este foarte mic.

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,996
  • Înscris: 07.11.2006

 jimi91, on 12 ianuarie 2018 - 12:10, said:

I-a venit mamei impozitul pe teren, o suma destul de mare, de 800 de lei pentru 2 loturi. In alti ani platea 5 lei impozitul. De ce s-a schimbat acum?
Are si termen 15 zile de plata, in caz contrar va fi executata silit. O sa platim, dar as vrea sa stiu, de ce a venit acum o suma asa de mare comparativ cu alti ani.

Cine i-a trimis mamei tale aceea dispozitie de plata este in masura si sa-ti raspunda la intrebari.
Eventual daca nu-ti convin raspunsurile,intoarce-te pe forum pentru clarificari.

ps.
Fara sa dai nici cel mai mic detaliu,nu poti primi raspunsuri adecvate.

Edited by adisz, 12 January 2018 - 12:46.


#8
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 jimi91, on 12 ianuarie 2018 - 12:10, said:

I-a venit mamei impozitul pe teren, o suma destul de mare, de 800 de lei pentru 2 loturi. In alti ani platea 5 lei impozitul. De ce s-a schimbat acum?
Are si termen 15 zile de plata, in caz contrar va fi executata silit. O sa platim, dar as vrea sa stiu, de ce a venit acum o suma asa de mare comparativ cu alti ani.
Este bine sa verifice cum au facut calculele autoritatile, deoarece se pot strecura greseli, vezi mai jos ce si cum:

Quote

În prezent, în cazul unui teren amplasat în intravilan, înregistrat în registrul agricol la categoria de folosință terenuri cu construcții, precum și terenul înregistrat în registrul agricol la altă categorie de folosință decât cea de terenuri cu construcții în suprafață de până la 400 m2, inclusiv, impozitul sau taxa pe teren se stabilește prin înmulțirea suprafeței terenului, exprimată în hectare, cu suma corespunzătoare prevăzută în tabelul de la art. 465 din Codul fiscal.

Quote

    ART. 465 - Calculul impozitului/taxei pe teren  (vezi mai jos in imagini)

Attached Files


Edited by poadol, 12 January 2018 - 12:50.


#9
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,204
  • Înscris: 23.08.2014

 jimi91, on 12 ianuarie 2018 - 12:40, said:


da, acum am vorbit cu mama aparent avem o restanta , dar cum am mai spus, in alti ani plateam 5 lei impozitul, asta inseamna ca o eventuala penalizare, nu ar trebui sa ajunga la suma de 800 de lei.  terenul este in alt oras, din cauza asta nu am platit..

Ma gandesc ca au schimbat incadrarea terenului??



Pentru teren cu incadrarea la padure, impozitul este foarte mic.
o fi pentru padure foarte mic, dar 5 lei tot putin e.In plus, pentru ala construibil, intravilan e mai mult.Impozitul pe anul asta se poate platii tot anul fara penalitati, nu iti vine cu executare silita, decat daca ai macar inca un an restant.Mergeti la primarie ca va lamuresc ei.daca ai mai multi ani la rand, sar putea sa ai supriza sa constati ca impozitul efectiv e 400 si penalitatile sint tot 400:)

#10
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 fqx, on 12 ianuarie 2018 - 12:50, said:

o fi pentru padure foarte mic, dar 5 lei tot putin e.In plus, pentru ala construibil, intravilan e mai mult.Impozitul pe anul asta se poate platii tot anul fara penalitati, nu iti vine cu executare silita, decat daca ai macar inca un an restant.Mergeti la primarie ca va lamuresc ei.daca ai mai multi ani la rand, sar putea sa ai supriza sa constati ca impozitul efectiv e 400 si penalitatile sint tot 400:)

tot terenul este intravilan, avem 400 de mp construibili din cei 3000 de mp..mda, cred ca o sa dau o fuga pana la ei...

eu tot cred ca au schimbat incadrarea terenului..posibil sa fi dat drumul la constructii in acea zona..ceea ce ar fi extraordinar, pe mine ma interesa sa vand

#11
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,424
  • Înscris: 24.02.2017

 jimi91, on 12 ianuarie 2018 - 12:10, said:


Are si termen 15 zile de plata, in caz contrar va fi executata silit.


Cum zice si Baxon mai sus, nu exista termen de plata ....   Impozitul se poate plati pe tot parcursul anului. Nu are nimeni voie sa iti impuna un termen anume. Ca poti plati penalizari, asta e altceva.

Eu cred ca era totusi mut in urma cu niste debite ....

#12
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 Bogotta, on 12 ianuarie 2018 - 13:46, said:



Cum zice si Baxon mai sus, nu exista termen de plata ....   Impozitul se poate plati pe tot parcursul anului. Nu are nimeni voie sa iti impuna un termen anume. Ca poti plati penalizari, asta e altceva.

Eu cred ca era totusi mut in urma cu niste debite ....

nu am documentele la indemana, si nici mama nu a citit tot..probabil a vazut cateva cuvinte cheie (executare silita) si s-a speriat..maine o sa vad ce scrie si poate pot sa rezolv cu un telefon la primarie.
m-as bucura daca au schimbat astia incadrarea terenului, stiu ca se construieste in acea zona cat de cat..si preturile sunt putin exagerate..200 de euro mp construibil:| (probabil umfla preturile cei de la imobiliare)..eu m-as multumi si cu 20 de euro pe mp:))..eu nu pot concepe asemenea preturi, oricat de buna ar fi zona:|

E o zona delicata , cel putin cate imi amintesc..

#13
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 18.04.2007
5 lei a fost până acum 3 ani (aprox), eventual mai mulți. De ceva timp s-a mărit considerabil. Dacă nu ați plătit niște sume mai mari în ultimii ani, plus penalizări, se pot aduna lejer 800 lei. Iar somația se dă într-adevăr pentru restanțe, nu pentru impozitul pe anul în curs.

Evident, clărificări mai multe la DITL de la localitatea respectivă.

#14
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 poadol, on 12 ianuarie 2018 - 12:46, said:

Este bine sa verifice cum au facut calculele autoritatile, deoarece se pot strecura greseli, vezi mai jos ce si cum:

multumesc pentru tabel, l-am gasit si eu pe internet, dar nu-mi dau seama unde se incadreaza terenul meu...in orice caz, ar trebui sa am pe intabulare impozitul..si cred ca am documentele destul de vechi, (2008) in ROL

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate