Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Lenovo A6000 - Upgrade firmware.

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
RobotRepair

RobotRepair

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 04.01.2017
Salut, de curand telefonul meu imi arata aceasta actualizare, stie cineva daca este buna pentru telefon? Adica o sa se miste mai bine? Acum am android 4.4.4, dupa ce fac update-ul, daca dau resetare din fabrica revin la 4.4.4?
P.S: E lenovo a6000

Attached Files



#2
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,424
  • Înscris: 04.04.2008
Normal o versiune noua trebuie sa aduca imbunatatiri sistemului care ruleaza pe telefon! Si nu, daca faci update softul/update-ul ramane daca dai revenire/resetare la setarile din fabrica

#3
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,870
  • Înscris: 03.02.2005
Resetarea din fabrica nu are treaba cu revenirea la firmware-ul anterior.

#4
RobotRepair

RobotRepair

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 04.01.2017

View Postporcusoru, on 12 ianuarie 2018 - 10:31, said:

Normal o versiune noua trebuie sa aduca imbunatatiri sistemului care ruleaza pe telefon! Si nu, daca faci update softul/update-ul ramane daca dai revenire/resetare la setarile din fabrica
Si daca nu imi place cum se misca ce as putea sa fac sa il intorc la 4.4.4? Nu vreau sa ma risc sa dau update...

#5
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,870
  • Înscris: 03.02.2005
Daca vrei sa revii la o versiune anterioara este acelasi proces ce trebuie sa-l faci pentru a scrie un firmware oarecare.
Trebuie sa cauti ce metode ai la dispozitie pentru acest model de telefon pentru a scrie un firmware.

#6
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,939
  • Înscris: 18.09.2008
Eu am dat restore, si se ducea la setarile din fabrica, dar pe acelasi firmware (ultimul instalat). Nu mai stiu cum e la Lenovo, dar cred ca e la fel.

#7
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,870
  • Înscris: 03.02.2005
Oameni buni, cautati si voi pe net ce inseamna factory reset sau reset la setarile din fabrica, ca atat de mult s-a tot discutat si rasdiscutat ca devine suprator.
Asa o explicatie profana a unor termeni:
"Reset" = stergere, resetare si atat nu are treana cu instalarea sau resintalarea unui sistem de operare, doar sterge niste setari si aplicatii instalate.
"flash-uire" = scrierea unui firmware, adica procesul prin care este rescrisa memoria flash al unui dispozitiv.

#8
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
Salut! Eu am Lenovo A5000 de peste 2 ani. Este aproximativ identic cu al tau, doar ca al tau e mai subtire, al meu are baterie mult mai mare, dar e doar 3G.

Cel mai probabil update-ul de firmware te va duce la Android 5.0.2 (Lollipop), din care NU te vei mai poate intoarce la Kit Kat nici cu factory reset.

Update-ul la Lollipop pentru gama A e cu dus si intors, unii se plang ca le-a facut multe probleme, pentru altii dimpotriva. Eu ma numar printre cei din a doua categorie, dupa update datele prin browser au inceput sa mearga muuult mai bine, aproape ca pe 4G. La durata bateriei n-am simtit nimic diferit, dar al meu are 4000 mAh.

Diferenta e ca eu am facut update-ul la mult timp dupa ce a fost facut disponibil si cred ca am instalat un Lollipop curat, curatat de bug-uri. Nu stiu pentru A6000 de cand e disponibil update-ul (ma indoiesc ca e nou), dar telefonul e deja invechit, un update de soft i-ar prinde foarte bine (parere strict personala). Nu trebuie sa stai cu grija ca iti va incetini telefonul, Lenovo nu e Apple, pe mobile are propria nisa de cumparatori carora eu nu cred ca le-ar face asa ceva. Si experienta imi arata acelasi lucru. Succes!

#9
RobotRepair

RobotRepair

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 04.01.2017

View Postdimripper, on 12 ianuarie 2018 - 19:58, said:

Salut! Eu am Lenovo A5000 de peste 2 ani. Este aproximativ identic cu al tau, doar ca al tau e mai subtire, al meu are baterie mult mai mare, dar e doar 3G.

Cel mai probabil update-ul de firmware te va duce la Android 5.0.2 (Lollipop), din care NU te vei mai poate intoarce la Kit Kat nici cu factory reset.

Update-ul la Lollipop pentru gama A e cu dus si intors, unii se plang ca le-a facut multe probleme, pentru altii dimpotriva. Eu ma numar printre cei din a doua categorie, dupa update datele prin browser au inceput sa mearga muuult mai bine, aproape ca pe 4G. La durata bateriei n-am simtit nimic diferit, dar al meu are 4000 mAh.
h
Diferenta e ca eu am facut update-ul la mult timp dupa ce a fost facut disponibil si cred ca am instalat un Lollipop curat, curatat de bug-uri. Nu stiu pentru A6000 de cand e disponibil update-ul (ma indoiesc ca e nou), dar telefonul e deja invechit, un update de soft i-ar prinde foarte bine (parere strict personala). Nu trebuie sa stai cu grija ca iti va incetini telefonul, Lenovo nu e Apple, pe mobile are propria nisa de cumparatori carora eu nu cred ca le-ar face asa ceva. Si experienta imi arata acelasi lucru. Succes!
Am dat update si merge foarte greu :( ce pot sa-i fac? I-am dat factory reset si hard reset din recovery :(

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate