Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Credeți că puteți tâlcui corect Scriptura?

* * - - - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
60 replies to this topic

#19
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,102
  • Înscris: 09.01.2007

 Dorel666, on 12 ianuarie 2018 - 00:31, said:

Pentru că mulți de pe aici se laudă că ar tâlcui corect Scriptura, aș dori să vă arăt cine sunt cei care pot face aceasta:

Luca 8:10 El le-a răspuns: „Vouă v-a fost dat să cunoaşteţi tainele Împărăţiei lui Dumnezeu, dar celorlalţi li se vorbeşte în pilde, ca, măcar că văd, să nu vadă şi, măcar că aud, să nu înţeleagă.

Iar acum, dacă vreunul dintre voi consideră că face parte din categoria celor de mai sus, aș dori să justifice aici pe ce își bazează această pretenție.

Eu nu am nici o pretentie si imi bazez aceasta pozitie pe harul lui Dumnezeu.

#20
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 overseas, on 12 ianuarie 2018 - 09:43, said:

Eu nu am nici o pretentie si imi bazez aceasta pozitie pe harul lui Dumnezeu.
Și de unde știi că îl ai sau nu?

#21
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,102
  • Înscris: 09.01.2007
Vorba unuia, harul te are pe tine, nu tu pe el.

#22
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
De remarcat faptul ca nici Dumnezeu nu se promoveaza( pe sine ) asa intens cum o face Dorel .

#23
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014

 DJPocaitul, on 12 ianuarie 2018 - 08:24, said:

Aia nu e prostie !!! Prostie este ca nu intelegi Scriptura si interpretezi gresit !!! Dumnezeu l-a pus la incercare pe Avraam,sa vada credinta lui !!!!!!!!!!!!!!!!
Prost nu-s dar sa te puna God-ul sa-ti omori copilul, chit ca-ti dai seama ca e doar o proba si ca te va opri inainte sa-l ucizi...

Tu ce parere ai avea atunci despre God-ul asta? El marele atotstiutor chiar are nevoie de probe din astea stupide? Pe mine m-ar fi dezamagit profund sa-l aud sa-mi zica asta. El care o freca pe vremea lui Moise cu "sa nu ucizi". De parca inainte de Moise nu era valabila regula, sau?

Pilde din astea tampite merg la indivizi cu Sdr. Down nu la persoane care mai stiu sa si gandeasca. Ca nu degeaba ne-a dat God-ul creier. Dar nah, unii il au degeaba. Cred balariile nascocite de alti oameni numite Testamente.

Cand citesti Vechiul Testament vezi cum identitatii God-ului i se atribuie tot felul de atribute umane: gelozie, furie, neincredere...cacaturi care nu se pupa cu imaginea unui God suprem si unic. Dar pe astia cu Sdr. Down in doare in c*r, asta ca mai toti au megadolicocolon. Is constipati din nastere.

Concluzie: unii au Sdr. Down si habar nu au ca-l au. Dar e boala genetica, d-aia cresc comunitatile de cretini. Pardon, crestini.

Edited by LeopardSurd, 12 January 2018 - 10:41.


#24
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd eşti condus de proşti, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Sunt plini torenții de culturã...voi mutilați neuronul cu povestioare...

#25
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 MikeSpike, on 12 ianuarie 2018 - 03:55, said:

Dorel,las-o Posted Image  numa dupa 20-21 scoti topicurile astea?Pot sa te intreb ce bei,mananci pana la ora asta?

Mănânc Scriptura și beau Scriptura.

 arg, on 12 ianuarie 2018 - 03:11, said:

ce inseamna "Împărăţiei lui Dumnezeu"?

Bună întrebare!

Dacă ar fi vorba de tainele ”Împărăției Medicinei”, ar însemna să știi tot ce se poate ști și trebuie știut că să fii medic. Dar, fiind vorba de tainele ”Împărăției lui Dumnezeu”, aici este vorba de a cunoaște tot ce se poate ști despre Dumnezeu și a deveni tu însuți la fel ca Dumnezeu!

Mulțumit de răspuns...?

 LeopardSurd, on 12 ianuarie 2018 - 04:50, said:

Apropo talcuit, imi explica si mie careva prostia aia cu Avraam caruia ii cere God-ul sa-si ucida copilul?

A fost o încercare a credinței lui Avraam, exact cum spune Scriptura. De exemplu, în ziua de azi, mulți pun viața celor iubiți ai lor în mâna câte unui medic. La fel și Dumnezeu a vrut să știe dacă Avram are atâta încredere în El, încât să-i încredințeze viața fiului său. Mai bine zis Dumnezeu a vrut să vadă câtă încredere are Avram în Cuvântul Lui. Pentru că, din fiul pe care Dumnezeu i-a cerut să-l aducă jertfă, Dumnezeu îi promisese că va avea urmași cât stelele de pe cer. Deci, dacă Avraam credea în Cuvântul lui Dumnezeu, credea și că Dumnezeu are puterea să-i și învieze fiul, după ce l-ar fi sacrificat, apoi să-i dea urmași din el.

Edited by Dorel666, 12 January 2018 - 11:25.


#26
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Like. Ca macar zici adevarul.Ala personal.

#27
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 Dorel666, on 12 ianuarie 2018 - 11:23, said:

Mănânc Scriptura și beau Scriptura.

Bună întrebare!

Dacă ar fi vorba de tainele ”Împărăției Medicinei”, ar însemna să știi tot ce se poate ști și trebuie știut că să fii medic. Dar, fiind vorba de tainele ”Împărăției lui Dumnezeu”, aici este vorba de a cunoaște tot ce se poate ști despre Dumnezeu și a deveni tu însuți la fel ca Dumnezeu!

Mulțumit de răspuns...?
Cum poti "deveni tu insuti la fel ca Dumnezeu" din moment ce nu-l cunosti si toti iti zic ca el este extrem de diferit fata de noi, desi cica ne-ar fi facut omul a fost "creat" dupa chipul si asemanarea sa?

Ceva nu "se pupa" in scrierile acelea.

Edited by poadol, 12 January 2018 - 11:30.


#28
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 JurasikMan, on 12 ianuarie 2018 - 10:29, said:

De remarcat faptul ca nici Dumnezeu nu se promoveaza( pe sine ) asa intens cum o face Dorel .

Cât de sigur ești de această afirmație? De unde știi cine și de ce mă promovează pe mine? Apropo, am zis că iarna aceasta va fi cea mai caldă de până acum, deși meteorologii o anunțaseră că va fi cea mai geroasă. Și până acum am avut și am dreptate. Ca fapt divers, la slujba de Bobotează, un bătrân de 80 de ani, fără să știe cine sunt și ce am scris pe aici, spunea că în toată viața lui de până acum nu a mai văzut așa căldură de Bobotează. Iar la TV am văzut că, la Timișoara, în ziua de Bobotează, oamenii au ieșit în mânecă scurtă la terase, care au fost pline!
Deci, ar fi cazul să te întrebi: a venit, cumva, Ilie, pe pământ, din nou? Pentru că și eu sunt om ca Ilie și iată că m-am rugat să fie cea mai călduroasă iarnă și Dumnezeu m-a ascultat!

 LeopardSurd, on 12 ianuarie 2018 - 10:36, said:

Prost nu-s dar sa te puna God-ul sa-ti omori copilul, chit ca-ti dai seama ca e doar o proba si ca te va opri inainte sa-l ucizi...

Tu ce parere ai avea atunci despre God-ul asta? El marele atotstiutor chiar are nevoie de probe din astea stupide? Pe mine m-ar fi dezamagit profund sa-l aud sa-mi zica asta. El care o freca pe vremea lui Moise cu "sa nu ucizi". De parca inainte de Moise nu era valabila regula, sau?

Pilde din astea tampite merg la indivizi cu Sdr. Down nu la persoane care mai stiu sa si gandeasca. Ca nu degeaba ne-a dat God-ul creier. Dar nah, unii il au degeaba. Cred balariile nascocite de alti oameni numite Testamente.

Cand citesti Vechiul Testament vezi cum identitatii God-ului i se atribuie tot felul de atribute umane: gelozie, furie, neincredere...cacaturi care nu se pupa cu imaginea unui God suprem si unic. Dar pe astia cu Sdr. Down in doare in c*r, asta ca mai toti au megadolicocolon. Is constipati din nastere.

Concluzie: unii au Sdr. Down si habar nu au ca-l au. Dar e boala genetica, d-aia cresc comunitatile de cretini. Pardon, crestini.

Privești doar din afară, fără să ai habar ce a fost în mintea și inima lui Avraam. Pentru că  putea decide să-și omoare copilul din nebunie sau din credință în Cuvântul lui Dumnezeu. Pentru că tu nu poți citi gândurile și  inima, nu ai habar din ce motiv a luat Avram decizia. Dar Dumnezeu, care le vede pe toate, a știut...

 poadol, on 12 ianuarie 2018 - 11:31, said:

Cum poti "deveni tu insuti la fel ca Dumnezeu" din moment ce nu-l cunosti si toti iti zic ca el este extrem de diferit fata de noi, desi cica ne-ar fi facut omul a fost "creat" dupa chipul si asemanarea sa?

Ceva nu "se pupa" in scrierile acelea.

Pe limba ta și a celor de azi: știi că începi să ”devii tu însuți la fel ca Dumnezeu” în momentul când începi să capeți puteri ”paranormale”. Până atunci, dacă doar vorbești și nu ai nici o astfel de putere... ai doar înțelepciune lumească și ești mâncător de kk.

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Dorel666, on 12 ianuarie 2018 - 11:23, said:

Mănânc Scriptura și beau Scriptura.
Şi la final, acolo unde e regele singur... ce iese?

#30
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

 overseas, on 12 ianuarie 2018 - 09:43, said:


Eu nu am nici o pretentie si imi bazez aceasta pozitie pe harul lui Dumnezeu.
cred ca folosim cuvinte care nu le intelegem "exact" ! ...
am intrebat-o pe mama (80 de ani) ce insemna "har" si mi-a raspuns ca este echivelent cu "dar,cadou" ! ... :)

#31
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 PSC, on 12 ianuarie 2018 - 12:31, said:

Şi la final, acolo unde e regele singur... ce iese?

Când mănânci Scriptură și bei Scriptură, rezultatul iese... prin gură. Ce spui alde matale iese de la hrana trupească, nu de la cea duhovnicească.

 realduc, on 12 ianuarie 2018 - 12:31, said:

cred ca folosim cuvinte care nu le intelegem "exact" ! ...
am intrebat-o pe mama (80 de ani) ce insemna "har" si mi-a raspuns ca este echivelent cu "dar,cadou" ! ... Posted Image

Și eu sunt de acord.

#32
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,102
  • Înscris: 09.01.2007

 realduc, on 12 ianuarie 2018 - 12:31, said:

cred ca folosim cuvinte care nu le intelegem "exact" ! ...
am intrebat-o pe mama (80 de ani) ce insemna "har" si mi-a raspuns ca este echivelent cu "dar,cadou" ! ... Posted Image

Eu folosesc cuvinte care le inteleg.
Mama ta stie bine, pacat ca nu te-a invatat la vremea potrivita.
Numai ca e ceva mai mult decat cadou, e o favoare nemeritata acordata unui dusman.

#33
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

 Dorel666, on 12 ianuarie 2018 - 11:23, said:



Mănânc Scriptura și beau Scriptura.



Bună Ă®ntrebare!

Dacă ar fi vorba de tainele ”Împărăției Medicinei”, ar Ă®nsemna să știi tot ce se poate ști și trebuie știut că să fii medic. Dar, fiind vorba de tainele ”Împărăției lui Dumnezeu”, aici este vorba de a cunoaște tot ce se poate ști despre Dumnezeu și a deveni tu Ă®nsuți la fel ca Dumnezeu!

Mulțumit de răspuns...?



A fost o Ă®ncercare a credinței lui Avraam, exact cum spune Scriptura. De exemplu, Ă®n ziua de azi, mulți pun viața celor iubiți ai lor Ă®n mâna câte unui medic. La fel și Dumnezeu a vrut să știe dacă Avram are atâta Ă®ncredere Ă®n El, Ă®ncât să-i Ă®ncredințeze viața fiului său. Mai bine zis Dumnezeu a vrut să vadă câtă Ă®ncredere are Avram Ă®n Cuvântul Lui. Pentru că, din fiul pe care Dumnezeu i-a cerut să-l aducă jertfă, Dumnezeu Ă®i promisese că va avea urmași cât stelele de pe cer. Deci, dacă Avraam credea Ă®n Cuvântul lui Dumnezeu, credea și că Dumnezeu are puterea să-i și Ă®nvieze fiul, după ce l-ar fi sacrificat, apoi să-i dea urmași din el.


#34
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Ba,omu a zis adevarul.ce mananca,bea.recunostetii macar meritul asta.

#35
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 overseas, on 12 ianuarie 2018 - 10:25, said:

Vorba unuia, harul te are pe tine, nu tu pe el.
Adică mata' nu știi ce har ai, haru' știe ce-i cu mata'. Bun, dacă-i așa, atunci de ce mai susții că dumneata interpretezi corect Scriptura, de vreme ce habar n-ai de haru' ăla?

#36
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 Dorel666, on 12 ianuarie 2018 - 00:31, said:

Pentru că mulți de pe aici se laudă că ar tâlcui corect Scriptura, aș dori să vă arăt cine sunt cei care pot face aceasta:

Luca 8:10 El le-a răspuns: „Vouă v-a fost dat să cunoaşteţi tainele Împărăţiei lui Dumnezeu, dar celorlalţi li se vorbeşte în pilde, ca, măcar că văd, să nu vadă şi, măcar că aud, să nu înţeleagă.

Iar acum, dacă vreunul dintre voi consideră că face parte din categoria celor de mai sus, aș dori să justifice aici pe ce își bazează această pretenție.
tu sigur nu faci parte din categoria celor care cunosc tainele.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate