Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ce este UDMR? Partid politic sau ONG?

* * * * * 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
81 replies to this topic

#37
cjo

cjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 25.05.2016
Eu de-al draq m-aș înscrie în partid, ca să mă duc la ședințe și să le pun Tudor Gheorghe pe telefon. Știu ca îmi iau bătaie, dar dacă conving măcar unul să plece din partid, măcar de dragul versurilor, pentru mine este un câștig.

#38
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,200
  • Înscris: 03.03.2007
Mai curand gestul dumitale ar convinge pe altii sa se inscrie in partid.

Pe bune, numai curajosi pe net... dar in viata reala nici macar o paine nu-si pot cumpara din Covasna ca devin prea emotivi auzind pe altii vorbind o alta limba.

#39
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Asociatia Cuțu Cuțu de ce nu participa la alegeri?

#40
cjo

cjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 25.05.2016

 Alexandru H., on 12 ianuarie 2018 - 05:00, said:

Mai curand gestul dumitale ar convinge pe altii sa se inscrie in partid.

Pe bune, numai curajosi pe net... dar in viata reala nici macar o paine nu-si pot cumpara din Covasna ca devin prea emotivi auzind pe altii vorbind o alta limba.
Haț....aici m-ai prins. Postarea este o glumă, cum este și acest partid!

Însă, am trecut prin cele trei județe atât de disputate. Populația de acolo pare așa umană, seamănă cu noi, deși ușor încruntați, și de stânga. Mulți o ard pe ajutoare sociale.....

Edited by cjo, 12 January 2018 - 05:20.


#41
ReflejoArmado

ReflejoArmado

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 25.12.2017
Partid politic format pe criterii etnice, cu agendă ascunsă.

 cjo, on 12 ianuarie 2018 - 04:48, said:

Eu de-al draq m-aș înscrie în partid, ca să mă duc la ședințe și să le pun Tudor Gheorghe pe telefon.
Eu i-aș pune să asculte Corneliu Vadim Tudor Gheorghe.

#42
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017
UDMR este un partid in afara legii. Acest partid daca facea intr-o tara civilizata ce face dpdv politici in Romania, in maxim 24 de ore toti conducatorii lor erau in arest si condamnati la greu pentru incalcarea legilor si mai ales a Constitutiei Romaniei. NU esre nici partid nici ONG, este o SLEAHTA de mizerii de oameni care au drepturi in Romania mai multe decat le-ar oferi alt stat din lume si care TOT nu sunt multumiti. Autoritatile din Romania ar trebui sa ia masuri serioase cu acest partid, sa-l scoata in afara legii pentru ca se vede CLAR fara DUBII ca incalca legea si peste tot in Europa pe unde se duc mananca rahat la adresa Romaniei.

Edited by pascali_daniel, 12 January 2018 - 07:39.


#43
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 maccip, on 11 ianuarie 2018 - 23:39, said:

P-astia nu i-am vazut prin guverne. Or fi ONGuri.
Faptul ca tu nu i-si vazut, nu inseamna nici ca ei nu exista, nici ca nu au influentat viata politica din Romania.Sunt toate reprezentate in Parlamant si de cele mai multe ori au influentat in favoarea celor de la putere. Sunt prototipul profitorilor perfecti, care se fac simtiti de fiecare data  cand trebuie dezechlibrata o situatie de echilibru fragil, ca in cazul motiunii  Grindeanu, cand votul lor si al udemereu a fost hotarator. Niste linge blide ordinari. N-o sa sustii ca n-ai auzit de Vozganian, de ex. reprezentantul armenilor sau aromanilor, (nici macar nu stiu exact pe cine reprezinta, dar e acolo ). Si linge.

#44
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
in sfarsit ati dat si voi de beleaua ong-urilor lui Soros :D

#45
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,200
  • Înscris: 03.03.2007

 pascali_daniel, on 12 ianuarie 2018 - 07:37, said:

UDMR este un partid in afara legii. Acest partid daca facea intr-o tara civilizata ce face dpdv politici in Romania, in maxim 24 de ore toti conducatorii lor erau in arest si condamnati la greu pentru incalcarea legilor si mai ales a Constitutiei Romaniei. NU esre nici partid nici ONG, este o SLEAHTA de mizerii de oameni care au drepturi in Romania mai multe decat le-ar oferi alt stat din lume si care TOT nu sunt multumiti. Autoritatile din Romania ar trebui sa ia masuri serioase cu acest partid, sa-l scoata in afara legii pentru ca se vede CLAR fara DUBII ca incalca legea si peste tot in Europa pe unde se duc mananca rahat la adresa Romaniei.

Ce lege incalca? Cu subiect si predicat, te rog...

#46
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

 Alexandru H., on 12 ianuarie 2018 - 09:35, said:



Ce lege incalca? Cu subiect si predicat, te rog...
Mi-a luat 5 sec sa gasesc legea cu gogu, din pacate o ard pe telefon si deci e mai greu cu linkul.
Se incalca legea la greu.

#47
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
ONG sau partid politic este (a fost) "tarfa" politicienilor Romaniei ! ...
indiferent cu cine, a fost "la guvernare" una-n 'truna ! ...

Edited by realduc, 12 January 2018 - 09:43.


#48
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,200
  • Înscris: 03.03.2007

 lil debul, on 12 ianuarie 2018 - 09:39, said:

Mi-a luat 5 sec sa gasesc legea cu gogu, din pacate o ard pe telefon si deci e mai greu cu linkul.
Se incalca legea la greu.

Brilliant. Sa inchida cineva threadul, ca am ajuns la adevar! :D

#49
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
De ce sã închidã?
Aștep reprezentanții HAM-HAM și CUȚU-CUȚU-MIAU-Mi-au ce vreau... în parlamentul rumîniei....
Da' partida romilor participã? Au aleși?

Edited by sarac.lipit, 12 January 2018 - 10:22.


#50
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

 Alexandru H., on 12 ianuarie 2018 - 09:59, said:



Brilliant. Sa inchida cineva threadul, ca am ajuns la adevar! :D
Pai am/nu am dreptate sau care este pozitia ta oficiala in aceasta problema ???

#51
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,200
  • Înscris: 03.03.2007

 lil debul, on 12 ianuarie 2018 - 10:24, said:

Pai am/nu am dreptate sau care este pozitia ta oficiala in aceasta problema ???

Eu mi-am expus-o prin apelul la Legea Partidelor Politice si la cea privitoare la alegerea Senatului si Camerei Deputatilor. Care permite UDMR-ului, ca asociatie a unei minoritati nationale, sa participe la alegeri ("Pot depune candidaturi organizațiile cetățenilor aparținând minorităților naționale reprezentate în Parlament" 208/2015, 56.2. Apropo, UDMR-ul nu are cum sa iasa din Parlament, chiar daca nu trece pragul de 5%, pentru ca ar primi din oficiu un loc de deputat. Si un al doilea apropo, mai toate partidele ce sustin cauza unei minoritati (Forumul Democrat German, Asociatia Italienilor) sunt in fapt asociatii si nu partide propriu-zise.

#52
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017

 Alexandru H., on 12 ianuarie 2018 - 09:35, said:

Ce lege incalca? Cu subiect si predicat, te rog...
CONSTITUTIA.
ARTICOLUL 1
(1) România este stat naţional, suveran şi independent, unitar şi indivizibil.
(2) Forma de guvernământ a statului român este republica.
(3) România este stat de drept, democratic şi social, în care demnitatea omului, drepturile şi libertăţile cetăţenilor, libera dezvoltare a personalităţii umane, dreptatea şi pluralismul politic reprezintă valori supreme, în spiritul tradiţiilor democratice ale poporului român şi idealurilor Revoluţiei din decembrie 1989, şi sunt garantate.
(4) Statul se organizează potrivit principiului separaţiei şi echilibrului puterilor - legislativă, executivă şi judecătorească - în cadrul democraţiei constituţionale.
(5) În România, respectarea Constituţiei, a supremaţiei sale şi a legilor este obligatorie.
ARTICOLUL 2
(1) Suveranitatea naţională aparţine poporului român, care o exercită prin organele sale reprezentative, constituite prin alegeri libere, periodice şi corecte, precum şi prin referendum.
(2) Nici un grup şi nici o persoană nu pot exercita suveranitatea în nume propriu.


Si ca sa pricepi si mai BINE citeste aici http://www.cdep.ro/p...r1=1#t1c0s0sba1

 realduc, on 12 ianuarie 2018 - 09:41, said:

ONG sau partid politic este (a fost) "tarfa" politicienilor Romaniei ! ...
indiferent cu cine, a fost "la guvernare" una-n 'truna ! ...
Corect, cine nu avea pragu in Parlament sau Senat sa treaca o lege alegea "tarfa" de servici UDMR-ista. Le-am acordat drepturi si libertati multe si drept rasplata arunca cu rahat in statul roman, cetatenii acestuia si Constitutia Romaniei.

 Alexandru H., on 12 ianuarie 2018 - 05:00, said:

Mai curand gestul dumitale ar convinge pe altii sa se inscrie in partid.

Pe bune, numai curajosi pe net... dar in viata reala nici macar o paine nu-si pot cumpara din Covasna ca devin prea emotivi auzind pe altii vorbind o alta limba.
Am fost in Covasna de foarte MULTE ori si CHIAR am cerut in limba romana, n-am avut probleme. Mizeriile astea le fac "gunoaiele" nu cetatenii maghiari de rand care-si vad de treaba lor alaturi de populatia romana, ba mai mult ii doare fix in pix de ce spun si fac gunoaiele care CHIPURILE ii conduc. Multi dintre ei s-au saturat sa-i mai si voteze pe cei de la UDMR drept dovada ca data trecuta cu chiu cu vai UDMR-ul abia a reusit sa intre in Parlament si Senat asta in timp ce in alti ani reuseau lejer sa scoata procente fara probleme la alegeri. In tara situatia este si mai NASPA, zone in care populatia maghiara este majoritara si castigau mereu alesii lor acum sunt conduse de alesi de la PSD sau PNL. Asta nu se spune la TV da' se poate vedea la fata locului si de aia UDMR-ul semneaza toate rahaturile de aliante, incalcand CONSTITUTIA ROMANIEI, pentru ca stiu ca fara semnaturile alea au sanse sa nu mai intre in Parlament/Senat .

Edited by pascali_daniel, 12 January 2018 - 13:03.


#53
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,200
  • Înscris: 03.03.2007
Nu, existenta UDMR nu incalca in niciun caz Constitutia.

O incalci tu, cerand scoaterea in afara legii a unei asociatii politice cu drept legal de a participa la alegeri.

#54
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017

 Alexandru H., on 12 ianuarie 2018 - 13:00, said:

Nu, existenta UDMR nu incalca in niciun caz Constitutia.

O incalci tu, cerand scoaterea in afara legii a unei asociatii politice cu drept legal de a participa la alegeri.
Ba o incalca, la greu. Daca UDMR-ul era in SUA, Germania, Franta si cereau alipirea unor zone cu maghiari la Ungaria in maxim 24 de ore toata conducerea lor era arestata. PUNCT. Citeste si respecta Constututia Romaniei, nu-ti convine du-te in Ungaria. Nu este nici o asociatie politica, nu-i mai reprezinta nici macar pe maghiarii de rand drept dovada ca la fiecare alegeri au pierdut procente la Paralmentare si la urmatoarele alegeri au toate sansele sa nu mai intre DELOC in Parlament si Senat. Sunt zone in tara asta in care populatia maghiara nici macar n-au mai votat alesii UDMR-ului preferand alesii PSD-ului, PNL-ului si mai ales ai USR-ului (ca li s-a parut lor ca ar fi independenti dpdv politic si ar avea un cuvant important de spus)
CONFUNZI existenta UDMR-ului cu conducatorii UDMR-ului., cei din urma incalca Constitutia prin aberatiile care le lanseaza pe spatele acestei organizatii fara sa-si bage numele lor la inaintare si semneaza toata aberatiile in numele... UDMR-ului

Edited by pascali_daniel, 12 January 2018 - 13:13.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate