Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Cum setez SpeedFan

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Edy_SD

Edy_SD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 11.09.2015
Salut!

Abia ce mi-am facut noul PC si nu prea stiu cum sa setez SpeedFan-ul, cat la suta sa las la procesor, la fan-uri etc.
Mentionez ca am cooler pe lichid la procesor, acesta e: https://www.pcgarage...tflow-120-plus/
As dori daca se poate cu programul "SpeedFan" Cineva care se pricepe, nu vreau sa-mi stric pompa cooler-ului.

#2
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
Eu zic sa il lasi in pace. Stie el ce face, nu trebuie sa te bagi tu. + pompa nu are pwm, deci nu poti seta turatia ei.

#3
Edy_SD

Edy_SD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 11.09.2015

 Al3xandru35, on 11 ianuarie 2018 - 23:09, said:

Eu zic sa il lasi in pace. Stie el ce face, nu trebuie sa te bagi tu. + pompa nu are pwm, deci nu poti seta turatia ei.
Pai fan-ul de pe radiatorul cooler-ului la cat trebuie sa l las? 30%, 50%, 100%?

#4
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
auto

#5
cjo

cjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 25.05.2016
30% cooler procesor, 70% fan din fata, 50% fan din spate.....stai ca da mai mult de 100. Ma mai gandesc si revin...hac!

Lasa-le pe automat. De multe ori calculatorul se dovedeste mai inteligent ca noi.

Edited by cjo, 12 January 2018 - 03:50.


#6
Edy_SD

Edy_SD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 11.09.2015

 cjo, on 12 ianuarie 2018 - 03:47, said:

30% cooler procesor, 70% fan din fata, 50% fan din spate.....stai ca da mai mult de 100. Ma mai gandesc si revin...hac!

Lasa-le pe automat. De multe ori calculatorul se dovedeste mai inteligent ca noi.
Le pot pune si din bios, deci nu mai am nevoie de SpeedFan. E pe levele, de la level 1 la 9. La procesor cu level 5 in idle vad ca am 5 grade, deci o sa l mai scad pe la 3 cred, sau 2, vad eu, iar pe celelalte nustiu cum sa le las, pe la level 5?

#7
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Pompa este alimentata dintr-un port controlabil ? Daca da, acel port se seteaza la 100%.
In rest, pentru coolerul de pe raditorul procesorului (controlat separat de pompa) se alege un regim "silent" sau "normal" (depinde de ce procesor ai si cat de cald merge in mod normal).

In bios de obicei se seteaza niste curbe de raspuns. Eu pun curbele de raspuns in cel mai jos punct posibil pana in 50 de grade apoi le cresc proportional pana la 100% pentru 75 de grade pentru elementul controlat (dar fara sa dai detalii precise despre sistem nu iti pot sugera nimic caci fiecare producator a ales un mod propriu de implementare a curbelor de control).

#8
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,358
  • Înscris: 23.05.2003
Cind eram tinar am facut un ghid pentru SpeedFan.
Eu inca-l folosesc pe Sandy dar banuiesc ca MB-urile din ziua de azi au mai multe optiuni de control al ventilatoarelor asa ca (poate) Speedfan a devenit obsolete.

#9
Edy_SD

Edy_SD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 11.09.2015

 ro_explorer, on 12 ianuarie 2018 - 11:05, said:

Pompa este alimentata dintr-un port controlabil ? Daca da, acel port se seteaza la 100%.
In rest, pentru coolerul de pe raditorul procesorului (controlat separat de pompa) se alege un regim "silent" sau "normal" (depinde de ce procesor ai si cat de cald merge in mod normal).

In bios de obicei se seteaza niste curbe de raspuns. Eu pun curbele de raspuns in cel mai jos punct posibil pana in 50 de grade apoi le cresc proportional pana la 100% pentru 75 de grade pentru elementul controlat (dar fara sa dai detalii precise despre sistem nu iti pot sugera nimic caci fiecare producator a ales un mod propriu de implementare a curbelor de control).
Pai firul care alimeteaza pompa este intr o mufa cu 3 pini, din aia pentru fan, deci il dau la 100%? Fan ul de pe radiatorul pompei nu este alilentat de placa de baza, are o mufa cu 4 pini.

#10
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Da, pompei ii dai 100%. Pompele de la AIO sunt facute sa mearga in 100% mereu, fara variatii de turatie. Variatiile le strica in timp.
La ventilatorul de pe radiator, daca ai mufa cu 4 pini inseamna ca e controlat PWM ... adica cel mai bine il bagi in mufa CPU FAN de pe placa de baza. Daca vrei sa faci o smecherie care sa iti salveze un port, cumperi un Y splitter PWM, il infigi in headerul de CPU FAN de pe placa de baza, pe ramura completa cuplezi coolerul si pe ramura incompleta culpezi pompa. Din BIOS seteri ce curba PWM vrei tu la CPU fan ... si gata, ai rezolvat. Pompa merge in 100% mereu (caci nu ai pin de control PWM care sa o controleze, si merge mereu pe voltaj de 12V) si ventilatorul va fi controlat PWM de catre placa de baza. Turatia raportata va fi cea de la ventilator (asta e dierenta intre ramura completa si cea incompleta ... cea completa are pinul de citire de turatie).

PWM splitter:

Attached File  12-162-026-02.jpg   25.79K   2 downloads

Edited by ro_explorer, 12 January 2018 - 14:32.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate