Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Soft frica de inaltimi!

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Pe Crai , pe cararea dintre Curmatura si Varful Turnu exista o mica creasta , foarte ascutita si destul de incomod de traversat. Anul trecut prin primavara , la o tura scurta , am intalnit niste turisti polonezi. Eram cu doi prieteni si abia am reusit sa trecem pe langa poloneza care facuse un atac de panica si se inclestase de varful crestei de nu mai putea nimeni sa o desprinda . Am mai intalnit in drumetiile mele destul fenomene similare dar niciunul la fel de intens ca acesta. In ciuda faptului ca situatia nu era greu de gestionat , era totusi doar o piatra de cativa metri , am vazut groaza in ochii tipei ( avea vreo 30 de ani ) . Este un fobie putenica si nu se rezolva cu aplicatii pe telefon ci cu educarea controlului din aproape in aproape , punandu-te in situatii tot mai complicate , pana cand vei putea depasi paralizia care ii cuprinde pe  cei care se tem .

Edited by JurasikMan, 11 January 2018 - 21:59.


#20
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 14.04.2005
Mi-a rămas în minte că am văzut într-un documentar în care se zicea că există 2 temeri înăscute: teama de înălţime şi teama de despărţirea de mamă.
Dar poate nu îmi aduc aminte cum trebuie...

#21
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 02.02.2014

View PostJurasikMan, on 11 ianuarie 2018 - 21:58, said:

Pe Crai , pe cararea dintre Curmatura si Varful Turnu exista o mica creasta , foarte ascutita si destul de incomod de traversat. Anul trecut prin primavara , la o tura scurta , am intalnit niste turisti polonezi. Eram cu doi prieteni si abia am reusit sa trecem pe langa poloneza care facuse un atac de panica si se inclestase de varful crestei de nu mai putea nimeni sa o desprinda . Am mai intalnit in drumetiile mele destul fenomene similare dar niciunul la fel de intens ca acesta. In ciuda faptului ca situatia nu era greu de gestionat , era totusi doar o piatra de cativa metri , am vazut groaza in ochii tipei ( avea vreo 30 de ani ) . Este un fobie putenica si nu se rezolva cu aplicatii pe telefon ci cu educarea controlului din aproape in aproape , punandu-te in situatii tot mai complicate , pana cand vei putea depasi paralizia care ii cuprinde pe  cei care se tem .
Perfect adevarat.
Sotia era "femeia paianjen" (mergea cu mainile pe versant si facea atac de panica  pe Brana Caraimanului care este "autostrada" ). Acum a mers pe Nordica fluierand.

#22
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Frica de inaltime nu este frica sa nu cazi ci frica sa nu cumva sa-ti vina idei sa te arunci.

#23
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 04.01.2018
Fii atent aici, daca vei sa scapi de frica de inaltime!
Fa rost de o barna, pune-o pe sol si plimba-te pe ea. Cum e la acelasi nivel cu solul, nu o sa ai absolut nicio problema.
A doua zi, ridic-o cu cativa centimetri, pune sub ea niste lemne sau pietre. La fel nu o sa ai probleme sa mergi pe ea. In fiecare zi ridici barna cu cativa centimetri, pana cand o sa poti merge pe ea, alerga si sari cand o sa fie si la cativa metri buni fata de sol.
Atunci ai scapat de frica de inaltimi!

#24
MosCracila

MosCracila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 27.12.2017
Deci, karax, ce faci cu softul?

#25
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016
Vezi aici metoda reala si eficienta. Eu am scapat de ea urcandu-ma pe blocuri de la 4 pana la 10 etaje. Posted Image

#26
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
eu nu stiu cu vindecarea,da daca ar fi sa ies pe o platforma de sticla la nu-s cati metri suspendata  devin cel mai puternic adeziv de fundul ascensorului ce ma duce sus acolo.Parca e ceva prin China,Us.

#27
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
mersi de raspunsuri

O idee ar fi sa facem in Romania undeva (de fapt oriunde exista inaltimi) niste ascensoare securizate si de acolo sa poti sa te urci pe o platforma cu podea din sticla securizata. Fiecare astfel de constructie la alta inaltime. Neaparat cele mai de jos sa dea impresia de siguranta prin ranforsare. Cele mai inalte pentru avansati cu structura rezistenta insa mai subtire sa vindece de frica de instabilitate a unei structuri. Mergi pe podea si te uiti in jos. Incetul cu incetul iti trece si frica. Cele mai "periculoase" sa fie instalate direct pe creste de munti si vai inalte. Astea fiind pentru temerari care au ajuns la stadiul de disparitie a fricii.

#28
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Orice soft folosit la locul potrivit ajuta la vindecarea fricii de inaltime.

De frica de inaltime scapi numai daca ai de-a face zilnic cu locurile expuse si incepi sa te obisnuiesti.

#29
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006

View Postkarax, on 12 ianuarie 2018 - 08:04, said:

mersi de raspunsuri

O idee ar fi sa facem in Romania undeva (de fapt oriunde exista inaltimi) niste ascensoare securizate si de acolo sa poti sa te urci pe o platforma cu podea din sticla securizata. Fiecare astfel de constructie la alta inaltime. Neaparat cele mai de jos sa dea impresia de siguranta prin ranforsare. Cele mai inalte pentru avansati cu structura rezistenta insa mai subtire sa vindece de frica de instabilitate a unei structuri. Mergi pe podea si te uiti in jos. Incetul cu incetul iti trece si frica. Cele mai "periculoase" sa fie instalate direct pe creste de munti si vai inalte. Astea fiind pentru temerari care au ajuns la stadiul de disparitie a fricii.
Ceva in genul asta?Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Up_tIv5sHgs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#30
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Deci exista asa ceva...

#31
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Mesaj moderator:
Tema topicului nu are direct legatura cu aria Windows. Prin urmare topicul a fost mutat din aria "Windows 10" pe aria de medicina ("Psihiatrie si psihologie").

#32
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Cam asa , cu exceptia ca de obicei softistii cunosc softuri. Poate ar trebui o arie gen "softuri ce trebuiesc in alte domenii".

Sau "interdiscipline".

#33
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Eu doar cand le vad pe monitor incep sa am un nod in gat.
https://youtu.be/MtFLKmb2w7A?t=327
Oare sunt eu fricos sau e cam normal asa ceva?

https://youtu.be/a0sX9ArivpI?t=37

Edited by dorin_2k, 12 January 2018 - 14:07.


#34
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
e doar o chestie de obisnuinta...

#35
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View Postdorin_2k, on 12 ianuarie 2018 - 13:59, said:

Eu doar cand le vad pe monitor incep sa am un nod in gat.
https://youtu.be/MtFLKmb2w7A?t=327

Dupa 10 secunde de vizionat a trebuit sa ma duc la baie.


Cred ca e vremea sa investesc intrun VR. La ce vreau sa fac sigur ma va ajuta.

Edited by Bursul, 12 January 2018 - 15:25.


#36
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001

View PostBursul, on 12 ianuarie 2018 - 15:24, said:

Dupa 10 secunde de vizionat a trebuit sa ma duc la baie.
Deci suntem normali noi? E bine. Credeam ca-s dus eu cu capul ca mi-e frica doar cand ma uit.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate