Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Devitalizare molar superior

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 09.03.2006
Doresc sa-mi recomandati un medic in orasul Iasi care sa-mi trateze o carie la un molar superior (posibil sa necesite scoaterea nervului) fara anestezie. Nu vreau sa mi se faca anestezie pentruca nu-mi plac acele si procedura este ca riscanta. Astept raspunsuri la obiect.

#2
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Nu stiu in Iasi un medic care sa faca asa ceva, dar pot sa-ti spun ca si eu am avut o devitalizare fara anestezie (la cerere). Deci, se poate.

Poate platesti mai mult, pentru ca te va chema mai multe sedinte pana scoate complet nervul. Lidocaina la greu (spray), dar a mers. Bafta!

#3
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Cum, vrei sa-ti scoti nervu' fara anestezie?

#4
Legi

Legi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 24.05.2014
Esti tare rau Rhesus!

#5
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,389
  • Înscris: 14.10.2008
Eu cer anestezie pentru orice miscare la stomatolog si tu vrei chinurile iadului. Anestezia de la dentist-cu xilina, nu este deloc riscanta iar acul abia il simti la inceput. Merita.

#6
x_ulica

x_ulica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 11.11.2014
Exista variante pt devitalizare fara anestezie clasica prin injectare anestezic, dar nu sunt prea realiste
Inhalosedare
Electroanestezie
Acupunctura
Cu diverse pansamente devitalizante

Dar toate au riscuri si dezavantaje, de aia cea mai folosita e cea cu ac si anestezic...

Sigur, la cerere poti incerca si o devitalizare pe viu, e un moment unic in viata


#7
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,389
  • Înscris: 14.10.2008
Pe mine ma doare devitalizarea chiar si cu anestezie, nu as vrea sa stiu cum e fara.

Cica nu suporta acele-pai devitalizarea-scoaterea nervului-se face racaind (in creieri) cu un ac in masea.

#8
kienny2003

kienny2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,054
  • Înscris: 03.04.2007
Sunt medic dar nu stomatolog nu receomand fara anestezie devitalizarea datorita psihotraumei si durerii.Poti lua inainte ca sa nu iti mai fie frica un anxiolitic si pentru tahicardie un propranolol care are si un usor efect anxiolitic.

#9
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Inseamana ca nu-s singurul nebun Posted Image

Am facut eu experimentul asta, dar in cele din urma, la insistentele stomatologului, i-am dat voie sa ma anestezieze, probabil ma strambam prea tare si nu putea lucra.
Statusem un week-end intreg cu botul cat casa (si fara antiinflamatoare) incat deja aproape ca nu ma mai deranja ce gaurea acolo fara anestezie.
Voiam fara anestezie pt ca nu-mi place deloc senzatia aia in care nu-ti mai simti jumatate din gura Posted Image

Edited by gumball3000, 11 January 2018 - 21:06.


#10
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 09.03.2006
Am vazut ca ar fi o procedura cu arsenic.

#11
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Mai, ce drept, doctorita a avut rabdare cu mine, pentru ca o cunosc (suntem si vecini la 2 strazi distanta) ...

Nu stiu daca cu orice altcineva ar fi stat la "discutie".

A durut, recunosc, dar cum ma strambam, incepea sa lucreze mai incet. Practic, tot "a frecat" acolo ... Cand eram deja transpirat, imi punea pansament temporar, si ma chema peste 2 zile. Cam asa de 5-6 ori. Dar ... e scos!

Plus ca, din spusele ei, imi punea anestezicul (ce trebuia dat in muschiul fetei), direct in cavitatea dintelui. Astfel, "omora" nervul (incetul cu incetul). Dar a fost chin si pentru ea. Pune "lichidul" (xilina) in dinte, aspira (sa nu-l inghit), asteapta, lucreaza, opreste-te, pune xilina, ....

Edited by Rhesus, 11 January 2018 - 22:46.


#12
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Ca paranteză, (dar și cu rol didactic pentru această situație) o poveste foarte interesantă despre medicina sovietică și folosirea arsenicului merită citită aici.

#13
x_ulica

x_ulica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 11.11.2014
Si la noi ca la tov. rusi, doar ca nu se mai foloseste arsenicul

#14
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 09.03.2006
Pentru ami pune singur o plomba provizorie ce fel de ciment imi trebuie? Am vazut pe net ca sunt diferite tipuri de cimenturi dar nu stiu daca sunt bune alea pentru cimentarea provizorie a lucrarilor protetice.

#15
Rushmeplsnow

Rushmeplsnow

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 10.01.2018
Pentru a ti pune o plomba (obturatie provizorie) nu se pune problema pentru ca cavitatea in care trebuie pusa plomba trebuie indepartata de carii altfel nu faceti decat sa acoperiti ceva "stricat" si in cele din urma se ajunge la acelasi rezultat.depinde daca dintele a fost depulpat sau nu.in cazul in care puneti plomba peste un dinte vital cariat se ajunge la pulpite (dureri) necroze etc si in cazul dintelui depulpat ajungeti la fracturi de dinte.recomandarea cred ca ati inteles-o.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate