Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Filmele SF incotro?

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#55
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Asa o fi insa film SF fara efecte speciale nu are rost...

#56
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,794
  • Înscris: 17.01.2012
...in opinia celor lipsiti de imaginatie.

#57
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Perioada din care chiar mi-au plăcut SF-urile a fost anii 50. The Thing From Another World, It Came From Outer Space, The Day The Earth Stood Still, Creature from the Black Lagoon, Them!, Godzilla, The Fly, mult altele.

Pe urmă în anii '70, alea celebre, Alien, Star Wars, iar în 80 a început să se liniștească. Cam pe-acolo s-a văzut lipsa de idei, au început să facă remake-uri, The Fly, The Thing, iar pe restul au început să le facă mai cu picioarele pe pământ. Mai puțin spațiu și extratereștrii, mai mult pew-pew pe Pământ.

Din astea mai recente, n-am prea mai văzut ceva care să mă dea pe spate. Nu-mi place genul ăsta de SF, realistic, care se produce acum. De fapt genul ăsta de filme, că se fac la fel pe toate planurile. Nu prea am avut un monstru original al secolului 21, un film mai original, atât ca producție, cât și ca idee. Majoritatea filmelor care mi-au plăcut în ultimii 15-20 de ani au fost din est și nicidecum de pe la Hollywood. Mi-ar plăcea să văd ceva de genul The Host (2006), unde nu ai un film liniar, ci ai mai multe idei amestecate și aduse la un numitor comun de subiectul filmului. Cam asta cred că nu se face pe la Hollywood deloc.

Cred că problema se pune la bani. Au ajuns într-un punct în care sunt prea mulți bani în joc și le e frică să mai încerce lucruri noi. Depinde ce scoate bani. Dacă o să facă unul bani cu un film SF cu monștri originali, o să apară și altele. Cât timp merg astea de ți-e și greu să le numești SF, cum sunt Gravity și Interstellar, nu cred că o să vedem chestii care să ne dea pe spate. Iar de cealaltă parte, alea PG13, cu monstruleți, Guardians of the Galaxy, Transformers, care văd că încă merg.


Cred că spațiul va fi în continuare un subiect abordat, pentru că facem multe chestii pe-acolo. Dar e cam greu să le adaptezi în filme, pentru că o dai în chestii științifice pe care îți poate fi greu să le pui în imagini. Interstellar a fost ok, dar știința din spatele lui e foarte greoaie și greu de priceput. Dar n-a intrat prea serios în ea. The Martian și Gravity, cam alea au oferit tot ce se poate oferi la un nivel realist. Aș vrea să văd următorul pas, la un nivel mai puțin realist.


Mie mi-ar plăcea să văd mai multe filme legate de inteligența artificială, mi-ar plăcea să văd ceva din punctul de vedere al roboților. Un viitor în care poate ei devin specia majoritară și am vedea problemele cu care s-ar confrunta în interacțiunile cu oamenii biologici. E loc de speculat și ar fi loc de ceva filme interesante. Văd că subiectul ăsta e mai degrabă tratat în câteva seriale și mai puțin în filme de lung metraj.

#58
kroton

kroton

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 09.01.2018

View PostSmurfK, on 14 ianuarie 2018 - 00:07, said:



Mie mi-ar plăcea să văd mai multe filme legate de inteligența artificială, mi-ar plăcea să văd ceva din punctul de vedere al roboților. Un viitor în care poate ei devin specia majoritară și am vedea problemele cu care s-ar confrunta în interacțiunile cu oamenii biologici. E loc de speculat și ar fi loc de ceva filme interesante. Văd că subiectul ăsta e mai degrabă tratat în câteva seriale și mai puțin în filme de lung metraj.
Anul asta apare Alita   Alita: Battle Angel - Wikipedia

Ceva similar cu jocul Deus Ex.

#59
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,065
  • Înscris: 24.02.2011

View PostNaijax, on 12 ianuarie 2018 - 17:15, said:

Children of Men
Îmi pare rau ca ti-am dat like, dar l-am sters ulterior.
Eu am vrut sa vad filme cu suprapopulare si tu mi-ai recomandat o porcarie in care-s disperati ca nu se nasc destui copii.Posted Image

Edited by sandel1, 14 January 2018 - 23:24.


#60
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postsandel1, on 14 ianuarie 2018 - 23:23, said:

Îmi pare rau ca ti-am dat like, dar l-am sters ulterior.
Eu am vrut sa vad filme cu suprapopulare si tu mi-ai recomandat o porcarie in care-s disperati ca nu se nasc destui copii.Posted Image
Soylent Green?

#61
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,065
  • Înscris: 24.02.2011

View PostSmurfK, on 14 ianuarie 2018 - 23:38, said:

Soylent Green?
Pe asta l-am vazut, am si scris mai sus, dar nu stiu altele pe aceeasi tema. suprapopulare si/sau epuizarea resurselor

Edited by sandel1, 14 January 2018 - 23:49.


#62
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Logan's Run (1976) - pe mine nu m-a impresionat
District 9 (2009) - tot despre suprapopulare e până la urmă

Da, chiar nu-i un subiect pe care l-am văzut atins prea des. Presupun că, din punct de vedere științific, suprapopularea nu va fi niciodată o problemă atât de gravă. Trebuie să vezi problema din punctul de vedere al existenței unor guverne și organizații mondiale, care pot înfrâna acest proces.

Adică nu cred că vom ajunge niciodată genul de societate care e prezentată în Soylent Green, la nivel general. Ar însemna că nu se intervine cu nimic și ne uităm cum ne distrugem, așa. Nu e cazul. O lege precum cea din China, ajutoare zonelor sărace, odată cu creșterea nivelului de trai nu mai există nici dorința de a avea mulți copii într-o singură familie, dezvoltarea urbană, progresul tehnologic, toate vor avea un impact.

Dacă te uiți în țările dezvoltate, rate de creștere este cam pe zero. Țările din lumea a treia au o rată mare. Cu timpul, se vor civiliza și nu vor mai avea 7 copii într-o familie. Se preconizează chiar că odată ce se va atinge o stabilitate, rata va începe să scadă, așa că nici atunci n-o să fie excelent. În orice caz, eu nu cred că vom avea efecte dezastruoase. Ne vom adapta.


De-asta, cred că e greu să faci genul ăsta de film.

#63
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,065
  • Înscris: 24.02.2011
Am inteles ca legea din China îi retrasa, cresterea populatiei este exponentiala, iar la cati suntem deja, s-a calculat ca este nevoie de 1,4 planete Pamant sa ne poata tine pe toti.
Deci cel putin ca subiect de film, eu zic ca-i o paine de mancat pentru regizori.

#64
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Nu e exponențială. O familie clasică în UE este de mai puțin de doi copii la doi părinți. Iar asta a ajuns așa destul de rapid, în ultimii 40 de ani. Adică n-am ajuns să avem o generație modernă încă. O familie clasică în India are trei. Acolo au limitat guvernamental la doi copii. Nu e așa strict ca în China, dar la al treilea copil deja își pierd ceva drepturi.

Pe modelul ăsta, mai puțin de un copil la doi părinți, populația ar fi în scădere.

Dacă te uiți la țările dezvoltate, încep să se confrunte cu o rată de naștere scăzută. Germania are cea mai mică rată din UE, Japonia e celebră pentru chestia asta. În Germania au încercat chiar să le dea bani ca să aibă copii, dar n-a prea dat rezultate. Pur și simplu au ajuns la un nivel de trai unde reproducerea nu mai este o prioritate.


Poveștile cu 1,4 planete, sunt, de cele mai multe ori, calcule făcute pe genunchi. De genul "dacă din 1900 până în 2000 am avut creștere X, înseamnă că din 2000 până în 2100, vom avea 2X sau mai mult". Lucru ce nu e adevărat. Nu e o creștere exponențială, contează multe alte aspecte, iar cel mai important e nivelul de trai. Dacă la nivel global se hotărăște o infuziune puternică de fonduri în țările sărace, pe-alea le poți dezvolta în 20-30 de ani. Mentalitățile se schimbă de la o generație la alta, alea nu sunt o problemă.


Planificarea zonală poate fi făcută mai inteligent. Cum avem noi în România, modelul ăsta cu orașe unite de o șosea, pe care mai sunt 5-6 sate, cam așa este peste tot. Și trebuie să vezi și de ce s-a făcut așa. Pentru că în 1800, când au fost înființate satele alea, nu exista alt mijloc de transport decât calul cu căruța, sau pe jos. Adică era necesară o astfel de așezare. Acum, nu mai avem nevoie de satele alea. Putem mări orașul, punem grâu în locul satelor. Nu mai dai bani nici pe infrastructură, decât pe o singură șosea, restul o ai centralizată pentru marele oraș. Loc pentru populație se găsește.


În general, toate previziune astea, și cu petrolul și cu încălzirea globală, sunt făcute așa, fără a se lua în calcul progresul tehnologic și social care afectează indicatorii ăia pe perioada preconizată. Ele sunt adevărate dacă îți imaginezi că punem pauză acum și apăsăm play în 2100 din punct de vedere tehnologic, nu mai facem nici un progres, nimic. Ceea ce nu e realist.

Edited by SmurfK, 15 January 2018 - 01:22.


#65
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,065
  • Înscris: 24.02.2011

View PostSmurfK, on 15 ianuarie 2018 - 01:06, said:

Nu e exponențială. , și cu petrolul și cu încălzirea globală, sunt făcute așa, fără a se lua în calcul progresul tehnologic și social care afectează indicatorii ăia pe perioada preconizată.
http://www.cosmosmit...tion_crisis.htm
Din cate vad tu esti dintre aia care nu recunosc ca schimbarile climatice sunt din cauza omului.
Sper ca esti de acord totusi ca rezervele de petrol se vor epuiza in cativa zeci de ani. Cu ce vor merge avioanele de linie sau tractoarele? Sper sa nu-mi spui ca s-a inventat tractorul electric, ca am incheiat discutia.

#66
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,950
  • Înscris: 09.04.2005
Majoritatea distopiilor arată societăți care se confruntă cu suprapopularea sau lipsa resurselor, chiar dacă aspectele astea apar prezentate doar tangențial. Pînă și în  Al cincilea element îl vedem pe Korben locuind în 10mp într-un mega oraș. Filmele post-apocaliptice pot fi considerate tot despre lumi în care nu mai sînt resurse (distruse de război/glaciațiuni/încălziri globale...)

#67
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,440
  • Înscris: 02.09.2016
Inca nu a aparut trailer/ul dar numaratoarea pana la premiera ( 14 Septembire 2018 ...) a ajuns 143 zile ...

Nu am deschis topic nou  dar exista link pentru imdb The Predator (2018)

Din ceea ce a aparut pe net primul trailer trebuia sa apara cam pe la mijocul lunii aprilie...
Zilele aceste  se desfasoara Cinemacon ,,...the largest and most important gathering of movie theater owners from around the world....'')23 - 26 Aprile 2018, Caesars Palace · Las Vegas iar Shane Black (regizorul filmului) a anuntat : ,,... the teaser that drop this month is for Cinemacon only ... THEN it goes to theaters...''

The Predator (Predator 4) este  o continuare/sequel a filmului original din 1987 ...
The Predator  2018 în regia lui Shane Black, scris de Black și Fred Dekker  :  a patra tranșă din seria de filme Predator a carui actiune/desfasurare este plasata între Predator 2 (1990) și Predators (2010).
Distributie : Boyd Holbrook, Olivia Munn, Keegan-Michael Key, Jacob Tremblay, Thomas Jane ...

Predator(1987)

Predator 2(1990)

Predators (2010)

#68
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Cam tot ce este nou acum în domeniu, a fost scris acum 50 ani. Partea bună:  sunt nenumărate cărți SF bune, vechi. Am renunțat la TV in favoarea lor. Am deja câțiva ani de când am început iarăși să citesc. Nu că-s eu mai cu moț, dar în cărți bune, SF-ul este cât de bun poți.

#69
tyrionpiticul

tyrionpiticul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 20.04.2018

View PostYOUR_GOD, on 26 aprilie 2018 - 12:17, said:

Cam tot ce este nou acum în domeniu, a fost scris acum 50 ani.  
De fapt, chiar mai departe:  de pe vremea cand traiau Jules Vernes si HG Wells.

Voi va inchipuiti ca HG Wells si-a imaginat si a descris  atat de detaliat o invazie extraterestra la 1897?   Si asta inainte ca Einstein sa publice teoria relativitatii.....
Sau ca Jules Vernes a scris romane despre calatorii pe Luna inainte de Fratii Wright si inventarea primei rachete cu combustibil?


Omul inca din primitivitate si-a imaginat sa ajunga la stele daca observam tentativele de proiectare ale aparatelor de zbor Armen Firman si Leonardo da Vinci.

Ii vedem pe babilonieni , egipteni si maiasi care au facut studii astronomice fara telescop, stiind de existenta a 9 planete, impartind anul in 12 luni  si crezand in  ideea ca pe alte planete ar exista fiinte celeste pe care ii venerau ca zei si grecii ca Philolaos care a publicat teoria heliocentrica inainte de Copernic.  

Epopeea lui Ghilgamesh este o poveste SF de vreme ce personajul cauta o planta a nemuririi.
Ramayana  descrie o masina zburatoare care poate calatori in spatiu sau sub apa si care poate distruge orase intregi cu arme de foc.
Mahabharata descrie  calatoria in timp al unui rege la zei si cand se intoarce, observa ca a trecut multe secole pe Pamant -  descriind astfel teoria gemenilor.
Daedalus in mitologia greaca care inventeaza o masina de zbor si il echipeaza pe fiul sau Icarus cu ea.
Povesti din mitologia greaca despre super-arme si  chiar  roboti ca Talos.  
Aristofane care are pasaje despre zbor in aer.  
Vechiul Testament  care descrie nave zburatoare in capitolul lui Ezekiel sau insusi Exodul cu ale sale urgii naturale.
Insusi Noul Testament pare sa fie o colectie de povesti SF despre Isus, un potential fiu al unei entitati celeste extraterestre care are capacitati supranaturale.  
1000 si una de Nopti cu multe povesti  SF.





Poate nu s-au intamplat aceste evenimente, poate ca au fost imaginate, dar ele ne demonstreaza ca omul inca din preistorie credea in Progresul Tehnologic!

Edited by tyrionpiticul, 30 April 2018 - 01:12.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate