Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Merita cumparata o placa de sunet de buget ?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
Salutari tuturor! Am o placa de baza Asrock H110-M rev.2.0  http://www.asrock.co...H110M-DVS R2.0/ si nu stiu daca merita sau nu sa imi cumpar o placa de sunet dedicata cu slot pcie x1 (pe slotul pcie x16 se afla placa video).
Bugetul pentru placa de sunet ar fi de 100 lei , pana acum am gasit https://www.amazon.c...m/dp/B001E25KDK
Cu aceasta placa audio as avea un sunet mai bun decat cu placa integrata in placa de baza ? Mai pot scoate sunetul si prin placa video un Ati Radeon RX 460 de la Saphire http://www.sapphiret...F43984&lang=eng prin HDMI la monitor si de acolo prin casti, dar nu stiu cat e de bine.
Mentionez ca voi asculta la casti, atat jocuri cat si muzica, rareori filme.

#2
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,557
  • Înscris: 25.04.2007
Nu. Din pacate la banii astia nu o sa ai nici un castig. Nici ce ai tu pe placa de baza nu e mai grozav, dar nu arunca 100 lei de pomana. Placi de sunet de calitate sunt de la 500 lei in sus.

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Iti propun sa asculti intai cu placa de sunet on-board si apoi sa imprumuti,daca ai de la cine,una dedicata.
Sa nu cumva sa crezi ca placile de sunet on-board sunt chiar asa de proaste.

#4
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
in general cele onboard sunt prastie. un asus xonar dg matura pe jos cu ele. mai ales la casti. si se apropie de bugetul tau.

Edited by 41ex, 11 January 2018 - 18:03.


#5
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Si placile de sunet on-board sint ca turcu si pistolul. De la o placa de baza de 250 lei nu poti avea asteptari prea mari. De la o placa de baza de 2000 lei, da, alea sint echipate cu placi de sunet mai bune.

#6
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
O placa de sunet dedicata este peste on-board-ul de pe placile de baza ieftine.

#7
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
Ar merita atunci sa cumpar placa propusa de mine, sau sa ma indrept spre ub xonar dgx? Voi auzi vreo diferenta pe aceleasi casti?

#8
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Pe o placa de baza de 260 de lei eu am simtit diferenta cu Asus Xonar DG. Pe casti s-a simtit mai bine decat pe boxe.

#9
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
Dar partea de audio de pe placa video nu e de vreun folos?

#10
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Pentru passthrough caz in care placa audio nu mai conteaza,fiindca decodarea se face altundeva (in tv/receiver).

#11
Tatomir

Tatomir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,671
  • Înscris: 26.03.2010
Eu cred ca SB0880 se aude mai bine decat ALC 887 ( e un sb0880 pe olx la 100 lei ), am placa si are un sunet excelent. Nu am simtit diferenta intre sb0880 si alc1150, pe care o am pe alt pc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate