Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Situatia juridica a terenurilor pe care se afla amplasate blocurile vechi si noi

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015


View Postmihaigerard, on 11 ianuarie 2018 - 11:59, said:

Salut,

Voi in care situatie va aflati si cum priviti lucrurile din aceasta perspectiva?

Și care e de fapt problema? Ter ăla nu se poate vinde de proprietar, de obicei statul, nimănui. Ți le a cedat ție spre folosință. Vrei peste 150 ani când nu va mai fi blocul că strănepoții tai să aibă 8 mp de teren in bucale :))))?


#20
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 17.09.2021
Suntem proprietari de apartamente. Bune și alea, să le stăpânim sănătoși!
De curând am umblat prin acte, să îmi aduc aminte câte mai am. Asta a fost o aroganță, în acord cu spiritul postările multor colegi de pe aici :).
Acum, fără glumă: în contracte avem terenul de sub bloc "în folosință pe toată perioada existentei construcției" (sau echivalent, expresia difera de la notar la notar). În contextul imaginilor pe care zilnic le vedem cu blocuri dărâmate coroborat cu amenințările cu bombardeaua emise tot mai insistent, întreb ca să nu zic ca nu stiu: dacă din diferite motive, hai sa zicem cutremur, blocul nu mai e locuibil, terenul de sub bloc poate fi folosit de asociația de locatari? Cui ii va rămâne de drept și de fapt? Cine și cum îl va putea folosi și care e temeiul legal?

#21
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
1. Statului
2. Constructorului

3. Ce ar face asociatia cu terenu, ca idee ?
Ar construi alt bloc ?

#22
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,843
  • Înscris: 14.08.2007
Nu stiu cum e la altii, dar eu am terenul de sub bloc in acte si platesc impozit pe el ... e impartit intre cei 3 proprietari din bloc (e un P+2 cu cate un apartament pe etaj). Daca s-ar intampla ceva cu blocul, proprietarii ar putea oricand sa faca alt bloc ...

#23
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,285
  • Înscris: 13.01.2011
Este al cui este în acte.
Trimite nebunul atomica și îl distruge?
Reconstruiți cei rămași în viață, alt bloc  🤷

#24
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,936
  • Înscris: 24.04.2013
In acest caz probabil terenul e proprietate de stat; mai putin probabil, dupa mine (ca il vindea ca sa va ia bani si pe teren, nu il dadea sa va folositi gratis de el), sa fie al unui dezvoltator. Si da, daca blocul dispare atunci folosinta terenului revine proprietarului LE: si proprietarii constructiei raman fara nimic.

Dar daca e proprietate de stat, fiecare proprietar de apartament - fiindca are in folosinta o cota indiviza din teren - poate cere trecerea in proprietate a cotei sale in baza legii 18/1991 a Fondului funciar, art. 36 (fost 35 inainte de republicare) alin. (2) <https://legislatie.j...iiDocument/1461>. Se depune cererea impreuna cu niste acte la primarie, aceasta completeaza dosarul si il trimite la prefectura, iar prin ordin al prefectului se emite ttilul de proprietate.

Ce faceti cu terenul e alta poveste. De exemplu daca pica blocul puteti construi altul in loc. Sau puteti vinde terenul si imparti banii - merita insa doar daca e zona scumpa si e bloc cu putine etaje, sa aveti fiecare ceva m2 cat sa conteze. In orice caz, nu [prea] sunt dezavantaje fata de siutatia actuala, cu terenul in folosinta.

Edited by sags, 29 September 2022 - 17:52.


#25
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008
De obicei la blocurile comuniste ai doar drept de folosinta asupra terenului.
La cele construite pe domeniul privat (adica aproape tot ce s-a construit in ultimii 20 de ani), ar trebui sa ai in proprietate o cota parte din terenul de sub bloc, eventual si cota parte din curte, drum de acces, spatiu verde, etc, ce mai exista in jurul blocului.

#26
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Pai, stati putin. Nu platim impozit pe teren, la bloc? Chiar este o intrebare normala, nu retorica. Daca platim, atunci detinem. Daca nu platim....ati prins ideea.

#27
unu999

unu999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,305
  • Înscris: 10.10.2019

View PostYOUR_GOD, on 29 septembrie 2022 - 20:15, said:

Daca platim, atunci detinem. Daca nu platim....ati prins ideea.

In cazul blocurilor construite inainte de anii '90, platesti impozit fiindca utilizezi acel teren "pe toata durata existentei constructiei". Terenul este al statului.

#28
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Asta n-am stiut. Si daca ma incapatanez sa nu mai platesc, isi iau terenul?

#29
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
la mine terenul de sub bloc este propietatea propietarilor fiecare avand partea lui in functie de cota indiviza.

#30
geos

geos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,493
  • Înscris: 04.12.2003
Consecințele pentru neplata impozitelor sunt de 3 feluri:

1. în primul rând, consecinţe de natură fiscală, care constau în executarea din oficiu a obligaţiei de către ANAF, respectiv:
- stabilirea din oficiu a creanţei fiscale printr-o decizie de impunere pe baza informaţiilor obţinute de organul fiscal ori pe bază de estimare;
- aplicarea de majorări de întârziere pentru creanţele neachitate la termen;
- executarea silită a creanţelor fiscale prin intermediul executorului judecătoresc (da, în acest caz puteți pierde terenul, casa dacă le aveți)


2. în al doilea rând, există și consecinţe contravenţionale. Acestea constau în:
- sancţionarea comportamentului, de regulă, omisiv al contribuabilului;
- aplicarea de sancţiuni contravenţionale pentru omisiunile la regimul contabil sau la regimul declarativ.

3. în al treilea rând, consecinţe penale, în sensul că faptele intenţionate comise în scop de sustragere de la stabilirea obligaţiilor fiscale sunt susceptibile de a declanşa proceduri de drept penal pentru aplicarea de sancţiuni pentru faptele intenţionate de eludare a obligaţiilor fiscale în condiţiile Legii nr. 241/2005 privind prevenirea şi combaterea evaziunii fiscale.

sursa:https://avocatro.net/forum/civil/2563-neplata-impozitelor-consecinte-sanctiuni

#31
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,936
  • Înscris: 24.04.2013
Pentru terenurile in proprietate platesti impozit. Pentru cele proprietate de stat pe care le ai in folosinta, chirie sau concesiune platesti taxa pe teren. Cele doua nu sunt acelasi lucru dpdv Cod Fiscal dar din ce stiu au valoare egala si (100% sigur) se platesc in acelasi loc, taxe si impozite locale, deci sunt foarte usor de confundat.

Edited by sags, 29 September 2022 - 22:02.


#32
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 17.09.2021
Mulțumesc pentru răspunsuri! Mai ales celor care au răspuns la întrebare.
Am și eu construcții la care sunt proprietar pe terenul de sub ele, nu fac subiectul nelămuririle mele. E vorba de blocurile comuniste și cele terminate după revoluție.
Concluzia ar fi ca asociația ar trebui sa caute sa obțină în proprietate terenul de sub bloc. A făcut cineva asta? Dacă Da, e complicat?

#33
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
da, eu vorbesc de bloc facut in '86.


#34
slx29

slx29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 28.05.2020
S a mai discutat, posibil sa gasesti aici
https://forum.softpe...e-vechi-si-noi/


#35
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,411
  • Înscris: 24.02.2017

View Postarg, on 29 septembrie 2022 - 21:46, said:

la mine terenul de sub bloc este propietatea propietarilor fiecare avand partea lui in functie de cota indiviza.


Asa e aproape peste tot. Si e normal sa fie asa. Fiecare proprietar are o cota parte, in functie de suprafata locuibila pe care o detine. Daca cineva are 3 apartamente, e normal sa aiba mai mult.

#36
cetces

cetces

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 10.08.2022
La blocurile facute pe vremea conducerii PCR majoritatea au doar drept de folosinta al terenului pe perioada existentei cladirii.
Nu confundati dreptul de proprietate cu faptul ca platiti impozit. Impozit pe teren cota-parte normal ca platesti, nu trebuie sa fii proprietar ca sa platesti impozit pe terenul folosit, poate fi teren concesionat sau luat in arenda si o sa platesti impozit pe el.
Prin tarile alea vestice la care se uita unii cu admiratie sa stiti ca rezidentialele au acelasi regim, tu cumperi doar dreptul de folosinta a cladirii si terenului, dar proprietar pe teren e altcineva. Nu mai zic ca pana si strazile din rezidentiale sunt private si se plateste taxa de folosinta catre proprietar (asta a inceput sa fie implementata si la noi).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate