Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Situatia juridica a terenurilor pe care se afla amplasate blocurile vechi si noi

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Salut,

Aparent, in Bucuresti, exista 2 situatii:
- blocuri vechi unde exista doar un drept de folosinta asupra terenului atat timp cat exista cladirea (nu stiu daca intra si unele noi in aceasta categorie);
- blocuri vechi si noi unde proprietarul dobandeste o cota parte din teren atunci cand intra in proprietatea imobilului.

Voi in care situatie va aflati si cum priviti lucrurile din aceasta perspectiva?

Edited by mihaigerard, 11 January 2018 - 12:06.


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Ca e dilema?
1. La blocul copilariei mele fiecare apartament avea cota indiviza teren.
2. In alte locuri ai drept de folosiinta gratuita sau contra-cost (de obicei de la stat) pe durata constructiei.

#3
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Dilema e dreptul de folosinta. Imi pare ca esti intr-o situatie juridica defavorabila in fata proprietarului terenului respectiv. In cazul multor blocuri mai vechi, proprietarii sunt vechi intreprinderi de stat sau statul in cel mai bun caz. Ce se intampla daca terenul ajunge pe mana lui Vasile srl?

Edited by mihaigerard, 11 January 2018 - 12:06.


#4
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Prima situatie o fi fost in 1990. Ma indoiesc sa fi ramas cladiri nevandute in care Statul sa fi pastrat terenul (sau sunt foarte putine). In general, majoritatea s-au cumparat cu Legea 112, in care scrie ca ai X metri patrati plus cota parte din teren.

Blocurile noi ma indoiesc sa fie cu teren cesionat (in "chirie"), cel putin la mine am si teren (0.79%) in proprietate.

#5
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016
Si eu am cota indiviza (8 mp parca) din terenul de sub bloc. PLatesc si impozit anual pt acest teren.

Nici nu stiam de aceasta situatie la momentul cumpararii... A fost un bonus si o bucurie.

Acum daca ar fi sa mai cumpar ceva... nu as mai cumapra decat dupa ce as afla informatia exacta - daca obtin si cota indiviza de teren.
Altfel, sunt n-spe mii de probleme care pot aparea in timp (legate de utilitati si tranzitarea terenului de sub bloc de catre retele de utilitati)

#6
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005

 mihaigerard, on 11 ianuarie 2018 - 12:04, said:

Dilema e dreptul de folosinta. Imi pare ca esti intr-o situatie juridica defavorabila in fata proprietarului terenului respectiv. In cazul multor blocuri mai vechi, proprietarii sunt vechi intreprinderi de stat sau statul in cel mai bun caz. Ce se intampla daca terenul ajunge pe mana lui Vasile srl?
Ai drept de folosinta pe toata durata existentei cladirii. Dar nu poti vinde apartamentul si sa pastrezi cota indiviza de teren aflata in folosinta.
Oricum, pentru aceasta cota de teren nu ai un cadastru separat si nici nu poti face.

In cazul meu, bloc vechi, 24mp teren in folosinta din cei 1000mp teren ai blocului.
Ce ma enerveaza pe mine e ca nu-mi pot toaleta singur pomii din fata geamului, de pe "terenul meu", asa cum fac in ograda de la tara.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Şi eu am cotă indiviză din terenul pe care se află blocul.
Ruşii au dat undă verde demolării blocurilor vechi din Moscova, iar Bucureştiul are un grad de risc seismic mai mare decât Moscova. Asta chiar e o dilemă.

Edited by PSC, 11 January 2018 - 12:35.


#8
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Se pare ca exista o lege care reglementeaza situatia:

Conform art. 36 alin 2 din Legea nr.18/1991 republicată, modificată şi completată: „Terenurile proprietate de stat, situate în intravilanul localităţilor, atribuite, potrivit legii, în folosinţă veşnică sau în folosinţă pe durata existentei construcţiei, în vederea construirii de locuinţe proprietate personală sau cu ocazia cumpărării de la stat a unor asemenea locuinţe, trec, la cererea proprietarilor actuali ai locuinţelor, în proprietatea acestora, integral sau, după caz, proporţional cu cota deţinută din construcţie. (…) Atribuirea în proprietate a terenurilor prevăzute de alin. (2)-(5) al aceluiaşi articol se va realiza, prin ordinul prefectului, la propunerea primăriilor, făcută pe baza verificării situaţiei juridice a terenurilor“.(art. 36 alin.6)

http://www.dreptonli...lui_funciar.php

#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 sfantu.dracu, on 11 ianuarie 2018 - 12:33, said:

Ce ma enerveaza pe mine e ca nu-mi pot toaleta singur pomii din fata geamului, de pe "terenul meu", asa cum fac in ograda de la tara.
pentru ca cei 1000mp sunt sub bloc si inca juma de metru pe langa bloc, copacii sunt pe terenul primariei si are grija de ei adp-ul

#10
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005

 arg, on 11 ianuarie 2018 - 12:48, said:

pentru ca cei 1000mp sunt sub bloc si inca juma de metru pe langa bloc, copacii sunt pe terenul primariei si are grija de ei adp-ul
Asa am gandit si eu initial dar blocul ocupa mult mai mult de 1000mp.
Sunt 4 scari intr-o singura cladire. +4000mp.
Si in schita cadastrala apare toata cladirea, nu doar scara mea.

De aici interpretarea mea diferita.

 mihaigerard, on 11 ianuarie 2018 - 12:35, said:

Se pare ca exista o lege care reglementeaza situatia:

Conform art. 36 alin 2 din Legea nr.18/1991 republicată, modificată şi completată: „Terenurile proprietate de stat, situate în intravilanul localităţilor, atribuite, potrivit legii, în folosinţă veşnică sau în folosinţă pe durata existentei construcţiei, în vederea construirii de locuinţe proprietate personală sau cu ocazia cumpărării de la stat a unor asemenea locuinţe, trec, la cererea proprietarilor actuali ai locuinţelor, în proprietatea acestora, integral sau, după caz, proporţional cu cota deţinută din construcţie. (…) Atribuirea în proprietate a terenurilor prevăzute de alin. (2)-(5) al aceluiaşi articol se va realiza, prin ordinul prefectului, la propunerea primăriilor, făcută pe baza verificării situaţiei juridice a terenurilor“.(art. 36 alin.6)

http://www.dreptonli...lui_funciar.php
In cazul meu, proprietarul initial a facut o asemenea cerere la primarie, dar nu am gasit niciunde prin tona de hartii si raspunsul primariei cu aprobarea sau nu a cererii.

Edited by sfantu.dracu, 11 January 2018 - 12:58.


#11
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 01.10.2004
Mai este si un alt aspect. Stiu o situatie de pe Giurgiului, unde fostul proprietar a recastigat un teren pe care sunt amplasate ceva blocuri construite prin anii '60. In vara a venit si si- a ingradit terenul care era cu spatiu verde, inclusiv parcarile de resedinta, a lasat doar o poteca pe langa blocuri, de intrat in scari. Nu tu salvare sau pompieri langa bloc, ca era gardul. A fost ceva galagie la vremea aia, nu stiu cum au mai evoluat lucrurile.
OK, terenul de sub bloc este in proprietate sau folosinta pe timpul existentei cladirii, dar daca terenul inconjurator este retrocedat sau vandut de primarie, care il detine ca spatiu public?

#12
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
Eu trebuia sa fac la notar o cerere suplimentara pentru intabularea dreptului de folosinta a unei cote de teren pe care este construit blocul (vechi). Asta dupa ce am cumparat imobilul. Nu m-a interesat, nu era o obligatie din partea mea, nu am facut-o si nici nu am de gand sa o fac daca nu voi fi constrans in viitor. Terenul respectiv e practic cel de sub constructie, nu exista gradini sau alte spatii.
La cladirile noi majoritatea cumparatorilor primesc cota parte din terenul aferent constructiei, in unele cazuri fiind specificat ca pe aceast teren sunt amenjate locuri de parcare. Daca exista cai de acces, proprietate privata, cumparatorul primeste cota parte si din acestea, sau ele sunt cedate Primariilor. Pentru a vinde mai usor in unele cazuri, apartamentele de la parter, in actele de apartamentare/dezmembrare sunt mentionate drepturi de folosinta exclusiva a terenului din jurul apartamentelor (mici gradini de 20-50-100 mp).
Asta e legislatia si nu vad nimic rau in treaba asta. Nu mi-am pus problema daca ar putea fi reglementata altfel problema.

 claudiu1, on 11 ianuarie 2018 - 13:27, said:

OK, terenul de sub bloc este in proprietate sau folosinta pe timpul existentei cladirii, dar daca terenul inconjurator este retrocedat sau vandut de primarie, care il detine ca spatiu public?
Din punct de vedere juridic trebuie sa ai acces la drum public. Cu siguranta exista situatii mai delicate, cand trebuie mers in instanta, dar cred ca sunt cazuri rare.

#13
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 claudiu1, on 11 ianuarie 2018 - 13:27, said:

Mai este si un alt aspect. Stiu o situatie de pe Giurgiului, unde fostul proprietar a recastigat un teren pe care sunt amplasate ceva blocuri construite prin anii '60. In vara a venit si si- a ingradit terenul care era cu spatiu verde, inclusiv parcarile de resedinta, a lasat doar o poteca pe langa blocuri, de intrat in scari. Nu tu salvare sau pompieri langa bloc, ca era gardul. A fost ceva galagie la vremea aia, nu stiu cum au mai evoluat lucrurile.
OK, terenul de sub bloc este in proprietate sau folosinta pe timpul existentei cladirii, dar daca terenul inconjurator este retrocedat sau vandut de primarie, care il detine ca spatiu public?
Asta se intampla numai cand legiuitorii* gandesc cu alta parte anatomica decat cu cea destinata acestui scop si se afla inre urechi.

legiuitorii* = parlamentarii

#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
gazonul asta e retrocedat
Numar cadastral: 242409
Nr. carte funciara: 107168

la fel si parcarea asta
Numar cadastral: 211313
Nr. carte funciara: 49798

http://geoportal.anc...bile/Harta.html

Edited by arg, 11 January 2018 - 14:52.


#15
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 01.10.2004

 disturbed, on 11 ianuarie 2018 - 13:42, said:

Eu trebuia sa fac la notar o cerere suplimentara pentru intabularea dreptului de folosinta a unei cote de teren pe care este construit blocul (vechi). Asta dupa ce am cumparat imobilul. Nu m-a interesat, nu era o obligatie din partea mea, nu am facut-o si nici nu am de gand sa o fac daca nu voi fi constrans in viitor. Terenul respectiv e practic cel de sub constructie, nu exista gradini sau alte spatii.
Cand se vor prinde cei de la DITL ca nu ai impozit decat pe apartament, nu si  cota indiviza de teren de sub bloc, o sa ti-l bage ei la plata, nici-o problema.
In CV nu scrie cat este cota si ce suprafata iti revine?

#16
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
pai si asa pana acu' ceva timp se impozita suprafata locuita (fara ziduri si balcoane), acu e trecuta (sau o vor trecere) la impozit socotind/adunand tot.

Edited by arg, 11 January 2018 - 15:27.


#17
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007

 claudiu1, on 11 ianuarie 2018 - 15:23, said:

Cand se vor prinde cei de la DITL ca nu ai impozit decat pe apartament, nu si  cota indiviza de teren de sub bloc, o sa ti-l bage ei la plata, nici-o problema.
In CV nu scrie cat este cota si ce suprafata iti revine?
Nu scrie. Probabil daca scria, nu mai trebuia facut vreun act suplimentar. Cu siguranta nu sunt singurul in situatia asta, in localitatea unde locuiesc e frecvent intalnit cazul in care din CF-ul vechi nu s-a facut si transcrierea cotelor de teren in formatul nou. Uneori nici partile comune nu sunt specificate sau nu este mentionata cota. In plus, unii notari nici nu mentioneaza treaba asta, eu il stiam pe cel la care am intocmit actul si am putut sta la povesti.

#18
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017
Din ce stiu, toti platim impozit pentru terenul de sub bloc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate