Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Nelamurire jante

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
alexcristian97

alexcristian97

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 05.08.2015
Salut,

Acum ceva timp veneam cu o intrebare pentru o vibratie in caroserie precum si o bataie in volan la un Audi A4. Jante Dezent Graphite TX, cauciucuri Nexen Nfera RU17. Am echilibrat de n ori, am pus inele de ghidaj, am verificat masina la service pentru eventuale probleme la suspensie/brate etc. Toata lumea a zis ca sunt cauciucurile. Le-am trimis pe garantie la verificare, tehnicianul le-a trimis inapoi pe motiv ca sunt in regula. Intre timp am schimbat masina, un A5 Coupe in prezent. Aceleasi jante, dar pe ele puse cauciucuri de iarna Bridgestone.

Le-am pus, masina a mers ok cateva zile. Am facut si pentru asta inele de ghidaj, care vin fixe si janta intra putin fortat. la 130 incepe sa bata. Din nou, acelasi protocol si pasi ca la A4. Bani aruncati in vant pe echilibrari, inele, nervi si pe langa toate astea nu stiam care e cauza. Am fost ieri la un service, mi-au dat alt set de cauciucuri pentru proba, gandindu-ma ca ele sunt uzate neuniform.

Am plecat cu masina, aceiasi poveste, la aceiasi viteza. Ciudat este ca vibreaza in draci si la franare (pe cele de vara, originale, de 18 inch, cauciucuri Michelin, nu se simte absolut nimic). Discurile sunt aproape noi. Intrebarea mea este: care este explicatia logica pentru jantele astea? De ce au momente cand bat mai mult, altele cand bat mai putin, ele fiind echilibrate? Vibreaza si caroseria cu totul, tremura si volanul, intre 120 si 150. Iar la franare, cam la orice viteza. Materialul prost? Se dilata?

Este o problema la care nu am putut sa ii gasesc o explicatie logica dupa mai bine de un an. Desigur, la vara o sa le vand si voi lua alt set. Jantele au fost cumparate noi, iar imediat dupa le-am pus pe A4. S-au verificat la 3-4 vulcanizari, nici una nu e stramba.

Edited by alexcristian97, 11 January 2018 - 10:00.


#2
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,938
  • Înscris: 02.09.2005
probabil esti masochist din moment ce ai schimbat si masina dar la jante nu ai renuntat...

#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
ia-ti niste jante obisnuite de tabla si o sa ai o surpriza placuta.

#4
Legi

Legi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 24.05.2014
fara inelele de ghidaj fac la fel?

#5
alexcristian97

alexcristian97

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 05.08.2015
Da, fac la fel.

#6
darcip

darcip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 07.01.2016

View Postalexcristian97, on 11 ianuarie 2018 - 09:58, said:

Salut,

Acum ceva timp .........


Jante Dezent Graphite TX ???????????? wtf
cauciucuri Nexen Nfera RU17 ????????/ wtf

luati-va fratilor jante OEM (mai ales ca pt Audi sunt modele smechere) si anvelope premium.

#7
Legi

Legi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 24.05.2014
jantele au acelasi ET cu cele originale?

#8
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Pur si simplu sunt jantele descentrate si se simte la anumite viteze. chiar daca se face echili brarea corect , la zero , bataia transversala nu se scoate .

Edited by JurasikMan, 11 January 2018 - 10:39.


#9
alexcristian97

alexcristian97

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 05.08.2015

View PostLegi, on 11 ianuarie 2018 - 10:36, said:

jantele au acelasi ET cu cele originale?

nu, sunt mult "bagate" sub masina fata de cele originale. si la asta m-am gandit, dar , fizic, nu cred ca e o problema la vibratii. ci la curbe, stabilitate.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Eu cred că problema o reprezintă găurile de centrare și inelele nu rigidizează montajul. Nu prea am întâlnit posesori de jante care au necesitat inele adaptoare și care să nu aibă vibrații la viteză mare.
Jantele OEM sunt, de departe, soluția cea mai bună.

#11
alexcristian97

alexcristian97

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 05.08.2015
Janta se fixeaza bine pe butuc, chiar putin fortat, in sensul ca daca vrei sa o dai jos, trebuie sa dai de cateva ori cu piciorul in cauciuc. La doua masini diferite, cu alte inele, facute de alta persoana, aceiasi problema. Inclin sa merg pe ce a zis JurasikMan.

Edited by alexcristian97, 11 January 2018 - 11:41.


#12
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Jante proaste. Pune originale. Pacat de mașină să nu.

#13
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Rotirea jantelor, schimba ceva la problema?Ai incercat?
Alte jante pe rotile din fata?
Probleme de acest fel, nu se rezolva pe calculator. Ci practic.

Edited by myshyk, 11 January 2018 - 11:49.


#14
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Și aprozarist să fii și tot afli problema, pentru că a schimbat mașina și cauciurile. Ce ar putea să fie oare ?

O fi că nu ai rovignetă ? Sau de unde alimentezi ? Ce culoare e mașina ? La ce ore faci testele ?

SUNT JANTELE... CLAR.

Edited by exceswater, 11 January 2018 - 11:56.


#15
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
amuzant ar fi sa aflam ca erau de vina suruburile...

#16
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Niciodata nu inteleg de ce nu ti-ai luat jante originale. E Audi, nu Logan. Gaseai jante de vis OEM. Da,costa, dar dupa cum vezi, face toti banii. Eu am pe Skoda jante din reprezentanta. Nu fac nici pas. 3 ani.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate