Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Nokia seria 1

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
205 replies to this topic

#55
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
Confirm si eu. Al meu nu a gasit nimic azi noapte (am vazut ca verificarile automate sunt din 12 in 12 ore, la 02:00+ si 14:00+), insa dupa ce am vazut mesajul colegului @eugen_b_e de mai sus i-am dat o verificare explicita si a gasit si al meu update-ul de securitate din septembrie 2018.

#56
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 26.02.2018
In sfârșit primește și asta de îl am meu ceva. Credeam că e nevoie să-l resoftez pt că era rămas pe 5 Ianuarie la actualizări!

#57
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
Vad ca acest telefon e la mare oferta de Black Friday. 119,00LEI la Telekom (cu abonament de 5EUR, dar pare a fi fara perioada contractuala minima, poate merge anulat imediat dar trebuie verificat), 99,99LEI la eMAG (apare in clipul care ruleaza in asteptarea orei de deschidere incepand cu minutul 01:16).

#58
claudiugl

claudiugl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 12.02.2014
Am cumparat un nokia 1 de la emag, si imi merge foarte greu, se blocheaza. Inainte de al configura si dat doua actualizari unu de 700Mb si unu de 20Mb. La bara de semnal imi apare un X , trebuia sa imi arate 3G sau 4G si nu imi arata. Asa e si la voi sau are o problema telefonul??

Attached Files


Edited by claudiugl, 17 November 2018 - 19:51.


#59
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,028
  • Înscris: 29.06.2011
X iti apare cand ai datele mobile dezactivate.

#60
claudiugl

claudiugl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 12.02.2014

View PostCGDBZ, on 17 noiembrie 2018 - 19:54, said:

X iti apare cand ai datele mobile dezactivate.
Multumesc, mam mai linistit

#61
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
Am luat și eu jucaria asta de BF la 100 de lei. Se mișcă bine pentru banii ăștia, momentan mai bine ca Nokia 3 dar n-am multe aplicații pe el.
Mie nu-mi merge să-i fac actualizarea, îmi zice sa ma conectez la wifi deși sunt conectat...
Softul pare a fi bine optimizat pentru hardware-ul asta. Dacă ii pui aplicații mai lite e ok. Va ajunge la mama cât de curând.

View Postclaudiugl, on 17 noiembrie 2018 - 19:49, said:

Am cumparat un nokia 1 de la emag, si imi merge foarte greu, se blocheaza. Inainte de al configura si dat doua actualizari unu de 700Mb si unu de 20Mb. La bara de semnal imi apare un X , trebuia sa imi arate 3G sau 4G si nu imi arata. Asa e si la voi sau are o problema telefonul??
Credeai ca e rachetă la banii ăștia? Obișnuiește-te, n-ai de ales ;)
Pentru prețul cerut merge chiar foarte bine. Folosește și tu versiunile lite ale aplicațiilor(dacă găsești asa ceva) și nu instala aplicații inutile pe care nu le folosești.

#62
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 26.02.2018
Eu gasesc util telefonul asta doar pentru Google Go in rest este un telefon teleportat din trecut, trecutul indepartat. N-are nici o logica in 2018, nici pacar prin prisma pretului.

Edited by Fuserisk, 18 November 2018 - 20:30.


#63
claudiugl

claudiugl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 12.02.2014
Camera e groaznica, nu stiu unde gasesc camere asa proaste. Am un ulefone s7 face poze mult mai bune decat nokia 1

#64
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017

View Postheinz, on 18 noiembrie 2018 - 18:46, said:

Am luat și eu jucaria asta de BF la 100 de lei. Se mișcă bine pentru banii ăștia, momentan mai bine ca Nokia 3 dar n-am multe aplicații pe el.
Mie nu-mi merge să-i fac actualizarea, îmi zice sa ma conectez la wifi deși sunt conectat...
Softul pare a fi bine optimizat pentru hardware-ul asta. Dacă ii pui aplicații mai lite e ok. Va ajunge la mama cât de curând.

Credeai ca e rachetă la banii ăștia? Obișnuiește-te, n-ai de ales Posted Image
Pentru prețul cerut merge chiar foarte bine. Folosește și tu versiunile lite ale aplicațiilor(dacă găsești asa ceva) și nu instala aplicații inutile pe care nu le folosești.

Eu am facut actualizarea. Prima data mi-a actualizat updatul din septembrie iar a doua oara updateul din octombrie 2018. Au fost ceva probleme software dar pana la urma i-am dat de cap cu insistente sa faca updateul.
Si eu l-am luat de BF la pretul de 100 de lei. La banii astia este un telefon bun si are Android Oreo 8.1 cu ultimele patchuri de securitate. Are putin lag in aplicatii. In meniu si in aplicatiile native se misca bine.

View Postclaudiugl, on 19 noiembrie 2018 - 09:29, said:

Camera e groaznica, nu stiu unde gasesc camere asa proaste. Am un ulefone s7 face poze mult mai bune decat nokia 1
SI eu am ulefone s7 plus. Camera de pe ulefone s7 plus este muuuult peste camera de pe nokia1. Desi la prima impresie nici camera de pe nokia 1 nu e rea. Minusul principal este lipsa autofocusului. Blitzul de pe Nokia 1 este foarte puternic.. are chiar mod burst pe foto iar pe lanterna este puternic.. se vede bine noaptea.

Edited by -koss-, 19 November 2018 - 13:04.


#65
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
Tot nu merge. Dar se mișcă surprinzător de bune pentru 100 de lei. Dacă ar fi să-l estimez as zice un 250 de lei preț corect. Camera da, e slaba dar asta e. Un mare  avantaj e 4G-ul. Sa vad cum sta la capitolul semnal în condiții extreme :naughty:
Se aude ok în convorbiri, browsingul e ok.
Display-ul pare a fi IPS, se vede ok. Geamul e destul de rezistent dar cred ca e un plastic mai tare, nu pare a fi sticla. Bateria e foarte ok, tine mult mai bine ca la nokia 3.

Edited by heinz, 19 November 2018 - 15:59.


#66
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 26.02.2018
Când judecați calitățile raportati-va la prețul la care a fost lansat pe piata. Undeva pe la 100 euro. Eu l-am luat de la resigilate cu vreo 230 lei.

#67
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
100 de euro a fost destul de mult, 250-300 de lei e prețul corect. Se mișcă foarte bine acest telefon cu Android GO, sunt plăcut surprins. Sper sa nu se renunțe la proiect și sa vedem cât mai multe telefoane cu aceasta versiune de android.

Edit: 79 de euro a fost prețul de lansare.
https://www.mobilissimo.ro/stiri-telefoane/mwc-2018-nokia-1-anuntat-oficial-cel-mai-ieftin-telefon-cu-android-go-din-lume

Edited by heinz, 19 November 2018 - 17:16.


#68
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Si se incarca cam in 4 Ore de la 0 la 100%.. Eu care vin de la incarcare rapida 0-100% in o ora.. Posted Image)).. 4 ore mi se pare o vesnicie..
Receptia Bluetooth si wi-fi impecabila... Nota 10+. De receptia GSM.. ma duc la tara si il testez.. daca e la fel de buna ca receptia wi-fi ar fi bine.

Edited by -koss-, 19 November 2018 - 20:58.


#69
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
Al meu se încarcă în ~2h+, maxim 2h și 30min

#70
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
de la 0 la 100%... Al meu de la 90% pana la 100% sta o ora Posted Image) N-are cum sa se incarce in 2 ore jumate de la 0% la 100%.. in 3 ore jumate da.. dar in 2 ore jumate nu.. Ma refer aici pana cand zice ca bateria e incarcata full.. fiindca de la 90% pana la 100% sta o ora.
Eu stiu sigur ca aseara l-am pus la incarcat pe la 23:30.. si l-am scos pe la 3:30 Posted Image))) de abia atunci a fost full deci a stat cam 4 ore Posted Image) Pentru o baterie de 2100 mAh e mult de asteptat... Eu suspectez ca circuitul de reincarcare al teleofnului este pentru bateriile de 1400-1600 mAh.. nu pentru cele de 2100 mAh.. de aici si timpul extrem de mare de incarcare de la 80% pana la 100%.
Desi incarcatorul are 1A se comporta ca unul de 500mA. O sa fac niste teste mai amanuntite.. dupa cateva cicluri de incarcare-descarcare.. se mai formateaza si bateria cum trebuie.. se mai calibreaza... si softwareul si circuitul de reincarcare al telefonului.

Edited by -koss-, 19 November 2018 - 22:26.


#71
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 26.02.2018

View Post-koss-, on 19 noiembrie 2018 - 20:57, said:

De receptia GSM.. ma duc la tara si il testez.. daca e la fel de buna ca receptia wi-fi ar fi bine.
Nu sunt grozave. Nici una nici alta prin comparatie cu Huawey Y3 II de exemplu.

#72
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Bai deci asa ceva incredibil. Am instalat driverul de pe telefon pe pc si mi-a crapat windowsul... De abi' de abi' am reusit sa elimin driverul Nokia 1 din safe mode dar dupa multe incercari si multa chinuiala..

NU RECOMAND SA INSTALATI RAHATUL DE DRIVER de pe NOKIA 1 pe windows 7. Da o eroare foarte nasoala de computer explorer..
o chinezarie de driver.. :| compilatia e foarte ciudata si dubioasa.

Edited by -koss-, 20 November 2018 - 15:03.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate