Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Nokia seria 1

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
205 replies to this topic

#19
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003


View Postsenzanome, on 11 ianuarie 2018 - 22:56, said:

Eu ma asteptam ca Nokia 1 sa aibe procesor single core, 512 MB RAM si 4 GB memorie interna. Sunt ironic! .

Exista, se cheama Nokia X, avea Android fara Play Services si se misca decent ca feature phone. Tocmai il duc la reciclat, ca s-a umflat bateria in el.

#20
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,852
  • Înscris: 27.09.2008
Voi nu ati înțeles care este diferența dintre Android One și Android GO! Android go se refera strict la o piață săracă, a celor care nu au posibilitatea să cumpere un telefon peste limita lor, unde tariful la internet este mare. Android este optimizat pentru resurse mici, costuri mici, consum redus de date, aplicații reduse... În magazin Play există o secțiune a aplicațiilor specifice Android go...Deja a apărut oreo go.
http://www.go4it.ro/...ftine-16842724/

#21
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Astia zic de telefoane de 30$ pentru "Go": https://www.androida...icromax-826825/
Poate era bun un link in primul post, macar ca referinta - Google (search) spune de 100$ pentru Nokia 1. Incepe sa sune a "nu-i frumoasa dar macar e batrina". N-are mare lucru in el ca-i pentru o piata de ieftinaciuni doar ca ieftinaciunile sint de 3 ori mai ieftine.

#22
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,852
  • Înscris: 27.09.2008
Da, am citit știrea mai de mult, dar nu e musai pe acel telefon. Acolo e un proiect, cum a mai fost de altfel cel de 45$ parcă. În fine, Nokia 1 este conceput pentru cei care nu au resurse.
Cârcotașii să se abțină de la comentarii inutile!
Este un telefon pentru oameni ca @mcjohn care caută un telefon ieftin și de actualitate.
Intenționat te-am menționat @mcjohn, știu că folosești tapatalk și vei vedea știrea.

#23
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Nokia 1 apare (cum am anuntat) in martie.
Se poate comanda si de aici: https://www.alternat...04?event=search
Android Go, MediaTek MT6737M, RAM 1 Gb, Memorie 8 Gb, Camera 5 si 2, card de memorie maxim 128Gb, ecran IPS si (culmea) LTE.

Attached Files


Edited by breitner, 15 March 2018 - 16:02.


#24
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,367
  • Înscris: 06.02.2008
Voi o gândiți din perspectiva voastră, însă se găsește piață și pentru așa ceva dacă nu-s nesimțiți și sar de 50 de dolari cu prețul. Eu am părinții trecuți de 70 de ani și li s-ar potrivi un telefon cu Android Go. Din ce am văzut la maică-mea care are un Samsung tot cu un giga de RAM e mulțumită. Se bucură că are ecran mai mare pe care vede pozele, în principal. Nu percepe lagul așa cum îl văd eu care vin de pe telefoane lag free. Și ăla vine cu Android original, chiar dacă versiune mai veche, nu cu varianta Go care sigur s-ar mișcă mai bine.

#25
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
99 euro e bine?

https://www.pcwelt.d...8-10335999.html
https://www.amazon.d.../dp/B07B6C6T48/

Are lag si sa deschida in launcher grupul ce contine aplicatiile google gen youtube, maps, etc. Google maps nu vreau sa vorbesc cu pacat ca poate inca asteapta internet sau pozitie dar inca se mai incarca atunci cind schimba cadrul si pleaca de pe telefon...
In doua minute si ceva in care arata mai mult fata aluia decit telefonul am obosit eu de cit nu raspunde touch-ul.

Intre timp concurenta in jurul la 100 euro e acerba. Chiar din partea Nokia de exemplu Nokia 5 = 115 euro. http://www.mediamark...im-2293484.html
De doua ori mai mult CPU, RAM, spatiu, display/touch/camera si nu in ultimul rind Android normal cu toate aplicatiile mult mai folosibile.

#26
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,367
  • Înscris: 06.02.2008
99 euro e rău. La prețul ăsta își bat joc de clienți. În rest rămâne valabil ce am spus, există piață pentru astfel de telefoane slab dotate. Prețul e cheia.

#27
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
99€ e pretup de start, pretul recomandat de producator. Va scadea cu siguranta, in Romania cel mai probabil va ajunge pe la 400 de lei. Cam mult tinand cont ca nokia 3 e 500.

#28
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu stiu daca e recomandat de producator dar sigur e momentan pretul minim, la mai multe magazine (altminteri merge pina la aproape 120). Ca o sa mai scada (posibil semnificativ) mai ales pe masura ce vad ce vinzari mirobolante au aia e alta poveste.

#29
marcgm

marcgm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 27.11.2007
A apărut la emag decât 400 lei.

#30
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
In teste recente Nokia 1 (cu android go) este mai rapid decat mai bine echipatele 2 si 3!
Este facut pentru concurenta la produsele chinezesti (ex.: Xiaomi Mi A1 cu android 8, 155€ ) la preturi competitive.

#31
CristianLC

CristianLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 10.01.2014

View Postbreitner, on 21 martie 2018 - 13:20, said:

Este facut pentru concurenta la produsele chinezesti (ex.: Xiaomi Mi A1 cu android 8, 155€ ) la preturi competitive.
Am râs la asta. Ăla se compara cu Nokia 6. Nokia 1 e o panarama ce merita maxim 200 de lei cu tot cu Androidul lui castrat.

#32
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Concurenta la Mi A1? Am ras Posted Image

#33
Hidralazina

Hidralazina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,521
  • Înscris: 14.06.2006
Probabil a vrut sa zica Redmi 4A/5A. In plus, daca cititi review-urile facute de toate site-urile de profil o sa vedeti ca se misca foarte bine cu versiunea lui de Android Go. Si nu prea are puncte slabe. O sa-l cumpar si eu, pentru cineva in varsta care are un Nokia X de care e foarte multumit. Am vrut initial un Xiaomi 5A dar dupa ce am citit pe softpedia ce "meserias" e, am renuntat la chinezariile cu soft incert. Macar Nokia 1 are Android nemodificat. Cat despre pret, tocmai am verificat si costa 386 RON pe evomag.ro, probabil ca in curand se va apropia de 350. Ce sa zic, atata aroganta pe aici ca mi-a trebuit un camion de lamai ca sa nu vars...

#34
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 26.02.2018
Cand va scadea sub 370 o să-mi iau unul sa vad cum este. Am avut o perioada scurta Nokia 2; se misca dezamagitor de incet iar memoria interna de doar 8GB il face de nefolosit pentru anumiti utilizatori. Daca nu primeste vreun update revolutionar in ce prinveste stocarea... e bun doar pentru vorbit. Vad ca si pretul lui a inceput sa scada bine fata de data aparitiei.
LE
Sa dai nu stiu cati bani pe un card suficient de rapid pentru a fi folosit pe post de memorie interna nu merita dupa parerea mea.

Edited by Fuserisk, 31 March 2018 - 15:12.


#35
Hidralazina

Hidralazina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,521
  • Înscris: 14.06.2006
Nokia 2 e un fail complet! Nokia 1 vine cu Oreo Go ceea ce inseamna ca se va misca mult mai bine decat Nokia 2 si cica ar avea disponibili cam 5 Gb din 8 in loc de 2 Gb. 5Gb e mai mult decat suficient pentru telefonul asta. Daca vrei mai mult, se gasesc Nokia 3 sigilate si cu 2 ani garantie la 370-400 RON, pe OLX

#36
Hidralazina

Hidralazina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,521
  • Înscris: 14.06.2006
380 RON la eMAG.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate