Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Prelungitor cu protectie la scanteie/ suprasarcina

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 06.10.2015
sal

nu ma pricep la electronica, dar caut sa cumpar un prelungitor cu protectie la supratensiune.
adica vreau ceva calitativ, nu plasticaraie ieftina, turcism ieftin

la Altex, exista seria Brehnenstuhl ce imi pare a fi buna calitativ
LINK cu exemplu

la Dedeman, avem acest LINK

Voi ce ati recomana (pana in 150 RON) ?

sa aiba intre 2-3 m lungime cablul, si macar 4 prize

Multumesc

Edited by pinguinul666, 11 January 2018 - 08:46.


#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Protectie la scanteie? Nu cred ca exista asa ceva.

#3
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 25.08.2009
Din linkuri vad ca doar cel de la dede are dat curentul maxim de 16A. La altex nu e specificat. Important e si ce vrei sa alimentezi prin prelungitor. De ex, 16A consuma o masina de spalat rufe, consum maxim. Un pc sau televizor are consum mult mai mic.

#4
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 06.10.2015

 altuser09, on 11 ianuarie 2018 - 08:58, said:

Din linkuri vad ca doar cel de la dede are dat curentul maxim de 16A. La altex nu e specificat. Important e si ce vrei sa alimentezi prin prelungitor. De ex, 16A consuma o masina de spalat rufe, consum maxim. Un pc sau televizor are consum mult mai mic.

vreo 2 PCuri --- unitate centrala (i5 + laca grafica) + 2 monitoare LCD 26 inch + 1 lampa birou

#5
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 25.08.2009

 dorin_2k, on 11 ianuarie 2018 - 08:54, said:

Protectie la scanteie? Nu cred ca exista asa ceva.
Cred ca a vrut sa spuna ca vrea contact ferm in prize. Nu stiu cum sunt produsele prezentate de initiator dar stiu ca de multa vreme nu prea se mai gasesc prize multiple cu contacte/lamele de calitate. Eu inca am prin casa 3 din cele vechi, nu au prizele la 45 grade (ceea ce e un impediment) dar au lamele groase, fac si acum contact impecabil desi au peste 30 ani vechime, romanesti.

#6
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016
Asta.

https://www.emag.ro/...r/pd/E4BNNBBBM/

Mult mai  bun e asta; stiu depaseste bugetul dar merita; le folosim pentru protectie partea de hardware(partea fizica) .

https://www.emag.ro/...r/pd/DM05PDBBM/

Edited by iancuMIC, 11 January 2018 - 09:19.


#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 pinguinul666, on 11 ianuarie 2018 - 09:02, said:

vreo 2 PCuri --- unitate centrala (i5 + laca grafica) + 2 monitoare LCD 26 inch + 1 lampa birou
Pe care le scoti si le bagi de cateva ori pe zi in priza si fac scantei de fiecare data?Posted Image
Mai bine folosesti un trafo separator de retea.

Edited by myshyk, 11 January 2018 - 09:26.


#8
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014

 pinguinul666, on 11 ianuarie 2018 - 09:02, said:


vreo 2 PCuri --- unitate centrala (i5 + laca grafica) + 2 monitoare LCD 26 inch + 1 lampa birou
Nu prea te ajuta cu nimic un asemenea prelungitor, ia un UPS bun daca vrei protectie adevarata.

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
La mine cred ca stau in prelungitor cabluri!e de la PC si monitor de vreo 10 ani. Am schimbat doar PC-ul si monitorul dar cablurile au ramas de la cele vechi.
Nicio scanteie nu am avut la ele.

#10
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014
Uite aici, daca vrei protectie:
https://www.emag.ro/...b/pd/DL0S12BBM/

#11
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 06.10.2015

 myshyk, on 11 ianuarie 2018 - 09:26, said:

Pe care le scoti si le bagi de cateva ori pe zi in priza si fac scantei de fiecare data?Posted Image
Mai bine folosesti un trafo separator de retea.

deloc!

bagate, acolo raman!   desi lampa ar putea fi --OCAZIONAL --- scoasa si bagata, in locul ei putand fi pus un incarcator

Edited by pinguinul666, 11 January 2018 - 09:50.


#12
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 altuser09, on 11 ianuarie 2018 - 09:03, said:

Cred ca a vrut sa spuna ca vrea contact ferm in prize. Nu stiu cum sunt produsele prezentate de initiator dar stiu ca de multa vreme nu prea se mai gasesc prize multiple cu contacte/lamele de calitate. Eu inca am prin casa 3 din cele vechi, nu au prizele la 45 grade (ceea ce e un impediment) dar au lamele groase, fac si acum contact impecabil desi au peste 30 ani vechime, romanesti.

Experientele mele sint exact pe dos, din prelungitoarele de acum 30 ani iesea mereu fum dar din chinezismele actuale niciodata, in ciuda sandwich-ului ala incert de lamele destul de subtirele. Iar consumatori am acum mult mai multi si mai mari. Bine, pentru calculator/lampa nu merita discutia.

#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001

 pinguinul666, on 11 ianuarie 2018 - 09:43, said:

bagate, acolo raman!   desi lampa ar putea fi --OCAZIONAL --- scoasa si bagata,
Si? Ce ai nevoie de protectie la scanteie?

#14
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 06.10.2015
fiindca ocazional, fie tata, fie eu, fie mama, ne incarcam laptopul (eu) sau telefoanele mobile

pe chinezaria/turcismul meu alb de prelungitor, apar scantei destui de evidente si cand bag sau scot incet, lent, stecherul!

chiar nu am chef sa ard de viu in casa, din cauza unui turcism!

#15
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Tocmai, ca sa eviti sau sa diminuezi scanteile sau arcul electric trebuie sa bagi si sa scoti rapid stecherul, la becuri la fel, sa apesi ferm si hotarat pe intrerupator.

#16
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Scanteia aia nu o poti elimina.

#17
Assur

Assur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 14.07.2017

 fqx, on 11 ianuarie 2018 - 09:26, said:

Nu prea te ajuta cu nimic un asemenea prelungitor, ia un UPS bun daca vrei protectie adevarata.
Din punct de vedere al protectiei la supratensiune/unda de supracurent/scurtcircuit UPS-ul e aproape degeaba, unele UPS-uri nu au nici varistor+disjunctor, ceea ce un prelungitor cu protectie are, UPS-ul e bun in caz de pana de curent sa nu pierzi date in programele aflate in lucru. Doar UPS-urile online ofera protectie, dar pretul e mult prea mare pentru asta.

#18
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 pinguinul666, on 11 ianuarie 2018 - 10:34, said:

fiindca ocazional, fie tata, fie eu, fie mama, ne incarcam laptopul (eu) sau telefoanele mobile

pe chinezaria/turcismul meu alb de prelungitor, apar scantei destui de evidente si cand bag sau scot incet, lent, stecherul!

chiar nu am chef sa ard de viu in casa, din cauza unui turcism!
Scanteile acelea nu au nimic de-aface cu prelungitorul sau cu priza sau cu reteaua, cu chinezismele, cu turcismele,.... Scanteile se produc din cauza ca alimentatorul intra direct in sarcina si absoabe un curent mai mare la conactul cu sursa. Scainteile acelea se produc si la intrerupatoare, cand cuplezi becurile. Dar acelea nu te deranjeaza fiindca nu le vezi in intrerupator, nu-i asa?
Rezolvarea: intrerupi curentul din sigurante, cuplezi ce ai de cuplat siiiiiii..... "voala-de-vezi": nu se mai produc scantei! Dupa care cuplezi siguranta. Iar scanteile din siguranta, nu te vor deranja fiindca nu se vad.

Edited by myshyk, 11 January 2018 - 11:39.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate