Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

De ce sunt absolut necesare crucea și icoana!

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
117 replies to this topic

#73
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Dorel666, on 03 iulie 2019 - 15:40, said:


N-am priceput, ca a vorbit tastatura fara dumitale. Deci, cine vorbeste in calitate de om iubit de Dumneze? Dumneata sau altcineva?
Si de ce as fi eu eretic si ce invatatura a lui Satan propun?
Smartmanx a vorbit in calitate de om iubit de Dumnezeu. Eu doar ti-am aratat acest aspect. E chiar asa greu sa iti dai  seama ?
Titlul topicului e propus de tine, si e invatatura Satanica, iar faptul ca tu sustii, te numesti eretic.

#74
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

 pacopaco1967, on 03 iulie 2019 - 16:32, said:

Smartmanx a vorbit in calitate de om iubit de Dumnezeu. Eu doar ti-am aratat acest aspect. E chiar asa greu sa iti dai  seama ?
Titlul topicului e propus de tine, si e invatatura Satanica, iar faptul ca tu sustii, te numesti eretic.

Cum se dovedesti calitatea de om iubit de Dumnezeu? Cu vorbele?! Esti dumneata desemnatul lui Dumnezeu sa ne arate pe cine iubeste El si pe cine nu?

Daca este erezie, care erezie este? Ca orice erezie are un nume si este trecuta intr-o carte. Ca nu oricine poate stabili ce este erezie si ce nu. Deci, cum se numeste ”erezia” mea si unde este trecuta ca erezie?

#75
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Dorel666, on 03 iulie 2019 - 16:43, said:


Cum se dovedesti calitatea de om iubit de Dumnezeu? Cu vorbele?! Esti dumneata desemnatul lui Dumnezeu sa ne arate pe cine iubeste El si pe cine nu?
Un om iubit de Dumnezeu are duhul adevarului in el. Tu ai duhul minciunii in tine.
Oricine iubeste adevarul , este iubit de Dumnezeu. Dar tu nu iubesti adevarul. preferi sa fii slujitorul lui Satan, Tatal minciunii.

 Dorel666, on 03 iulie 2019 - 16:43, said:

Daca este erezie, care erezie este? Ca orice erezie are un nume si este trecuta intr-o carte. Ca nu oricine poate stabili ce este erezie si ce nu. Deci, cum se numeste ”erezia” mea si unde este trecuta ca erezie?
Sustii ca sunt absolut necesare crucile si icoanele .
Eu fac aceasta afirmatie pe baza poruncii a doua.

#76
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

 pacopaco1967, on 03 iulie 2019 - 17:23, said:

Un om iubit de Dumnezeu are duhul adevarului in el. Tu ai duhul minciunii in tine.
Oricine iubeste adevarul , este iubit de Dumnezeu. Dar tu nu iubesti adevarul. preferi sa fii slujitorul lui Satan, Tatal minciunii.


Adica nu vezi nimic si singura ta argumentatie este sau ”ba-i asa”, sau ”ba nu-i asa”.

 pacopaco1967, on 03 iulie 2019 - 17:23, said:


Sustii ca sunt absolut necesare crucile si icoanele .
Eu fac aceasta afirmatie pe baza poruncii a doua.

Ti-am mai spus: o erezie este numita si explicata intr-o carte, de un sobor de teologi. Deci, care sobor de teologi si unde a numie erezie inchinarea la icoane?

#77
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

 pacopaco1967, on 03 iulie 2019 - 16:32, said:


Smartmanx a vorbit in calitate de om iubit de Dumnezeu.
Exista și oameni neiubiți de Dumnezeu?!?!?

#78
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 richelieu, on 03 iulie 2019 - 22:33, said:

Exista și oameni neiubiți de Dumnezeu?!?!?
Da. Exact cum a spus isus "plecati de la Mine voi cei ce lucrati faradelegea".

A fost trimis sa mantuiasca pe cei care cauta mantuirea. Insa cei care iubesc minciuna , si fii tatalui minciunii.
Mai sunt unii , lacomi, egoisti, fatzarnici, veleitari, scarbosi, imbuibati . . . toti acestia sunt urati in fata Tatalui ceresc.

#79
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008

 Dorel666, on 10 ianuarie 2018 - 21:36, said:

Așa că, Ă®ntoarceți-vă la cruce și icoană că, fără de ele, NU VĂ PUTEȚI MĂ‚NTUI!

Amin

Ăsta s-a întors la icoană, a vorbit cu ea și s-a mântuit :)

https://www.realitat...ti_2204183.html

#80
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 caiuscorneliu, on 04 iulie 2019 - 07:58, said:

Ăsta s-a întors la icoană, a vorbit cu ea și s-a mântuit Posted Image

https://www.realitat...ti_2204183.html
O astfel de religie produce criminali. Si mincinosi, si lacomi, si veleitari, talhari, escroci, mincinosi . . .

#81
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

 pacopaco1967, on 04 iulie 2019 - 07:24, said:

Da. Exact cum a spus isus "plecati de la Mine voi cei ce lucrati faradelegea".

A fost trimis sa mantuiasca pe cei care cauta mantuirea. Insa cei care iubesc minciuna , si fii tatalui minciunii.
Mai sunt unii , lacomi, egoisti, fatzarnici, veleitari, scarbosi, imbuibati . . . toti acestia sunt urati in fata Tatalui ceresc.

Poti sa ne dai si versetul din Scriptura care spune ca Dumnezeu ii uraste pe acesti oameni? Nu ca n-ai avea dreptate, dar sa cunoastem clar care este voia lui Dumnezeu.

 caiuscorneliu, on 04 iulie 2019 - 07:58, said:

Ăsta s-a întors la icoană, a vorbit cu ea și s-a mântuit Posted Image

https://www.realitat...ti_2204183.html

 caiuscorneliu, on 04 iulie 2019 - 07:58, said:

Ăsta s-a întors la icoană, a vorbit cu ea și s-a mântuit Posted Image

https://www.realitat...ti_2204183.html

 pacopaco1967, on 04 iulie 2019 - 08:05, said:

O astfel de religie produce criminali. Si mincinosi, si lacomi, si veleitari, talhari, escroci, mincinosi . . .

Religia despre care vorbesti se mai numeste si ”religie personala”. Adica oameni care cred ca n-au nevoie de biserica, ci ca se pot mantui singuri. Omul acesta, ca se inchina sau nu la icoane, este tot un soi de protestant. Ca sigur nu frecventeaza vreo biserica. Si nu l-a indemnat vreun preot, ci a facut-o strict dupa capul lui.

#82
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Chiar nu are. Unde scrie ca Dumnezeu urăște unii oameni?!?

#83
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 richelieu, on 04 iulie 2019 - 17:25, said:

Chiar nu are. Unde scrie ca Dumnezeu urăște unii oameni?!?
Da dragule, asa e. Le va spune cu toata dragostea "plecati de la Mine voi care lucrati nelegiuirea " .

Trebuie sa deosebesti intre "oameni" si nelegiuiti. Cand Noe a intrat in arca , a si inchis usa  dupa el. Au venit disperati oamenii sa urce pe arca si n-au fost lasati.

#84
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Pai vezi ca știi? Treebuie sa faci deosebire între a uri omul și a uri nelegiuirea făcută de om. Dumnezeu iubește toată Creația Lui, cei care nu intra in împărăția Lui, nu o fac pentru ca ei aleg sa lucreze nelegiuirea, nu pentru ca nu Ii iubește El.
Nu tu ai spus ca Dumnezeu e iubire? Crezi ca acea iubire e discreționara? Crezi ca tatăl fiului risipitor a încetat sa îl iubească atunci când a plecat de la el și a reînceput sa îl iubească atunci când s-a intors?

Edited by richelieu, 05 July 2019 - 09:21.


#85
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 richelieu, on 05 iulie 2019 - 09:06, said:

Pai vezi ca știi? Treebuie sa faci deosebire între a uri omul și a uri nelegiuirea făcută de om. Dumnezeu iubește toată Creația Lui, cei care nu intra in împărăția Lui, nu o fac pentru ca ei aleg sa lucreze nelegiuirea, nu pentru ca nu Ii iubește El.
Da cum nu ? Pai nu le spune "departati-va de la Mine  . . . " ?  Cum e dragostea aia daca le spune asta ? Eu stiu ca Tatal ceresc uraste pe nelegiuiti, ca deaia le spune "caini si porci"  . Tine minte , isus a spus ca nu vorbeste de la El ci Cel care L-a trimis , i-a spus ce sa zica.

 richelieu, on 05 iulie 2019 - 09:06, said:

Nu tu ai spus ca Dumnezeu e iubire? Crezi ca acea iubire e discreționara? Crezi ca tatăl fiului risipitor a încetat sa îl iubească atunci când a plecat de la el și a reînceput sa îl iubească atunci când s-a intors?
iubeste neprihanitii. Uraste nelegiuitii.  Pe cei care nu vor sa se pocaiasca ii trimite in focul vesnic. Nu ca i-ar arde EL ci alegerea lor e asta.
Tatal fiului risipitor spune altceva " acest fiu al meu a fost MORT ". Cu mortii nu te imprietenesti. Mai ales cu cei carora le spui ca sunt invataturi mincinoase ideile cu moaste , icoane si cruci de lemn sau argint.

#86
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Deci tu nu vei mai iubi parintii, sau soția....după ce mor? :o

Cam supărăcios dumnezeul ăla imaginat de tine.....ai putea sa juri ca ești tu însuți. Nu iubește câinii...nu iubește porcii....nu iubește morții....nu iubește aproape nimic pare-se :)
Nu știu de unde îți iei ideile, sper ca din propria-ti minte, pentru ca ar fi grav sa existe vreo literatura care sa îți confirme aberațiile.

#87
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

Quote

oameni....nu iubesc pe Dumnezeu



Da


"Norodul acesta se apropie de Mine cu gura si Ma cinsteste cu buzele, dar inima lui este departe de Mine. (Mat.15:8)

Sarutari Fiului...Doamne miluieste....

sau (Mat.7:21)


Quote

.nu iubește morții.


Dumnezeu nu este un Dumnezeu al celor morti,...." (Luc.20:38)

"Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti." (Rom.13:9)

Poate -mi explici tu cum iubesti pe mortii?

Aaa ard tamaie,sarut... mana.....

(Hag.2:13)

Edited by husand, 11 January 2020 - 21:32.


#88
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

 realduc, on 11 ianuarie 2018 - 08:46, said:

va aduceti aminte de executia lu' Petru ? ... care ulterior a fost declarat "sfant" !
zicea acesta, ca nu merita sa fie crucificat in acelasi mod ca Isus, Mantuitorul ! ...
si d'aia, a fost executat "invers" ! ... cu picioarele in sus, adica !
intrebare : avea dreptate sf. Petru ?
daca da, de ce nu se poarta crucea invers ?

Apostolul Petru a prorocit pentru zilele din urma, cand Biserica Catolica, prin protestantii care au iesit din ea, va intoarce crucea invers...

#89
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

Quote


richelieu

Quote

Dumnezeu iubește toată Creația Lui

Nu insa pacatul iei


niciunul sa nu gandeasca in inima lui rau impotriva aproapelui sau si nici sa nu iubiti juramantul stramb! Caci toate lucrurile acestea Eu le urasc, zice Domnul." (Zah.8:17)

Iar daca  citim mai mult....  sigur n-o sa primesti

Caci Tu imi sprijini dreptatea si pricina mea si stai pe scaunul Tau de domnie ca un judecator drept. (Ps.9:4)

si deci

voi rasplati fiecaruia din voi dupa faptele lui. (Apoc.2:23)

da aici e mentalul de  Romania; daca cineva e drept ....ma uraste.... nu ?

Edited by husand, 13 January 2020 - 12:11.


#90
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 realduc, on 11 ianuarie 2018 - 08:46, said:

va aduceti aminte de executia lu' Petru ? ... care ulterior a fost declarat "sfant" !
zicea acesta, ca nu merita sa fie crucificat in acelasi mod ca Isus, Mantuitorul ! ...
si d'aia, a fost executat "invers" ! ... cu picioarele in sus, adica !
intrebare : avea dreptate sf. Petru ?
daca da, de ce nu se poarta crucea invers ?

Inventia cu crucea   aghiasma  festanii si altele tin de un ritual impotriva legii scripturilor  canonice.\ care dau interdictia  clara

sa nu treceti peste "ce este scris": si niciunul din voi sa nu se faleasca deloc cu unul impotriva celuilalt. (1Cor.4:6)


Iar descpre cruce nu am alta remarca decat una


Purtam intotdeauna cu noi, in trupul nostru, omorarea Domnului Isus, pentru ca si viata lui Isus sa se arate in trupul nostru. (2Cor.4:10)


Orice imagine exterioara este  fara-de-lege.

Te uiti la om ? Vezi cine este raportat la cruce ( smerenie,blandete,bun simt,liniste...)
Aaa ca sunt  cu aur pe gat sau  in manaini  ..n-au nici o treaba.

Crucea se poarta in launtru...n-o ai ...nu-i , imitatiile nu compenseaza lipsa.

Edited by husand, 16 January 2020 - 12:32.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate