Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Peste 3.000 de crestini au fost ucisi in intreaga lumea, din cauza credintei (ONG)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
185 replies to this topic

#37
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

View Postcorina_geo, on 10 ianuarie 2018 - 21:38, said:

La urma urmei ateistii au omorat cei mai multi (comunistii) urmati sau poate chiar depasiti de colonistii europeni crestinatori.
Ce vorbesti Frant?!
I-au trimis in gulag din cauyza credintei sau din cauza actiunilor subsersive impotriva statului?
Cat puteti sa mintiti!!!

#38
mihai1241

mihai1241

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,771
  • Înscris: 07.02.2013

View PostYOUR_GOD, on 10 ianuarie 2018 - 21:29, said:

Nu ma refer la ce s-a intamplat ieri, ci ce-a lungul timpului.
Pari in tema.Cati? Macar asa,cu aproximatie.

#39
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014

View Postcorina_geo, on 10 ianuarie 2018 - 21:38, said:

La urma urmei ateistii au omorat cei mai multi (comunistii) urmati sau poate chiar depasiti de colonistii europeni crestinatori.
Vai de cultura ta buna de nimic. Te pricepi la istorie cum ma princep eu la balet si crede-ma ca nu ma pricep deloc.
Comunistii aveau preoti informatori la securitate.  Sunt mii de oameni care au facut inchisoare politica pentru ca au fost turnati de preoti.
In ultimul timp de comunism, Ceausescu (Dumnezeu sa-l odihneasca in pace) a demolat cateva biserici pentru a construi blocuri unde sa locuiasca oamenii. Era constinet ca biserica nu face nimic altceva decat sa te lasa fara bani. In fine. .. degeaba ii vorbesti surdului.

#40
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

View Postmihai1241, on 11 ianuarie 2018 - 08:54, said:

Pari in tema.Cati? Macar asa,cu aproximatie.
Nu par, sunt. Macar de v-ati recunoaste vine,d ar na, voi sunteti dreptcredinciosi, voi nu gresiti.

View Postun huligan, on 11 ianuarie 2018 - 00:01, said:

Care "noi" mo? Parcă erai ateu acum două ore. Dar nah, când trebuie să fii fariseu, ești.
Dezbatem o ideea aici, conform regulilor dezbaterii, trebuie sa adopt o tabara. SI nu am vrut sa ma exclud, mi s-a parut de prost gust.
Ca idee, ma consider ateu din punctul de vedere al perceptiei despre Dumnezeu, al unui crestin. Asta nu inseamna ca sunt om fara Dumnezeu. Am avut de-a lungul vietii, de invatat din prea multe exemple de oameni care trebuiau sa-l oglindeasca pe Dumnezeu. A fost greu...credinta mi-a fost inoculata de mic, dar...viata m-a obligat sa-mi schimb perceptia. Preoti turnatori la Militie (pe vremea aiai), opulenta bisericii si in antiteza, dezgustul imprimat de aceasta fata de celelalte culturi religioase - chiar ni se transmitea sa de fape, cei care se roaga in case obisnuite, alte culte, sunt oameni fara Dumnezeu -  bisericile sunt prea mari. Comportamentul oamenilor bisericii contravine, ca sa spun asa, regulilor de baza ale dogmei lor.
Nu-mi bag joc de credinta omului. Poate ma las uneori purtat de val, dar niciodata nu subestimez credinta in Dumnezeu. Dar in oricare. Atat timp cat nu te indeamna sa omori in numele sau, orice Dumnezeu este bun daca te ajuta sa mergi mai departe, sa intelegi situatii de neinteles, sau sa zambesti cand altii nu o fac. Vreau sa spun ca daca am fost invatat de mic sa ma rog si sa-l respect pe Dumnerzeu, nu mi s-a impus sa raman la acel nivel. Le multumesc celor care m-au invatat multe si acum nu mai sunt si ca de obicei, cred ca pentru a fi bun, nu trebuie sa te ascunzi in spatele vreunui semn, fie el cruce sau orice altceva.
In fine, ma opresc aici, dar nu inainte de a va spune si voua, ce am invatat eu demult: Dumnezeu, sau cum vreti sa-i spuneti, si biseria, calatoresc pe doua drepte paralele.
Signed out.

View PostSpaghete, on 10 ianuarie 2018 - 23:46, said:

No offence [...]
No offence taken.
Bine ca ai vazut strainatatea. Eu am trait 36 ani intre romani, tu vorbeste despre arabi, eu despre ceilalti...stii tu, dupa experienta acumulata. No offence!

#41
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016
desi ateu , crestinii nu is extremisti in timpurile noastre...


daca dispar musulmanii vor exista 90% mai putine probleme religioase... sa speram ca se va gasii un dictator ceva nebun sa ne scape de ei... ca altfel ajungem toti mahomezi...

#42
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postmartian_693, on 11 ianuarie 2018 - 10:27, said:

desi ateu , crestinii nu is extremisti in timpurile noastre...


daca dispar musulmanii vor exista 90% mai putine probleme religioase... sa speram ca se va gasii un dictator ceva nebun sa ne scape de ei... ca altfel ajungem toti mahomezi...

sunt 1,5 miliarde de musulmani in lume. adica 20% din populatia globului.

esti sigur ca iti doresti un genocid la nivelul asta?
esti sigur ca aia nu vor retalia?

:console:

#43
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,236
  • Înscris: 07.02.2017

View PostPollux, on 11 ianuarie 2018 - 10:43, said:


sunt 1,5 miliarde de musulmani in lume. adica 20% din populatia globului.

esti sigur ca iti doresti un genocid la nivelul asta?
esti sigur ca aia nu vor retalia?

Posted Image
Nu trebuie sa dispara fizic, ca indivizi, ci doar cultural.Daca cei 1,5 miliarde musulmani ar deveni budisti, ca sa nu zic crestini, pentru ca as fi subiectiv,  lumea asta ar deveni grozav de buna.

#44
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postmax_01, on 11 ianuarie 2018 - 10:54, said:

Nu trebuie sa dispara fizic, ca indivizi, ci doar cultural.Daca cei 1,5 miliarde musulmani ar deveni budisti, ca sa nu zic crestini, pentru ca as fi subiectiv,  lumea asta ar deveni grozav de buna.

daca si cu parca...

acum hai sa revenim la realitate. :D

#45
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,036
  • Înscris: 02.03.2003
@Pollux, tu erai monarhist pe vremuri. Ori ai trecut la semiluna si iti doresti califi sau sultani ?

#46
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postterratec, on 11 ianuarie 2018 - 12:12, said:

@Pollux, tu erai monarhist pe vremuri. Ori ai trecut la semiluna si iti doresti califi sau sultani ?

@terratec, eu am fost mereu adeptul realpolitik.
este din cauza ca sunt inginer. nu ma impresioneaza basmele si "wishful thinking".


hai sa iti spun asa, cinic:
nazistii nu au reusit sa lichideze un popor sub 20 de milioane de oameni. poporul german mai sufera si astazi consecintele nebuniei lui Hitler.
cine crede ca lichideaza 1,5 miliarde de oameni fara repercusiuni din cele mai drastice asupar lui si asupra alora pe care crede ca ii ajuta/salveaza, este nebun de legat.

Edited by Pollux, 11 January 2018 - 12:19.


#47
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,036
  • Înscris: 02.03.2003
Basme sunt ceea ce zic unii despre falsul dictator. Idiotul respectiv a vrut sa distruga propriul popor si a reusit.
Efectele actiunii sale se vad si in prezent.

Ingineria te ajuta sa intelegi unele fenomene fizice dar nu acopera zona intrigilor, a uneltirilor si a idealurilor religioase.
Nu este deloc bine sa privesti lumea prin prisma profesiei. Filtrul acesta iti permite sa vezi doar o parte a elefantului.

#48
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postterratec, on 11 ianuarie 2018 - 13:35, said:

nu acopera zona intrigilor, a uneltirilor si a idealurilor religioase.

uneltiri, intrigi si idealuri religioase? :roflmaofast:

religia din care fac eu parte nu prea accepta sa se amestece cu uneltiri si intrigi.

#49
mihai1241

mihai1241

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,771
  • Înscris: 07.02.2013

View PostYOUR_GOD, on 11 ianuarie 2018 - 10:24, said:

Nu par, sunt. Macar de v-ati recunoaste vine,d ar na, voi sunteti dreptcredinciosi, voi nu gresiti.


Lasa aroganta prosteasca.Te intreb un lucru,raspunde la subiect.

Strict vorbind,un credincios crestin nu va considera ca nu greseste,dimpotriva.

View PostPollux, on 11 ianuarie 2018 - 12:17, said:

@terratec, eu am fost mereu adeptul realpolitik.
este din cauza ca sunt inginer. nu ma impresioneaza basmele si "wishful thinking".


hai sa iti spun asa, cinic:
nazistii nu au reusit sa lichideze un popor sub 20 de milioane de oameni. poporul german mai sufera si astazi consecintele nebuniei lui Hitler.
cine crede ca lichideaza 1,5 miliarde de oameni fara repercusiuni din cele mai drastice asupar lui si asupra alora pe care crede ca ii ajuta/salveaza, este nebun de legat.

  Interesant.Ce consecinte a avut nebunia comunista asupra comunistilor?Nu sufera consecinte de 15-20 de ori mai mari,pe masura omorurilor comise.Nici Gingis Han nu e prea tulburat,desi fata de el Hitler e in panataloni scurti.

Morala e sa nu pierzi.Atunci ti se va pune in cap orice.

#50
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postmihai1241, on 11 ianuarie 2018 - 14:02, said:

Interesant.Ce consecinte a avut nebunia comunista asupra comunistilor?Nu sufera consecinte de 15-20 de ori mai mari,pe masura omorurilor comise.Nici Gingis Han nu e prea tulburat,desi fata de el Hitler e in panataloni scurti.

Morala e sa nu pierzi.Atunci ti se va pune in cap orice.

pai despre comunisti este alta problema.
epopeea comunista inca nu s-a terminat.

despre Gingis Han vorbesti inexactitati. statul creeat de el (in masura in care il putem numi asa) nu mai exista. iar urmasii lui au fost pulverizati.
hoarda de aur si-a incetat existenta, a parasit istoria, si nu a lasat nicio urma, in afara de amintirea unor atrocitati comise.

morala este ca intr-un razboi nu exista invingator si invins.
cu atat mai mult in epoca moderna.

#51
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

View Postmihai1241, on 11 ianuarie 2018 - 14:02, said:

Lasa aroganta prosteasca.Te intreb un lucru,raspunde la subiect.
Te inseli. Nu am fost arogant, doar am facut cateva observatii, in cea mai mar eparte, obiective si sutinute de izvoarele istorice.

View Postmihai1241, on 11 ianuarie 2018 - 14:02, said:

Strict vorbind,un credincios crestin nu va considera ca nu greseste,dimpotriva.
Asta in alta lume. Pe aici, credinciosii lu' Peste, sunt perfecti.

#52
mihai1241

mihai1241

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,771
  • Înscris: 07.02.2013
Ok,ai vazut unii care gresesc.In sine nu e nici o noutate,toti gresim,deseori.Dar unul din pilonii crestinismului in varianta noastra e ca omul se perfectioneaza prin fapte bune(si spune ce anume considera bun).Daca judeci dupa cei mai prapaditi si decazuti membri ai unui grup totalitatea acestuia,e posibil sa nu ajungi sa intelegi si sa apreciezi la justa valoare meritele sau absenta lor.

Iar daca judeci dupa cei mai decazuti,corect este sa compari.Daca te raportezi la un ideal divin,nu ai venit cu nici o noutate.De la apostoli pana la tine,toti stiu ca oamenii nu se apropie de ideal.Daca te raportezi la alte curente de gandire si/sau organizare politica ale umanitatii,corect este sa compari.

E simplu dar si perfect irelevant sa spui ''credinciosii sunt tampiti'' sau ''crestinii au ucis''.Asa,si ce-i cu asta?Foaie verde loboda.O ierarhie iti da un sistem de valori si invers.
Uite,patria si poporul au decis ca unii trebuie sa moara ca sa le fie lor bine,sa umble la Milano,sa vina americanii cu tancuri cand se infoaie rusii sau sa vina unii sa faca malluri.Cati talibani si cati irakieni(sau sirieni sau ce or mai fi pe viitor) crezi ca fac cat comfortul tau personal,pe care ti-l da lumea actuala?Ordonati,ostasii fara minte executa.Radem toata provincia Kandahar data viitoare cand mai ajungem pe acolo ori mai lasam in viata cate un prunc-doi?

Sigur,daca spui ca nu trebuie nimeni lichidat,te informez ca nu se poate.Unii TREBUIE sa fie lichidati.Compara deci si alege. :)

#53
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View PostYOUR_GOD, on 10 ianuarie 2018 - 21:53, said:


Esti dezinformat. Sau poate crezi ca teroristii de la TV, au ceva de-a face cu vreo religie.
Mda, bine.

#54
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,236
  • Înscris: 07.02.2017

View PostPollux, on 11 ianuarie 2018 - 12:17, said:

@terratec, eu am fost mereu adeptul realpolitik.
este din cauza ca sunt inginer. nu ma impresioneaza basmele si "wishful thinking"
Si Tariceanu este de profesie inginer si cu toate astea este monarhist.Probabil pentru ca lui i-ar fi mult mai bine ca acum.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate