Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Android: Recomandati-mi o aplicatie pentru SMS-uri

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Recomandati-mi va rog o aplicatie de citit si trimis SMS-uri, cat mai simpla si eficienta, fara a fi integrata cu nu stiu ce social media service.
Important e sa permita copierea unei parti din text fara a copia in clipboard intreg mesajul primit. Scopul e sa copii rapid un cod numeric trimis intr-un mesaj text de catre cei de la banca, de exemplu cel incercuit in imaginea atasata.
Mi-as dori ca atunci cand dau dublu click sau cand tin mai mult timp apasat pe un cuvant, acel cuvant sa se selecteze si sa-l pot copia in clipboard.

Aplicatia default pentru primit si trimis SMS-uri este cea de la Google: Android Messages

Ce-am incercat pana acum si nu merge selectarea unei bucati de text din mesaj:
- Textra SMS;
- Signal Private Messenger.

Attached Files


Edited by Ciubex, 10 January 2018 - 19:06.


#2
Velareya

Velareya

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 17.04.2016
Mood.

#3
abral

abral

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 28.03.2007
Eu folosesc Textra si poate selecta doar o parte din text. Dai click pe text, dupa care apare "copy"

#4
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Din pacate, Mood Messenger - SMS & MMS nu face ceea ce as dori eu, ma rog, e mai complicat:
1. selectez mesajul
2. apas pe + de sus
3. selectez copy
4. apoi intr-o fereastra de dialog apare textul preselectat
....
prea complicat pentru o functionalitate simpla.

Pe vechiul meu telefon, de la Sony, cu firmware-ul stock, in aplicatia standard, care din pacate nu-i disponibila in Google Play, puteam da dublu click pe un cuvant si acel cuvant mi-l selecta si puteam sa fac copy to clipboard. Bun, as putea sa caut aplicatii ce nu-s in Google Play, dar asta ca ultima solutie :D
Cam asa de simplu as vrea sa fie :)

Edited by Ciubex, 10 January 2018 - 19:04.


#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
foloseste tastatura swiftkey. eu o am si e super usoara operatia de copy paste. la tine asta e problema, nu aplicatia de sms. doar zic.

#6
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006
mood

 Velareya, on 10 ianuarie 2018 - 18:41, said:

Mood.
apropos, cand e telefonul pe priority mode, iti mai face sunet cand vine un sms de la contact favorit? poti sa testezi asta te rog? De la ultimul update mie nu imi face sunet cand intra pe do not disturb

#7
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
@Dany_Darke, am default ca tastatura: Gboard - the Google Keyboard, am instalat acum si SwiftKey Keyboard, dar din pacate fara nici un rezultat.
Selectia individuala pe cuvant se poate in alte aplicatii, cum e Keep sau Chrome-ul, dar la SMS-uri vad ca nu :( Of Google asta.

Pana acum am incercat toate aplicatiile de mai jos... dar niciuna nu mi-e de ajutor
Pulse SMS (Phone/Tablet/Web)
chomp SMS
GO SMS Pro - Messenger, Free Themes, Emoji (mizerie totala, nu o instalati veci!)
Handcent Next SMS
Google Allo (e sugerat la cautari, dar nu are treaba cu SMS-urile)
Messaging SMS
...
to be continued :(

Edited by Ciubex, 10 January 2018 - 19:31.


#8
Velareya

Velareya

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 17.04.2016

 Ciubex, on 10 ianuarie 2018 - 19:01, said:

Din pacate, Mood Messenger - SMS & MMS nu face ceea ce as dori eu, ma rog, e mai complicat:

Eu am sugerat Mood pt ca un sir de cifre apare subliniat, deci poti da direct click pe el, apare separat pe ecran, iar de acolo il copiezi. Dureaza o sec-doua. Pentru mine e convenabil. :)

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Ciubex, on 10 ianuarie 2018 - 18:33, said:

Ce-am incercat pana acum si nu merge selectarea unei bucati de text din mesaj:
- Textra SMS;
- Signal Private Messenger.

Signal sau Telegram, binenteles, ca sunt criptate end-to-end si nu pot fi interceptate de corporatii si guverne.  Nu stiu cum ramane cu selectarea unei bucati de mesaj, ca n-am incercat.

#10
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006
ciubex, mood consuma extrem de putin, am folosit go sms cativa ani, de cand a aparut mood e perfect...si stie si de dual sim cu info despre fiecare sim in parte
ai si privat la el unde poti sa intri doar cu amprenta sau cod...si daca vrei sa copiezi dai pe plusul ala si selectezi din mesaj ce vrei

Edited by xcit, 10 January 2018 - 19:42.


#11
Velareya

Velareya

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 17.04.2016

 xcit, on 10 ianuarie 2018 - 19:30, said:

apropos, cand e telefonul pe priority mode, iti mai face sunet cand vine un sms de la contact favorit? poti sa testezi asta te rog? De la ultimul update mie nu imi face sunet cand intra pe do not disturb

Nu am contacte favorite, dar daca gasesc optiunea, testez si revin cu un raspuns.

#12
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Multumesc pentru sugestii :)

Edited by Ciubex, 10 January 2018 - 19:47.


#13
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006

 Velareya, on 10 ianuarie 2018 - 19:45, said:


Nu am contacte favorite, dar daca gasesc optiunea, testez si revin cu un raspuns.
e simplu, pune o stea la un contact si roaga-l sa iti dea un sms....asta cand telefonul e pus in priority mode cu optiunea sa primesti apeluri si sms-uri de la contacte favorite

#14
Velareya

Velareya

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 17.04.2016

 xcit, on 10 ianuarie 2018 - 19:55, said:

e simplu, pune o stea la un contact si roaga-l sa iti dea un sms....asta cand telefonul e pus in priority mode cu optiunea sa primesti apeluri si sms-uri de la contacte favorite

Ah, da. Credeam ca e vreo optiune in meniul din mood. Am testat si nu scoate niciun sunet nici la mine. Dar se aprinde lanterna, daca ajuta :lol:

#15
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006
sunetul ma intereseaza, lanterna vezi ca ai in optiuni la mood flashlight, o opresti de acolo
deci daca scoti din priority face cu sunet? sa verifici in do not disturb daca e setarea facuta sa permita calls and messages from starred contacts only. Multumesc

#16
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,941
  • Înscris: 24.04.2013
Long-press pe textul SMS-ului, din meniul care apare alegi ‘Redirect’ apoi dublu touch pe cuvantul respectiv si e selectat iar din meniul care insoteste selectia alegi ‘Copy’ (sau ‘Cut’ daca e mai la indemana, ca oricum nu te intereseaza ce text ramane). La mine cel putin merge asa si e rapid; cu aplicatia stoc. (Ulterior, ca sa scapi de SMS-ul astfel creat si de care nu ai nevoie, ii dai pe butonul ‘Back’ si confirmi sa il ignore; deoarece nu ai completat numarul destinatar acest SMS nu va fi salvat ca ciorna.)

Edited by sags, 10 January 2018 - 20:19.


#17
Annoying

Annoying

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 03.05.2014

 Ciubex, on 10 ianuarie 2018 - 19:01, said:

Pe vechiul meu telefon, de la Sony, cu firmware-ul stock, in aplicatia standard, care din pacate nu-i disponibila in Google Play, puteam da dublu click pe un cuvant si acel cuvant mi-l selecta si puteam sa fac copy to clipboard. Bun, as putea sa caut aplicatii ce nu-s in Google Play, dar asta ca ultima solutie Posted Image
Cam asa de simplu as vrea sa fie Posted Image

Dacă mai ai telefonul vechi, extragi aplicația cu apk extractor și o instalezi în telefonul nou.

#18
lone-wolf

lone-wolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 27.06.2007

 Ciubex, on 10 ianuarie 2018 - 18:33, said:

Recomandati-mi va rog o aplicatie de citit si trimis SMS-uri, cat mai simpla si eficienta, fara a fi integrata cu nu stiu ce social media service.
Important e sa permita copierea unei parti din text fara a copia in clipboard intreg mesajul primit. Scopul e sa copii rapid un cod numeric trimis intr-un mesaj text de catre cei de la banca, de exemplu cel incercuit in imaginea atasata.
Mi-as dori ca atunci cand dau dublu click sau cand tin mai mult timp apasat pe un cuvant, acel cuvant sa se selecteze si sa-l pot copia in clipboard.

Aplicatia default pentru primit si trimis SMS-uri este cea de la Google: Android Messages

Ce-am incercat pana acum si nu merge selectarea unei bucati de text din mesaj:
- Textra SMS;
- Signal Private Messenger.
YAATA

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate