Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

pareri dieta/obiectiv slabit

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#19
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
Pai da, si din descrierea de mai sus, ce te face sa crezi ca sportul nu mi-ar fi de folos? E normal sa incep incetisor, apoi sa cresc treptat, obisnuindu-ma cu efortul

#20
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View Postoverseas, on 10 ianuarie 2018 - 14:37, said:

Pana dai jos burta te operezi de menisc.
Asta cu sportul pentru slabit e o prostie, au inceput si medicii sa o declare.
Ei nici chiar asa. Uite Michael Phelps manca 12000 calorii/zi si nu se ingrasa. Depinde de tipul de sport si de alimentatie.

#21
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostTalkabout, on 10 ianuarie 2018 - 12:59, said:

Spre exemplu, voiam sa cer o parere, daca micul dejun de mai jos de astazi, a fost unul sanatos, sau ce anume ar trebui sa mai adaug/elimin din el (da, stiu ca se poate si mai ok, dar azi atat am avut/putut):
- inainte de masa cu 1 ora: o para, o banana
- 3 feliute de paine integrala cu unt President, si putin gem de gutui
- cateva felii de salam si 2 de branza cu continut redus de grasime
- un bol de cereale cu lapte
- cativa covrigi cu tarate de grau
Bineinteles ca a fost unul sanatos, asta daca urmezi o cura de ingrasare, altfel spun PAS.

View PostTalkabout, on 10 ianuarie 2018 - 15:51, said:

Pai da, si din descrierea de mai sus, ce te face sa crezi ca sportul nu mi-ar fi de folos? E normal sa incep incetisor, apoi sa cresc treptat, obisnuindu-ma cu efortul
Iti este folositoare miscarea, indiferent de care doresti sa faci, asta scriam acolo, dar se pare ca s-a inteles exact pe dos. Posted Image

Edited by poadol, 10 January 2018 - 15:59.


#22
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012

View Postccdsah, on 10 ianuarie 2018 - 15:52, said:

Ei nici chiar asa. Uite Michael Phelps manca 12000 calorii/zi si nu se ingrasa. Depinde de tipul de sport si de alimentatie.
Phelps statea si mai mult in apa ca submarinele nemtesti, totodata.

#23
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postccdsah, on 10 ianuarie 2018 - 15:52, said:

Ei nici chiar asa. Uite Michael Phelps manca 12000 calorii/zi si nu se ingrasa. Depinde de tipul de sport si de alimentatie.

Exact, ai dovedit afirmatia mea. Mai gandeste-te.

#24
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Eu am slăbit doar cu numărat de calorii, adică redus hrana. Făceam foarte mult sport, dar nu se cunoștea la greutate.
E bun și sportul, dar dacă nu ții evidența să mănânci mai puțin și te bazezi doar pe senzația de sațietate, nu faci progrese.

Folosește My Fitness Pal și de câte ori mănânci, cântărești și ții evidența.

#25
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Sau, daca intr-o zi te-ai ghiftuit, a doua zi bagi doar 2 mese sarace.
Eu as manca la dieta intr-o zi ceva de genul: 1 banana, 1 kefir 330, 1 mar, 1 ou fiert, 1 conserva ton cu salata verde.

#26
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
Si aia mananci tu toata ziua?
Nu stiu, dar eu am si arderile rapide. Orice as manca, peste o ora-doua imi e foame iar.
Asadar, poadol, daca tu ai spune PAS la ce ai vazut, recomanda-mi tu ce sa mananc la micul dejun (dar sa ma si satur)

#27
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Proteinele dau senzatie de satietate.
Ia baga 2 oua fierte tari cu mamaliga rece si branza de vaci slaba. Sa-mi zici daca ti-e foame dupa 2 ore.

#28
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
am uitat sa iti zic de unt. obligatoriu sa mananci 50 de grame de unt pe zi si minim doua oua fierte moi (d-alea cu 0 sau 1).
si ca sport, recomand mersul pe jos, cate 10 km in fiecare zi. incearca sa iti faci traseul cat mai ferit de trafic, pentru a nu respira fumul de la dieselurile euro 6.

Edited by rich1974, 10 January 2018 - 17:29.


#29
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Mersul pe jos e minunat.
Si mai tare e mersul in panta daca stai la munte.
Ca diete, exista dieta ketogenica si restul lumii.

#30
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006

View Postoverseas, on 10 ianuarie 2018 - 17:00, said:

Proteinele dau senzatie de satietate.
Ia baga 2 oua fierte tari cu mamaliga rece si branza de vaci slaba. Sa-mi zici daca ti-e foame dupa 2 ore.
Da, imi e foame dupa 2 ore cu ce mi-ai dat aici. Am si testat. Mi se face foame repede. Daca mananc seara ultima masa la 6-7 (deci cu cateva ore inainte de somn, cum recomanda nutritionistii), pai nici nu pot adormi pe la 9-10, ma invart in pat de foame

Chiar am sa merg mai mult pe jos. Insa mersul asta pe jos, arde si grasimea abdominala?

Edited by Talkabout, 10 January 2018 - 18:14.


#31
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Nu arde multa. Ideea e sa micsorezi inputul.

#32
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Ati vazut discutiile despre slabit care exista deja? De ce nu contribuiti acolo?

#33
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006

View PostEXIT, on 10 ianuarie 2018 - 19:14, said:

Ati vazut discutiile despre slabit care exista deja? De ce nu contribuiti acolo?
Pentru ca nu e nicio regula pe aici ca sa nu deschizi topic-uri pe aceeasi tema, chiar daca mai exista. Poate eu intreb acelasi lucru, dar putin diferit sau intr-un alt context.
Sunt mai multe topicuri pe tema asta

#34
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006

Quote

(Regulamentul forumului Softpedia)

Ai citit cele 221 de pagini despre slabit si ai concluzionat ca nu seamana deloc cu ce vrei tu sa discuti?
Cum ar fi ca toti cei care vor slabeasca - probabil sute de utilizatori - ar incepe discutii noi pentru ca, nu-i asa, fiecare este diferit?

#35
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
Ok, atunci atrage-le atentia si celorlalti. De fapt tot forumul e plin de topicuri repetitive, chiar si pe alte arii.
Si codul rutier zice sa circuli cu 50 in localitate, sunt sigur ca nu o faci.

#36
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostTalkabout, on 10 ianuarie 2018 - 16:47, said:

Si aia mananci tu toata ziua?
Nu stiu, dar eu am si arderile rapide. Orice as manca, peste o ora-doua imi e foame iar.
Asadar, poadol, daca tu ai spune PAS la ce ai vazut, recomanda-mi tu ce sa mananc la micul dejun (dar sa ma si satur)
Cand iti este foame ai impresia ca trebuie neaparat sa mananci ceva, mai ales ca numai cu 2 ore inainte ai mancat?

Quote

10 trucuri ca să păcăleşti foamea
1. Trucul cu apa
Bea un pahar mare cu apă minerală cu o jumătate de oră înainte de masă. Va vea efectul unui aperitiv fără calorii.

5. Trucul cu îmbucăturile mici
Mănâncă încet, fără grabă, cu îmbucături mici. După zece minute, creierul va începe să emită mesajul: “Sunt sătulă”.

Quote

Mestecă gumă!

Un studiu desfășurat de universitatea Wageningen și centrul de studii Nestle din Suedia a arătat că mestecatul prelungit influențează senzația de foame și sațietate.

Un bol mai greu

Un alt studiu, de această dată desfășurat în Spania și Anglia, a arătat că greutatea vasului din care mâncăm influențează, de asemenea, senzația de sațietate.

Alege furculița potrivită

Oamenii care mănâncă cu o furculiță mai mică consumă cu 21% mai puțină mâncare comparativ cu cei care mănâncă cu o furculiță mai mare, au arătat specialiștii de la universitatea din Utah.

Mănâncă cu cealaltă mână

Specialiștii de la universitatea Southern California au descoperit că, dacă mănânci cu cealaltă mână (stânga, dacă ești dreptaci), te concentrezi exclusiv asupra mâncatului și consumi mai puțină mâncare decât dacă ai mânca în mod normal.

Mănâncă din farfurii mici

O echipă a universității Cornell a descoperit că oamenii mănâncă cu 31% mai multă înghețată atunci când o consumă dintr-un bol mai mare.

5 trucuri pentru a păcăli foamea


6 strategii pentru a combate foamea!

Esti dar aparent inca nu stii ca:

Trebuie sa devii tu "seful" corpului tau, comenzile trebuie sa plece de sus la nivelul capului din creier Posted Image , nicidecum de jos la nivelul pantecelui de la stomac Posted Image .

Aparenta senzatie de foame este data uneori de golirea stomacului in urma digestiei.

In ceea ce priveste dieta - mananca tot ceea ce esti obisnuit sa mananci - cu conditia sa reduci, fara a exagera, treptat cantitatile de hrana fie direct = pui portii mai mici in farfurie etc. sau indirect prin metodele prezentate in citatele de  mai sus + miscare treptat din ce in ce mai multa, miscare de care doresti sau simti ca te atrage, pana cand ajungi sa observi schimbarile dorite.

Dupa care trebuie sa mentii "ritmul" respectiv de hranire si miscare mai mult sau mai putin toata viata, cu conditia sa-l alegi pe cel potrivit tie si felului tau de a fi, tragand speranta ca te lovesc cat mai rar "puseele" "puseurile" de lene si foame de zici ca se apropie "sfarsitul lumii". (mod glumet de "a vorbi" despre lucruri serioase)

Succes!

View Postoverseas, on 10 ianuarie 2018 - 17:00, said:

Proteinele dau senzatie de satietate.
Ia baga 2 oua fierte tari cu mamaliga rece si branza de vaci slaba. Sa-mi zici daca ti-e foame dupa 2 ore.
Ii va fi foame, dar mai depinde si cata mamaliga va fi in "joc" pusa la bataie. Posted Image

Problema cea mai mare la persoanele grase sau cu tendinte de ingrasare este FOAMEA si felul in care gestioneaza acea senzatie uneori reala, alteori falsa si interpretata gresit.

P.S. Am vazut dupa ce am scris ca ...

View PostTalkabout, on 10 ianuarie 2018 - 18:13, said:

Da, imi e foame dupa 2 ore cu ce mi-ai dat aici. Am si testat. Mi se face foame repede. Daca mananc seara ultima masa la 6-7 (deci cu cateva ore inainte de somn, cum recomanda nutritionistii), pai nici nu pot adormi pe la 9-10, ma invart in pat de foame

Chiar am sa merg mai mult pe jos. Insa mersul asta pe jos, arde si grasimea abdominala?

Edited by poadol, 11 January 2018 - 16:50.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate