Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Anxietate

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Tratamentul l-ai intrerupt brusc.sau la cererea doctorului ?
Fevarin e un SSRI,iar efectele pozitivie se vad dupa abia 6-8 saptamani,si oarecum doza trebuie crescuta in timp la un anumit nivel,daca nu te simti bine la doza initiala.
Simptomele pe care le ai acum le-ai avut si inaintea tratamentului ? Cand ai oprit tratamentul,ai scazut dozele treptat sau le-ai intrerupt brusc ?

Edited by Petran_Marius, 19 February 2018 - 13:53.


#38
User-Alex

User-Alex

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.02.2018
Am inceput cu 1/2 pastila 4 zile dupa care o pastila de 50 o luna jumatate. La control mi-a dublat doza iar dupa inca o luna mi-a zis sa-l reduc si sa-l scot in 4 zile(eu l-a redus o sapatamana) si in schimb mi-a dat Venlafaxina 3 pastile pe zi. A schimbat si diagnosticul si medicatia si nu mi s-a parut ok. La primele contoale spunea ca o sa mearga, sa am incredere si cand mi-a dat Venlafaxina m-a intrebat daca nu vreau sa ma internez....
Starile astea le am de 3 ani. In timpul tratamentului aveam o puternica senzatie de arsura in piept care pleca imediat in brate(ca si cum aveam foc in vene si muschi) dupa care se lasa in picioare si labele picioarelor le simteam ca pe jar. Totdeauna veneau 3-4 serii din astea cu senzatia ca ma pierd si senzatie de moarte...fff urat.

#39
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Din cate observ te-au pus pe SSRI si apoi pe SNRI,doua clase de anti-depresive,si nici-unul nu a dat rezultate,faptul ca aveai senzati de arsuri in piept,brate se datoreaza sindromului de serotonina,care apare la unii oameni.
Eu zic sa mai iei ceva suplimente atunci,Magne B6,minerale (calciu),ulei de peste,mananca mai sanatos,evita cafeaua/coca cola,si eventual mai fai o vizita la doctor si spune-i sa iti prescrie Coaxil (tianeptina sodica),actioneaza foarte ok,te motiveaza,iti da energie,pofta de lucru,iti creste si apetitul,iar efectele secundare sunt putine si de scurta durata.
Si eu am fost pe Coaxil din 2015 pana prin 2017,l-am oprit de tot in luna asta,pentru ca am fost la un nou doctor,care mi-a prescris Zoloft (Sertralina) SSRI,e cam un chin primele doua-trei saptamani,dar ma astept sa vad rezultate pozitive dupa saptamana asta.

Edited by Petran_Marius, 19 February 2018 - 15:55.


#40
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006
Cauza principala a depresiei, este nivelul scazut de dopamina la nivelul neuronilor. Apuca-te si studiaza cum iti poti creste singur acest nivel si poate scapi de medicamentele cu reactii adverse foarte puternice.   Sa stii ca un nivel crescut de dopamina in creier , este necesar unui om sanatos...... care are o viata dinamica. Ti-o spun din proprie experienta.Posted Image  Atentie, dopamina in concentratii MARI neuronale, se obtine si cu ajutorul extasy-ului, cocainei si a altor tampenii ilegale si daunatoare. Eu nu la asta m-am referit cand ti-am sugerat sa studiezi. Nefiind cadru medical, nu pot indica nimic.

#41
User-Alex

User-Alex

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.02.2018
Multumesc, @petran-marius pt sfaturi. Conteaza ce fel de supliment de mg sa iau? Pliculete, pastile?


#42
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Eu dupa pastile ma simteam cel mai bine,pliculete n-am incercat,iei o pastila de magne b6 pe zi,pana cand ti se termina,deobicei ai pentru 20-30 de zile.
Le-am luat in 2016-2017,in special cand nu prea eram cu medicamentele,adica nu luam nimic,de la magne b6 ma simteam oarecum mai linistit,nu aveam stari de agitatie.


View Postdalu364, on 19 februarie 2018 - 17:00, said:

Cauza principala a depresiei, este nivelul scazut de dopamina la nivelul neuronilor. Apuca-te si studiaza cum iti poti creste singur acest nivel si poate scapi de medicamentele cu reactii adverse foarte puternice.   Sa stii ca un nivel crescut de dopamina in creier , este necesar unui om sanatos...... care are o viata dinamica. Ti-o spun din proprie experienta.Posted Image  Atentie, dopamina in concentratii MARI neuronale, se obtine si cu ajutorul extasy-ului, cocainei si a altor tampenii ilegale si daunatoare. Eu nu la asta m-am referit cand ti-am sugerat sa studiezi. Nefiind cadru medical, nu pot indica nimic.

Un rol important mai joaca si Serotonina,care este denumit si hormonul fericiri,insa in mare parte,cei care sufera de anexitate/depresie,au amigdala hiper-activa,cum e si in cazul meu.

Edited by Petran_Marius, 19 February 2018 - 20:38.


#43
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006

View PostPetran_Marius, on 19 februarie 2018 - 20:19, said:

au amigdala hiper-activa,cum e si in cazul meu.

  Poti detalia ?

Eu sunt sanatos, dar sunt interesat  de cresterea  serotoninei cerebrale peste medie, dar nu cu incalcarea legii !!!
Din ce-am testat pana acum , legal si fara reteta , este amino-acidul 5HTP, care intradevar da rezultate spectaculoase oamenilor sanatosi. Nu stiu cum o fi cu cei bolnavi, care au serotonina la nivele ultra-insuficiente.

#44
serban_bogdan

serban_bogdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 29.01.2004
Totul e ca doar in 06.03 am programare la terapeut. Desi iau Stilnox pentru somn, tot nu reusesc sa dorm asa cum ar trebui. Dimineata ma trezesc obosit si asta persista aproape toata ziua. Poate ar trebui sa vizitez si un neurolog. Nici eu nu stiu ce sa mai fac. Multumesc tuturor.

#45
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012

View Postdalu364, on 20 februarie 2018 - 09:01, said:

  Poti detalia ?

Eu sunt sanatos, dar sunt interesat  de cresterea  serotoninei cerebrale peste medie, dar nu cu incalcarea legii !!!
Din ce-am testat pana acum , legal si fara reteta , este amino-acidul 5HTP, care intradevar da rezultate spectaculoase oamenilor sanatosi. Nu stiu cum o fi cu cei bolnavi, care au serotonina la nivele ultra-insuficiente.

Amigdala joaca rolul frici,si in oarecare masura si in intensitatea emotiilor,cei care au o amigdala prea activa sau hiper-activa,au anexitati/emotii ridiculos de intense.afectandu-le viata de zi cu zi,cum e si in cazul meu.
Daca vrei sa iti cresti nivelul de serotonina in creier,nu prea poti fara anumite medicamente (mai bine zis droguri cu reteta si legale) SSRI (Selective Serotonin Reuptake Inhibitor) sau SNRI.

#46
serban_bogdan

serban_bogdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 29.01.2004
Am si eu o intrebare. Cum putem scapa eficient de frica? Eu de exemplua ma trezesc de dimineata cu o frica exagerata, aceea de moarte prin stop cardiorespirator. Nu stiu de unde mi-a venit aceasta frica insa o am. Poate aveti vreo idee cei care ati trecut prin asa ceva. Multumesc

#47
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Ai incercat L-theanina?

#48
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

View PostFreddy12, on 22 februarie 2018 - 17:47, said:

Ai incercat L-theanina?
Mai jos am copiat din prospect efectele si beneficiile acestui aminoacid.

“L-Teanina reprezinta un aminoacid liber care se gaseste in mod natural in frunzele de Ceai verde.

reducerea stresului, anxietatii, iritabilitatii: traverseaza bariera hematoencefalica
imbunatatirea capacitatii de concentrare, memorare, invatare (claritate mentala)
inducerea relaxarii si a starii de bine (buna dispozitie): imbunatateste secretia neurotransmitatorilor inhibitori - GABA, serotonina, dopamina
stimularea activitatii creierului:
»» stimularea undelor alfa care sunt asociate cu relaxarea

»» scaderea activitatii undelor beta care corespund starii obisnuite de veghe in care atentia noastra este predominant orientata spre actiuni exterioare

imbunatatirea calitatii somnului: induce relaxare fara somnolenta
echilibrarea sistemului imunitar: creste activitatea celulelor gama-delta T
diminuarea tulburarilor menstruale”

#49
Danielle33

Danielle33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 27.02.2018
Șerban_Bogdan nu știu cât de sinceri au fost medicii pe care i-ai întâlnit, am sa-ți spun un secret: nicio depresie, absolut niciuna nu se vindeca numai cu medicamente! Spuneti ca episoadele depresive s-au declanșat după un deces. Va trebui sa parcurgeți etapele doliului înainte de a spera sa fiți mai bine. Eu pot doar sa bănuiesc faptul ca dificultatea se afla aici și de aceea va trebui sa apelați și la un psihoterapeut și de ce nu și la un preot bun dacă sunteți credincios. Iertati-ma pt. următoarea întrebare, nu răspundeți dacă o considerați indiscreția, câți ani aveți?

#50
AlynutzTigerAtlantic

AlynutzTigerAtlantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 10.01.2013
Ai incercat Prozac?(antidepresivul numit de americani si pastila fericirii)?E destul e bun si nu da dependenta ca benzodiazepinele.Sugereaza-i medicului tau psihiatru Prozac-ul.

Si Omega 3 (ulei de peste),magneziul cu b6 ajuta chiar.Asa complementar.

Edited by AlynutzTigerAtlantic, 21 March 2018 - 20:32.


#51
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Prozac nu da dependenta ? SSRI-urile ? esti sigur de asta ?
Eu acum 15 zile am intrerupt Zoloft,care e tot un SSRI ca Prozacul,cand vrei  sa te lasi de ele,ai incurcat-o !
Cautati pe internet brain zaps SSRI,si va lamuriti cat rau poate face aceste anti-depresive.

#52
Danielle33

Danielle33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 27.02.2018
Ba da dependenta. Insa nu e asa o mare nenorocire, se reduce treptat doza.

#53
a-zA-9_-26

a-zA-9_-26

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.03.2019
Buna . Am și eu o frica de boli grave care merge la extrem. Psihologul a zis ca am anxietate generalizată. Din tot ce a zis el sa fac nimic nu a funcționat , sau nu am făcut eu ce trebuie . Parca nici tratamentul medicamentos nu mai funcționează . De o săptămâna sunt terminat. Aveți va rog un sfat sau o mică alinare pt. mine? Multumesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate