Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Afacere cu Feng shui.

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Zilele astea s-au tot perindat popii prin cartierul meu - ba cu Craciunul, ba cu Boboteaza, ba cu mai stiu eu ce sfestanii sau alte ritualuri. Bateau la usile apartementelor, lumea le deschidea, ziceau si ei cateva binecuvantari, dadeau cu apa sfintita si apoi plecau mai departe, numarand banii pe drum si razand pe sub mustata.
Asa ca ce m-am gandit - ce-ar fi sa ofer si eu binecuvantari si ritualuri Feng Shui la domiciliu. Merg impreuna cu un calugar budist, gasesc intai un partener chinez pe care il imbrac in haine corespunzatoare si batem pe la usile oamenilor, intrebandu-i daca primesc cu Feng Shui-ul. Aprindem apoi o lumanare, zicem cateva cuvinte in chineza, le binecuvantam casa si la sfarsit le putem vinde apoi si diferite obiecte care aduc norocul in casa: clopotei, amulete, statuete si alte obiecte care tin duhurile rele la distanta.
Credeti ca ar avea succes o astfel de afacere?

#2
Kili3003

Kili3003

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 09.01.2018
Eu nu v-as primi in curte. MI-ar parea dubios sa vina un chinez la mine la poarta sa imi vanda clopotei. Daca vrea sa ma omoare ?

#3
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012
vad ca e un topic deschis la plezneala Posted Image dar sa fiu pe subiect :
NU va merge
Nu toate religiile se invart in jurul banilor. In plus, lumea imbatranita

PS: eu nu deschid popilor . O sa ii primesc cand eu o sa merg la ei acasa, sa le fac galagie pe scara si sa intru incaltat in casa mai ales dupa ce a ploua. Pana atunci, nu il deranjez, nu ma deranjeaza Posted Image

PS2 : Feng shui nu e o religie

Edited by Andreysc7, 10 January 2018 - 11:47.


#4
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Avem apa sfintita la robinet gratis, la ce sa dau bani pe clopotei?

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
În China sau în România ?

Și 2, duhurile rele se țin deoparte singure. Apar doar în preajma alegerilor.

Edited by exceswater, 10 January 2018 - 11:54.


#6
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View Postddaannii, on 10 ianuarie 2018 - 11:48, said:

Avem apa sfintita la robinet gratis, la ce sa dau bani pe clopotei?
Clopoteii se agata la usa, sperie duhurile rele si demonii sa nu intre in casa.

View Postexceswater, on 10 ianuarie 2018 - 11:52, said:

În China sau în România ?
In Romania, ma gandeam ca sunt destui oameni tineri, destupati la minte care ar accepta si ritualuri alternative si sunt plictisiti de aceiasi preoti ortodocsi care vin de la an la an.

Edited by Aldulescu, 10 January 2018 - 11:54.


#7
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Ce-ti place sa mai trolezi, sau vrei sa strangi posturi?
Se poate muta pe fun topicul.

#8
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Sinteti la virsta mistourilor . Lasati , inevitabil viata va  duce in fata preotului unde veti sta  cu o luminare in mina , sau mai rau .

#9
Kili3003

Kili3003

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 09.01.2018

View Postddaannii, on 10 ianuarie 2018 - 11:48, said:

Avem apa sfintita la robinet gratis, la ce sa dau bani pe clopotei?
Am vazut si eu aia la stiri cum ca au sfintit bazinele de apa menajera. Acum si cand trag apa o fac cu aghiazma. Parca si vad o baba de asta dupa vreo luna vai mama mi-au trecut toate bolile decand fac ciorba cu aghiazma.

View PostAldulescu, on 10 ianuarie 2018 - 11:52, said:

Clopoteii se agata la usa, sperie duhurile rele si demonii sa nu intre in casa.


In Romania, ma gandeam ca sunt destui oameni tineri, destupati la minte care ar accepta si ritualuri alternative si sunt plictisiti de aceiasi preoti ortodocsi care vin de la an la an.
"sunt plictisiti" de ce am fi tineri plictisiti ? Plictiseala vine de la lene, prea multa lume sta in casa degeaba si de acolo vine plictiseala si vin idei tampite.

#10
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View PostKili3003, on 10 ianuarie 2018 - 11:45, said:

Eu nu v-as primi in curte. MI-ar parea dubios sa vina un chinez la mine la poarta sa imi vanda clopotei. Daca vrea sa ma omoare ?
Eu i-as primi. Catelul meu nu mai are cu cine sa se joace de cand a ramas cu sutana popii in dinti.

#11
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,496
  • Înscris: 13.10.2010

View PostKili3003, on 10 ianuarie 2018 - 11:45, said:

Daca vrea sa ma omoare ?
Mai repede ar trebui sa te gandesti la integritatea cainelui/cainilor!....Posted Image

#12
Kili3003

Kili3003

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 09.01.2018

View Postccf_cristi, on 10 ianuarie 2018 - 12:06, said:

Mai repede ar trebui sa te gandesti la integritatea cainelui/cainilor!....Posted Image
Stau la tara dar am doar un caine. Si e un brac german pentru vanatoare daca zic aport nu il mai vezi 2 zile pana nu vine cu o pasare in gura deci nu au sanse.

Edited by Kili3003, 10 January 2018 - 12:08.


#13
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
"gasesc intai un partener chinez pe care il imbrac in haine corespunzatoare"
Adica intr-o valiza de piele? din cele acceptate de Ryanair ca bagaj de mana in cabina, ca astia sunt mici, nu ocupa loc mult?

View Post86-APP, on 10 ianuarie 2018 - 12:02, said:

Sinteti la virsta mistourilor . Lasati , inevitabil viata va  duce in fata preotului unde veti sta  cu o luminare in mina , sau mai rau .
Gresesti. Nu platesti, te lingi pe bot de popa. Ca sa nu mai vorbesc de sinucidere.

#14
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,222
  • Înscris: 05.06.2002

View PostAldulescu, on 10 ianuarie 2018 - 11:38, said:

...Merg impreuna cu un calugar budist...
daca nu-i din ala care n-a vazut in viata lui femeie si nici taica-su n-a vazut si nici bunica-su -> tot degeaba...

#15
Kili3003

Kili3003

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 09.01.2018

View PostFane, on 10 ianuarie 2018 - 12:33, said:

daca nu-i din ala care n-a vazut in viata lui femeie si nici taica-su n-a vazut si nici bunica-su -> tot degeaba...
Paradox. A fost facut prin insemnare artificiala atunci. Taicasu find ajutat doar de mana.

#16
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

View PostKili3003, on 10 ianuarie 2018 - 11:45, said:

Daca vrea sa ma omoare ?

Incapi intr-o valiza?  Posted Image

View Postmyshyk, on 10 ianuarie 2018 - 12:19, said:

"gasesc intai un partener chinez pe care il imbrac in haine corespunzatoare"
Adica intr-o valiza de piele? din cele acceptate de Ryanair ca bagaj de mana in cabina, ca astia sunt mici, nu ocupa loc mult?
Mi-au luat-o inainte! Imi aduc aminte, eram mica , toata lumea din cartier vorbea de chinezi si barbaria comisa.

#17
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,222
  • Înscris: 05.06.2002

View PostKili3003, on 10 ianuarie 2018 - 12:45, said:

Paradox. A fost facut prin insemnare artificiala atunci. Taicasu find ajutat doar de mana.
necunoscute sunt caile Domnului...

#18
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostAldulescu, on 10 ianuarie 2018 - 11:38, said:

corespunzatoare si batem pe la usile oamenilor, intrebandu-i daca primesc cu Feng Shui-ul. Aprindem apoi o lumanare, zicem cateva cuvinte in chineza, le binecuvantam casa si la sfarsit le putem vinde apoi si diferite obiecte care aduc norocul in casa: clopotei, amulete, statuete si alte obiecte care tin duhurile rele la distanta.
Credeti ca ar avea succes o astfel de afacere?

Cu sigurant ar avea succes, dar Feng Shui traditional inseamna cu totul altceva decat ai insirat tu acolo.. inseamna armonia vietii sociale si profesionale in directa legatura cu armonia asezarii si amenajarii spatiului in care stai... E o stiinta, nu e simpla aruncatura cu aghiasma...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate