Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Probleme la conectarea prin WiFi pe telefoane Windows

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
Postez aici pentru a ajuta și pe alții care au întâmpinat probleme de conectare la Internet prin WiFi pe telefoane Windows.

Ori de câte ori încercam să mă conectez de acasă la WiFi pe Lumia, Internetul mergea extrem de prost, multe aplicații afișau mesajul de eroare că nu există conexiune la Internet, etc. Întâmplător, m-am conectat cu Lumia și la hotspot-ul 4G de la Vodafone și .... SURPRIZĂ! Toate aplicațiile mergeau perfect, nu mai primeam mesaje de eroare! Căutând diferențe între cele două WiFi-uri, am ajuns la concluzia că pe WiFi-ul de acasă am și IPv6 (nu știu cât de bine configurat - nu m-a interesat; foarte probabil prost configurat). Pentru că pe ONT-ul de la RCS-RDS nu pot activa/dezactiva IPv6, am sunat la ei și am cerut dezactivarea IPv6. La scurt timp, deși IPv6 este în continuare activ (acum am testat și pe http://www.test-ipv6.ro/ și am 9/10 teste OK), acum pot folosi perfect Internetul prin WiFi pe Lumia! Posted Image

Concluzia: dacă aveți probleme cu conectarea la Internet prin WiFi pe Windows Mobile, dezactivați IPv6 sau configurați-l corect!

Edited by DieselCRDI, 10 January 2018 - 10:50.


#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
N-am sesizat sa am probleme de genul asta (folosesc Lumia 640 LTE cu W10).

#3
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010

View PostPololica, on 10 ianuarie 2018 - 11:03, said:

N-am sesizat sa am probleme de genul asta (folosesc Lumia 640 LTE cu W10).
Probabil că nu ai deloc IPv6 sau dacă ai, este bine configurat! Posted Image
Eu am avut problema asta de luni de zile!
Posted Image

Edited by DieselCRDI, 10 January 2018 - 11:21.


#4
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Actualmente, la proprietatile hardware de pe telefon am IPv4 (conectat la un router TP Link). Sa verific si acasa, sa vad daca pe routerul UPC are alte setari.

#5
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010

View PostPololica, on 10 ianuarie 2018 - 11:34, said:

Actualmente, la proprietatile hardware de pe telefon am IPv4 (conectat la un router TP Link).
...
Yep. TP-Link-urile SOHO nu știu de IPv6 (am avut o discuție lungă cu suportul TP-Link România) decât dacă sunt puse ca AP.

Probabil că nu multe lume s-a confruntat cu problema asta dar și când dai de ea și nu știi de unde este și ce să-i faci...  
:ewwpu:

Edited by DieselCRDI, 10 January 2018 - 11:42.


#6
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Cu Windows Phone 7.8 aveam alta "ciudateni". Aveam salvata atat parola router-ului de abonament UPC, cat si UPC WiFree (serviciu gratuit) si se conecta cu precadere la WiFree, nu la router-ul de abonament. Nu stiu cum se intampla asta, ca aparatura cea mai apropiata (din punct de vedere al semnalului) era la mine, nu la vecini.

#7
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
Nebifarea opțiunii de conectare automată? Acel WiFi era pe un canal cu mai puține interferențe?

#8
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Conectare automata la WiFi. Nu cred ca exista ceva preferential la o anume retea. Teoretic, ar trebui sa se conecteze la cea cu semnal mai puternic. Telefonul respectiv l-am dat cu ani in urma.

#9
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010

View PostPololica, on 10 ianuarie 2018 - 15:09, said:

Conectare automata la WiFi. ...
OK



View PostPololica, on 10 ianuarie 2018 - 15:09, said:

...
Nu cred ca exista ceva preferential la o anume retea.
...
Cel puțin pe alte platforme, există (iPhone)



View PostPololica, on 10 ianuarie 2018 - 15:09, said:

...
Teoretic, ar trebui sa se conecteze la cea cu semnal mai puternic. Telefonul respectiv l-am dat cu ani in urma.
Atunci poate că aia era cu semnal mai puternic (și cu mai puține interferențe, probabil).

#10
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
Corecție la postarea inițială:
Testul de IPv6 este fără erori acum (10 din 10)

Edited by DieselCRDI, 10 January 2018 - 19:42.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate