Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Fast Charging

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
kondrei

kondrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 14.11.2007
Intentionez sa-mi cumpar un cablu fast charging de 2.1A, asta: https://www.e-day.ro...-series-vetter/

Credeti ca va scurta viata bateriei? Sau sa ma duc pe accesorii originale Apple?

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Un cablu nu are cum sa influenteze viata bateriei - nu face decat sa permita sa treaca un curent prin el.
Faptul ca suporta 2.1A este bine - nu e un cablu din cele mai ordinare. Dar alimentatorul este cel care furnizeaza curentul de incarcare. Un cablu mai prost ar putea eventual limita curentul furnizat de incarcator.

Original sau neoriginal e discutabil. Uneori cele third-party sunt de o calitate buna, alteori sunt proaste.

#3
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
Daca are aceasi caracteristici cu incarcatorul original, nu.Daca are parametri diferiti, amperaj mai mare sau bateriea nu suporta fast charge, o va scurta.

#4
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 15.05.2010
Daca il va recunoaste Iphone-ul, te-ai gandit?

#5
kondrei

kondrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 14.11.2007

View Postpupama, on 10 ianuarie 2018 - 10:09, said:

Daca il va recunoaste Iphone-ul, te-ai gandit?

Nope, dar cred ca raman la cabluri originale, oricum la ce capcatitate are bateria, 1600 mAh, in maxim 2 ore e incarcat.

#6
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,048
  • Înscris: 02.09.2005
il recunoaste fara probleme, eu folosesc unul de genul asta de ceva timp si e ok.... bine, n-as da niciodata 80 de lei pe el la hotii astia din Romania
https://www.gearbest.com/iphone-cables-adapters/pp_461959.html?wid=21

#7
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Stau si ma intreb, chiar pinii din conectorul lightning, suporta 2A ? Sunt convins ca acel contact induce o rezistenta la suprafata de contact si de fapt curentul este in jurul valorii de 1A, daca nu mai putin.
La microUSB, situatie e si mai grava.

#8
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,399
  • Înscris: 08.02.2011
aifoanele nici nu suporta fast charging, deci cablul e teapa.

View Postsonnydellmarco, on 10 ianuarie 2018 - 11:32, said:


La microUSB, situatie e si mai grava.

La microusb ( la Samsung ) in modul fast charge se foloseste 9V ca tensiune de alimentare, nu 5V.

#9
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Ei, denumirea e cam aiurea. Iphoanele cer incarcator de minim 1A, oricum.
Si cablul are o rezistenta mai mica decat altele, se pare.

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
In general cele de 2-2.4A au firul ptr alimentare mult mai gros decat cele de date. Asta inseamna curent suportat mai mare si pierderi mai mici pe cablu.
Ceea ce e ok. Altfel ai surpriza ca bagi 5V pe el si in capatul ala ai 4V.
Cam pe la 1A este in general curentul de incarcare la telefoane si tablete. Nu am intalnit mai mare. Tensiunile la Fast Charge insa pot depasi la unele telefoane 10V.

View Postfqx, on 10 ianuarie 2018 - 09:47, said:

Daca are aceasi caracteristici cu incarcatorul original, nu.Daca are parametri diferiti, amperaj mai mare sau bateriea nu suporta fast charge, o va scurta.

E vorba de cablu. Nu a zis de incarcator.

#11
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

View Posteiffel, on 10 ianuarie 2018 - 16:12, said:

In general cele de 2-2.4A au firul ptr alimentare mult mai gros decat cele de date. Asta inseamna curent suportat mai mare si pierderi mai mici pe cablu.
Ceea ce e ok. Altfel ai surpriza ca bagi 5V pe el si in capatul ala ai 4V.
Cam pe la 1A este in general curentul de incarcare la telefoane si tablete. Nu am intalnit mai mare. Tensiunile la Fast Charge insa pot depasi la unele telefoane 10V.



E vorba de cablu. Nu a zis de incarcator.
Cam 2 A e standard pe fast charge.Incarcatorul pentru A5 2017 de exemplu are 2 specificatii: 2.2 A la 5 V sau 1.67 la 9V.

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Cablul da, dar am o "jucarie" care se pune intre alimentator si cablu - ca un adaptor, dar cu ecran OLED care monitorizeaza tensiuni, amperaj, timp incarcare, etc.
Cu tot adaptorul de peste 2A si cablu certificat 2.4A, tot pe la 1A se invarte.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate