Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Merita sa mai stai in Bucuresti/ in Romania?

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
1463 replies to this topic

#847
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
De la Brancoveanu as face destul de mult și e periculos în București, plus ca iarna nu prea merge. Firma asigură pentru anumiți manageri și mai mult pentru cei din sales. E de înțeles, n-am ce sa comentez..

#848
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View Postfigo1988, on 16 noiembrie 2018 - 11:59, said:

dar in general consultantii nu au zile libere (nu lucreaza, nu factureaza) si au 0 protectie in caz ca firma vrea sa faca restructurari.
Asa lucrez si eu (de ce crezi ca ma taie la suflet cand tre' sa merg in concediu sau sa-mi iau liber? Posted Image ) ,
Impozitele pe venit insa-mi sunt platite de la sursa, in cont imi intra netul, nu trebuie eu sa umblu nicaieri sa platesc. Eventual mai platesc ceva sau mai primesc ceva inapoi la sfarsitul anului, cand se face regularizarea.
Eu ramasesem cu impresia ca banii aia ii intrau lui avenirv dupa taxe.

Edited by Karhu, 16 November 2018 - 12:06.


#849
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View PostKarhu, on 16 noiembrie 2018 - 11:56, said:

1. Nu toti angajatii vor sa vina cu masina la serviciu, cate unul singur. Ai auzit de carpooling? Altii vin cu bicicleta sau pe jos (uneori si eu fac asa). In plus, loc de parcare ai de la o anumita pozitie in sus, asta e, ca ultimul venit in firma probabil nu o sa ai imediat.

Eu nu inteleg de ce iarasi o luam pe alaturi :) E vorba ca in corporatiile din afara nu ai optiunea de a veni cu masina. Tu imi spui de parca oamenii aia transpirati care aratau ca vai de ei in trenuri, erau de fapt entuziasmati sa se frece 2h pe zi, in caldura, alaturi de altii ca ei. Vezi ce zice si Passenger despre Germania, pare sa fie aceeasi situatie, daca esti familie si vrei un pic de spatiu, nu ai alta sansa decat sa mergi departe de centru. Si atunci apare naveta. Care se rezolva fie cu masina, fie cu trenul.

Iar daca vrei sa stai central (ca tot vorbeam de arhitectura), atunci masina nu e o optiune pentru ca nu iti permiti locul de parcare.

#850
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View Postmihaigerard, on 16 noiembrie 2018 - 12:02, said:

De la Brancoveanu as face destul de mult și e periculos în București, plus ca iarna nu prea merge.
Asa e, dar cata iarna (cu zapada, cu gheata) e in Bucuresti? O luna, maxim...

View Postmihaigerard, on 16 noiembrie 2018 - 12:02, said:

Firma asigură pentru anumiți manageri și mai mult pentru cei din sales. E de înțeles, n-am ce sa comentez..
Clar, asta zicem si eu...

#851
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View PostKarhu, on 16 noiembrie 2018 - 12:05, said:

Asa lucrez si eu (de ce crezi ca ma taie la suflet cand tre' sa merg in concediu sau sa-mi iau liber? Posted Image ) ,
Impozitele pe venit insa-mi sunt platite de la sursa, in cont imi intra netul, nu trebuie eu sa umblu nicaieri sa platesc Eventual ,ai platesc ceva sau mai primesc ceva inapoi la sfarsitul anului, cand se face regularizarea.
Eu ramasesem cu impresia ca banii aia ii intrau lui avenirv dupa taxe.

Asta trebuie intrebat el, dar din ceea ce s-a mai scris pe forum si ce stiu personal despre consultanta IT in UK, 12k de lire e brut si vine undeva la 500-600 de lire pe zi.

#852
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View Postfigo1988, on 16 noiembrie 2018 - 12:05, said:

. Vezi ce zice si Passenger despre Germania, pare sa fie aceeasi situatie, daca esti familie si vrei un pic de spatiu, nu ai alta sansa decat sa mergi departe de centru. Si atunci apare naveta. Care se rezolva fie cu masina, fie cu trenul.
Ca in vest middle class-ul locuieste in suburbii, in case spatioase, cu curte etc, se stie. Down town-ul e pentru institutii, firme etc. Asa-i acolo modelul urbanistic.

View Postfigo1988, on 16 noiembrie 2018 - 12:05, said:

Iar daca vrei sa stai central (ca tot vorbeam de arhitectura), atunci masina nu e o optiune pentru ca nu iti permiti locul de parcare.
Daca ai o pozitie ierarhica suficient de buna, ai si loc d eparcare. Sau nu te mai intereseaza cat e taxiul, ca faci banu' serios...

#853
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mai karhule, ce naiba nu intelegi. Iti mai repet odată. Eu daca plec afara la mine in companie o sa fac 30% mai multi bani si nu cred ca imi da mie masina firma.
Aici de bine de rau am totul aranjat, plec sa vizitez europa mai des ca tine, am vreme ok, o sotie f frumoasa si deșteaptă care mai nou castiga si ea mai mult decat decent, câștig decent... Oriune m-as duce ar trebui sa o iau de la lingura iar. Aici doar schimb lingura cu una vopsita cu argint. :)

Daca traiam in pretoria sau in mogadishu intelegeam dar traiesc într un oras care ofera o calitate a vietii comparabila cu berlin asa cum zic statisticile care iti plac mult.  Si contrar la ce zic unii pe aici conditiile mele locative sunt la fel de bune ca ale tale la un sfert de pret mentenanța. Am mâncat iar micul dejun englezesc... O prostie dar am luat 2 cornuri si le am burdusit cu nutella si a fost bine acum beau o cafea pe terasa si ma gândesc ca si tu faci la fel... Sper :)

Apropo mihai alege sa călătoreasca ca șobolanii, are oricând posibilitatea sa mearga cu jigula lui la munca. O posibilitate pe care nici un angajat de talia lui din vest in londra sau Manchester nu si-o permite ca e f scump sa parchezi masina. El o lasa pe drum sau daca se crede boier da 100 euro pe luna si are si parcarea inclusă. Chestie pe care colegul lui din londra care face 3000 lire nu și-o permite ca ar da 1200 lire.
Intelegi?

View Postfigo1988, on 16 noiembrie 2018 - 12:13, said:



Asta trebuie intrebat el, dar din ceea ce s-a mai scris pe forum si ce stiu personal despre consultanta IT in UK, 12k de lire e brut si vine undeva la 500-600 de lire pe zi.

Daca 600 lire e brut si inseamna 300 net, adica cam 6000 lire pe luna net... E cam naspa. Mai ales ca nu e sigur ca un salariul. La 6000 net mai bine vii acasa pe 3000... My 2 cents.

Attached Files


Edited by MembruAnonim, 16 November 2018 - 12:30.


#854
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Dupa parerea mea, pentru lucratorii din corporatii sunt cateva cazuri:

1. Daca esti un gigel de rand (fara perspective de a ajunge mult mai sus), ori stai in Bucuresti, ori emigrezi intr-un orasel mai mic din vest. E o prostie sa platesti preturi umflate de niste straturi de sefi de deasupra ta. Ideal ar fi sa gasesti oraselul unde ultima pozitie prezenta local e aia pe care o poti accesa tu. Nu te incalzeste cu nimic ca lucrezi in acelasi turn cu CEO-ul multinationalei, daca el e la etajul 90, iar tu la etajul 5, in pulime. Ideal e sa lucrezi la etajul 5 intr-o cladire de 5 etaje. Cand esti gata sa urci la 6, vezi atunci. Altfel doar intri intr-o lupta inegala dpdv al veniturilor.

2. Daca esti un geniu in domeniul respectiv, atunci situatia se schimba si treburile devin un pic mai complicate. Pentru genul asta de oameni merita riscul sa se duca in turnul de 90 de etaje, au mai multe sanse sa atraga astfel atentia, decat fiind sefuleti prin cine stie ce divizie din fundul tarii. Dar aici chiar trebuie sa fii exceptional. Altfel nu o sa puna nimeni pe un imigrant care vorbeste stricat engleza sa conduca ceva semnificativ daca nu e cu cateva clase deasupra alternativelor native.

#855
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View PostMembruAnonim, on 16 noiembrie 2018 - 12:26, said:

Mai karhule, ce naiba nu intelegi. Iti mai repet odată. Eu daca plec afara la mine in companie o sa fac 30% mai multi bani
Pai nu-i vorba de tine in mod particular, e topic la modul general. Pt unii merita, pt altii nu. Discutam...

View PostMembruAnonim, on 16 noiembrie 2018 - 12:26, said:

run oras care ofera o calitate a vietii comparabila cu berlin asa cum zic statisticile care iti plac mult.  
Berlin e pe locul 13 in lume. Bucurestiul e pe 107. Hai ma' Cristi, da-o naibii, ca nu mai esti la gradinita, cauta si tu clasamentul Mercer - Quality of Living 2018 :lol:

View PostMembruAnonim, on 16 noiembrie 2018 - 12:26, said:

acum beau o cafea pe terasa si ma gândesc ca si tu faci la fel... Sper :)
Aici m-ai prins, intr-adevar si eu beau o cafea, insa la job Posted Image

#856
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View PostMembruAnonim, on 16 noiembrie 2018 - 12:35, said:

Daca 600 lire e brut si inseamna 300 net, adica cam 6000 lire pe luna net... E cam naspa. Mai ales ca nu e sigur ca un salariul. La 6000 net mai bine vii acasa pe 3000... My 2 cents.

Ei au impozitare progresiva (cel mai agresiv prag e cat cel normal din Romania apropo :) ). In principiu banii de consultanta se incaseaza pe un  Ltd (SRL) detinut in intregime de "consultant" si mai departe depinde de fiecare cat de agresiv vrea sa "optimizeze". 6000 net e cel mai rau caz, dar cred ca majoritatea care lucreaza in afara isi fac optimizari. Sunt sume suficient de mici cat sa nu atraga atentia, desi cei de la HMRC (ANAF in UK) tot ameninta ca vor actiona impotriva acestui tip de evaziune fiscala.

#857
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View PostMembruAnonim, on 16 noiembrie 2018 - 12:35, said:

La 6000 net mai bine vii acasa pe 3000... My 2 cents.
Mai Cristi, la 6000 net pui deoparte mai mult decat tot salariul ala de 3000 din Romania*. Cu toate ca nu prea pusca ce zici tu, 3000 in Ro e ceva foarte rar, pe cand in vest daca esti un middle class mai infipt, cam faci aia 6000. Comparam deci iar mere cu pere, adica un boss de Romania cu un oarecare din Vest?

*Asta ar fi si ideea: sa poti pune deoparte, la acelasi stil de viata, la fel sau mai multi bani decat tot salariul/ venitul pe care-l aveai in Ro.

#858
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018

View Postfigo1988, on 16 noiembrie 2018 - 11:47, said:

Eu am colegi olimpici la informatica care au terminat automatica si calculatoare cu note foarte mari si nu fac sumele astea pe contract de munca. Posted Image Or fi mai tantalai, nu stiu. Pe la 70-80k se opresc. Cam asa zic si site-urile de job-uri. Care in mana inseamna cam 4k (mi-e lene sa calculez acum). In  Bucuresti ar fi luat cu 20% mai putin.

Exact, e o alegere. Mihai alege sa mearga cu metroul. Mike care lucreaza in Londra si sta la 40km distanta e fortat sa mearga cu metroul. Iti faci iluzii daca tu crezi ca aia fac locuri de parcare 1-1 cu numarul de angajati. Gandeste-te ca fiecare angajat are cativa mp alocati, ar inseamna ca o cladire de 50 de etaje sa aiba inca 50 de etaje in subteran pentru parcare. Sau poate Google si Facebook nu sunt serioase. E si asta o varianta. Tu pur si simplu nu vorbesti din realitate cand spui de sumele astea sau de locuri de parcare etc.

Ai grija ca ultima oara cand am indraznit sa sugerez ca Karhu nu stie despre ce vorbeste - desigur, avand in vedere contextul din care vorbeste - mi-am luat ban ca e atac la persoana :)

#859
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View Postnnestor, on 16 noiembrie 2018 - 13:00, said:

mi-am luat ban ca e atac la persoana Posted Image
Ai luat doar suspend, dar daca vrei, o mai poti comite de cateva ori si vei ajunge la rezultatul dorit :yes:

#860
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View Postfigo1988, on 16 noiembrie 2018 - 12:48, said:



Ei au impozitare progresiva (cel mai agresiv prag e cat cel normal din Romania apropo :) ). In principiu banii de consultanta se incaseaza pe un  Ltd (SRL) detinut in intregime de "consultant" si mai departe depinde de fiecare cat de agresiv vrea sa "optimizeze". 6000 net e cel mai rau caz, dar cred ca majoritatea care lucreaza in afara isi fac optimizari. Sunt sume suficient de mici cat sa nu atraga atentia, desi cei de la HMRC (ANAF in UK) tot ameninta ca vor actiona impotriva acestui tip de evaziune fiscala.
Vezi ca a făcut deloitte un studiu pe salariul de 1000 de euro în România și eram pe primul loc la taxarea muncii...

#861
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018

View Postfigo1988, on 16 noiembrie 2018 - 12:05, said:


Eu nu inteleg de ce iarasi o luam pe alaturi Posted Image E vorba ca in corporatiile din afara nu ai optiunea de a veni cu masina. Tu imi spui de parca oamenii aia transpirati care aratau ca vai de ei in trenuri, erau de fapt entuziasmati sa se frece 2h pe zi, in caldura, alaturi de altii ca ei. Vezi ce zice si Passenger despre Germania, pare sa fie aceeasi situatie, daca esti familie si vrei un pic de spatiu, nu ai alta sansa decat sa mergi departe de centru. Si atunci apare naveta. Care se rezolva fie cu masina, fie cu trenul.

Iar daca vrei sa stai central (ca tot vorbeam de arhitectura), atunci masina nu e o optiune pentru ca nu iti permiti locul de parcare.

Eu nu sunt de acord, as spune dimpotriva, ca in Bucuresti, avand in vedere traficul si inflatia de masini, locurile de parcare inca sunt foarte accesibile ca pret, si la cumpare si la inchiriere, indiferent de zona. Abia cand o sa inceapa si primaria sa impuna restrictii - si va incepe pentru ca nu va avea incotro, altfel orasul o sa ajunga efectiv complet blocat - adica impozite mai mari pe masini, taxe mai mari pe locurile de parcare, amenzi consistete pentru parcat aiurea, abia atunci o sa inceapa sa se scumpeasca locurile de parcare.
Eu am spus mai demult pe aici, acum 3-4 ani cred, ca locurile de parcare subterane prin centru si in curand oriunde prin oras mi se pare o varianta de investitie mult mai rentabila decat apartamentele.

#862
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 04.09.2008

View Postnnestor, on 16 noiembrie 2018 - 13:26, said:

Eu nu sunt de acord, as spune dimpotriva, ca in Bucuresti, avand in vedere traficul si inflatia de masini, locurile de parcare inca sunt foarte accesibile ca pret, si la cumpare si la inchiriere, indiferent de zona.

In zona Lujerului cele mai ieftine locuri de parcare sunt undeva la 5000E si pot ajunge si la 10.000E. Locurile de parcare, nu de putine ori, sunt foarte scumpe, avand in vedere ca nu se impune ridicarea masinilor parcate aiurea decat foarte rar. Cand o sa se faca ordine si nu o sa mai vad masini parcate pe trotuar sau pe banda 1 atunci o sa inceapa sa aibe sens preturile - dar am o impresie ca o sa sara imediat si mai sus.


LE: in Bucuresti in centru din ce am inteles la complexele noi un loc de parcare e intre 20-30k... in Dublin in zona centrala/business am vazut locuri de parcare de vanzare la 45-60k. Dar in Dublin daca pui masina aiurea in maxim cateva ore ai deja rotile blocate si amenda 100-150 eur.

Edited by greywolfact, 16 November 2018 - 13:36.


#863
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 07.08.2015
Karhu, eu cred ca glumesti. Middle class mai infipt? Acum depinde si de cum se impoziteaza, la mine ptr un 6000 net ai devoie de minim 11000 pe fluturas. Pot sa spun ca fostul sef al sotie si tatal unui prieten, post de director la Opel (cateva sute de capete ptr care raspundea), avea vreo 10mii pe fluturas. Si unul dintre cei mai buni prieteni ai mei, 42 ani si de cativa ani capitan la LH, ajunge la vreo 12mii pe fluturas.

#864
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View PostPassenger001, on 16 noiembrie 2018 - 13:35, said:

...
la mine ptr un 6000 net ai devoie de minim 11000 pe fluturas.
...
Pai da, cam asa e si aici impozitarea.
Cu 10-11-12 k brut doar nu vrei sa zici ca esti vreun bogatas. Esti doar un middle class pozitionat binisor si iti poti permite o viata relativ lejera si fara restrictii importante. Atat...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate