Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Merita sa mai stai in Bucuresti/ in Romania?

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
1463 replies to this topic

#451
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostMembruAnonim, on 18 ianuarie 2018 - 14:41, said:

Care e venitul minim pt care te-ai intoarce in București.
Nu s-ar intoarce el intr-un oras de 3 milioane, ca e aglomerat si n-are aurora boreala, nici educatia unui oras de 80.000 de la Cercul Polar.
N-a plecat pt. bani, desi numai despre asta vorbeste, a plecat pt. stilul de viata Polul Nord. Aia te respecta daca esti emigrant, ce mai!

#452
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015

View Postmihaigerard, on 18 ianuarie 2018 - 13:48, said:

Ești comic. Asa se fac statisticile peste tot. E vorba de numărul de persoane care s-au cazat cel puțin o noapte într-o unitate de cazare.

Ia fa o comparatie cu Budapesta, sa nu merg mai departe la Praga, Bratislava sau Viena
Apoi zi-i care e oras turistic

View PostMembruAnonim, on 18 ianuarie 2018 - 14:41, said:

Care e venitul minim pt care te-ai intoarce in București. Fii cinstit si da o sumă.

€3,000 lunar

#453
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Postdexterash, on 18 ianuarie 2018 - 07:33, said:

Si tu incurci venitul cu salariile?
Plus ca Elvetia are, pe median, pe salarii, undeva la 5000 de Euro/persoana. Deci? Cum cuantifici veniturile?!

P.S. Serios, venitul nu incepe si nu se termina la salarii... Si asta am invatat-o inclusiv de la un "amărĂąt de tehnician" din Franța, prin 1995, care verifica valoarea acțiunilor detinute la compania la care lucra (FranceTelecom) via Minitel.

Pai se vorbeste de viata oamenilor. Se compara cat faci intr'o parte, cat in alta.
Faci media.
Ai 9 lefegii ce traiesc numai din salariu, ca nu tot americanu e afacerist sa aibe afaceri conexe si apoi al zecelea are on the side doua licente de taxi, trei case si un subway in fransiza etc. Pai tu ii aduni veniturile lui la salariile celorlelti si apoi faci medie cat e venit pe luna (ca doar nu incaurcam cu salariile, nu?) si spunem ca in medie uite ce multi bani fac astia zece...

Bai ma lasi...

#454
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostTsunnnami, on 18 ianuarie 2018 - 15:13, said:

€3,000 lunar

no, tu vobresti serios? eu credeam ca o sa zici 5-6k, daca era sa ma gandesc la tine

Karhu?

#455
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Ca daca romanu se intreaba daca mai merita sau nu sa stea in buc sau ro si ia america de tinta, o sa aibe direct "venituri" dincolo din alte surse si nu din salarii.

#456
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View PostTsunnnami, on 18 ianuarie 2018 - 15:13, said:

Ia fa o comparatie cu Budapesta, sa nu merg mai departe la Praga, Bratislava sau Viena
Apoi zi-i care e oras turistic


Dar cine a zis ca avem la fel de multi turisti ca ei?
Plecasem de la afirmatia ca nu sunt deloc. Aparent, numarul lor e in crestere.

Edited by mihaigerard, 18 January 2018 - 15:29.


#457
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View Postfigo1988, on 18 ianuarie 2018 - 14:34, said:

As zice ca raspunsul este 'clar da' pentru tot ce inseamna 1k de euro - cateva zeci de mii. Peste, deja poti spune ca iti permiti (poate) un impozit mai mare pentru a sta intr-o zona idilica, gen coasta de azur, dar e clar ca nu despre asta discutam aici, cand punem in balanta capatul Finlandei si Bucuresti.
Eu zic ca la 1000 euro in Bucuresti esti rupt in fund, chiar daca multi la suma aia incep sa fie plini de fumuri (comparandu-se cu amaratii care nu fac nici atat).
Eu cam 1000 faceam acum 11 ani cand am plecat.
Am o cunostinta, tot medic MF, mai in varsta, acum se apropie de pensie, care in aceeasi perioada a plecat in Franta, in sud (regiunea Haute-Garonne). Localitate mica, zona foarte mishto, aproape idilica, linistita, natura frumoasa, abatie de pe la 1100...

View PostMembruAnonim, on 18 ianuarie 2018 - 15:22, said:

Karhu?

Nu-i chestie doar de bani.
Liniste, natura, aer curat, societate asezata etc etc astea-s lucruri care nu se pot cumpara in Bucuresti nici cu bani multi mai multi decat as putea eu sa fac.
Am copii. Unde sa-i duc acolo? Nu exista in Bucuresti/ Romania vreo scoala care sa aduca macar putin cu scoala unde invata ei. Nu as mai putea sa-i duc la toate activitatile/ cursurile/ sporturile la care-i duc acuma. La bloc in centru nu as mai sta, clar. Daca stau undeva la periferie, intr-un cartier de case, toate respectivele activitati vor fi departe, greu accesibile.

In plus, tu te gandesti la si la ce-o sa fie peste 30-40 de ani?
O sa ai nevoie de o proteza articulara, de un transplant, de un CABG etc etc. Ai inceput sa strangi mii/ zeci de mii de euro sa ai pt asa ceva? Sau crezi ca ramai vesnic tanar, frumos si viril? Posted Image

#458
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Omul te-a intrebat strict de salariu tu o dai cu mediul...Posted Image
Liniste, natura, aer curat nu e nicaieri ca la Fundatica, iti garantez.

#459
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,074
  • Înscris: 04.03.2014

View PostMembruAnonim, on 18 ianuarie 2018 - 14:41, said:



Cand imi raspunzi si mie la intrebare?
Si mai am una pt tine, ca pari destul de materialist. Care e venitul minim pt care te-ai intoarce in București. Fii cinstit si da o sumă.

Chiar sunt curios.

Eu stiu pt cat as pleca... De 3 ori venitul actual din salarii+bonus si extras.

Iti raspund si eu. La munca care o fac probabil la de vreo 2 ori mai mult. La munca vietii mele, adica ceva sa ma duc sarind intr-un picior la munca si cu zambetul pana la urechi(ce fac acum imi place dar nu la nivelup ala)   probabil pe aceiasi bani sau un 10-30% mai putin.

#460
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View PostKarhu, on 18 ianuarie 2018 - 15:49, said:

Nu-i chestie doar de bani.
Liniste, natura, aer curat, societate asezata etc etc

noua nu ne place linistea si natura. sunt nascut la oras, imi plac betoanele si aglomeratia si tramvaiele si discotecile si vuietul orasului
singurul punct valid e cel cu aerul

dar dau oricand aerul curat ce vine la pachet cu inghetat sufletul in tine si noapte 6 luni pe an pe lafaiala la plaja sau la terasa cu tot cu aerul poluat de aici

#461
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View PostFlat, on 18 ianuarie 2018 - 16:14, said:

pe lafaiala la plaja sau la terasa
Sper ca nu vorbesti de Mamaia etc
Ca Ibiza, Costa del Sol, Riviera franceza, California, Florida etc etc sunt la fel de accesibile ca timp si bani si de aici.

View Postmihaigerard, on 18 ianuarie 2018 - 15:54, said:

Omul te-a intrebat strict de salariu
Exista si lucruri ce nu se pot cumpara cu bani ;)

#462
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostKarhu, on 18 ianuarie 2018 - 15:49, said:

.


.
Am copii. Unde sa-i duc acolo? Nu exista in Bucuresti/ Romania vreo scoala care sa aduca macar putin cu scoala unde invata ei. Nu as mai putea sa-i duc la toate activitatile/ cursurile/ sporturile la care-i duc acuma.

Ti-au zis si altii la restul. Viata nu e ceea ce zici tu acolo... Neparat.

Cum insa azi-noapte m-am gandit mult la copii ce zici de scoala asta?
Se ridica la standardele tale inalte?

http://bucuresti.spectrum.ro

E la 9 min de casa mea.



#463
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View PostMembruAnonim, on 18 ianuarie 2018 - 16:33, said:

Cum insa azi-noapte m-am gandit mult la copii ce zici de scoala asta?
Se ridica la standardele tale inalte?

http://bucuresti.spectrum.ro
Cred ca se apropie de scoala copiilor mei, nu chiar, dar pe aproape...
Oare cate mii de euro costa anul?
Si de ce comparam o scoala privata exclusivista din capitala unei tari cu o scoala de stat dintr-un orasel de 30x mai mic?

Oricum, ideea e aiurea: sa lase copiii o scoala super de aici, ca sa mearga la una poate nu la fel de buna insa unde ar trebui sa platesc o caciula de bani. De ce? Care-i avantajul?

#464
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
=)) pe topicul asta, toti lauda locuri, peisaje, munti, mare, dar nimeni nu are un cuvant bun de spus de societate/oameni.  Sper ca anul asta sa plec si eu definitiv din tara, cu mutare pentru totdeauna.

#465
alexandrinabob

alexandrinabob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 06.02.2015

View Postfigo1988, on 18 ianuarie 2018 - 14:34, said:

Adica te muti din fundul unui cartier naspa din Bucuresti in fundul unui cartier naspa dintr-o tara vestica. Nu o sa fii vecin cu regina angliei si nici nu se poate face vreo reteta minune. Sa te poti orienta pre-emigrare daca o sa o duci mai bine sau nu acolo mi se pare de bun-simt, atata timp cat scopul e sa o iei de la 0 intr-o tara unde nu cunosti pe nimeni, nu vorbesti perfect limba etc.
Si ce crezi sunt multi care nu vor sa se mute. Puturosii nu vor in Anglia. Cica e de munca acolo rau, nu pot s-o frece ca in RO. Peacii au mostenit casele de la parinti, mai muncesc temporar fara carte de munca, mai se lasa. Nu au griij de genul ce o sa fac la batranete.

Asa ca atunci cand se vorbeste de marea masa care castiga putin, corect ar fi sa se vorbeasca de tinerii care castiga putin si sunt dispusi sa munceasca pe rupte 4-5 ani, sau tineri care au nvatat de au rupt prin facultate si sunt dispuni sa invete in continuare ca sa se poate numi profesionisti. Cam asa nu? 5 ani e termenul in care iti permiti apartament/casa in vest? Adica nu cu banul jos, cu credit.

Si ajungem la aia 5 ani in care daca stii ce vrei te aranjezi prin orice oras cu oportunitati in tara si nu mai vrei sa pleci decat temporar, pe maxim un an.

#466
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View PostKarhu, on 18 ianuarie 2018 - 16:23, said:

Exista si lucruri ce nu se pot cumpara cu bani Posted Image


Normal. Unele ti-au mai scapat, cum sunt  familia, prietenii, dar e frumos sa raspunzi omului la subiect.

View PostKarhu, on 18 ianuarie 2018 - 16:39, said:

Cred ca se apropie de scoala copiilor mei, nu chiar, dar pe aproape...
Oare cate mii de euro costa anul?
Si de ce comparam o scoala privata exclusivista din capitala unei tari cu o scoala de stat dintr-un orasel de 30x mai mic?

Oricum, ideea e aiurea: sa lase copiii o scoala super de aici, ca sa mearga la una poate nu la fel de buna insa unde ar trebui sa platesc o caciula de bani. De ce? Care-i avantajul?

Din cate scoli ai ales-o pe aceea? :)

Edited by mihaigerard, 18 January 2018 - 17:09.


#467
alexandrinabob

alexandrinabob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 06.02.2015

View PostDeenman, on 18 ianuarie 2018 - 16:54, said:

=)) pe topicul asta, toti lauda locuri, peisaje, munti, mare, dar nimeni nu are un cuvant bun de spus de societate/oameni.  Sper ca anul asta sa plec si eu definitiv din tara, cu mutare pentru totdeauna.
Oho, ca acolo e misto societatea. Am socializat in Versailles, deloc. DAr peisajul era mirific, stergea tot, curata si buzunarul rapid. Doar chiria la chichineata era 1500E pe luna.

Si sincer prefer sa ma opreasca o batranica pe strada la mine si sa imi spuna cat de mult am crescut, sa imi mai povesteasca cum muncea ea de rau in fabrica la textile si sa imi spuna care e ceaiul bun de tuse si raceala, decat stilul rece al occidentalilor.

Edited by alexandrinabob, 18 January 2018 - 17:17.


#468
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostKarhu, on 18 ianuarie 2018 - 15:49, said:

In plus, tu te gandesti la si la ce-o sa fie peste 30-40 de ani?
O sa ai nevoie de o proteza articulara, de un transplant, de un CABG etc etc. Ai inceput sa strangi mii/ zeci de mii de euro sa ai pt asa ceva? Sau crezi ca ramai vesnic tanar, frumos si viril?

Raspunsul este da. O sa am cel putin la fel de putini sau multi bani fata de un american mediu. Si eu spre deosebire dr orice american traiesc in ue, unde daca statul roman e incapbil sa imi asigure anumite tratamente atunci cu putin efort se pot face afara moka. Stiai nu?

Si daca nu, pe bani. E ok pt tine?

View Postmihaigerard, on 18 ianuarie 2018 - 17:11, said:




Normal. Unele ti-au mai scapat, cum sunt  familia, prietenii, dar e frumos sa raspunzi omului la subiect.



Din cate scoli ai ales-o pe aceea? :)

Detalii :)))

Din cele 2, aici plina de copiii cu padurari si aia plinca cu copiii de ceo. Iti dai seama, in orasul lui au sediile centrale toate companiile din emisfera nordica

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate