Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Merita sa mai stai in Bucuresti/ in Romania?

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
1463 replies to this topic

#19
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

View PostDragosMK3, on 09 ianuarie 2018 - 18:46, said:

Salut, voi ce credeti? Mai merita sa iti cumperi apartament in Bucuresti ? Sau sa continui sa platesti rate daca ai facut o achizitie deja, ori sa renunti si sa pleci cu banii in alt oras, sau poate alta tara?
Evident ca merita, venituri mai mari, comoditati si servicii mai bune, e drept si cheltuielile sunt mai mari dar e normal sa mearga mana in mana cu venitul.

#20
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007
Daca esti Bucurestean merita, daca nu, cauta alta localitate.

View Postkruger, on 09 ianuarie 2018 - 19:02, said:

Mda, nu stiu cum reusiti voi sa raspundeti fara sa stiti nimic despre initiator. De exemplu: ce pregatire are si in ce domeniu lucreaza? E singur sau are familion? (conteaza cand vorbesti despre a te muta dintr-un oras in altul). De ce ar prefera un alt oras din tara in loc de Bucuresti?

In primul rand el nu a oferit motivele pentru a ramane. Si nici  de ce  care ar pleca.
La un  asa topic sarac in detalii, raspunsurile sint pe masura.

Edited by cris_ncs, 09 January 2018 - 20:05.


#21
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

View PostDragosMK3, on 09 ianuarie 2018 - 18:46, said:

Merita sa mai stai in Bucuresti/ in Romania?

Da

#22
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View PostTsunnnami, on 09 ianuarie 2018 - 20:08, said:


Da

Hai ca sunt si eu curios cum argumentezi. Pe bune.

#23
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006

View Postandreic, on 09 ianuarie 2018 - 19:56, said:

Evident ca merita, venituri mai mari, comoditati si servicii mai bune, e drept si cheltuielile sunt mai mari dar e normal sa mearga mana in mana cu venitul.
De ce spui ca sunt cheltuieli mari? Transportul public e unul din cele mai ieftine din tara, taxiul/uberul/taxify la fel, ai o gama extrem de larga de magazine cu preturi mici. Sa nu-mi spuneti ca la Lidl, Penny, Kaufland sau Carrefour sunt preturi mai mici in provincie ca nu va cred. Ce e atat de scump in Bucuresti?

#24
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016

View Postmihaigerard, on 09 ianuarie 2018 - 20:18, said:


Hai ca sunt si eu curios cum argumentezi. Pe bune.
Pai trebuie argumentat ?
faptul ca exista locuri de munca, servicii medicale si educatie de top confera deja 3 avantaje mari care nu prea mai exista altundeva in tara, decat in alte orase foarte mari...

#25
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
1. Chiria. 12x 220euro= 2600euro/an
2. Distanta enorma pana la munca (daca ai masina intelegi) eu fac 10.000km pe an naveta la munca (36kmpe zi din Buc in Buc)= 700 litri x 5.3 ron=900euro.
3. Sunt foarte multe activitati care te imbie la cheltuit, de la iesiri la mall, la film, in parc, la targuri, la expozitii, concerte, per total mult mai multe decat oriunde in tara.

Cu alte cuvinte, e mult mai scump decat oriunde in tara. Am trait in Baia Mare 17 ani, 8 ani la Cluj, 1 an la Medias, 5 ani in Bucuresti, am facut naveta in tara, si am locuit in delegatii prin diverse orase cate 2 saptamani, in Oltenia, Muntenia, Moldova etc.

Bucuresti e cel mai jalnic si jegos oras, cei mai tristi oameni, cei mai frustrati, nu zambeste nimeni niciodata, nu zice nimeni multumesc, nu te saluta nimeni nicaieri. Peste tot este o graba de nedescris, si la magazin, te calca in picioare.

Sa investesti intr-o locuinta care e posibil sa fie distrusa de cutremur si sa platesti si rata dupa ea, fantastic.

Edited by Deenman, 09 January 2018 - 20:37.


#26
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View Postalex1vasile, on 09 ianuarie 2018 - 20:33, said:

Pai trebuie argumentat ?
faptul ca exista locuri de munca, servicii medicale si educatie de top confera deja 3 avantaje mari care nu prea mai exista altundeva in tara, decat in alte orase foarte mari...


Poti sa lucrezi si remote in ziua de azi, pe cateva mii de euro.
Servicii medicale si educatie de top, da-mi voie sa fiu mai circumspect.

#27
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

View Postmihaigerard, on 09 ianuarie 2018 - 20:18, said:


Hai ca sunt si eu curios cum argumentezi. Pe bune.

Restaurante selecte
Posibilitati mari de distractii (cultura, sali de sport, waterparks)
Aeroportul
Se ajunge repede la mare/munte
Spitale, farmacii, doctori
Scoli bune
Metrou, tramvaie
Taxiuri ieftine
Locuri de munca, expozitii de locuri de munca
Targuri internationale
Asta asa la prima aruncare in spatele memoriei mele de acum 3 ani

View Postmihaigerard, on 09 ianuarie 2018 - 20:36, said:

Servicii medicale si educatie de top, da-mi voie sa fiu mai circumspect.

Daca compari cu Geneva, ai dreptate, totusi vorbim de Romania nu?

A, ca uitam,
Manastirea Neamului
Biserici
Locuri din care poti pleca des in peregrinari sa pupi morti
Multi popi cu boboteaza
Ma mai gandesc sau o las atat?

#28
DragosMK3

DragosMK3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 05.02.2014
Ma gandeam la salariile de aici, eu sunt contabil, am fost la aproximativ 15-20 de interviuri anul trecut si nu am gasit firme care sa ofere salariu mai mare de 2000-2500 de lei. Au fost 2 angajatori care ofereau salariu de 3000, dar spuneau de la primul interviu ca la ei se lucreaza foarte mult, chiar si sambata, duminica, de acasa, iar in restul saptamanii mult peste program.

Apoi este drumul de la servici pana acasa. Fac cam o ora dus, o ora intors, asta in zilele in care ma duc si plec de la servici in afara orelor de varf.

Daca e ceva urgent de rezolvat si trebuie sa ajung la 9, drumul dureaza uneori o ora si jumatate, maximul a fost o ora si 40. Cu tot cu intors inseamna 3 ore zilnic.

Nu m-ar deranja aceste "neajunsuri" ( alt cuvant mai potrivit nu gasesc momentan ), daca as putea sa castig bani suficienti incat sa pot sa ma si plimb in timpul liber, sa am timp liber si sa pot economisi bani.

Doar ca banii ce ii am stransi provin din munca in alt judet si in afara tarii. Si cel mai frustrant este ca trebuie sa iau din acei bani in lunile in care apar diverse probleme: o carie la o masea, o piesa la masina. De fapt am rezolvat aceste treburi cu bani din salariu, dar a trebuit sa iau bani din economii pentru a cumpara mancare pana primesc urmatorul salariu. Asta pentru ca atunci cand nu sunt pe minus, traiesc de pe o luna pe alta.

Preturile la apartamente, poate cel mai neplacut lucru, au continuat sa creasca! De vreo jumatate de an tot caut un apartament mic, vechi, la marginea orasului si nu gasesc sub 50 de mii de euro, cu tot cu renovarea necesara. Vad ca fara 55-60 de mii nu se mai gaseste altceva. Iar un apartament intr-o zona "buna" trece de 60 de mii de euro. Si cand zic zona buna ma refer la un cartier cu parc si metrou. Da, poate cei care nu sunteti din Bucuresti nu ma credeti, dar exista 2 cartiere fara parc si 2 fara metrou, intersectia acestora fiind Berceni, fara parc, iar cu acces la metrou foarte lung si dificil in cea mai mare parte.

Saptamana trecuta am cumparat un teren pentru casa la vreo 200 km de Bucuresti. Inca mai am bani pentru a incepe o casa si de avans pentru un apartament. Incerc sa decid daca merita sa cumpar. Pentru asta ar trebui un job suficient de bine platit incat sa imi pot permite o rata la credit si sa mai economisesc bani pentru finalizarea unei case.

Edited by DragosMK3, 09 January 2018 - 20:45.


#29
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,547
  • Înscris: 09.09.2017
Merita ca aici (si poate si in Cluj) se fac banii si ai parte de servicii medicale bune, de scoli, licee si facultati bune.
In rest, in concerte vin doar fosilele din anii '80-'90, nu prea am mai auzit de vreun concert bun in ultimii ani.

View PostDragosMK3, on 09 ianuarie 2018 - 20:39, said:

Ma gandeam la salariile de aici, eu sunt contabil, am fost la aproximativ 15-20 de interviuri anul trecut si nu am gasit firme care sa ofere salariu mai mare de 2000-2500 de lei. Au fost 2 angajatori care ofereau salariu de 3000, dar spuneau de la primul interviu ca la ei se lucreaza foarte mult, chiar si sambata, duminica, de acasa, iar in restul saptamanii mult peste program.
Ma mir ca sunt salarii asa mici in contabilitate, cunosc contabili cu cateva mii de euro pe luna...
3000 lei gasesti si in cel mai prapadit call-center....

#30
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View Postleusteanul, on 09 ianuarie 2018 - 20:42, said:


Ma mir ca sunt salarii asa mici in contabilitate, cunosc contabili cu cateva mii de euro pe luna...


Da, se numesc programatori.

#31
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016

View Postmihaigerard, on 09 ianuarie 2018 - 20:36, said:


Poti sa lucrezi si remote in ziua de azi, pe cateva mii de euro.

Daca te numeri in 0,001% din populatia tarii care e atat super-calificata in IT (pt a justifica salariul), cat si lucreaza la o companie care ofera posibilitatea de remote work full time... da.
Dar daca te numeri intre ceilalti 99,999%... NU.

#32
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Nu e doar Clujul pe langa Bucuresti. Si Timisoara se misca bine, Sibiul vine tare din urma, Brasovul la fel. Dar da, la Cluj avem cele mai scumpe locuinte sau cel putin asa zic astia prin media. Am cativa prieteni care au fost in Bucuresti si acum s-au intors la Cluj. In zona Transilvaniei e destul de bine, poate influenteaza si faptul ca suntem mai aproape de granita cu Europa si e mai usor cu transportul.

#33
DragosMK3

DragosMK3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 05.02.2014

View Postleusteanul, on 09 ianuarie 2018 - 20:42, said:

Merita ca aici (si poate si in Cluj) se fac banii si ai parte de servicii medicale bune, de scoli, licee si facultati bune.
In rest, in concerte vin doar fosilele din anii '80-'90, nu prea am mai auzit de vreun concert bun in ultimii ani.


Ma mir ca sunt salarii asa mici in contabilitate, cunosc contabili cu cateva mii de euro pe luna...
3000 lei gasesti si in cel mai prapadit call-center....
Nu, in cel mai prapadit call center iei 1500-1600 de lei salariu. Peste 2000 iei daca stii 2 limbi straine, engleza si inca una.

Ca sa iei salarii mari, trebuie sa cunosti oameni dispusi sa te angajeze in firmele in care ei sunt manageri ( mai mari sau mai mici ), asta inseamna sa lingi mult in c*r. Nu stiu, nu pot, nu vreau.

Desi aici e arie de imobiliare, ma intreb ce salarii au unii oameni de isi permit apartamente scumpe sau case. Un angajat la firma unui furnizor spunea ca si-a cumparat un apartament de 4 camere in zona Pantelimon si ca l-a costat 100 de mii de euro, dar este foarte stresat: "Mai am de bagat in el vreo 10 mii de euro, dupa ce faci o cheltuiala mare, mai apar altele, stii cum e?"  Nu, chiar nu stiam si nu o sa aflu prea curand.

Altul spune ca si-a platit in 3 ani creditul la un apartament in Berceni si ca s-ar muta in zona Aviatiei sau Aviatorilor dar ca sunt cam scumpe apartamentele acolo? De unde au bani toti oamenii astia? Cand aud ce locuinte isi cumpara unii oameni si cand ii vad ce masini au, ma intreb daca nu cumva au ceva afaceri ilegale unii din ei?

Nu mi s-ar parea ciudat ca un apartament de 2 camere, confort 2 sa coste si 80 de mii de euro, daca ar fi salarii mari, dar acum preturile mi se par foarte mari pentru salariile din Romania/Bucuresti.

Edit:
Eu am trait in total 16 ani in Bucuresti, 4 in Oradea si 10 in Ramnicu Valcea. Si in celelalte 2 orase preturile la apartamente au crescut foarte mult. Am vazut si garsoniere la 40-45 de mii Euro. La fel restaurantele cat de cat bune mi se par scumpe peste tot, dar mai ales in Bucuresti. Am impresia ca preturile la locuinte si unele servicii sunt facute pentru venituri de la 1000 de euro in sus, adica salariile din afara tarii.

Edited by DragosMK3, 09 January 2018 - 21:05.


#34
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016

View PostDragosMK3, on 09 ianuarie 2018 - 20:56, said:

De unde au bani toti oamenii astia? Cand aud ce locuinte isi cumpara unii oameni si cand ii vad ce masini au, ma intreb daca nu cumva au ceva afaceri ilegale unii din ei?


majoritatea averilor in tarile din lumea a 2-a si a 3-a se mostenesc. E irelevant cat castiga "x" , daca nasul lui de cununie i-a facut cadou 1 garsoniera in mijlocul orasului, nu ? :)
In lumea 1, raportul e cam 50/50 averi facute in cursul vietii vs averi mostenite, cu definitia averii conf meryll lynch ca net worth > 10 mil dolari echivalent.

Edited by alex1vasile, 09 January 2018 - 21:02.


#35
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postcrisstonne, on 09 ianuarie 2018 - 19:33, said:

Nu merita, plecati in alta parte Posted Image

Plecati inapoi in Moldova...

Edited by rosix, 09 January 2018 - 21:03.


#36
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostDeenman, on 09 ianuarie 2018 - 20:33, said:

1. Chiria. 12x 220euro= 2600euro/an
2. Distanta enorma pana la munca (daca ai masina intelegi) eu fac 10.000km pe an naveta la munca (36kmpe zi din Buc in Buc)= 700 litri x 5.3 ron=900euro.
3. Sunt foarte multe activitati care te imbie la cheltuit, de la iesiri la mall, la film, in parc, la targuri, la expozitii, concerte, per total mult mai multe decat oriunde in tara.

Cu alte cuvinte, e mult mai scump decat oriunde in tara. Am trait in Baia Mare 17 ani, 8 ani la Cluj, 1 an la Medias, 5 ani in Bucuresti, am facut naveta in tara, si am locuit in delegatii prin diverse orase cate 2 saptamani, in Oltenia, Muntenia, Moldova etc.

Bucuresti e cel mai jalnic si jegos oras, cei mai tristi oameni, cei mai frustrati, nu zambeste nimeni niciodata, nu zice nimeni multumesc, nu te saluta nimeni nicaieri. Peste tot este o graba de nedescris, si la magazin, te calca in picioare.

Sa investesti intr-o locuinta care e posibil sa fie distrusa de cutremur si sa platesti si rata dupa ea, fantastic.

Bucurestiul are foarte multa diversitate si practicabilitate..de la cartiere mizere, camine studentesti langa tomberoane, invazie de gandaci care nu mor:|, sobolani cat pisicile, pana la muzee,teatru, mall-uri, parcuri etc..

Cel mai mult mi-a placut atitudinea de nepasare:)...ma refer la stilul vestimentar,  la cum iti aranjezi parul. etc.. Imi aduc aminte cand eram in metrou, era un tip cu ditamai parul, aranjat in stilul lui Elvis..am ramas surprins ca eram singurul  care   i-a  acordat atentie.. nimeni, dar absolut nimeni, nu i-a aruncat nici macar o privire:)

Asta e frumos cand traiesti intr-un  oras mare:)..nu orice nimic iese in evidenta;)

Cat despre cheltuieli, Bucurestiul este pentru toate buzunarele:)

PS. Vara e nasol in capitala:|...foarte cald


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TnNjit9tkVU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6klnr3msQ9s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by jimi91, 09 January 2018 - 21:06.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate