Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Dețin un laptop Asus X551mav și nu știu ce sistem de operare să instalez

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Cosma197

Cosma197

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.01.2018
Bună ziua, dețin un laptop Asus X551MAV dar nu știu ce sistem de operare Windows să instalez și să rămâne pe el tot timpul instalat, mă puteți ajuta voi cu un răspuns concret ? Mai jos v-am lăsat link-ul către laptop-ul unde puteți vedea specificațiile acestuia.
https://www.emag.ro/...0d/pd/DP3PZBBBM


Vă mulțumesc frumos și aștept un răspuns !

Edited by eiffel, 09 January 2018 - 16:22.
Ma dor ochii de la font...


#2
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 15.05.2010
poti sa pui si windows 10.
ce inseamna "să instalez și să rămâne pe el tot timpul instalat" ????

#3
Cosma197

Cosma197

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.01.2018
Adică să rămân pe un Windows stabil fără al mai schimba mereu.

Edited by eiffel, 09 January 2018 - 16:23.
Font


#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Bună ziua

Pen'că pe site-ul producătorului scrie 7, 8, 8.1 și 10, le poți pune pe acestea Posted Image
Atâta timp cât nu reinstalezi sistemul de operare, el RAMÂNE tot timpul.
Pune 7 zic eu pentru că nu prea e rachetă laptopul... sper că nu l-ai luat de gaming.

Am scris la fel de mare că bănuiesc că dacă scriu mai mic nu vezi...

Dacă nu îl virusezi, poți să rămâi pe un Windows stabil fără al mai schimba mereu.

uite și drivere pentru Windowsurile care este ele

https://www.asus.com...pDesk_Download/


Attached File  picardfacepalm.gif   5.45MB   10 downloads

Edited by eiffel, 09 January 2018 - 16:22.
Font


#5
Cosma197

Cosma197

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.01.2018
Așa m-am obișnuit eu să scriu mare, dar pot să scriu și mic dacă te ajută. Dar ce părere ai avea dacă aș instala pe acest laptop și Windows 8.1 ca sistem de operare ? exceswater

#6
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 15.05.2010
instalezi ce vrei...ideea e sa cumperi licenta originala de la Microsoft, atunci vei putea spune ca sistemul va ramane stabil...

#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Având în vedere procesorul, pune 7 - părerea mea. Mai bine luai un I5 refurbished ceva.
Acum depinde ce așteptări ai.

Uite ce zice lumea la review:

"Este un laptop ce se poate folosi foarte bine pentru office, web browsing si eventual programe ce nu necesita placa grafica prea buna. Plasticul din care este facut este unul de slaba calitate, bateria este incorporata si nu se poate scoate decat desfacand laptopul, alimentatorul este foarte mic si cablul foarte foarte scurt.. Este un laptop potrivit pentru un buget redus si pentru un incepator. Cu WIN 8. 1 64bit nu ii functioneaza modificarea luminozitatii, ea ramanand blocata pe maxim, am cautat pe net aceasta problema si nu este singurul laptop la care nu exista inca o rezolvare ( din cauza placii video integrate este aceasta problema )"


"Laptopul merge bine pt clasa din care face parte, iar pretul este unul corect. Problemele constatate de mine sunt următoarele: - CD-urile cu drivere care vin împreună cu produsul nu funcționează cu windows 8. 1 (apare un mesaj de eroare când se încearcă instalarea driverelor și la fel se întâmplă și cu unele drivere de win 8. 1 luate de pe site-ul producătorului, de ex cel pt placa video.) Soluția a fost instalarea driverelor de win 7 acolo unde cele de win 8. 1 nu au mers, însă eu m-am chinuit ceva până să-mi vină această idee. - A doua problemă este că placa de rețea wireless nu merge cu mai mult de 72 Mb/s chiar dacă ai un router de 300 Mb/s. Dacă știam luam un router mai ieftin. Așadar, din aceste considerente, consider că E-mag nu procedează corect deoarece nu informează clienții cu privire la caracteristicile reale ale produsului și problemele legate de drivere."

"Am fost nevoit să cumpăr un nou laptop pentru că precedentul s-a stricat iremediabil. Când m-am pus pe căutat, mi-am stabilit un prag maxim de bani, dar îmi doream să fie cât de cât echipat. Astfel, căutând pe emag, am dat de acest model și l-am cumpărat chiar resigilat. Când l-am primit am fost plăcut surprins de cât este de ușor, ca și greutate, dar și de aspectul lui. Am mai avut și alte laptopuri în trecut, dar niciodată Asus. Așa că, am fost foarte încântat. A venit fără sistem de operare și cum nu sunt deloc fan win 8 sau 8. 1 am încercat să instalez win 7. Aici am dat peste prima problemă și dacă sunt utilizatori care doresc să instaleze win 7 pe acest model trebuie să aibă ceva cunoștințe în domeniul IT pentru a-l putea instala, pentru că HDD este formatat special să poți instala win 8. Așa că, primul minus a fost acesta. Apoi, cum folosesc laptopul foarte mult la scris, am resimțit prețul mic în calitatea slabă a tastelor. Acesta nu este neapărat un impediment, dar poate fi un minus. Din păcate nu sunt decât 2 porturi USB și consider și acesta un minus. În concluzie, sunt mulțumit de ceea ce am cumpărat, mai ales pentru ceea ce îl folosesc eu și pentru durata bateriei (peste 5 ore în regim de lucru normal, fără jocuri sau programe complicate). Nu știu cum lucrează dacă este supus la jocuri, dar consider că un laptop nu se pretează la jocuri. Așadar, recomand cu încredere acest model, care are o configurație decentă, dar trebuie ținut cont și de minusurile pe care le-am notat anterior."

Edited by exceswater, 09 January 2018 - 16:07.


#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,535
  • Înscris: 15.06.2004
Initiator:
1. Nu mai scrie cu caraterele repective pe forum.
Poti folosi ocazional ptr un cuvand sau o fraza un font mai mare sau mai ingrosat ca sa subliniezi O IDEE. Nu tot postul.
2. Ai si aici un topic de acest gen -p oate te ajuta - https://forum.softpe...lculatorul-meu/

3. On-topic- cred ca poti cupara fara probleme varianta home de Windows 10.
Altceva oricum mai greu de gasit si se par ca ar fi ceva probleme la instalarea versiunilor mai vechi de windows.

#9
Cosma197

Cosma197

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.01.2018
Deci până la urmă să rămân cu ideea de-a instala Windows 8.1 sau Windows 7 pentru laptop-ul sau Windows 10 ce îmi recomandați ?

#10
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,377
  • Înscris: 08.02.2011
Legal se gaseste de cumparat doar windows 10, ai licenta pentru windows 7 sau 8.1 ? Nu ai. Atunci ramane o singura varianta disponibila, windows 10.

#11
Cosma197

Cosma197

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.01.2018
Să zicem că am licență pentru Windows 7 sau Windows 8.1 din aceste două windows-uri ce mi-ai recomanda să instalez ?
Eu am licență și de Windows 10, dar eu aș alege totuși una din cele două versiuni de Windows. Voi ce mi-ați recomanda ?

#12
danny2269

danny2269

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 07.01.2018
instaleaza windows 10, toti "developerii" isi dau cu parerea ,win 7 e un win  bun  dar daca ai un sistem mai slab nu inseamna ca trebuie sa pui acum win xp pe el , ba din contra punand win 10  va merge mai bine decat un win 7 sau 8 , fiind mai nou si mai bine optimizat , un nou API , mai ales ca ai acel minim de bun simt de 4 GB ram deci totul e ok , plus ca vei primi update-uri la win 10

#13
Cosma197

Cosma197

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.01.2018
Dar ce părere ai de Windows 8.1 ?

#14
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
+1 Windows 10

#15
danny2269

danny2269

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 07.01.2018
e bun si 8.1 . am folosit in trecut , trecerea la win 10 am facut o de la win 8.1 e un windows bun , eu as pune pe el 10 , acum tu faci ce vrei

View PostCosma197, on 09 ianuarie 2018 - 18:52, said:

Dar ce părere ai de Windows 8.1 ?


#16
Cosma197

Cosma197

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.01.2018

View Postdanny2269, on 09 ianuarie 2018 - 19:15, said:

e bun si 8.1 . am folosit in trecut , trecerea la win 10 am facut o de la win 8.1 e un windows bun , eu as pune pe el 10 , acum tu faci ce vrei

Ok, mulțumesc frumos !

Dacă voi instala orice versiune de Windows nu contează că este Windows 7, Windows 8.1 sau Windows 10, voi ce limbă mi-ați recomanda să am instalat sistemul de operare Windows română sau engleză ?

#17
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,058
  • Înscris: 19.07.2005
Pe Windows 10 as alege Engleza/US Region pentru a putea folosi si functiile Cortanei.

#18
biankapc

biankapc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.11.2017
Windows 7 sau 8.1
Limba engleza

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate