Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Oare sunt alte radare sau ce ?

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Pai noi suntem ardeleni, mai molcomi in fire. Ne e greu sa intelege de ce se grabesc ceilalti. Ei sunt mai de prin restul tarii si le e greu sa inteleaga de ce nu ne grabim noiPosted Image
Si asta nu doar in trafic Posted Image

Edited by PoeOvidiu, 10 January 2018 - 11:13.


#38
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,021
  • Înscris: 07.11.2006
Asta-i doar folclor si povesti.In realitate nu-i asa.
Ardelenii nu sunt nici mai inceti si nici mai rapizi decat altii.
Este o perceptie falsa.Prin faptul ca unora le turuie gura de nu intelegi un sfert din ce indruga,nu inseamna ca aceea persoana este "rapida" Posted Image

#39
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,472
  • Înscris: 04.05.2006

View PostPoeOvidiu, on 10 ianuarie 2018 - 10:26, said:

Nu merg 100 % legal dar nici nu ii presez pe cei care merg legal si nici nu ma oftic pentru ca se pun radare atat timp cat scopul lor e sa previna nu sa ia banii.  Adica sunt la vedere. Altfel e doar o vanatoare sa facem banii la buget .
Si nici aici nu ai nevoie sa depasesti viteza. Eventual ai nevoie sa pleci mai devreme la drum.

Am fost si la mare si am reusit sa fac 850km fara sa depasesc 90Km/h. Si totusi am ajuns la plaja. Chiar si pe autostrada. Am mers frumos pe banda de camioane sa nu incomodez si gata.

Cea mai mare problema e de fapt lipsa de bun simt in trafic.


Iti propun un experiment. Pe un traseu care il faci des mergi o data respectand limitele legale si o data in stilul tau. cronometreaza de fiecare data si vezi diferenta. E cat am zis eu. La 7-800 de km e maxim jumatate de ora, uneori si mai putin daca e traficul aglomerat.
La 7-800km, depinzând evident pe ce drumuri se fac, pentru ca una e sa merg la Iași dus-întors și alta e sa merg de la Bucuresti la Oradea, câștig între 1:30 și 2:30.
Jumătate de ora cel puțin, câștig la drumuri de aproximativ 300 km.
Am făcut de mult toate experimentele astea.

View PostPoeOvidiu, on 10 ianuarie 2018 - 11:13, said:

Pai noi suntem ardeleni, mai molcomi in fire. Ne e greu sa intelege de ce se grabesc ceilalti. Ei sunt mai de prin restul tarii si le e greu sa inteleaga de ce nu ne grabim noiPosted Image
Si asta nu doar in trafic Posted Image
Culmea este ca, cei mai grăbiți șoferi pe cere i-am întâlnit pe drumurile patriei, erau ardeleni :)

#40
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,021
  • Înscris: 07.11.2006
Inseamna ca n-ai circulat pe multe din drumurile patriei Posted Image

#41
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,472
  • Înscris: 04.05.2006
Nu pe multe. PE TOATE :lol:

#42
lucian_florea

lucian_florea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 28.12.2008

View Postccf_cristi, on 09 ianuarie 2018 - 15:32, said:

Eu cred ca trebuie modificata si legislatia ca sa poata da amenzi.
Atentie cu legislatia actuala se pot lua usor banii din cont, dar e drept ca pentru o lipsa de rovineta. Cred ca si cu viteza merge la fel (astept opinii de patiti). La mine de trecand de 2 ori, la interval de o saptamana pe DN1 cu rovienta expirata m-au prins si informat la exact 6 luni mai tarziu (cf.datelor din informarea lor) si 6 luni si 2 saptamani (cf. datei postei). Nu am facut nik,  nici nu stiam ce pot face. Anul urmator am ramas cu (28 Eur+40Eur )x2 mai putini in cont -depozit-BRD prin executor judecatoresc fara sa simt si stiu ceva. Am aflat cand am avut nevoie de banii din banca (la 4 luni dupa executare).

#43
77777-7

77777-7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 24.10.2016

View PostPoeOvidiu, on 09 ianuarie 2018 - 19:01, said:

Dar de ce doar pe DN1?
Sa puna peste tot. Si sa trimita amenzile si la aia ce merg noaptea cu luminile de ceata.
Puneti si voi o carpa pe numar cum auzeam la astia cu tiruri. Colegu, unde e camera de rovigneta?.... A bun, sa ma opresc sa pun carpa pe numere pana trec de ea Posted Image

Deja si vad toti bolizii cu carpa in bot Posted Image  Aia o sa fie ultima fita Posted Image
Pai daca ar fi o baza de date cu info despre numarul masinii, atunci o singura retea de camere ar putea sti daca un autovehicul are asigurare, rovigneta, e furata, etc. Si camerele puse in toate intersectiile mari si apoi repetate pe o bucatade 10 km de 2-3 ori, asa se satura de oprit si pus carpa. Si inca ceva, cei prinsi cu carpa, numar pivotant automat/etc sa fie amendati cu minim 1000 lei pe loc si autovehiculul confiscat pana la remedierea problemei.

#44
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
carpa? din cand in cand trebuie sa te opresti pe marginea autostrazii sa speli numerele... la ce jeg e pe sosea orice militian te poate ciuguli...

Articolul 99
(1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa I de sanctiuni (290-435 RON!!!) urmatoarele fapte savarsite de catre persoane fizice:
16. conducerea unui vehicul ale carui placute cu numarul de inmatriculare sau de inregistrare sunt deteriorate, murdare ori acoperite cu gheata sau zapada de natura a impiedica identificarea numarului de inmatriculare sau de inregistrare;
17. conducerea unui vehicul pe ale carui placute cu numarul de inmatriculare sau de inregistrare sunt aplicate folii sau alte dispozitive care nu permit citirea numarului de inmatriculare ori placutele nu corespund standardelor in vigoare;

Edited by Oxigen1234, 11 January 2018 - 16:10.


#45
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
Trebuie schimbata legislatia daca vor sa aplice acest tip de amenzi, pentru ca la momentul actual fapta trebuie constatata, nu dedusa.

Adica la ora actuala trebuie sa te amendeze pentru ca ai condus cu viteza X, in locul Y, unde limita de viteza era Z.

Pe legislatia actuala nu este suficient sa imi iasa viteza medie peste viteza legala, pentru ca pe tronsonul respectiv viteza mea putea sa varieze intre 1 km/h si 300 km/h, deci nu se poate sti exact ce viteza aveam intr-un anume loc, se poate sti doar ca viteza mea MEDIE a depasit-o pe cea legala, asadar este nevoie de o contraventie noua care sa sune exact asa - "circularea pe un tronson de drum cu o viteza medie mai mare decat viteza legala".

#46
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Si pana acum erau limite oarecum largi, in oras pun radarul sa prinda pe cei cu peste 70 km/h, nu se complica cu maruntis
Cum faci 100 km in 30 minute si sa nu mergi peste viteza legala?
Nu vor sanctiona viteza medie, ci faptul ca la un moment oarecare ai depasit viteza legala, si asta demonstrand ca ai ajuns mult mai devreme (macar cu 20%) decat e posibil daca mergi permanent toata distanta cu viteza maxima legala. Nu ii intereseaza unde si cand, in lege nu scrie ca trebuie sa probeze asta, pot folosi o demonstratie indirecta daca nu poate fi atacata altfel (probabil sistemul este cel mai sensibil la referinta de timp)

Edited by Oxigen1234, 12 January 2018 - 08:01.


#47
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postadisz, on 10 ianuarie 2018 - 11:06, said:



Ce legatura au gropile din carosabil cu viteza de deplasare?
Ce legatura are ce spui tu cu respectarea prevederilor legale?
Adica nu respectam legea pentru ca nu sunt drumuri bune,sau care-i spilul?
Camerele alea ar trebui puse din metru in metru,poate asa mai reusesc sa traiasca niste nenorociti,care altfel n-au nici o sansa in fata tembelilor care gonesc ca descreieratii.

Tu poti confirma, toti care vin de afara iau distonocalm in traficul de la noi. Si eu iti vorbesc de Tm, nu mai incolo...

Fac 5000 km lunar. Dupa proiectoare, imediat imi vine in minte tirul care vine cu 90 la ora in fundul tau in localitate sa te preseze sa mergi cu 110, ca are el statie si stie ca nu e radar. Asta daca nu te poate depasi, ca daca da, o face sigur.

#48
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View PostOxigen1234, on 11 ianuarie 2018 - 16:09, said:

carpa? din cand in cand trebuie sa te opresti pe marginea autostrazii sa speli numerele... la ce jeg e pe sosea orice militian te poate ciuguli...

Articolul 99
(1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa I de sanctiuni (290-435 RON!!!) urmatoarele fapte savarsite de catre persoane fizice:
16. conducerea unui vehicul ale carui placute cu numarul de inmatriculare sau de inregistrare sunt deteriorate, murdare ori acoperite cu gheata sau zapada de natura a impiedica identificarea numarului de inmatriculare sau de inregistrare;
17. conducerea unui vehicul pe ale carui placute cu numarul de inmatriculare sau de inregistrare sunt aplicate folii sau alte dispozitive care nu permit citirea numarului de inmatriculare ori placutele nu corespund standardelor in vigoare;
  Pai si sa depasesti viteza legala e contraventie si tot  o faci. Atat ca schimbi contraventia. La ambele contraventii te sanctioneaza doar daca te prinde :)
Adica nu te opreste camera  si mergi linistit daca nu cumva ai "norocul" sa fie un echipaj pe undeva.
Astia cu Tirurile i-am intalnit pe la Deva. Era camera mobila de rovignete. Au oprit in parcarea dinaintea camerei au pus carpa si au oprit iar dupa ea ca sa dea carpa jos. Daca in aia 2 -3km nu au intalnit inici un echipaj de politie au scapat.

Edited by PoeOvidiu, 12 January 2018 - 08:43.


#49
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007

View PostOxigen1234, on 12 ianuarie 2018 - 07:41, said:

Cum faci 100 km in 30 minute si sa nu mergi peste viteza legala?
Nu vor sanctiona viteza medie, ci faptul ca la un moment oarecare ai depasit viteza legala, si asta demonstrand ca ai ajuns mult mai devreme (macar cu 20%) decat e posibil daca mergi permanent toata distanta cu viteza maxima legala. Nu ii intereseaza unde si cand, in lege nu scrie ca trebuie sa probeze asta, pot folosi o demonstratie indirecta daca nu poate fi atacata altfel (probabil sistemul este cel mai sensibil la referinta de timp)

La modul general tu ai dreptate, este evident ca CEVA a fost ilegal pe tronsonul respectiv de am ajuns mult mai devreme, dar legal treaba sta altfel. Legal trebuie sa se indice CE anume a fost ilegal, UNDE, si CARE erau conditiile acolo. Adica trebuie sa ma prinzi cu radarul in locul X, conducand cu viteza Y, unde limita de viteza este Z.

Aia este fapta contraventionala conform legii actuale. Depasirea limitei de viteza cu X intr-un loc anume, nu depasirea vitezei medii. De asta am zis ca trebuie schimbat si cadrul legislativ.

Iti dau niste exemple, ca sa intelegi la ce ma refer.

Desigur, plecam de la premisa scopului punitiv/educativ al sanctiunii contraventionale, respectiv aplicarea unei sanctiuni pentru a determina faptuitorul sa isi reconsidere atitudinea pe viitor sau/si pentru a descuraja potentialii faptuitori de la savarsirea faptei contraventionale.

Exemplul 1
Avem un sector de drum monitorizat la capete, 50km lungime.
Pe primii 45km conduc eu cu 200 km/h, ne oprim la o tigara, trece la volan amicul meu, ca eu sunt obosit, si el termina sectorul de drum (restul de 5km) cu 50km/h. Cine este pericolul dintre noi doi - eu sau amicul? Cine ia amenda pentru depasirea vitezei "medii"? Cum se imparte amenda intre mine si amicul meu, care am condus amandoi pe sectorul de drum respectiv?

Exemplul 2
Se dau doi soferi, fiecare in masina lui. Viteza legala pe tronson = 50 km/h.
Primul sofer circula constant cu 60km/h pe tot tronsonul, evident scoate viteza medie 60km/h.
Al doilea sofer ii da o talpa in localitate pana la 250km/h pentru cateva minute, apoi o lasa la 30km/h tot tronsonul, scoate viteza medie tot 60km/h.
Cei doi soferi primesc aceeasi sanctiune pentru aceeasi fapta, desi faptele in concret au fost complet diferite, cu total alte grade de pericol.


Intelegi in ce directie bat?

Daca vrei sanctiune pentru viteza medie, atunci trebuie introdusa o contraventie noua pentru "conducerea cu viteza medie mai mare decat limita legala pentru tronsonul de drum respectiv". Pe contraventiile actuale reglementate de lege nu se poate amenda pe asa ceva, nu poate fi legal.

#50
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,760
  • Înscris: 01.10.2002
Cred ca e mai bun sistemul asta. Nu te penalizeaza daca treci cu 10-20 km in plus pe langa indicatorul de restrictie unde politistul statea la panda, sau cand faci o depasire si o calci putin, in schimb daca conduci pe un segment intreg de drum ca disperatul e sigur c-ai s-o incurci. Si stii dinainte ca se va intampla, ca se anunta la inceperea segmentului ca e monitorizat.

#51
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
@tchoara - exemplul 1 e si azi solutionat de proprietar, de exemplu o firma primeste o amenda pentru o masina la care sunt 3 soferi in schimburi - trebuie sa declare cine a condus sa fie penalizat

la exemplul 2 putem sa zicem ca amandoi soferii scot viteza medie 80 km/h? mai conteaza unde au depasit? nu trebuie pedepsiti amandoi? din pacate legea nu poate pedepsi diferentiat gravitatea, si nu poate pedepsi nici macar autorul moral! am patit-o personal, am evitat un bou care venea pe contrasens, am franat cat am putut si am iesit de pe carosabil, si am lovit usor o masina parcata, doar eu mi-am crapat farul, si vinovat am picat tot eu...

Edited by Oxigen1234, 12 January 2018 - 13:57.


#52
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,102
  • Înscris: 09.01.2007
Are grade de penalizare ? Unul care depaseste media cu 12 km fata de altul care depaseste media cu 50 km ?

#53
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
La cat se incordeaza unii pe aici este clar ca sistemul merita. Hai la mai mare, sa-l gasim pe cat mai multe drumuri din Romania! Poate asa se mai civilizeaza bizonii.

#54
vio1971

vio1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 30.11.2016
niste baietei destepti cu niste prastii stiti ? sa le dau cate o suta de camera de asta :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate