Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Reparatie in reprezentanta, alta decat cea a marcii masinii

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Vezi ca ai 30 zile de la data constatarii sa o repari, altfel s-ar putea sa iei amenda. Sanatate apropiatilor!

Edited by danvlas, 10 January 2018 - 15:15.


#38
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Domnița de la Toyota și constatatorului de la Allianz mi-au zis că în maxim 2 ani pot sa o repar. Știu, și eu am rămas f surprins.

#39
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Daca nu o repari in doi ani, documentele asiguratorului nu mai sunt valabile. Dar termenul de 30 zile e specificat in Codul Rutier si nu are legatura cu asiguratorii.

#40
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View PostLauCalin, on 10 ianuarie 2018 - 13:43, said:

Am o masina.
In alta ordine de idei, nici nu imi bat capul. O las asa si cand voi putea sa o repar, o repar si gata. Pana una, alta tocmai am fost sunat de la spital si de luni un apropiat de-al meu trebuie sa faca un tratament complicat impotriva unei boli f grele (cred ca banuiti despre ce e vorba). Marti tre sa mergem la ginecologie pentru analizele viitorului meu copil.  Asa ca reparatia si masina nu mai sunt deloc prioritare. Sa stea asa... cat o fi. De-asta zic ca am mare nevoie de masina. Din partea mea topicul poate fi inchis. Stima!

Imi pare sincer rau pentru problemele apropiatilor, dar discutand strict pe speta pe care ai ridicat-o, eu zic ca exagerezi un pic.
Nici un service nu e obligat (legal sau din orice alt motiv) sa repare orice marca doresti/ai tu.
La fel nu e obligat sa ofere masina la schimb. Asta e o curtoazie oferita clientilor.

Ti-am scris si mai sus. E "mai" normal asa! Un service sa fie specializat pe anumita(e) marca(i) si sa le faca bine. Nu toate masinile sunt chiar la fel, nu toate se testeaza si repara cu aceleasi scule.
Inteleg ca tu probabil ai ceva de tinichigerie/vopsitorie, dar chiar si asa.

#41
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Nu stiu. Poate ca exagerez. Nu te contrazic.
Dar tocmai am vorbit la un service despre care am auzit doar cuvinte de lauda si mi-au zis ca imi vor da masina de schimb. Urmeaza sa imi spuna maine sau luni cand au una libera. Cert e ca se rezolva.

In alta ordine de idei, inca una tare. Azi m-a sunat cineva de la Asirom sa-mi spuna ca pot sa merg la casieriile BRD sa iau banii, cei 2700 de lei. Posted Image  Va dati seama ca habar nu am despre ce e vorba. Si imi zice angajata cum ca , in urma tamponarii pe care am avut-o in noiembrie 2016 (bineinteles ca tot o tamponare in spate a fost), am ales sa-mi repar masina in regie proprie si pot sa vin sa iau cei 2700 de lei pe care asiguratorul mi i-a oferit cand am facut constatatea. WTF??? Nu am ales sa-mi repar masina in regie proprie. Doamna ma contrazice. Dupa asta, am sunat la service-ul care mi-a reparat masina atunci. Cei de acolo imi zic ca nici ei nu mai stiu exact cum a fost si trebuie sa verifice documentele de atunci. Ce stiu sigur ei, e ca Asirom nu le-a platit toata suma nici pana acum. Dar ma intreb, daca Asirom a dat serviceului doar o parte din bani, diferenta sa fie exact 2700 de lei, adica exact suma acordata pentru reparatia in regie proprie? Poftim concidenta!

Edited by LauCalin, 11 January 2018 - 16:38.


#42
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Fara suparare, esti sigur ca ai citit tot ce ai semnat? Eu cred ca ai fost de acord cu reparatia in regie proprie. Oricum, e bine. E un cadou de Anul Nou (pe vechi), asa ca zi mersi.

#43
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Bineinteles ca am citit si stiu ce am semnat. Nici o secunda nu am pus problema sa repar masina in regie proprie. Daca se punea problema de asa ceva, in momentul in care service-ul a vorbit cu cei de la Asirom pentru pretul reparatiei, ceva dadea "cu virgula". Nu a fost cazul.

#44
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Poate e o greseala umana.
Nu le-a platit nimic sau doar partial? Pentru ca nu merge si una si alta, si decontare in service si regie proprie.

Ce ai semnat se regaseste prin documente. Acolo se bifeaza regie proprie sau nu etc (ma rog, si bife se pot adauga ulterior :) ). Poti cere copie dupa dosar sau reclamatie la ASF.
Dar daca serviceul are bani de primit, e cam aiurea sa le iei banii celor de la Asirom, dupa te trezesti cu alte belele.

Legat de masina la schimb, sunt multe serviceuri, chiar si no-name, care ofera aceasta "curtoazie". Anumite marci dau anumite beneficii clientilor, iar reprezentantele sunt obligate sa ofere masina la schimb, in limita disponibilitatii sau isi ia clientul si dupa deconteaza la service, intr-o anumita limita si perioada de timp. .
Dar si aici apar alte probleme, de exemplu unuia cu nu stiu ce limuzina premium ii pute un Opel sau Ford, sau o clasa mai mica din aceeasi marca premium.  

SI ca sa iti povestesc experienta reala cu raposata Astra, casco la ei, si refuzau sa plateasca. Am facut reclamatie ASF si ei le-au zis ca am mintit eu in declaratie si ca ei m-au chemat la sediu pentru clarificari si eu nu m-am dus. :) Nu am primit niciun telefon de la ei. Decat de la un m***t, probabil obligat sa ma sune, ca eu fac frauda si ca nu imi dau nimic. Si asa a murit, mi-am bagat toate in asigurarea lor si ei au decedat :)

#45
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Da. S-a lamurit totul. E vorba de banii pe care Asirom nici pana acum nu i-a dat service-ului care mi-a reparat masina in 2016. E bine totusi ca au anuntat dupa un an si 3 luni, nu? Posted Image
Si s-a rezolvat si cu masina de schimb. Urmeaza sa ma duc saptamana viitoare la service. Ar vrea sa faca si ei o reconstatare, sa vada ce mai e de schimbat, ca sa dea comanda de piese. Iar cand piesele ajung in service, duc masina, imi dau ceva la schimb pentru cateva zile ca sa pot sa merg si voila! Deci se poate.

#46
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,302
  • Înscris: 02.02.2006
Mă bucur că ai rezolvat.

Am o nedumerire paralelă. În cazul tău, dacă nu găsești mașină la schimb, nu e posibil ca RCAul să deconteze închiriatul unei mașini similare, pe durata reparației? Așa cum decontează și platforma de dus la service, dacă e cazul. Presupun că trebuie cumva să demonstrezi că mașina îți e esențială dar, pur teoretic, se poate?

#47
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Sincer nu stiu, dar inclin sa cred ca nu se poate. Pentru ca inchiriatul unei alte masini si asigurarea ta sunt doua lucruri diferite. Dar legea spune ca, cel putin teoretic, toate serviceurile trebuie sa ofere masina de schimb daca durata reparatiei se intinde pe mai mult de cateva zile. Eu azi am lasat-o in service pentru ca cica trebuie indreptat si panoul din spate. Iar reparatia e gata peste 3 sau 4 zile. Am primit masina de schimb. Defapt asta e si motivul pentru care am preferat sa intarzii reparatia, pana imi fac ei rost de o masina.

#48
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Am auzit RCA/carte verde sa deconteze si pomeni, deci orice e posibil :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate