Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Job de electrician

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Htngf

Htngf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 27.11.2017
Ma intereseaza sa fac un curs de electrician si apoi ucenicie, sunt curios cat de usor se invata meseria asta?
Am experienta doar de legator, pot sa fac un traseu, pot sa schimb prize, intrerupatoare, cam la asta se rezuma cunoatintele mele pe partea electrica.

In mare m-ar interesa un curs pe bune, ceva sa invat meserie. Cat dureaza cursurile de electrician si cat costa?


#2
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,353
  • Înscris: 09.11.2006
cel mai bine inveti (de fapt tre sa "furi") de la unu care stie mesria asta. cursurile nu iti arata nimic.

#3
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,206
  • Înscris: 23.08.2014
Daca stii deja cu legatul, inseamna ca o sa inveti relativ usor.Cursurile, sint in functie de durata, localitate, etc, mi bine mergi la un centru de formare si vezi.

 Kobra2602, on 09 ianuarie 2018 - 14:30, said:

cel mai bine inveti (de fapt tre sa "furi") de la unu care stie mesria asta. cursurile nu iti arata nimic.
tot ii trebuie curs daca vrea sa lucreze legal, sa devina autorizat, sau sa se angajeze, etc.

#4
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Meseria o furi după ce ai cunoștințele teoretice. Altfel, te califici doar ca... hoț.

#5
ReflejoArmado

ReflejoArmado

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 25.12.2017
https://www.cfpdr.eu...tii-energetice/

#6
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Oriunde se face cursul, neapărat să fie autorizați de ANRE. Este o garanție destul de bună că-s cursuri pe bune, și nu doar fabrici de diplome.
(Lista aici)

#7
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
ca orice alt domeniu si acesta este destul de complex.
depinde catde departe vrei sa ajungi.
vrei sa fii capabil sa faci o instalatie electrica pentru o casa?
asta nu e foarte greu.
vrei sa lucrei in automatizari? se complica treaba, te lovesti de electreonica si chiar si de programare.

Edited by Petrecristi, 09 January 2018 - 15:04.


#8
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Sau pe ce nivele de tensiune sa lucrezi, doar joasa 230-400 sau si medie/inalta, zeci-sute de mii de V.

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Htngf, on 09 ianuarie 2018 - 14:24, said:

In mare m-ar interesa un curs pe bune, ceva sa invat meserie. Cat dureaza cursurile de electrician si cat costa?

Felicitari pentru alegere. Cursul dureaza vreo 3 luni dar cred ca tot ucenicia te invata meserie, pana la urma.   Ar fi frumos, daca ar fi un curs aplicativ care sa se desfasoare undeva intr-o hala, in care toata lumea sa poata trage cabluri, monta diverse, etc. Dar, nu e asa, e un curs la masutza cu caietul in fatza... restul pe parcurs.

#10
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

 rosix, on 09 ianuarie 2018 - 19:55, said:


...Dar, nu e asa, e un curs la masutza cu caietul in fatza...
De-ar fi măcar așa. de multe ori, cursurile astea sunt de genul: vine lectorul, împarte tuturor cursanților un suport de curs în format electronic, după care zice „ne vedem la examen”. Cu câteva zile înainte de examen, se strigă „adunarea” la toată clasa și cu ocazia asta dintr-un sens se distribuie subiectele care se vor da la examen, iar din sens opus se strânge „cotizația”. în final toată lumea e mulțumită: cursantul are „ceferticatul” de calificare, iar lectorul și ceilalți implicați în proiect își rotunjesc veniturile.
Când mă gândesc câtă meserie am învățat eu (teoretic și practic) în cei patru ani de liceu electrotehnic, mă apucă mila de tinerii de azi care chiar vor să învețe meseria, dar n-au de unde și de la cine.

#11
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,679
  • Înscris: 22.01.2015
HTGNF, idea e superbuna.Partea proasta e ca pana iesi la bani adevarati duci 1,5-2 ani.Gandeste asa- si pe luna de merg oamenii au nevoie de electricieni.Da electric. pe bune.

#12
Htngf

Htngf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 27.11.2017
O sa caut ceva firma care au ai practica.
Multumesc pentru sfaturi.

#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,998
  • Înscris: 07.11.2006
Incepe cu studierea normativului I7.Il gasesti pe internet sub diferite forme:
https://www.google.c...1.0.9X4Qa9IzTiY
Este biblia electricianului.

Cursuri gasesti tu sa faci in localitatatea unde stai sau in apropiere.Toate cursurile incep prin plata taxei,daca ma intelegi,contrar celor spuse mai sus in postul 6.

Edited by adisz, 10 January 2018 - 11:27.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate