Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Scaun masina - fixare cu centura de siguranta

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
onlyviu

onlyviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 07.10.2008
Salutare,

Asteptam un copilas, asadar, am luat un carucior 3 in 1, care include o "scoica" ce se preteaza a se monta in masina, prin fixare cu centura de siguranta. Dupa ce m-am chinuit putin, am citit ca la masinile europene, nu se poate bloca centura pentru a nu se retrage, cum se intampla la masinile americane, dupa 1996 (ALR se numeste procesul asta).

Pot monta cu centura, dar nu se intepeneste, scaunul se misca destul de tare si nici nu vreau ce se poate intampla la un impact.

Alternativa ar fi fixarea cu Isofix, sistem de care dispune masina mea, Golf 6, dar ar trebui sa luam o baza isofix, la vreo 500 de lei, pe care sa montam "scoica" ce o avem acum.

Din cate am citit, in situatia mea, as putea folosi o clema precum cea din poza atasata, dar nu gasesc asa ceva in Romania.

Niste sugestii ar fi binevenite.

Multumesc.

Edited by onlyviu, 09 January 2018 - 14:02.


#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
O comanzi de pe aliexpress sau ti-o face un strungar .

#3
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,938
  • Înscris: 02.09.2005
esti prea prapastios, nu fuge nicaieri scaunul, sunt testate si rastestate

#4
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014
Incearca sa tragi brusc de centura, sa vezi ca se blocheaza si nu mai vine:) Cam asta se intampla si la impact.

#5
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,743
  • Înscris: 04.10.2006
http://www.bestautov...ament-2buc.html
Google is your friend.

#6
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postuhu10uhu, on 09 ianuarie 2018 - 14:21, said:

Si la ce-i ajuta prostia aia ?!

#7
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,774
  • Înscris: 23.09.2005
stai linistit, toata lumea a avut asa ceva.
Stiu ca la mine scoica se sprijinea in spatarul meu, chiar nu avea unde sa fuga.

#8
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,938
  • Înscris: 02.09.2005

View Postuhu10uhu, on 09 ianuarie 2018 - 14:21, said:

N-ai inteles la ce se refera el

#9
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Eu foloseam asa ceva:
https://www.pieseaut...-703642348.html

Prindeam scoica si pe urma desfaceam centura, o lasam 4-5 cm inapoi si smunceam de ea sa se blocheze. Pe urma fixam clema fix langa inelul de pe stalp ca sa nu ii dea voie sa se retraga inapoi sa se deblocheze si bagam centura inapoi.
E recomandat sa se blocheze ca sa nu alunece scoica de pe bancheta la o frana pai puternica sau la viraje. La impact se blocheaza oricum dar la franare e posibil sa nu se blocheze centura.


Sau iei asa ceva si tai cu o panza de bomfaier partea ce e in plus. Poate gasesti chiar la tine acasa pe la cordonul unei haine, ia baga un ochi prin dulapul nevestei.
http://emidale-catal...ie.asp?pid=2307

Edited by PoeOvidiu, 09 January 2018 - 14:50.


#10
al_exander

al_exander

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 08.01.2018
Pune si tu o poza cu scoica, sau un link. Am vazut ca sunt mai multe tipuri. Eu am una care are ce ai atasat tu, dar la centurile scoicii, pe partea de plastic, care vine pe bancheta.
In rest, are niste locuri prin care trece centura masinii, e foarte usor de prins si nu se misca daca bruschez centura masinii, care se tensioneaza si nu ii da voie sa plece in nicio directie.
A mea este modelul din poza si trece partea centuri care vine in jurul braului prin cele 2 lacase evidentiate cu verde, iar cea care vine in diagonala, care noua ne vine la umar, trece prin spatele scoicii si printr-un lacas asemanator celor 2 din fata.

Attached Files



#11
onlyviu

onlyviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 07.10.2008

View Postal_exander, on 09 ianuarie 2018 - 14:51, said:

Pune si tu o poza cu scoica, sau un link. Am vazut ca sunt mai multe tipuri. Eu am una care are ce ai atasat tu, dar la centurile scoicii, pe partea de plastic, care vine pe bancheta.
In rest, are niste locuri prin care trece centura masinii, e foarte usor de prins si nu se misca daca bruschez centura masinii, care se tensioneaza si nu ii da voie sa plece in nicio directie.
A mea este modelul din poza si trece partea centuri care vine in jurul braului prin cele 2 lacase evidentiate cu verde, iar cea care vine in diagonala, care noua ne vine la umar, trece prin spatele scoicii si printr-un lacas asemanator celor 2 din fata.

Am pus o poza cu scoica ce o avem. Am urmat instructiunile, dar se misca destul de tare, cand de fapt, ar trebui sa se miste maxim 2cm stanga dreapta, fata sau spate.  Nu prea am incredere ca, in cazul unui impact, centura se va intepeni. Din cate am citit, comportamentul centurii nu e la fel ca si atunci cand o poarta un pasager obisnuit.

Attached Files



#12
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,155
  • Înscris: 09.01.2008
Nu uita sa pui copilul cu spatele la sensul de mers cel putin pana la un anisor.
Baza isofix e sfanta. Trebuia sa te gandesti la asta inainte de alegerea scoicii.

Ce marca e ca nu bat pana la eticheta aia?

#13
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
decat o panarama noua,mai buna una sh
eu nu mi-am batut capul cu iso
scoicile mele se bagau intr-un suport,care stateau mereu in masina,nu se miscau 1 cm la frane

Edited by ceanu1980, 09 January 2018 - 15:36.


#14
al_exander

al_exander

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 08.01.2018
Din cate imi dau seama ar fi Camarelo. Oricum, nu prea seamana cu ce am eu, nu stiu daca are ce ii trebuie pentru a fi prinsa in centura masinii fara vreun adaptor sau ceva. Din poza nu imi dau seama cum se prinde.
@ initiator : daca nu reusesti de niciun fel sa o faci sa stea fixa, adica sa o prinzi in centuri (ca nu e exclus sa nu poata fi prinsa in centura, sa fie doar de plimbare), mai bine iei una din poza pe care ti-am atasat-o. Sunt foarte bune si ieftine. Undeva la 115-120 de lei, la promotie. Eu atat am dat pe ea si 9 luni si-a facut treaba si isi face in continuare inca 2-3 luni, cand va fi prea mica.

Edited by al_exander, 09 January 2018 - 15:38.


#15
al_exander

al_exander

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 08.01.2018
La o privire mai atenta pe pozele gasite pe net, pare sa fie ceva pe langa manerele alea albastre. Ce rol au ? Se vede vreun gol pe langa ele prin care poate trece centura ? Ca daca nu, e pe dedesubt probabil.

#16
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
daca vrea strict pt masina,mai indicat e ceva cu reglaj 0-18 luni

Edited by ceanu1980, 09 January 2018 - 15:53.


#17
onlyviu

onlyviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 07.10.2008

View Postal_exander, on 09 ianuarie 2018 - 15:35, said:

Din cate imi dau seama ar fi Camarelo. Oricum, nu prea seamana cu ce am eu, nu stiu daca are ce ii trebuie pentru a fi prinsa in centura masinii fara vreun adaptor sau ceva. Din poza nu imi dau seama cum se prinde.
@ initiator : daca nu reusesti de niciun fel sa o faci sa stea fixa, adica sa o prinzi in centuri (ca nu e exclus sa nu poata fi prinsa in centura, sa fie doar de plimbare), mai bine iei una din poza pe care ti-am atasat-o. Sunt foarte bune si ieftine. Undeva la 115-120 de lei, la promotie. Eu atat am dat pe ea si 9 luni si-a facut treaba si isi face in continuare inca 2-3 luni, cand va fi prea mica.
Se poate prinde, iar din cate explici tu, se prinde ca si a ta. Are cele doua lacasuri la stanga si dreapta copilului si unul pe spatar, in spate. Dar se misca tare, nu mi se pare ca e de incredere deloc.

#18
al_exander

al_exander

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 08.01.2018
Deci e pe acelasi principiu.
Nu stiu cum o prinzi tu.
Eu o fac asa : trec centura prin cele 2 lacase laterale, o infig in prinderea centurii si apoi vin cu partea din centura care vine pe diagonala in mod normal, prin spatele scoicii si o trec prin lacasul acela. La final, trag mai tare de centura spre stalpul masinii pentru tensionare si gata.
Exact ca in cele 2 video de mai jos :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eln4k-vaFI8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/M7jAqNAX3IE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by al_exander, 09 January 2018 - 15:59.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate