Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...
 

Best AV-receiver 2018?

- - - - -
  • Please log in to reply
347 replies to this topic

#37
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

 Neinhalt, on 10 ianuarie 2018 - 23:03, said:

Arc are banda limitata.
Nu atât de limitată, merge până la formate 5.1 de rezoluție normală, dar multe TV-uri trimit numai sunetul provenit din tuner sau aplicații în acest format.

#38
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Mie mi se par interesante produsele de aici ,in vederea alcatuirii unui sistem A/V:
https://outlawaudio.com/products/
Anume:
https://outlawaudio....oducts/976.html
https://outlawaudio....ducts/7140.html
http://www.outlawaud.../hds_42avr.html
Si chestia asta pe care i-am aratat-o si lui Jean-Luc:
https://outlawaudio....ducts/icbm.html




#39
Neinhalt

Neinhalt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 18.02.2006

 edigee, on 11 ianuarie 2018 - 01:02, said:

Mie mi se par interesante produsele de aici ,in vederea alcatuirii unui sistem A/V:
https://outlawaudio.com/products/
Anume:
https://outlawaudio....oducts/976.html
https://outlawaudio....ducts/7140.html
http://www.outlawaud.../hds_42avr.html
Si chestia asta pe care i-am aratat-o si lui Jean-Luc:
https://outlawaudio....ducts/icbm.html

Nu vad Atmos/DTS-X. Parerea mea este ca te complici, pentru ca sunt greu de adus si e posibil sa fie probleme la garantii iar un receiver bine construit Denon/Marantz, Yamaha sau Sony te tine oricum cel putin 6 ani. Eu am un Denon 1911 din 2011 care merge de rupe si singurul lucru pe care l-am facut a fost sa il sterg de praf :)

#40
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Sunt aproape imposibil de adus la noi ,nu greu. Cat priveste garantia ,la acea marca nu prea trebuie de batut capul. Sunt efectiv niste tancuri.
Singura problema ar fi procurarea unui transformator reducator de tensiune bun ,majoritatea acelor produse mergand doar pe 110/120V.

#41
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007

 Neinhalt, on 10 ianuarie 2018 - 23:03, said:

Arc are banda limitata. Trebuie umblat la setari destul de mult pentru ca se emuleaza un sunet 5.1 de pe doua canale PCM. Pentru un setup proiector/tv este ideal receiverul ca switch dar pentru streaming plex/kodi ar fi preferabila o conexiune earc vs arc. Cu setarile hdmi/cec facute la tv, practic nu mai umblii deloc cu telecomanda de la receiver dupa ce ai facut setarile!

Se amana earc sau se introduce doar pe flagshipuri tocmai pentru ca le este frica producatorilor ca nu vor mai putea forta upgrade-urile la receiver prin update-ul de standard hdmi. hdmi 2.1 este un salt imens de spec si nu merita receiver sub acest standard, nu cand specificatiile hdmi 2.1 au fost publicate de la CES 2017!
Nu e vorba de banda, cred ca e vorba de licentiere, nu permite TV rutarea semnal intrare hdmi/surround prin ARC la receiver. Altfel TV prin playerul intern sigur reda fara probleme AC3/DTS surround prin ARC.

Apropo de banda, sper ca nu-si imagineaza cineva ca Netflix transmite acum sunet multicanal necompresat, e DD+ cu Atmos, nu truehd-Atmos. Banda necesara pentru sunet necompresat e apreciabila...

Revenind la topic, e interesant Marantz-ul si Denon, Yamaha nu vad sa aibe Auro 3D.
HDMI 2.1 din ce am citit nu va avea nici un TV in 2018 si probabil nici un receiver, dar anumite facilitati gen eARC sunt/vor fi disponibile la Denon/Marantz prin update de firmware.

Edited by Hansolo, 11 January 2018 - 13:04.


#42
Neinhalt

Neinhalt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 18.02.2006

 Hansolo, on 11 ianuarie 2018 - 12:58, said:

Nu e vorba de banda, cred ca e vorba de licentiere, nu permite TV rutarea semnal intrare hdmi/surround prin ARC la receiver. Altfel TV prin playerul intern sigur reda fara probleme AC3/DTS surround prin ARC.

1.5 mbps este latimea maxima de banda ce poate fi transferata specifica DTS. Sunetul HD necesita cel putin de 10x mai mult bandwith, deci este in primul rand o problema hardware pentru conexiunile SPDIF/OPTICAL si ARC.

 Hansolo, on 11 ianuarie 2018 - 12:58, said:

Apropo de banda, sper ca nu-si imagineaza cineva ca Netflix transmite acum sunet multicanal necompresat, e DD+ cu Atmos, nu truehd-Atmos. Banda necesara pentru sunet necompresat e apreciabila...
Netflix au un algoritm foarte bun de compresie si DD+ e maximul ce se poate stoarce pentru streaming.

 Hansolo, on 11 ianuarie 2018 - 12:58, said:

Revenind la topic, e interesant Marantz-ul si Denon, Yamaha nu vad sa aibe Auro 3D.
HDMI 2.1 din ce am citit nu va avea nici un TV in 2018 si probabil nici un receiver, dar anumite facilitati gen eARC sunt/vor fi disponibile la Denon/Marantz prin update de firmware.

Specificatia HDMI 2.1 permite upgrade-ul firmware daca a fost prevazut din design. Un receiver care stie eARC va stii cel mai probabil si HDMI 2.1. Inafara de XBOX ONE X care a anuntat fatis suportul fata de acest standard, aproape toti producatorii au fost cel putin rau intentionati mai ales pe segmentul AV, unde o implementare hardware pentru hdmi 2.1 era future proof pentru toata drama asta cu hdr si dolby vision.

Imi pastrez parerea ca standardul hdmi 2.1 sau posibilitatea de upgrade firmware este singurul criteriu de cumparare pentru tehnologia audio video in 2018.

ps: cand am luat eu receiver-ul erau foarte multi oameni ofuscati ca au ramas prinsi pe un standard inferior care nu permitea passtrough la semnal 3D! la un cost de minim 500 eur e chiar o prostie sa nu fii atent la specificatii si calitate de asamblare.

Edited by Neinhalt, 11 January 2018 - 14:31.


#43
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007

 Neinhalt, on 11 ianuarie 2018 - 14:29, said:

1.5 mbps este latimea maxima de banda ce poate fi transferata specifica DTS. Sunetul HD necesita cel putin de 10x mai mult bandwith, deci este in primul rand o problema hardware pentru conexiunile SPDIF/OPTICAL si ARC.
Nu, e vorba de licentiere, nu le amesteca sunetul compresat surround cu cel necompresat ca nu e cazul. Cand spun ca televizorul (si al meu) reda surround DTS/AC3 din playerul intern si doar stereo din alt player care trimite catre el pe un HDMI care nu stie ARC, ce treaba are banda ARC?

 Neinhalt, on 11 ianuarie 2018 - 14:29, said:

Netflix au un algoritm foarte bun de compresie si DD+ e maximul ce se poate stoarce pentru streaming.
Nu ma refeream la asta ci la asta https://help.netflix.com/en/node/64066 si https://www.flatpane...l&id=1499066031
LG’s 2017 OLED TVs are also capable of outputting the Atmos soundtrack to an external home theater system via the TV’s HDMI-ARC port

 Neinhalt, on 11 ianuarie 2018 - 14:29, said:

Specificatia HDMI 2.1 permite upgrade-ul firmware daca a fost prevazut din design. Un receiver care stie eARC va stii cel mai probabil si HDMI 2.1. Inafara de XBOX ONE X care a anuntat fatis suportul fata de acest standard, aproape toti producatorii au fost cel putin rau intentionati mai ales pe segmentul AV, unde o implementare hardware pentru hdmi 2.1 era future proof pentru toata drama asta cu hdr si dolby vision.

Imi pastrez parerea ca standardul hdmi 2.1 sau posibilitatea de upgrade firmware este singurul criteriu de cumparare pentru tehnologia audio video in 2018.

ps: cand am luat eu receiver-ul erau foarte multi oameni ofuscati ca au ramas prinsi pe un standard inferior care nu permitea passtrough la semnal 3D! la un cost de minim 500 eur e chiar o prostie sa nu fii atent la specificatii si calitate de asamblare.
Catusi de putin: http://www.hdtvtest....01712194520.htm
...there won’t be any true HDMI 2.1 TV in 2018, at least not one that can support all the features specified in HDMI 2.1 such as higher resolution and frame rates (8K@60Hz, 4K@120Hz), eARC (enhanced ARC), VRR (variable refresh rate) and QMS (Quick Media Switching).
The reason is because the HDMI 2.1 specifications have only been officially published at the end of November 2017, with the first HDMI 2.1 chipsets not expected to hit the market until the first quarter of 2018. All the 2018 TVs to be launched at CES next month would have been designed/ built around summer this year, which means there’s exactly zero chance of them carrying a true HDMI 2.1 chipset.
Couldn’t the TV manufacturers use a chipset that could be firmware updated to support all the features of HDMI 2.1? The answer is no, because HDMI 2.1 requires a brand new 48Gbps chipset which doesn’t exist yet.

Ai impresia ca daca nici un TV din 2018 nu va avea HDMI 2.1 va aparea un receiver cu noua interfata? De ce ar face asta?
HDMI 2.0 NU poate fi upgradat la 2.1 prin firmware, unele receivere cu HDMI 2.0 vor putea fi upgradate la eARC prin firmware.
https://www.cnet.com...u-need-to-know/
With the non-bandwidth related updates (Dynamic HDR, eARC), it is possible that a firmware update might give your TV those capabilities.

LE: Se pare ca strict la banda ARC nu e nici o diferenta 2.0-2.1: https://en.wikipedia..._Return_Channel
Se foloseste in ambele cazuri pinul 14 HEAC (HDMI Ethernet and Audio Return Channel de 100mbps) iar specificatiile din tabel la Audio Specifications (sample rate, etc) par neschimbate.

Edited by Hansolo, 11 January 2018 - 15:08.


#44
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Mie imi util undeva spre zero eARC sau HDMI2.1.
Mai mult de 4k mi se pare chiar exagerare. Iar sunetul, deja daca receiverul stie Dolby Atmos, la fel, mi se pare suficient pentru totdeauna. Nu vad ce ar putea sa apara care sa faca diferenta.
Nu de alta dar chiar si pe 5.1 destul de rar dai de un film cu efecte cu adevarat bune.

La actualul sistem am pus Dolby Atmos pe care mi-l scoate ca un DD+ sau ceva de genul si DTS HD si se aude super bine. Doar ca imi lipsesc acele canale suplimentare pe care mi le doresc.

Sa nu mai spun ca in afara de filmele pe suport original, celelalte sunt doar bunute ca imagine. Asta e, din pacate tot sursele alternative sunt cele mai la indemana.

#45
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Diferenta intre sunet "normal" DTS multicanal si sunet hirez multicanal(DTS-MD ,Dolby True HD) este sesizabila mai ales pe partea de dinamica la receiverele din varf de gama.
Diferenta intre full HD si 4K HDR este iarasi extrem de sesizabila pe un display potent.

#46
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007
@edigee, nu prea sunt de acord, si la un receiver entry-mediu mi se par sesizabile diferentele sunet necompresat/compresat. Acum depinde destul de mult si de masterizare, posibil sa am eu efect placebo.
eARC mi se pare util exclusiv daca ai Netflix doar pe TV (nu ai bluray) si vrei sa redai Atmos din TV. In rest nici eu nu vad utilitatea, nici la HDMI 2.1.
Sunetul multicanal merita nu doar pentru filme ci si pentru muzica.

#47
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Numeri pe degete productiile multicanal audio realizate cu simt de raspundere. Cat despre diferente le alea ,in afara de dinamica sporita ,stiinta contrazice diferitele grade de "sesizibilitate" .La stereo e chiar mai clara chestiunea.
Producatorii in schimb ,mizeaza  pe faptul ca dau bine la public cat mai multe sute de KHz sau zeci de biti si implementeaza DAC-uri hirez pe cele mai comune device-uri consumer si chiar portabile(telefoane ,tablete, ) .Cum am mai spus ,parca am avea toti urechi de delfin .

#48
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

 edigee, on 11 ianuarie 2018 - 19:34, said:

Cum am mai spus ,parca am avea toti urechi de delfin .
Avem, cum nu? În special cei care ascultă în metrou muzică la căști in-ear la un nivel care este deranjant și pentru cei din jur aflați la câțiva metri distanță. Prevăd o generație de surzi când vor mai înainta în vârstă.

#49
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 geo123, on 10 ianuarie 2018 - 09:04, said:

Dar ce e frumos costa si cand te gandesti ca de la an la an evoluiaza formatele si trebuie sa le schimbi cam da cu apostrof.

Era o treaba sa poti cumpara separat partea de amplificare si partea de decodare, la fel cum ai amplificator stereo dedicat si DAC extern. In felul acesta merita sa investesti serios in partea de amplificare multicanal si când apareau formate noi schimbai doar decodarea.

 serginho74, on 11 ianuarie 2018 - 16:04, said:

Mai mult de 4k mi se pare chiar exagerare.

Ai vazut undeva filmare 8k pe un ecran de cativa metri, capabil sa redea rezolutia aia si ti s-a parut o ,,exagerare'' sau doar banuiesti Posted Image ?

 Hansolo, on 11 ianuarie 2018 - 17:22, said:

eARC mi se pare util exclusiv daca ai Netflix doar pe TV (nu ai bluray) si vrei sa redai Atmos din TV

Nu stiu cum faceti voi dar eu când dau de 5.1 pe netflix il schimb rapid pe stereo. Pur si simplu suna oribil, nu are nici cea mai mica legatura cu sunetul DTS dintr-un bluray, zici ca e fisier de pe youtube descarcat in PC, cu 128 kbps...

Edited by razor01, 21 January 2018 - 17:02.


#50
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

 razor01, on 21 ianuarie 2018 - 17:02, said:

...
Ai vazut undeva filmare 8k pe un ecran de cativa metri, capabil sa redea rezolutia aia si ti s-a parut o ,,exagerare'' sau doar banuiesti Posted Image ?

Nu, nu am vazut dar am Epson EH-TW9000W pe o diagonala de ~3m si este doar fullHD si stiu cum se vede. Chiar nu simt sa fie necesar mai mult si cred ca un 4k este ultra-mega-suficient.

#51
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Cu alte cuvinte banuiesti, nu stii, este o diferenta. Nu stiu când vor intra pe piata filmele 8k (probabil o sa mai dureze ceva), dar sunt sigur ca in cativa ani o sa avem gaming la acesta rezolutie. Deja un SLI de 1080ti poate sa sustina la detalii medii un joc in 8k (sunt teste facute), problema este ca nu exista ecrane (televizoare/proiectoare) momentan , cel putin nu la un pret apropiat de galaxia noastra.

Edited by razor01, 21 January 2018 - 22:27.


#52
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Banuiesti ce banuiesc eu. E de bine.
Nu cred ca intelege nimeni la ce iti trebuie rezolutie 8k la un joc. Fie si pe tv. Dai zoom si vrei super rezolutie sau cum?
Nu o sa vezi prea curand 8k. Ai sa te convingi singur de asta.
A, in cativa ani da. Cativa pot fi si 100 si 10... Aici sunt de acord cu tine.
Remember 3D?

#53
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Discutând cu cineva aflat în mijlocul fenomenului și entuziasmat și el de apariția 8k, știți ce mi-a răspuns la întrebarea ce facem cu 8k într-un mediul rezidențial? Că vom avea un ecran cât peretele, pe care vor fi reproduse simultan și alăturat mai multe fluxuri video, un program TV, camera de supraveghere din camera copilului (sau copiilor), altele. Deci nici el nu se gândea la a pune pe ecran o singură sursă video, nu pentru asta are valoare în primul rând o asemenea tehnologie, ci pentru mai multe programe de rezoluție inferioară, indiferent de ceea ce zic japonezii despre olimpiadă, aia doar o demonstrație de forță tehnologică și economică.
Ce capacitate de stocare să aibă un suport fizic sau ce fluxuri de date să se asigure în streaming pentru afișa o imagine de calitate la nivel de 8k? Aici nu contează numai să tragi fibră optică, mai trebuie și servere capabile să livreze simultan un asemenea flux de date către zeci sau sute de consumatori.
La jocuri video, ce dimensiune să aibă ecranul și de la ce distanță să îl privești pentru a distinge măcar la limită pixelul la 8k? Cam ce rată a cadrelor pot furniza plăcile grafice în aceste condiții?

#54
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005
Nu are sens sa ne gandim in mod real la mai mult de 4k, dincolo de realizarea unui astfel de televizor si de pretul lui trebuie sa ne gandim si la surse si cat loc ar ocupa un film, serial, documentar sau joc cu aceasta rezolutie.
Mai e mult de munca si cu implementarea corecta si cat mai extinsa pentru 4k.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate