Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Best AV-receiver 2018?

- - - - -
  • Please log in to reply
347 replies to this topic

#19
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

View Postserginho74, on 09 ianuarie 2018 - 19:20, said:

Ca ziceati de Marantz, firma cu care nu prea am avut experiente mai deloc, imi place asta. Chiar si arata bine. https://www.marantz....roductid=sr8012

Poate o sa radeti de mine dar eu ma uit si la greutate si vad ca sunt diferente destul de mari. De pana la 5 kg. Si este cel putin interesant din ce este constituita diferenta de greutate ca nu cred ca este de la transformator sau sasiu.
Are cele mai capabile etaje de amplificare din toată seria și e singurul cu transformator toroidal. Diferența de greutate vine și din sursa de alimentare capabilă să ducă toate etajele alea de amplificare, dar și din amplificatoarele înseși.

#20
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Yamaha este si mai greu decat Marantz.
Am vazut ca se lauda cu toroidalul :) La fel am si in subwoofer (Monitor Audio Silver).

#21
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Receiverele de top sunt modulare.
Au partea de procesare si preamplificare separata si blocul de putere e alta unitate.
Lagaturile se realizeaza prin conexiuni balansate XLR iar blocurile de putere sunt alcatuite din monoblocuri separate pentru fiecare canal in parte.Unele au chiar si alimentare individuala.
Astea sunt scule de top.Dar ce e frumos costa si cand te gandesti ca de la an la an evoluiaza formatele si trebuie sa le schimbi cam da cu apostrof.

#22
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Sa nu crezi ca nu m-a batut gandul sa iau mai multe amplificatoare individuale si sa schimb doar partea de procesare dar oricum o dam, tot scump este.

#23
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005
O observatie legata de subiect. Imi plac modelele care au ecranul mare, text clar si vizibil mereu cu informatii multiple, in cazul asta sunt avantajate Yamaha si Denon care au display-ul mare si direct vizibil, la Marantz este mascat sub o clapeta.

Edited by Mr. Incredible, 10 January 2018 - 11:07.


#24
Neinhalt

Neinhalt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 18.02.2006
Nu te grabi, asteapta sa vezi modelele pentru 2018, mai intai. Denon, Yamaha sau Sony IMO.

Extrem de important este sa fie specificata disponibilitatea de upgrade firmware pe standardul HDMI 2.1 si EARC. Fara hdmi 2.1 e ca si cum ai arunca banii la gunoi,  pentru ca echipamentul tau va fi garantat uzat moral de la cumparare.

EARC este practic standardul care iti va face relevant reiceverul pentru cel putin 10 ani de acum incolo, pentru ca nu vei mai fi limitat de standardul hdmi pentru a face decodarea audio si vei putea face pe viitor upgrade linistit la TV.

ps: astept din ian 2017 sa fac upgradeul la reicever din aceste motive

#25
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Daca nu ma insel sunt deja capabile de HDMI 2.2 chiar.
Am spus o prostie? Posted Image

#26
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Este relevant pentru receiver eARC-ul, dacă sursa de semnal Dolby Atmos (sau varianta DTS) intră direct în televizor, adică vorbim despre streaming.
Personal, sunt în luna de probă pe Netflix și nu-mi voi face abonament, pentru că atât imaginea, cât și filmele de producție proprie sunt de o calitate sub orice critică.
Dacă folosești ca sursă discuri UHD, n-ai nevoie de eARC, nici de HDMI 2.1 pentru 8k sau 4k 3D (dacă se va mai reveni vreodată la 3D și va fi compatibil cu standardele actuale).
Poate doar dacă vrei să-ți rutezi computerul de jocuri ultimul răcnet prin receiver, întrucât plăcile grafice vor fi primele care să implementeze și să folosească efectiv noul standard.

View Postserginho74, on 10 ianuarie 2018 - 12:57, said:

Daca nu ma insel sunt deja capabile de HDMI 2.2 chiar.
Am spus o prostie? Posted Image
Dacă ai confundat cu HDCP 2.2, da.

#27
Neinhalt

Neinhalt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 18.02.2006

View PostJean-Luc_Picard, on 10 ianuarie 2018 - 13:02, said:

Este relevant pentru receiver eARC-ul, dacă sursa de semnal Dolby Atmos (sau varianta DTS) intră direct în televizor, adică vorbim despre streaming.
Personal, sunt în luna de probă pe Netflix și nu-mi voi face abonament, pentru că atât imaginea, cât și filmele de producție proprie sunt de o calitate sub orice critică.

Ai o problema cu ISP-ul in cazul in care nu receptionezi Netflix cu format 4k. Este nevoie de 20 Mbit si pachetul de 11 euro cu 4k ca sa poti vizualiza cum trebuie continutul Netflix. Pe un Sony 4k este chiar entuziasmant streamingul de pe Netflix sau cel putin asta e experienta mea.


View PostJean-Luc_Picard, on 10 ianuarie 2018 - 13:02, said:

Dacă folosești ca sursă discuri UHD, n-ai nevoie de eARC, nici de HDMI 2.1 pentru 8k sau 4k 3D (dacă se va mai reveni vreodată la 3D și va fi compatibil cu standardele actuale).
Poate doar dacă vrei să-ți rutezi computerul de jocuri ultimul răcnet prin receiver, întrucât plăcile grafice vor fi primele care să implementeze și să folosească efectiv noul standard.


Sunt foarte importante specificatiile HDMI.  Daca face alegerea proasta si cumpara acum un receiver 2.0 iar peste 2 ani face upgrade la un tv cu hdmi 2.1, nu se va mai putea trece semnalul video prin reicever (fara handshake intre tv si av receiver). Eu am tv cu 2.0a si receiver cu 1.3 si pot sa folosesc doar conexiunea ARC (DTS si DD only).

EARC va face posibila utilizarea receiverului la adevarata lui valoare, pentru va putea face decodarea audio, fara sa mai fie nevoie sa forwadeze si semnalul video. Alt avantaj ar fi ca se vor face conexiunile video direct cu display-ul si se elimina alte probleme idioate de compatibilitate si lag, prin routarea semnalului video prin receiver.

In concluzie trebuie urmarite gamele lansate in 2018. Pana acum doar Denon si Marantz au avut pe flagshipuri posibilitatea de upgrade firmware pe eARC. La Sony de urmarit va fi modelul STR-1090 iar la Yamaha cel mai ieftin model din seria Aventage..

Edited by Neinhalt, 10 January 2018 - 14:13.


#28
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

View PostNeinhalt, on 10 ianuarie 2018 - 14:12, said:

EARC va face posibila utilizarea receiverului la adevarata lui valoare, pentru va putea face decodarea audio, fara sa mai fie nevoie sa forwadeze si semnalul video.
Aparatele de până acum nu trimit înapoi pe intrarea HDMI cu ARC sunetul primit pe alte intrări HDMI, e valabil numai pentru ceea ce vine prin tuner sau streaming.

View PostNeinhalt, on 10 ianuarie 2018 - 14:12, said:

Alt avantaj ar fi ca se vor face conexiunile video direct cu display-ul si se elimina alte probleme idioate de compatibilitate si lag, prin routarea semnalului video prin receiver.
Una dintre funcționalitățile de bază ale receiver-ului este tocmai să comute diverse intrări spre ieșirea către TV. Acest lucru este crucial când există mai mult de un dispozitiv de afișare, de exemplu eu am TV și proiector în aceeași cameră. Ce să fac acum, să bag un snop de HDMI-uri în TV și altul în proiector (care oricum are numai două intrări), în loc să intre totul în receiver și să facă acesta comutarea și distribuția?

#29
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Eu folosesc proiector la ce ar fi utila o astfel de conexiune eARC ? chiar si Netflix pot utiliza doar via UHD Player sau PC prin HDMI-ReceiverAV-Proiector.

#30
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

View PostFC72, on 10 ianuarie 2018 - 16:21, said:

la ce ar fi utila o astfel de conexiune eARC ?
Este pentru formatele acestea audio noi transmise pe canal TV sau streaming și recepționate direct în televizor, fără STB sau alt tip de cutie externă. Fără eARC nu ai cum să bagi sunetul prin receiver, pentru că ARC-ul nu acceptă acest tip de semnal, respectiv circuitele proiectate conform vechii specificații nu știu să-l proceseze.

Edited by Jean-Luc_Picard, 10 January 2018 - 17:11.


#31
Neinhalt

Neinhalt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 18.02.2006
Din punctul meu de vedere functionalitatea de baza a receiverului este sa proceseze sunetul. Nu da nimeni o caruta de bani pe un tv 4k cu algoritm avansat de upscaling, ca sa treaca semnalul video prin alti intermediari sau cel putin asa vad eu lucrurile.

ARC si EARC ar trebui sa functioneze su upstream si downstream sau cel putin pentru asta a fost inventat.

#32
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005
Nu cred ca este asta un motiv real sa nu cumparam un receiver, daca stam asa de pe un an pe altul nu ne mai cumparam niciodata ca apar in permanenta lucruri noi.

Conteaza foarte mult si cum folosesti aparatura, ce conectezi, de pe ce redai, pe ce redai, eu sunt asigurat cu ce am pentru cativa ani. Am conectat toate dispozitivele la receiver si din el am doua hdmi-uri care se duc in tv si proiector.

#33
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

View PostNeinhalt, on 10 ianuarie 2018 - 17:24, said:

Din punctul meu de vedere functionalitatea de baza a receiverului este sa proceseze sunetul.
Din punctul altora de vedere trebuie și să comute sursele de semnal, nu să comuți din televizor între diferite intrări HDMI (care oricum sunt maximum 4 la număr). Dacă te vei uita cu atenție la orice receiver, funcția ARC merge numai pe poziția TV/Audio a receiver-ului. De asemenea poți să verifici dacă sunetul provenit dintr-un player de discuri conectat pe unul dintre HDMI-urile fără ARC direct în televizor iese prin ARC din intrarea HDMI cu ARC. Eu știu că nu iese, dar voi verifica pe aparatura mea când ajung acasă. Din acest motiv există player-e cu două ieșiri HDMI, una duce video la TV, alta duce audio la receiver; dacă TV-ul ar fi retrimis audio prin ARC, nu ar fi fost nevoie de așa ceva.

View PostNeinhalt, on 10 ianuarie 2018 - 17:24, said:

ARC si EARC ar trebui sa functioneze su upstream si downstream sau cel putin pentru asta a fost inventat.
Nu. Sunetul nu are de ce să meargă upstream de la receiver la TV, pentru că de aia ai receiver, să scoți sunetul prin el, nu prin TV. ARC-ul (cu sau fără „e”) transformă, din punct de vedere audio, ieșirea spre TV într-o intrare suplimentară, care preia sunetul care există doar în TV, venind prin CAM-card sau rețea de date direct în TV, neavând de unde să îl iei din altă parte. În modul pe care tu îl numești upstream (de ex. de la player la receiver) sunetul circulă, amestecat cu datele video pe una dintre perechile TMDS data 0, 1 sau 2 (pinii de la 1 la 9), în timp ce downstream (ARC) circulă prin alți conductori (pinii 14 și 17).

Edited by Jean-Luc_Picard, 10 January 2018 - 18:05.


#34
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Ok. Am ajuns acasă. Blu-ray player pe intrarea HDMI1 a TV-ului, receiver pe intarea HDMI2, cea cu ARC, pus film, sunetul este trimis către ARC și se aude în boxele receiver-ului, deci n-am avut dreptate în privința asta. Toată aparatura e de ultimă generație, nu garantez că treaba asta merge la orice TV.
Totuși rămâne valabilă situația cu cel puțin două dispozitive de afișare, de exemplu TV și proiector. Ca surse am STB și player de discuri, unii pot avea și consolă de jocuri, media player, altele. Este total nepractic, de fapt e imposibil să le conectezi simultan și la TV și la proiector și să duci doar sunetul din TV către receiver, pentru că majoritatea aparatelor n-au câte două ieșiri HDMI identice, capabile de a trimite video la două aparate.

Edited by Jean-Luc_Picard, 10 January 2018 - 20:52.


#35
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Hm. M-am jucat un pic prin setări, sunetul retrimis prin ARC este stereo în loc de multicanal.

#36
Neinhalt

Neinhalt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 18.02.2006

View PostJean-Luc_Picard, on 10 ianuarie 2018 - 21:29, said:

Hm. M-am jucat un pic prin setări, sunetul retrimis prin ARC este stereo în loc de multicanal.

Arc are banda limitata. Trebuie umblat la setari destul de mult pentru ca se emuleaza un sunet 5.1 de pe doua canale PCM. Pentru un setup proiector/tv este ideal receiverul ca switch dar pentru streaming plex/kodi ar fi preferabila o conexiune earc vs arc. Cu setarile hdmi/cec facute la tv, practic nu mai umblii deloc cu telecomanda de la receiver dupa ce ai facut setarile!

Se amana earc sau se introduce doar pe flagshipuri tocmai pentru ca le este frica producatorilor ca nu vor mai putea forta upgrade-urile la receiver prin update-ul de standard hdmi. hdmi 2.1 este un salt imens de spec si nu merita receiver sub acest standard, nu cand specificatiile hdmi 2.1 au fost publicate de la CES 2017!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate