Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Cum sa inchiriezi un imobil – sfaturi

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#73
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

 adisz, on 10 ianuarie 2018 - 11:43, said:

Atentie,imobil nu inseamna apartament,cum nici apartament nu inseamna imobil.
corect, my bad. Posted Image

 shymano, on 10 ianuarie 2018 - 11:47, said:

Doar ca nu toti pot face asta; unii sunt mai slabi de inger, unii au o varsta, unii nu stiu cum sa procedeze etc ...
corecta si asta. doar ca, in niciuna din situatiile de mai sus, nimic nu te impiedica
sa intrebi lumea din jur, sa ceri sfaturi sau ajutor. nici eu n-am stiut ca poti sa te
duci la tine acasa si sa scoti usa din perete cu tot cu toc (daca e nevoie) ca sa-l
dai pe domnu' chirias afara daca-i rau platnic. bineinteles, dupa ce l-ai notificat
in scris, chiar si minimalist, ca-l paste darea afara. nu se baga nici dracu' la asa
ceva si daca se baga..."ia coa', uite facturile la utilitati si lista la intretinere, plus
ca n-a platit nici chiria. ia si plateste tu si te las sa stai cu el aici, sa va iubiti cu
drag".

Edited by dygey, 10 January 2018 - 15:54.


#74
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 21.10.2006
scurt si la obiect.
Mai intai trebuie vazut chiriasul, si daca nu pare de incredere, atunci mai bine cautat altul.
Decat sa iti faci nervi degeaba, mai bine stai o luna degeaba.

#75
Hobo

Hobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 10.07.2004

 dygey, on 10 ianuarie 2018 - 10:56, said:

desi o dam in offtopic, fie...

daca esti la inceput, nu inspiri prea mare incredere si poate neam de neamu' tau
n-a stat la bloc vreodata (nu merg pana la a zice oras, desi poate ar trebui), uite
ca eu o sa-ti fac. si chiar ti-o spun de la inceput, sa nu zici ca-s tampit sau ca n-ai
stiut. dupa ce ne mai cunoastem, o sa trec numai odata pe luna, sa iau indexurile
sau nici macar, te pun sa imi trimiti poze si ne vedem din an in pasti, daca nu am
probleme cu tine legate de plati.


nu e off topic deoarece initiatorul a intrebat cum se inchiriaza un apartament, iar intr-un contract standard este mentionat ca proprietarul nu are voie sa intre in apartament decat daca a anuntat din timp si chiriasul este prezent. De asemenea, cand se da un apartament in chirie, se schimba yala, mai ales daca acesta a mai fost inchiriat inainte altor persoane. Deci in nici un caz nu ai ce cauta tu acolo fumand in sufrageria apartamentului inchiriat cand chiriasii nu sunt acasa. Cel putin asa era in Bucuresti si prin afara pe unde am mai locuit.

Legat de acumularea datoriilor sunt de acord, am si mentionat si eu intr-un post ca trebuie inclusa o clauza in contract de terminare a contractului daca nu se platesc utilitatile.

@initiator
Nici un chirias serios nu o sa fie de acord sa treci in contract doar ce iti convine tie si e posibil sa fi nevoit sa inchirezi unor personaje mai putin de incredere. Nu ai mentionat in ce oras e apartamentul, dar daca chiria pentru un apartament asa de mare e 100 de euro, ma gandesc ca nu e un centru de business sau universitar, asa ca probabil nu sunt la mare cautare apartamentele de inchiriat. Daca te decizi sa inchiriezi totusi pana la urma, inchiriaza-l gol. Daca chiriasul e dispus sa isi aduca mobila pentru 4 camere, probabil nu va disparea in miez de noapte lasandu-te cu datorii. Poti incerca sa inchiriezi unei firme, am prieteni care au fost relocati cu tot cu familia pentru cativa ani din cauza jobului prin orasele mai mici si firma se ocupa de apartament si nu are motive de tras tepe.

#76
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
total de acord cu yala, cu mentiunea ca eu (si altii pe care ii mai stiu ca inchiriaza), o schimb(a) la momentul
predarii apartamentului de catre fostul chirias. si pastrez si eu o cheie, plus cartela de acces la interfon, iar tu
vei sti asta din prima clipa. in primul rand ca nu am chef sa sparg usa daca se intampla ceva si tu nu esti acasa
si in al doilea rand, daca nu esti om corect cu platile, iarasi nu am chef sa sparg usa si sa te dau afara. exista
totusi posibilitatea ca tu sa fii acasa si cheia in usa, prin spate, sau sa fi schimbat yala fara ca eu sa stiu, caz
in care tot vom ajunge la a scoate usa, cum ziceam si mai devreme, din doi-trei scuipati. nu-i problema.

sunt de acord si cu clauza aia de care zici tu, in caz de neplata. in cel mai scurt timp chiar. numai ca daca se
ajunge sa fie nevoie de asa ceva, fara dat in judecata, obtinut ordin de evacuare, executor si jandarmi, nu prea
se poate, dac-ar fi sa vorbim din punct de vedere legal. de pagube (recuperat chestii neachitate sau pagube
produse in mod voit pe principiul "numa' de-al dracu'", aduse casei), nu mai vorbim, ca trebuie sa le iei apoi la
rand si p-alea. oricat i-ai cerne si alege, singura varianta in caz ca dai de nenorociti e sa faci uz de forta daca
nu pricepe de vorba buna si sa te doara-n paispe.

Edited by dygey, 11 January 2018 - 11:12.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate