Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Cum sa inchiriezi un imobil – sfaturi

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#37
ElsaAn

ElsaAn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 07.06.2016

 dygey, on 09 ianuarie 2018 - 13:35, said:



unde scrie ca trebuie asa si nu altfel? casa mea, regulile mele. pot sa iti cer cat vreau. iti convine
sau iti arde buza, te bagi. nu, la revedere. simplu. de ce sa "nu poti"? scrie unde? cui ii convine si este
atras de pret, zona, conditii, etc. zice saru-mana. cui nu, piata e libera.



Da, ai dreptate sunt perfect de acord cu tine. Eu ma gandeam sa si inchirieze, sa nu stea cu el pe bara.

Edited by ElsaAn, 09 January 2018 - 14:05.


#38
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 ElsaAn, on 09 ianuarie 2018 - 12:34, said:

Te reprezinti singur....De unde atata frica sa te lupti pentru dreptul tau?

Nu stii citatul

"A man who is his own lawyer has a fool for a client" ?

#39
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
pai sa nu stea cu el pe bara, sa-l dea oricui, pe oricat. primul venit, primul servit, ba chiar sa-i plateasca
el si utilitatile si sa-i dea si bani de-o bere. nu? la o chirie de 100eur/luna/4 camere, mi se pare de minim
bun simt de 2x chiria, drept avans. daca o mai fi si mobilat...dumnezeu cu mila. nu face chiria pe juma de
an cat face mobila din sufragerie. hai ma, ce dracu', sunteti proprietari? va ustura chiar asa tare daca nu
se inchiriaza apartamentul/sandramaua/barlogul pe vreo 6 luni?

#40
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 Baxon, on 09 ianuarie 2018 - 13:59, said:

Te inseli ! Daca nu vrea x , vrea y , acuma depinde si de oras ! Insa daca tu ca proprietar primesti o oferta de cumparare care-ti convine , ce faci ? Stai ca fraierul si pierzi oportunitatea ?
Un contract de inchiriere daca nu are clauza respectiva , mai bine nu-l faci pt ca , brusc chiriasul va avea mai multe drepturi ca tine , asupra imobilului .

Contractele se fac pe durate bine definitie, cu drept de prelungire. Pana la expirarea termenului, ca chirias, esti aparat de contract, proprietarul nu poate denunta unilateral. Poti primi si 1 milion pe apartament, nu poti sa-l vinzi. E blocat pana la expirarea contractului.

#41
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
Un sfat cat se poate de serios:
- daca valoarea de vanzare a apartamentului, cu tot cu mobila/echipamente, este mai mica de 15 000 EUR, atunci merita marginal sa-l inchirieze pe sumele astea, insa cu riscuri mari, in sensul a nu ramane cu mai nimic daca nu gasesti chiriasii care trebuie
- daca valoarea de vanzare a apartamentului este peste 15 000 EUR, va fi cu siguranta mai bine pe termen lung sa vinzi apartamentul si sa pui banii intr-o investitie cu orizont lung (+10 ani), piete emergente sau un cos de indici bursieri globali etc, slava Domnului sunt destule disponibile in ziua de azi

Cum am ajuns la concluzia asta:
- dupa darile la stat si alte cheltuieli, plus costuri de amortizare/inlocuire, fara a considera macar si posibilitatea de a nimeri niste chiriasi nesimiti care nu platesc, distrug, etc. , ramai realistic cu 300-350 RON/luna suma neta din chirie.
- majoritatea pietelor au o rata de conversiune chirie/pret locuinta intre 10-25 ani (mai mult pentru locuri gen Hong Kong, Singapore, Toronto etc. dar acelea sunt outliers)
- la o medie de 18 ani, asta inseamna 71400 RON peste 15 ani, adica ~15000 EUR incasati in 15 ani de chirie

Punand aceeasi bani, sau probabil mai multi daca intuitia mea e corecta si apartamentul valoreaza mai mult? , la o rata de return medie de 4-10% pentru astfel de fonduri atunci cand sunt privite pe termen lung, chiar mai mult,  daca luam cifra de jos, 4%, rezulta ~105% cresterea pe perioada de 18 ani (mediile pentru indici in general sunt mult mai mari, spre 8-10%, care se traduce in 18 ani in 400-550% return), in acelasi timp,  desi este posibil, nu este garantat ca valoarea apartamenului se va duce cu 105% in sus, pentru ca daca nu e un oras cu perspective bune, este posibil chiar sa scada. Exista riscuri investind si in astfel de instrumente, mai ales daca te apuci sa speculezi pe termene scurte, caz in care poti pierde tot, foarte rapid, dar daca tintesti doar long-term, fara a lua in considerare hopurile mici, sansele sunt sa ai niste rezultate mult mai bune.

Daca tii mortis sa pastrezi banii in imobiliare, in loc de a ii tine in acea locuinta specifica, cu riscurile de rigoare, mai bine pui banii intr-un REIT. In felul asta poti dormi linistit ca nu exista vreun chirias buclucas care sa-ti manance nervii si toace banii.

#42
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 Ion_de_la_Raion, on 09 ianuarie 2018 - 14:22, said:


Contractele se fac pe durate bine definitie, cu drept de prelungire. Pana la expirarea termenului, ca chirias, esti aparat de contract, proprietarul nu poate denunta unilateral. Poti primi si 1 milion pe apartament, nu poti sa-l vinzi. E blocat pana la expirarea contractului.
Mai documenteaza-te !

#43
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

 Ion_de_la_Raion, on 09 ianuarie 2018 - 14:22, said:

Contractele se fac pe durate bine definitie, cu drept de prelungire. Pana la expirarea termenului, ca chirias, esti aparat de contract, proprietarul nu poate denunta unilateral. Poti primi si 1 milion pe apartament, nu poti sa-l vinzi. E blocat pana la expirarea contractului.
seriooos? uite o noutate, nu stiam. bine ca mi-ai zis. pfuuu, mi s-a luat o piatra de pe inima.

si acum:

 ElsaAn, on 09 ianuarie 2018 - 12:08, said:

b. prin denunţarea unilaterală de către oricare dintre părţi, la orice moment, prin notificare scrisă cu cel puţin 30 de zile anterior datei dorite pentru încetare;

binepalarevederesanatatebucuriisibomboanelacopii.

te notific ca nu mai vreau sa imi fii chirias si iti garantez ca si daca am incheiat contractul pe 10 ani, tot te cari in alea 30 de zile. si nici nu ai ce sa zici/faci.
valabil si pentru tine, chirias. nu vrei sa mai stai, nu-ti mai convine pretul, zona, etc. ma notifici in scris si in 30 de zile te cari fara ca eu sa pot sa te tin cu
forta, ca nah, e contractul pe 999 de ani...

Edited by dygey, 09 January 2018 - 14:29.


#44
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 Baxon, on 09 ianuarie 2018 - 14:25, said:

Mai documenteaza-te !

Replica clasica a omului ramas fara argumente.

#45
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
pai argumenteaza tu la ce am scris eu mai sus. brb, sa-mi aduc pachetul de tigari aproape.

@Baxon: pot sa te deranjez cu un PM?

Edited by dygey, 09 January 2018 - 14:32.


#46
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
Asta e partea buna cel putin, din perspectiva proprietarilor in Romania, ca legea cam tine cu ei. In alte tari nu e asa...sunt locuri unde te poti procopsi cu un chirias "pe viata" si nu ai cum sa-l dai afara, nici sa maresti chiria cu mai mult de x% pe an sau odata la doi ani.

#47
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
exista tari mai cretine ca a noastra la capitolul legislatie in materie de? care? just curious.

#48
rambo200

rambo200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 30.12.2015
Corina,gresesti.Legea nu tine cu proprietarul,este 99% de partea chiriasului.

#49
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Exact , de aia trebuie sa stii ce scrii in contract altfel o iei in barba de nu te regasesti !

#50
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
hai Ioane, ca sunt la a treia tigara deja. a lesinat google-ul ala la cat cauti si nu gasesti, serios.

@ restu: ma scuzati de offtopic.

@ intiator: nu stiu daca am mai intrebat, eu sau altcineva...mobilat sau gol?

#51
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 Ion_de_la_Raion, on 09 ianuarie 2018 - 15:11, said:

Si ce scrie in contractele tale fictive, Baxton ? Pentru ca probabil esti un copil de vreo 12-13 ani in realitate, care se da mare cocosel. Nu e prevazut un termen minim pentru inchiriere ? Sau ai scris ceva de genul "contractul se incheie pe o durata minima de 12 luni, dar daca eu, proprietar, am chef, pot sa-l scot din contract si inainte de cele 12 luni, cu preaviz" ? Sincer, e cineva atat de tampit sa accepte asa ceva ?
Nu trebuie sa ma justific in fata nimanui . Din pacate nu are nici un rost sa-ti dau detalii pt ca esti doar un TROLL obosit care are nevoie de ochelari , nici nik-ul nu il vezi bine ...

Edited by Baxon, 09 January 2018 - 15:14.


#52
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

 Ion_de_la_Raion, on 09 ianuarie 2018 - 15:12, said:

Tu esti doar un troll de doi bani. Nu-mi pierd vremea cu tine. Esti total pe dinafara la orice. Probabil tu si baxton sinteti doi copilasi, probabil vecini de palier, in vreun bloc din ala comunist de nefamilisti.
pisi, troll esti tu. gata, am inteles cam cata minte ai si ma retrag din discutie. plm, te stiu de cand miorlaiai cu decodoarele Humax de
la RDS si cu alte jucarele. imi pareai un om cu scaun la scap. tanar, dar cu ceva minte. ca si in cazul altor cateva persoane, mi s-a
demonstrat ca ma insel. aia e, paguba-n ciuperci. da, sunt un "copilas" cu trei apartamente. doua muncite, numai eu stiu cum, iar
al treilea care se plateste din chirie. ca sa fiu si eu aberant si de ce nu, si cretin, emit si eu o parere: nu esti decat un chirias care
probabil are noroc de contracte slabe si proprietari prosti si care se beep pe el cand ii vine intretinerea cu 23 de lei mai mult. cum e?
nasol? aia e, raspundem cu aceeasi moneda.

regret enorm ca ti-am raspuns la provocari si pe unele topice unde cereai ajutor sau sfaturi. mai bine imi dadeam un cap in gura. singur.

habar n-ai de nimic, m-ar mira sa ai ai mai mult de 25-30 de ani si, chiar daca-i ai, n-ai nimic in cap. daca tu, chiriasul stiuletelui, faci contract
pe 24 de luni si ai clauza valabila pentru tine si proprietar de preaviz de 30 de zile, cum il obligi p-ala sa stai tu acolo, cu forta? cum? hai, baga!

la fel, daca tu nu mai vrei sa stai, poate si proprietarul sa te oblige sa stai si sa-i dai bani? du-te si viseaza frumos si roaga-te de proprietari
prosti ca gardu'.


(nu-mi mai bat capul cu tine si cu trolleala ta ieftina, tocesc tastatura degeaba)

Edited by dygey, 09 January 2018 - 15:26.


#53
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 Baxon, on 09 ianuarie 2018 - 14:30, said:

Tati , nu cred ca ai inchiriat in viata ta o proprietate personala , in consecinta degeaba ti-am explicat care sunt clauzele obligatorii pe care chiriasul LE SEMNEAZA .
Te rog frumos sa te abtii de la comentarii rau voitoare daca esti pe langa subiect .
P.S. Am 2 imobile date in chirie cu contracte beton si fiecare are clauza de denuntare unilaterala cu preaviz de 30 de zile .
Sunt multe cazuri in care chiriasul nu mai poate onora contractul stabilit pe perioada respectiva si atunci ce face ??? Daca tu ca proprietar nu-i acorzi rezilierea contractului , el din ce iti plateste chiria aferenta pe lunile ramase ????
Citeste dracului legea inainte sa te dai destept , ca nu esti , deloc !

Poate ca nu respecti legea?

Quote

CAPITOLUL V
Contractul de locaţiune
SECŢIUNEA a 2-a
Reguli particulare în materia închirierii locuinţelor
Art. 1825
Denunţarea închirierii încheiate pe durată determinată
(1) Dacă închirierea este pe durată determinată, locatarul poate denunţa unilateral contractul prin notificare, cu respectarea unui termen de preaviz de cel puţin 60 de zile. Orice clauză contrară este considerată nescrisă.
(2) În cazul în care închirierea este pe durată determinată, iar în contract s-a prevăzut că locatorul poate denunţa unilateral contractul în vederea satisfacerii nevoilor locative proprii sau ale familiei sale, acestei denunţări i se aplică termenul de preaviz prevăzut la Art. 1824 alin. (2).

Detalii: https://legeaz.net/n...ul-de-locatiune

Quote

CAPITOLUL V
Contractul de locaţiune
SECŢIUNEA a 2-a
Reguli particulare în materia închirierii locuinţelor
Art. 1824
Închirierea făcută fără determinarea duratei
(1) Atunci când contractul de închiriere s-a încheiat fără determinarea duratei şi nu s-a convenit altfel, chiriaşul poate denunţa contractul prin notificare, cu respectarea unui termen de preaviz care nu poate fi mai mic decât sfertul intervalului de timp pentru care s-a stabilit plata chiriei.
(2) În cazul prevăzut la alin. (1), locatorul poate denunţa contractul prin notificare, cu respectarea unui termen de preaviz care nu poate fi mai mic de:
a) 60 de zile, dacă intervalul de timp pentru care s-a stabilit plata chiriei este de o lună sau mai mare;
B) 15 zile, dacă intervalul de timp pentru care s-a stabilit plata chiriei este mai mic de o lună.

Detalii: https://legeaz.net/n...ul-de-locatiune


#54
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
60 de zile sa fie  ( actualizat in 2017 dar contractele mele dateaza din 2009,  cu scuzele de rigoare !! ), deci poti denunta unilateral ! Nu ce sustinea trolul ( care merita si o banare pt toate prostiile ce le debiteaza acolo unde habar nu are ) asta :

 Ion_de_la_Raion, on 09 ianuarie 2018 - 14:22, said:

Contractele se fac pe durate bine definitie, cu drept de prelungire. Pana la expirarea termenului, ca chirias, esti aparat de contract, proprietarul nu poate denunta unilateral. Poti primi si 1 milion pe apartament, nu poti sa-l vinzi. E blocat pana la expirarea contractului.

Edited by Baxon, 09 January 2018 - 17:27.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate