Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

windows xp nu se conecteaza la internet

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
NAlexQ

NAlexQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 21.07.2011
Imi pare rau sa te dezamagesc, dar sa asculti muzica de pe Youtube pe configuratua ta  ...no way in hell, dude.
Ai incercat sa te conectezi prin cablu sa vezi eXPerienta? sau cu un hotspot de pe telefonul mobil?

#20
Suselin

Suselin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 17.06.2011
Da, pe cablu merge la fel de prost. Am identificat totusi ca browserul cu tot cu SO imi papa vreo 650MB RAM, deci sunt in plin proces de schimbare a SODIMM-ului cu unul de 1GB. Mai greu e cu gasitul acestuia.. Posted Image

Edited by Suselin, 19 October 2021 - 12:09.


#21
NAlexQ

NAlexQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 21.07.2011
Nu are rost sa cauti, tot nu o sa merga. Am la munca un calculator AMD SEMPRON 3600+ 2.01GHz, 4GB RAM cu toate browserele posibile pentru XP (IE, Chrome, Firefox, Opera, MyPal, Basilisk si 360 Extreme Explorer) si toate crapa intr-un fel sau altul cand incerc sa accesez youtube-ul.
Doar sa aculti radio mai merge pe un XP cu asemenea configuratie.
Instalezi Winamp adaugi cate posturi de radio si ai ce sa asculti la serviciu.

Edited by NAlexQ, 19 October 2021 - 12:25.


#22
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

dns am pus ca gateway si alternativ google si youtube.
Pai nu poti pune gateway-ul ca DNS in primul rand.
Pui direct DNS-uri specializate 1.1.1.1 si 8.8.8.8 sunt cele mai cunoscute si mai rapide.

In al doiela rand - de vreo luna cam toti pe care ii stiu ca mai folosec XP au probleme cu certificatele. E normal - s-a terminat cu sistemul. Nu mai are update-uri de ani de zile, nici macar extinse, softurile ptr el nu mai fac upgrade... Certificatele au expirat...

Ce as recomanda - un Linux special ptr sisteme fara resurse - gen Puppy sau similare.
https://itsfoss.com/...inux-beginners/

Recomand ceva cu xfce - e mai light.

#23
Suselin

Suselin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 17.06.2011
Ok, treaba sta in felul urmator: laptopul este al cuiva, care a intrat pe youtube cu acest XP instalat cu licenta, doar ca era in alta limba de neinteles Posted Image Eu m-am oferit sa ii reinstalez XP-ul in engleza, clasic, doar ca sa il poata folosi pt acest afurisit de youtube. Ce fac, ii spun ca ce a folosit el acum 2 luni deja nu mai merge? Nu il impresionez asa usor cu de-astea Posted Image
Mi-a luat ceva timp pentru instalare cu drivere cu tot, imi e deja greu sa renunt pentru a reinstala o distributie de Linux, mai ales ca nu cred ca il va stapani asa usor .
Da, este un moft dar ma gandesc sa il fac sa ruleze.
Am sa ii pun memoria aia si mai vad..

Edited by Suselin, 19 October 2021 - 13:17.


#24
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Ce versiune de XP i-ai pus ?
Daca nu ai pus versiunea cu SP3 si adus la zi cu toate update-urile, inclusiv cu alea extinse - https://forum.softpe...e-pana-in-2019/ e si mai rau - nici nu poti instala versiunile mai noi - ultimele care mergeau pe XP ptr anumite browsere si n uare nici update-ul de certificate de acu 2 ani.

#25
djbiti1

djbiti1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 821
  • Înscris: 27.06.2009
Pune o distributie de linux cu o interfata cat mai apropiata de windows, cu shortcut-uri pentru browser la indemana.
Daca sta doar pe youtube nu o sa conteze daca e linux, windows, android sau mac os.
XP pe internet in 2021 e periculos.

#26
florinpopa1

florinpopa1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 16.05.2021
Da, Windows XP nu mai are suport din 2014.

#27
jully1994

jully1994

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,401
  • Înscris: 27.02.2012

View PostSuselin, on 13 octombrie 2021 - 16:03, said:

Salut,
Am un laptop stravechi cu care se doreste doar rularea de muzica de pe youtube., dar si cautarea acesteia pe goagal.

Este reinstalat XP Home cu licenta, treaba este ca nu se conecteaza la internet pe WiFi, am folosit browser Mypal pt ca altele dintre cele comune nici atat nu doresc. Acest Mypal se incarca foarte greu, da erori de conexiune etc. La serviciu pe alt WiFi a trebuit sa setez manual IP la pl de retea WiFi 192.168.1.20, gateway 192.168.1.1. dns am pus ca gateway si alternativ google si youtube.
Cred ca sta in cateva certificate de browser, dar poate mai este cineva capos ca mine si foloseste in mod decent XP-ul pe net, sa mi se destainuie ...Posted Image

AMD XP 3000+ mobile, 512 MB RAM , Geforce4 420 Mobile/32MB etc ... Si o hardughie de HDD de 40 MB pe IDE, incredibil in stare exceptionala.

PS:  Daca nu stiti ce inseamna ultimul rand,  ma intrebati si va detaliez... Posted Image
Configurația aia îți duce un Windows 7 cu multe chestii dezactivate (instalezi manual cu DISM ca să nu-ți sară verificarea de 1GB RAM în față sau pui Vista și faci Upgrade). Mai bine ai încerca așa! Da, nu mai are suport nici 7-le, dar fiind mai nou încă duce anumite softuri și tehnologii.
Legat de titlu („windows xp nu se conecteaza la internet”): Nu ar trebui să se mai conecteze...Posted Image

#28
NAlexQ

NAlexQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 21.07.2011
Am mai facut niste teste cu alte 2 calculatoare mai vechi, cu unul am reusit sa ma conectez la youtube si sa vizionez cate videoclipuri la 144p si 360p ca mai mult nu duce procu. Pe windows XP SP3 cu Mypal. Deci mai duce XP-ul youtube-ul.

#29
nerocezar666

nerocezar666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 22.12.2021
Am pus XP-ul SP3 din decembrie 2021 pe un laptop Fujitsu Siemens Esprimo Mobile v6535 și se mișcă foarte bine... mult mai bine decât windoze 7+... merge decent și yt în 360ee chrome...

Edited by nerocezar666, 22 February 2022 - 19:34.


#30
dowski

dowski

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 27.04.2022
Am un pc cu win XP si nu reusesc sa instalez mozzilla sau chrome. Este prea vechi sistemul de operare sau este versiunea prea noua a Firefox si chrome?

#31
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,939
  • Înscris: 18.09.2008

View Postdowski, on 28 aprilie 2022 - 10:50, said:

Am un pc cu win XP si nu reusesc sa instalez mozzilla sau chrome. Este prea vechi sistemul de operare sau este versiunea prea noua a Firefox si chrome?

Instaleaza MyPal: https://www.mypal-browser.org/

#32
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Nu s-au mai scos versiuni noi ptr un sistem abandonat cu ani in urma. Ultimii care au parasit sistemul au fost cei de la Firefox. Parca o versiuena 50-55 e ultima.
Mai poti incerca Palemoon sau derivate din el. Astea au mai fost actualizate o vreme.
Era un topic dedicat ptr browsere compatibile pe-aici.

#33
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,628
  • Înscris: 07.07.2008

View Postdowski, on 28 aprilie 2022 - 10:50, said:

Am un pc cu win XP si nu reusesc sa instalez mozzilla sau chrome. Este prea vechi sistemul de operare sau este versiunea prea noua a Firefox si chrome?

Mai bine ne spui exact ce PC ai si initiezi un nou topic cate-o data browser-ul nu merge din diferite cauze. ce procesor ai, spune-ne mai multe despre PC-ul tau.
https://forum.softpe...windows-xp2000/ poate te ajute link-ul acesta

Edited by mfmig200, 29 April 2022 - 08:43.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate