Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

windows xp nu se conecteaza la internet

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
petre12

petre12

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 26.12.2016
Imi scrie limited or no conectivity  la status iar jos am o imagine cu un computer. In stanga computerului apare ,,sent``  112 bytes iar in dreapta computerului apare ,,received`` 0 bytes. A mai avut cineva problema asta ? Ma poate ajuta cineva ? Stau cu calculatorul asa de 3 zile.

#2
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Ai virtual machine pe computer ? Virtual box ? VMWare ?

#3
petre12

petre12

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 26.12.2016

View Postpaso87, on 09 ianuarie 2018 - 10:31, said:

Ai virtual machine pe computer ? Virtual box ? VMWare ?

Nu

#4
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
asta pentru ca nu ai drivere pentru placa de retea !
pune drivere si o sa fie OK.

#5
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
drivere pare ca ar avea, altfel ii aparea un "x" langa iconita aia.

din ce zice, nu are conexiune la internet. ori router-ul si-a luat
vreun freeze si ii trebuie un reset, ori nu-i functioneaza conexiunea
PPPoE, daca e pe direct. dar chiar si asa trebuia sa aiba cateva
pachete primite.

@initiator: de la cine ai internet? esti in spatele unui router? mai
multe detalii, ca nu suntem mama omida.

#6
wfnse

wfnse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 12.06.2007
offtopic: Cred ca nici nu are rost sa intreb de ce mai folosesti Windows XP. Daca hardware-ul suporta, incearca sa instalezi macar Windows 7.

#7
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Problema descrisa de initator am avut-o si eu. Pune-mi, te rog, un print screen de la Control PANEL -> Network Connections -> Local Area Connection ( sau ce nume are la tine) -> click dreapta -> Properties. Vreau sa vad ce ai tu bifat acolo. E posbil sa fie ceva in plus... la mine asa era din cauza VM-urilor.

Attached Files

  • Attached File  X.png   27.28K   75 downloads

Edited by paso87, 09 January 2018 - 11:29.


#8
Assur

Assur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 14.07.2017
Ar trebui sa te bucuri ca nu se conecteaza un PC cu XP, fiindca daca se conecteaza, ramai fara datele de pe HDD, la ce nivel de securitate ofera XP-ul in 2018 pe internet.Posted Image

#9
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
În primul rând, ce fel de conexiune ai; pppoe, ip fix...? Dacă ai pppoe trebuie văzut dacă nu s-au schimbat datele de conectare. Trebuiesc verificate LED-urile de stare ale routerului ( dacă stai la casă) sau verificată conexiunea cu un laptop al unui vecin. După ce ai eliminat cauzele externe te îndrepți către calculator.

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

View PostAssur, on 09 ianuarie 2018 - 12:52, said:

Ar trebui sa te bucuri ca nu se conecteaza un PC cu XP, fiindca daca se conecteaza, ramai fara datele de pe HDD, la ce nivel de securitate ofera XP-ul in 2018 pe internet.Posted Image
Nu prea se mai fac virusi pentru XP ca nu e popular... :)

#11
peter18

peter18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 29.03.2017

View Postpaso87, on 09 ianuarie 2018 - 11:29, said:

Problema descrisa de initator am avut-o si eu. Pune-mi, te rog, un print screen de la Control PANEL -> Network Connections -> Local Area Connection ( sau ce nume are la tine) -> click dreapta -> Properties. Vreau sa vad ce ai tu bifat acolo. E posbil sa fie ceva in plus... la mine asa era din cauza VM-urilor.

[ https://csg.trinhall.cam.ac.uk/tips/ipdetails/img/xp-cnpr.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Pune xp sp3 student
Va merge sigur
Antivirusul nu-și mai are rostul...
Chrome probabil va face fițe, opera funcționeazã bine

Edited by sarac.lipit, 09 January 2018 - 14:02.


#13
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
si eu am avut problema asta, mergea doar site-ul de la MSN..nu am stiut ce sa-i fac:|...posibil ca acel windows sa nu fie bun

#14
peter18

peter18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 29.03.2017

View Postjimi91, on 09 ianuarie 2018 - 14:53, said:

si eu am avut problema asta, mergea doar site-ul de la MSN..nu am stiut ce sa-i fac:|...posibil ca acel windows sa nu fie bun

si cum ai rezolvat-o ?

#15
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Mai exista si alte conexiuni in Local Area Connection?

Poti schimba cablul pe care il folosesti acum ?

Eventual, sterge din Device Manager Driverul placii de retea si il reinstalezi dupa ce dai restart la PC. Din ce-mi arati tu acolo situatia arata bine. IP-ul e pus manual sau pe automat ?

#16
peter18

peter18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 29.03.2017

View Postpaso87, on 09 ianuarie 2018 - 15:04, said:

Mai exista si alte conexiuni in Local Area Connection?

Poti schimba cablul pe care il folosesti acum ?

Eventual, sterge din Device Manager Driverul placii de retea si il reinstalezi dupa ce dai restart la PC. Din ce-mi arati tu acolo situatia arata bine. IP-ul e pus manual sau pe automat ?

cum fac asta  ? Cum sterg driverul placii si cum o reinstalez la loc ?

#17
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Mergi la My Computer -> Click Dreapta -> Manage -> Device Manager din coloana stanga -> Astepti sa se incarce in partea dreapta noua fereastra -> Network adapters -> dai click pe + de acolo -> selectezi 3Com.... -> click dreapta -> Unistall driver -> o sa iti ceara confirmarea.

Dai restart.

Sa ai si tu driverul pe un stick ceva sau in computer. Dupa restart o sa ceara sa instalezi driverul. Daca nu cere automat mergi la: My computer -> Click dreapta -> Manage ->  device manager din coloana stanga -> astept sa incarce, in partea dreapta, noua coloana -> Te duci in zona Semnul Intrebarii Galben -> Dai pe + daca nu e deja dat -> Click dreapta Update driver -> Urmezi instructiunile de instalare.

Daca ai un executabil care iti instaleaza driverul, cu atat mai bine. Il deschizi si dai next -> next -> Finish.

Restart si vezi ce se intampla. Daca nici asa nu merge... n-am alte idei.

Ai facut vreun update de drivere recent? Ceva bios update ?

#18
Suselin

Suselin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 17.06.2011
Salut,
Am un laptop stravechi cu care se doreste doar rularea de muzica de pe youtube., dar si cautarea acesteia pe goagal.

Este reinstalat XP Home cu licenta, treaba este ca nu se conecteaza la internet pe WiFi, am folosit browser Mypal pt ca altele dintre cele comune nici atat nu doresc. Acest Mypal se incarca foarte greu, da erori de conexiune etc. La serviciu pe alt WiFi a trebuit sa setez manual IP la pl de retea WiFi 192.168.1.20, gateway 192.168.1.1. dns am pus ca gateway si alternativ google si youtube.
Cred ca sta in cateva certificate de browser, dar poate mai este cineva capos ca mine si foloseste in mod decent XP-ul pe net, sa mi se destainuie ...Posted Image

AMD XP 3000+ mobile, 512 MB RAM , Geforce4 420 Mobile/32MB etc ... Si o hardughie de HDD de 40 MB pe IDE, incredibil in stare exceptionala.

PS:  Daca nu stiti ce inseamna ultimul rand,  ma intrebati si va detaliez... Posted Image

Edited by Suselin, 13 October 2021 - 16:12.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate