Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Posturile PRO (TV) - criptare obligatorie

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,220
  • Înscris: 22.02.2017
http://www.protv.ro/contact/

"Oferta generala a PRO TV pentru retransmiterea serviciilor de programe audiovizuale TV si radio"

http://assets.protv....RALA_PRO_TV.pdf

"3.4. Pe toata durata retransmisiei Canalelor in format digital, Operatorul va retransmite codat
semnalele Canalelor in Retelele sale, utilizand un sistem propriu de codare in conformitate cu
standardele industriei. Operatorul va retransmite Canalele catre Abonati la aceeasi calitate cu care
acestea sunt puse la dispozitie de catre PRO TV."

Sunt curios ce o sa se intample in legatura cu asta si ce o sa faca DIGI si UPC care au posturile la liber.... daca la UPC multi au STB-uri si CAM-uri, la DIGI e jale.

"3.9.2. Operatorul se obliga si accepta ca:
a) Elementele suprapuse nu acopera mai mult de 33% din intreaga suprafata a ecranului
televizorului si ca aceste elemente trebuie suprapuse in partea inferioara a ecranului;"

Aici Horizon-ul are o problema, se acopera mai mult de 33% din intreaga suprafata a ecranului cu EPG si nu doar pe partea inferioara a ecranului, ci si pe partea superioara. Poate si decodoarele de la DIGI or avea aceeași problema, nu cunosc.

"3.7. Retransmisia fiecaruia dintre Canale se va face pe o frecventa separata, iar Canalele vor fi
pozitionate in grila de canale pusa la dispozitia Abonatilor astfel incat Canalele sa nu fie
dezavantajate fata de alte canale de televiziune retransmise de Operator"

Frecventa separata? Nu cred ca o sa faca asta vreun operator.... Posted Image
---------------------------------------------------------------------
8. COMBATEREA FENOMENULUI DE PIRATERIE AUDIOVIZUALA

8.1. PRO TV incurajeaza eforturile pentru combaterea pirateriei audiovizuale si solicita Operatorilor cu care a incheiat Contracte pentru acordarea Drepturilor de Retransmisie sa-i sesizeze orice caz de retransmitere a Canalelor efectuata de un tert fara autorizarea PRO TV, insotind sesizarea cu dovezi in acest sens.

8.2. In situatia in care un Operator sesizeaza PRO TV cu privire la o fapta de retransmitere neautorizata a Canalelor, PRO TV va intreprinde demersurile legale in scopul incetarii retransmiterii neautorizate a Canalelor.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nota legala: Retransmisia de catre un Operator a oricarui Canal fara a avea un contract valabil pentru dobandirea drepturilor de retransmitere in respectiva retea de comunicatii electronice constituie incalcare a drepturilor de proprietate intelectuala si poate atrage raspunderea penala si/sau civila a Operatorului, incluzand, fara a se limita la si fara a aduce atingere sanctiunilor prevazute in prezenta Oferta Generala a PRO TV, obligarea la plata de daune in valoare de cel putin dublul Taxei de Licentiere care ar fi fost datorata de catre Operator in conditiile prezentei Oferte Generale a PRO TV, pana la limita daunelor actuale si potentiale rezultand din retransmiterea neautorizata, PRO TV rezervandu-si dreptul de a intreprinde orice actiuni legale de natura penala si/sau civila in acest sens.

Edited by megafanro, 10 January 2018 - 07:50.
Actualizare


#2
AndReW99

AndReW99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,405
  • Înscris: 15.07.2016
Attached File  Capturaaa.JPG   42.95K   165 downloads
Asta înseamnă că vom vedea și PRO X HD la Telekom?

#3
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,220
  • Înscris: 22.02.2017
Daca accepta clauzele care sunt mai sus, desigur !

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 ronuquet, on 09 ianuarie 2018 - 01:23, said:

http://www.protv.ro/contact/

"Oferta generala a PRO TV pentru retransmiterea serviciilor de programe audiovizuale tv si radio"

http://assets.protv....RALA_PRO_TV.pdf

"3.4. Pe toata durata retransmisiei Canalelor in format digital, Operatorul va retransmite codat
semnalele Canalelor in Retelele sale, utilizand un sistem propriu de codare in conformitate cu
standardele industriei. Operatorul va retransmite Canalele catre Abonati la aceeasi calitate cu care
acestea sunt puse la dispozitie de catre PRO TV."

Sunt curios ce o sa se intample in legatura cu asta si ce o sa faca DIGI si UPC care au posturile la liber.... daca la UPC multi au STB-uri si CAM-uri, la DIGI e jale.

Or sa-l scoata din pachetul analogic .. ce altceva sa se intample?  Unde ne mai uitam noi la crimele de la ora 17 sau la filmele cu bataie de la ora 21?

Edited by megafanro, 10 January 2018 - 07:39.


#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003
Au mai deschis-o acu 2-3 ani cand au venit cu ideea si n-au facut nimic parca... la ce incearca din nou nu stiu... cineva imi spunea ca au fost cumparati de chinezi si ca probabil vor fi schimbari.

Edited by andreic, 09 January 2018 - 07:32.


#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001
Se refera la canalele digitale. Vor ramane fara probleme in grila analogica.

#7
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017
Codarea ar ajuta daca s-ar face extaroptiune cu posturile PRO si le-ar plati cine ar dori sa se uite al ele. Asa sa codezi niste posturi fara extraoptiune mi se pare aiurea. SA fie codate pentru ce? sau de ce? E aiurea

Edited by pascali_daniel, 09 January 2018 - 08:04.


#8
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,220
  • Înscris: 22.02.2017
Cica au marit si pretul pentru preluarea lor, si au scazut discountul.

#9
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,220
  • Înscris: 22.02.2017
Ce sa dea djmaxx in HD? Pe Pro Gold sunt telenovele 4:3 romanesti iar pe Pro Cinema filme din 2001-2002 vazute si revazute...

Posturile trebuie sa.si schimbe target.ul.

MTV stiam ca nu mai e... dar cat timp exista MTV Romania inca il emit ei dar nu ii mai fac reclama.

#10
COS_TUG

COS_TUG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 29.05.2017
Eu nu vad rostul a doua canale cu telenovele!

PRO 2 și PRO GOLD!

#11
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,220
  • Înscris: 22.02.2017
Nici rostul a doua posturi de filme si seriale nu le vad rostul.

Pro X si Pro Cinema.

Macar de era ceva ca Cinemaraton.. dar nu se ridica la nivelul acelui post..

#12
mediasettv

mediasettv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,237
  • Înscris: 24.05.2014
Eu vizionez in mod frecvent PRO TV si Pro Cinema!Restul posturilor din grupul MediaPro chiar nu ma intereseaza.

#13
COS_TUG

COS_TUG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 29.05.2017
PRO X hai sa-l luam inca precum un canal de sport!

Edited by COS_TUG, 09 January 2018 - 13:53.


#14
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,836
  • Înscris: 07.07.2009

 COS_TUG, on 09 ianuarie 2018 - 13:53, said:

PRO X hai sa-l luam inca precum un canal de sport!
De ce dacă nu mai e?

#15
COS_TUG

COS_TUG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 29.05.2017
Pentru emisiunile de sport si rezumatele UEL și UCL date zilnic!

Filme, totusi, sunt seara!

Nici canal de filme nu-l poti lua!

#16
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,836
  • Înscris: 07.07.2009
Asta nu înseamnă că e canal de sport. Filme nu am văzut dar seriale da și aproape toată ziua https://www.cinemagi...ogram-tv/pro-x/

#17
AndReW99

AndReW99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,405
  • Înscris: 15.07.2016

 COS_TUG, on 09 ianuarie 2018 - 11:58, said:

Eu nu vad rostul a doua canale cu telenovele!

PRO 2 și PRO GOLD!

 ronuquet, on 09 ianuarie 2018 - 12:03, said:

Nici rostul a doua posturi de filme si seriale nu le vad rostul.

Pro X si Pro Cinema.

Macar de era ceva ca Cinemaraton.. dar nu se ridica la nivelul acelui post..
Nici eu văd rostul lui Pro 2 și Pro Gold, dar poate femei de 30-60 de ani îi place. Mie îmi plac Pro TV și Pro X. Asta depinde de gusturi. Uite, de exemplu, mi-e foarte dor de MTV RO.

Edited by AndReW99, 09 January 2018 - 15:02.


#18
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017

 rosix, on 09 ianuarie 2018 - 10:28, said:

Cei de la PROTV habar n-au ca postul lor nu valoreaza doi bani in grila de programe.
Ba sa stii ca valoreaza ceva bani, ca-l platesti in abonament. Posturile PRO nu mai sunt gratuite ca Antenele de peste 2 ani de zile. Ca nu te uiti la el este altceva, da' de platit il platesti lunar prin abonamentul la cablu. De aia am specificat ca prin codarea aia pe care o cer ar fi cazu' ca operatorii de cablu sa le impuna conditia ca veniturile lor vor fi direct proportionale cu numarul de abonati la "codarea" lor

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate